Zeki Alasya hayatını kaybetti.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündem (Dünya\/Türkiye) kategorisinde Düş tarafından oluşturulan Zeki Alasya hayatını kaybetti. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,088 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündem (Dünya\/Türkiye)
Konu Başlığı Zeki Alasya hayatını kaybetti.
Konbuyu başlatan Düş
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

Düş

Üye
Yeni Üye
zeki-alasya-hayatini-kaybetti-7285493_x_3215_300.jpg

Türk sinema ve tiyatrosunun en ünlü oyuncu ve yönetmenlerinden Zeki Alasya, Koç Üniversitesi Hastanesi'nde vefat etti.

Hastaneden yapılan açıklamada, "Karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri tedavisi devam etmekte olan Zeki Alasya bugün saat 10:32'de vefat etmiştir" denildi.

18 Nisan 1943 doğumlu olan Alasya 72 yaşındaydı...

ZEKİ ALASYA KİMDİR?
Zeki Alasya 18 Nisan 1943 yılında İstanbul'da doğdu. Aslen Kıbrıslı, olan tiyatro ve sinema sanatçısı Alasya, Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa'nın yeğenidir.

Robert Koleji'den mezun olan sanatçı, sanat hayatına da 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.

zeki-alasya-hayatini-kaybetti-7285493_7654_m.jpg

Sinemaya 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı.

İlk yönetmenlik deneyimini de yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler ve Elveda Dostum yer alır. Akasya Durağı dizisinde Nuri Baba karakterini canlandırdı.

zeki-alasya-hayatini-kaybetti-7285493_8674_m.jpg

Son olarak da Kanal D ekranlarında yayınlanan Küçük Ağa dizisinde Mehmet Ağa karakterini canlandırdı. Dizi düşen reytingler yüzünden final yapmıştı.

ZEKİ ALASYA'NIN OYNADIĞI FİLM VE DİZİLER
Karaoğlan Geliyor, Sev Kardeşim, Tarkan Altın Madalyon Tatlı Dillim (1972)

Hamsi Nuri, Kaynanam Kudurdu, Yalancı Yarim (1973)

Beş Tavuk Bir Horoz, Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Mirasyediler, Salak Milyoner, İmparator, Şenlik Var / Bal Kız (1974)

Beş Milyoncuk Borç Verir Misin, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereden Çıktı Bu Velet (1975)

Hasip İle Nasip, Her Gönülde Bir Aslan Yatar, Nereye Bakıyor Bu Adamlar (1976)

Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar (1977)

zeki-alasya-hayatini-kaybetti-7285493_4689_m.jpg

Cafer'in Çilesi, Petrol Kralları (1978)

Doktor, Garibin Çilesi Ölünce Biter, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler (1979)

Şaka Yapma, Baş Belası (1982)

Davetsiz Misafir, Dönme Dolap (1983)

Gülümseyen Dünya (1984)

Yanlış Numara, Patron Duymasın (1985)

Namus Düşmanı (1986)

Güler Misin Ağlar Mısın (1988)

Biz Bize Benzeriz, Zeki Metince (1992)

Hastane (1993)

Yerim Seni (1998)

Güle Güle (1999)

Adada Bir Sonbahar, Oyunbozan (2000)

Dedem, Gofret ve Ben (2001)

Anne Babamla Evlensene, Rus Gelin (2002)

Hababam Sınıfı Merhaba, Ömerçip (2003)

Cennet Mahallesi, Cumhurbaşkanı Öteki Türkiye'de, Kalbin Zamanı, Pardon, Yabancı Damat, Şans Kapıyı Kırınca (2004)

Can (2006)

Hayattan Korkma, Oyun Bitti (2007)

Akasya Durağı, Görgüsüzler (2008)

Aşk Geliyorum Demez (2009)

Bizim Okul, Arka Sokaklar (2013)

Küçük Ağa (2014)

Kaynak: Haberler.com

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Evet,maalesef. Çok üzüldüm. Büyük bir ustaydı. Nur içinde yatsın.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Saygi ve sevgi ile anıyoruz
O artik bizlerin onu yasatması olarak daimi yasayacak

X

FAdmin
Onursal Üye
Allah rahmet eylesin.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Zeki Alasya için inanılmaz sözler: Pervasız, din düşmanı
Etrafındaki insanlara yardım etmesi ve iyilikleriyle tanınan Zeki Alasya'nın ölümü sonrasında iktidarın kanalı olarak bilinen Kanal 24'te ünlü sanatçı için inanılmaz ifadeler kullanıldı. Cem Küçük ve Ersoy Dede'nin programında AKP'ye yaptığı eleştirilerle bilinen Zeki Alasya masonluğu da ön plana çıkartılarak pervasız bir din düşmanı olarak lanse edildi.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Zeki Alasya için inanılmaz sözler: Pervasız, din düşmanı
Etrafındaki insanlara yardım etmesi ve iyilikleriyle tanınan Zeki Alasya'nın ölümü sonrasında iktidarın kanalı olarak bilinen Kanal 24'te ünlü sanatçı için inanılmaz ifadeler kullanıldı. Cem Küçük ve Ersoy Dede'nin programında AKP'ye yaptığı eleştirilerle bilinen Zeki Alasya masonluğu da ön plana çıkartılarak pervasız bir din düşmanı olarak lanse edildi.

Mason olduğunu gizlemedi Zeki hiç. Hatırladığım kadarıyla MTTB yurdunda Namaz kılan insanları görmek istemediğinide söylemişti. Sonrasında Cüneyt Özdemirle birlikte yok yok ben öyle demek istemedim. İnançlı biriyim bla bla

Allah Affetsin diyemiyorum.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Mason olduğunu gizlemedi Zeki hiç. Hatırladığım kadarıyla MTTB yurdunda Namaz kılan insanları görmek istemediğinide söylemişti. Sonrasında Cüneyt Özdemirle birlikte yok yok ben öyle demek istemedim. İnançlı biriyim bla bla

Allah Affetsin diyemiyorum.

Senin dunya bakisin ile ne diyecegin sadece seni baglar da ben sana sunu soyleyeyim "olenin arkasindan konusulmaz."

Cunku eger konusursan ona cevap hakki dogar, oldugu icin de bu hakkini kullanamaz ve bu bir haksizliktir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar