Zulm Nedır? Zalım Kımıdır?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde white walker tarafından oluşturulan Zulm Nedır? Zalım Kımıdır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 131 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Zulm Nedır? Zalım Kımıdır?
Konbuyu başlatan white walker
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan white walker

white walker

Felsefe.net
Yeni Üye
Katılım
13 Ağu 2023
Mesajlar
7
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Konum
neptün
Üniversite Bölümü
zoo
Ünvan
Yüzbaşı
dede-1024x576.jpg

Mustafa Said Türk, Manisa'daki evinden 112 Sağlık ekipleri tarafından ambulansla alınarak cezaevine götürülmüştü. Türk'ün infaz erteleme talebini reddeden Manisa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına bir üst mahkemeye başvurarak itiraz edildi. Ancak 4. ACM de itirazı dün reddetti.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Manisa’da Gülen cemaatine yönelik davalar kapsamında verilen 10 yıl hapis cezası Yargıtay’da onanan 86 yaşındaki yatalak hasta Mustafa Said Türk infaz erteleme başvurusunun reddedilerek tutuklanmasına ilişkin dikkat çekici bir açıklama yaptı. Türk’ün dosyasını incelediğini kaydeden Yeneroğlu, “Pek çok hastalığına ve ölüm tehlikesine rağmen cezaevine alınması ağır bir insan hakları ihlalidir” ifadelerini kullandı.
Sosyal medya platformu X’te konuya ilişkin uzun bir açıklama yapan Yeneroğlu, “Mustafa Said Türk hakkında verilen cezaya ilişkin mahkeme kararlarını inceledim. Maalesef bu dosya da son yıllarda kurumsallaşan düşman ceza hukuku uygulamasının tipik bir örneğidir” diye yazdı.


Yeneroğlu’nun açıklaması şöyle:
‘KURUMSALLAŞAN DÜŞMAN CEZA HUKUKU UYGULAMASININ TİPİK ÖRNEĞİ’
“Suç oluşturmayan eylemleri nedeniyle silahlı örgüte üye olma suçundan 10 yıl hapis cezası alan 86 yaşındaki Mustafa Said Türk’ün pek çok hastalığına ve ölüm tehlikesine rağmen cezaevine alınması ağır bir insan hakları ihlalidir. Ceza infaz hukukunun ilkelerine de aykırı olan ve cezanın önleme amaçlarını gerçekleştirmeyecek bu hukuksuzluklara artık son verilmeli ve Mustafa Said Türk derhal tahliye edilmelidir. Mustafa Said Türk hakkında verilen cezaya ilişkin mahkeme kararlarını inceledim. Maalesef bu dosya da son yıllarda kurumsallaşan düşman ceza hukuku uygulamasının tipik bir örneğidir:

– Söz konusu mahkeme kararlarında Türk Ceza Yasası ve Terörle Mücadele Yasası kapsamında suç oluşturabilecek tek bir eylem yoktur. Buna rağmen kendisine 10 yıl hapis cezası verilmesinin tek gerekçesi, Sn. Türk’ün geçmişi ve geçmişte dahil olduğu yapıdaki herkesin suçlu/suçsuz ayrımı yapılmaksızın cezalandırılmasıdır. Oysa hukuk devletinin gereği, suç örgütleriyle kararlı biçimde mücadele edilmesi ve suç işleyen bireylerin suçlarına göre cezalandırılması ancak suçu ispat edilmemiş kişilerin de masumiyet ilkesi gereğince korunmasıdır.

‘BU EYLEMLERİN HİÇBİRİ SUÇ DEĞİL’

-Mustafa Said Türk’e izafe edilen eylemlere ve ceza almasına neden olan hususlara bakıldığında; 2014 yılında katıldığı bir televizyon programındaki röportajı, 2014-15 yıllarında Bank Asya’daki hesabına torununun eğitimi için gönderilen paralar, haklarında başka dosyalardan soruşturma yürütülen birisi kendi oğlu ve diğer kişilerle telefon görüşmeleri, 1966’dan beri Fethullah Gülen’i tanıdığı, 2002 yılında ABD’ye ziyarete gittiği, Zaman Gazetesi ve Sızıntı Dergisi abonesi olması, sohbet ve himmet gibi hususlardan oluştuğu görülmektedir.


-Mustafa Said Türk’e izafe edilen yukarıda sayılan hususların hiç birisi eylem tarihleri itibarıyla suç teşkil etmemektedir ve dolayısıyla ceza hukukunun da konusu değildir. Yargı, bu eylemlerin hangi birisinin terör örgütü üyeliğinin maddi unsurunu oluşturduğunu ortaya koymamıştır. Ayrıca bu eylemlerin suç işleme maksadı ile, yani terör örgütü vasfı bilinci içinde terör örgütüne hizmet kastıyla gerçekleştirildiğine dair bir saptama yapılmamıştır. Dolayısıyla suçun manevi unsuruna dair de herhangi bir tespit yoktur. Bu eylemlerin, terör suçu olarak kabul edilmesinin nedeni ülkemizin rasyonel hukuk zemininden çıkmış olmasıdır. Zaten o tarihlerde bu eylemler suç teşkil ediyor olsaydı bugün sayısız üst düzey siyasi terör örgütü yöneticiliğinden veya üyeliğinden hüküm giymiş olarak cezaevinde yatıyor olması gerekirdi.

‘DERHAL TAHLİYE EDİLMESİ ADALETİN VE İNSANLIĞIN GEREĞİDİR’

-Son olarak Mustafa Said Türk 86 yaşında, ağır hasta ve yatağa bağımlıdır. Manisa Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alınmış, yapılan müdahaleler sonucu da yoğun bakım ünitesinde mikrop kapmış, ileri derece zatürre hastası olduğu için solunum zorluğu çekmekte ve şeker hastalığı ile beraber durumu iyice ağırlaşmıştır. Cezaevine alınmadan önce de kendisi ağır hasta olup yatağa bağımlı, ayakta durma, yürüme yönüyle ağır özürlü, görme sisteminde kooperasyon bozukluğu, yardım ile ayağa kalkabilip ancak birkaç adım atabilen, 1 yıl süreli gastrektomi operasyonu geçiren ve yüzde 94 oranında ağır özürlü olup, kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılayamayan bir kişidir. Derhal tahliye edilmesi adaletin ve insanlığın gereğidir.”
 

white walker

Felsefe.net
Yeni Üye
Katılım
13 Ağu 2023
Mesajlar
7
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Konum
neptün
Üniversite Bölümü
zoo
Ünvan
Yüzbaşı

aynı ekonomının kıtabını yazdıgı gıbın, zalımın kım oldugunun da kıtabını yazdı sanırım.
 

white walker

Felsefe.net
Yeni Üye
Katılım
13 Ağu 2023
Mesajlar
7
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Konum
neptün
Üniversite Bölümü
zoo
Ünvan
Yüzbaşı
fetoscular' dan hıc ama hıc hazzetmem. haberin ıcerıgını(hangı suctan cezası oldugunu) okumamıstım. ıyı yapmıs hakım amıca :) . bunlar ınsan mınsan degıl. akape + fetos ıkısıde zalımoglu zalımdır. zalım zalıma zulm etmıs. ulan kahpe fetos bızıde bılmeden magdur edabıyatına alet ettın ya... ah medya sen yokmusun sen. ıcerı tıktıkları 80 kusurluk hasta pasalar dururken nelerı gundem yapıyorsun. bunların alayı ınsan hakları dusmanı zaten. sıstem sımdı kendı canavarlarına ıskence etmıs. keser doner sap doner. bırgun hepınız bu zalım duzenden nasıbınızı alacaksınız garı...bank-asya-nin-acilis-fotografi_1177632.jpg


hakım amıca bunlarınalayı fatoscu zaten. sıkıyorsa alayını ıcerı tıkata alem erkek gorusun!.. :)
 
Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Konular

Advertising

Üst