Forum Kuralları Hakkında Bir Yorum

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde bilgisezgi tarafından oluşturulan Forum Kuralları Hakkında Bir Yorum başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 417 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Forum Kuralları Hakkında Bir Yorum
Konbuyu başlatan bilgisezgi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Üye silindi 3937

bilgisezgi

Yeni üye
Yeni Üye
Geçenlerde DemoKratos arkadaşımızın forum kurallarına gösterdiği tepkiye dayanarak, çeşitli forumlar üzerinde kısa bir araştırma yaptım.
Yaptığım araştırmada bütün forumların kuralı aşağı-yukarı birbirine benzer kurallardan oluştuğunu gördüm.
"Kişilere, kurumlara, kuruluşlara inançlara, liderlere, siyasilere ve ülkeye mal olmuş değerlere hakaret veya küfür etmek, aşağılayıcı davranışlarda bulunmak, karalamak yasaktır" şeklinde ortak kurallar içeriyor.
Hangi forum olursa olsun etik sayılmayacağı ve forumun akibeti zan altına düşeceği için kuralı koyan forum yetkilisi kendi iradesi dışında olsa bile bu kuralı koymak zorundadır.
Elbette bunda bir sorun yok, forum ahlakı açısından yerel ve evrensel değerlere saygı zorunludur.
Ancak sorun olan, tartışmayı bilmeyen, egoist, ukala, kışkırtıcı, başlık kirleten, konuyu kasti olarak kaydıran, demogoji ve ajitasyon yaparak konuyu saptıran insanların foruma, ziyaretçilere ve üyelere verdiği zarar söz konusudur.
Bu tür kişilere elbette forum kuralları çerçevesinde çeşitli cezalar veriliyor, ancak bu kişilere ceza verilene kadar zaten bahsettiğim zararı vermiş bulunuyorlar. Başka deyişle, ceza alsalar bile hedefine ulaşmış oluyorlar. Hatta bu duruma bugüne kadar geçerli bir çözüm bulunamadığı için maaşlı-maaşsız trollük son yıllarda zirve yapmış durumda. Zira çoğumuzun bildiği gibi yanıltıcı bilgilerle karşıt görüşleri deforme ederek bundan maddi-manevi çıkar sağlayan trollük bir meslek haline gelmiş durumda. Daha da önemlisi bütün forumlar için geçerli, bu konudan dolayı forumu yöneten insanların olumlu ve adil karar vermekte bir hayli zorlandıkları açıktır. Çünkü söz konusu olan sadece görüş paylaşımların şekli değil, tartışmalarda kişilerin niyeti söz konusudur. İnsanların arka plandaki niyetini tahmin etmek tecrübeye ve bilgiye dayanıyor, zor olması bundandır.
Hiç bir asli forum yöneticisi kirli bir forum istemez, bu nedenle mümkün olduğu kadar adil olmaya çalışır, ancak bahsettiğim gibi adil karar almak hiç de kolay değildir.

Dolayısıyla forum kurallarının özgür iradeye dayanmaması olsun, yönetimlerin doğru karar vermedeki zorluğu olsun, forum kirleri olsun bunlar artık forumların kaçınılmaz sonucudur. Bu nedenle sorun etmemeliyiz, kişilerde art niyetli yaklaşımlar görüldüğünde en fazla tartışmayı orada kesebiliriz, böylece görüşlerimizi, fikirlerimizi paylaşmaya devam edebiliriz. Kendi adıma ben böyle düşünüyorum, DemoKratos arkadaşımızdan da idareli ve sabırlı bir yaklaşım bekliyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Forumda bir kaç gün yoktum ve Demokratos'un bu mesajını siz bunu yazınca arayıp gördüm

Forumda düşünce özgürlüğü olmadığından yazmayı bıraktım. Sadece bu açıklamayı yapmamın doğru olacağını düşündüğüm için şimdi yazdım.

Bilmiyorum ama galiba Demokratos'un forumda düşünce özgürlüğü olmadığı yorumu Thorgood'un "Allah Var mı?" başlığı kapatılınca oluştu?
Eğer böyleyse forumda "tanrı var mı?" "allah var mı?" vb onlarca başlık olduğu görülebilir. Orada konuyu sevgili nokta kilitledi ve düşündü bilmiyorum ama belki de duygusal sebeplerle ya da üyelere arasında bir tartışma, çatışma ,yanlış anlama/gerginlik vb olabileceği düşünülerek kapatılmış olabilir (ki ben olacağını sanmam) .İlginçtir o gönderiyi yazan Thorgood aslında tanrıya da inanıyor. Yani tersi mi algılandı bunları bilmiyoruz.

Bunun dışında bu forumda allah var mı/tanrı var mı yazılabilir o anlamda bir karmaşa ve özgürlük sorunu yok ve DemoKratos ne algıladı bunu bilmiyoruz
Kaldı ki forumda "yokolan aranır mı?" diye bir tartışma sürüyordu ve aslında konu gündemi de aynıdır.
Yani forum dindar karşı din yazdırmayan bir forum değildir.

Özgürlük sorunu denen özgürlük sorunu değildir. Ya mülkiyet ve yönetme kavramıyla ilişkilidir ya çoğunluk/iktidar kavramıyla ilişkilidir ya da iletişim denenin doğasıyla ilişkilidir ve sanırım bunlar dünya döndükçe varolacak. Burada yazdığımız süreçte bu site iki kez el değiştirdi. Bir önceki yönetim benim bir konu başlığındaki Muhammed ifadesinin önüne Hz. eklemiş bir yönetimdir ve bunu açıkça tartıştılar ve ben onların döneminde bir noktadan sonra artık burada yazmadım. Bunu bilen biri olarak burayı sevgili noktanın almış ve yönetiyor olmasından mutluyum. Daha açığı nerede özgürlük varsa söylensin oraya gidelim ve orada özgürlük olmadığını gösterelim. Eminim özgürlük denen bir grubun düşünce yapısı ya da yönetimi ile ilgilidir. Bunun tersine burası değil hiç bir yer ne yazık ki erişemedi.

Sorunlar varsa eleştrilmeli ve iletişim sürdürülmeli.

Ben sadece herkes için bir yanlış anlaşılma ve yeterince iletişim sürdürmemeye dair bir sorun görüyorum.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 3937

Ziyaretçi
Geçenlerde DemoKratos arkadaşımızın forum kurallarına gösterdiği tepkiye dayanarak, çeşitli forumlar üzerinde kısa bir araştırma yaptım.
Yaptığım araştırmada bütün forumların kuralı aşağı-yukarı birbirine benzer kurallardan oluştuğunu gördüm.
"Kişilere, kurumlara, kuruluşlara inançlara, liderlere, siyasilere ve ülkeye mal olmuş değerlere hakaret veya küfür etmek, aşağılayıcı davranışlarda bulunmak, karalamak yasaktır" şeklinde ortak kurallar içeriyor.
Hangi forum olursa olsun etik sayılmayacağı ve forumun akibeti zan altına düşeceği için kuralı koyan forum yetkilisi kendi iradesi dışında olsa bile bu kuralı koymak zorundadır.
Elbette bunda bir sorun yok, forum ahlakı açısından yerel ve evrensel değerlere saygı zorunludur.
Ancak sorun olan, tartışmayı bilmeyen, egoist, ukala, kışkırtıcı, başlık kirleten, konuyu kasti olarak kaydıran, demogoji ve ajitasyon yaparak konuyu saptıran insanların foruma, ziyaretçilere ve üyelere verdiği zarar söz konusudur.
Bu tür kişilere elbette forum kuralları çerçevesinde çeşitli cezalar veriliyor, ancak bu kişilere ceza verilene kadar zaten bahsettiğim zararı vermiş bulunuyorlar. Başka deyişle, ceza alsalar bile hedefine ulaşmış oluyorlar. Hatta bu duruma bugüne kadar geçerli bir çözüm bulunamadığı için maaşlı-maaşsız trollük son yıllarda zirve yapmış durumda. Zira çoğumuzun bildiği gibi yanıltıcı bilgilerle karşıt görüşleri deforme ederek bundan maddi-manevi çıkar sağlayan trollük bir meslek haline gelmiş durumda. Daha da önemlisi bütün forumlar için geçerli, bu konudan dolayı forumu yöneten insanların olumlu ve adil karar vermekte bir hayli zorlandıkları açıktır. Çünkü söz konusu olan sadece görüş paylaşımların şekli değil, tartışmalarda kişilerin niyeti söz konusudur. İnsanların arka plandaki niyetini tahmin etmek tecrübeye ve bilgiye dayanıyor, zor olması bundandır.
Hiç bir asli forum yöneticisi kirli bir forum istemez, bu nedenle mümkün olduğu kadar adil olmaya çalışır, ancak bahsettiğim gibi adil karar almak hiç de kolay değildir.

Dolayısıyla forum kurallarının özgür iradeye dayanmaması olsun, yönetimlerin doğru karar vermedeki zorluğu olsun, forum kirleri olsun bunlar artık forumların kaçınılmaz sonucudur. Bu nedenle sorun etmemeliyiz, kişilerde art niyetli yaklaşımlar görüldüğünde en fazla tartışmayı orada kesebiliriz, böylece görüşlerimizi, fikirlerimizi paylaşmaya devam edebiliriz. Kendi adıma ben böyle düşünüyorum, DemoKratos arkadaşımızdan da idareli ve sabırlı bir yaklaşım bekliyorum.
ey güzel kardeşim benim yazmaya üşendiğim şeyi nasıl bir kerede yazı verdin :) teşekkürler. Tekrar iletiyorum her üye gözümde eşittir. Ben ben bile kendimi üye vasfında görüyorum, bazı şeylere müdahale ediyorum. Forum kurallarına ben bile uyuyorsam, Sizlerin de uymasını istemek zor olmasa gerek.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar