Zamanı Büken Varlıklar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde AndroNova tarafından oluşturulan Zamanı Büken Varlıklar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,046 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Zamanı Büken Varlıklar
Konbuyu başlatan AndroNova
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan AndroNova

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Kimi zaman bir taşı fırlattığımızda, kimi zaman bir kaplumbağayı gördüğümüzde, kimi zamanda bir leoparı. Kimi zaman ağaçtan düşen elmayı veya koşan bir insanı.
Herşey usulca dönen zamanı bir nevze de olsun bükmeye çalışıyor.

Kimisi 2km/sa, kimisi 60km/sa'te.
Kimisi ise bedenini kullanarak değil, düşüncelerini kullanarak araçlar geliştiren varlıklar. Bu varlığa günümüzde insan diyorlar. Olayı iyice açacağım.

Bir insan düşünün evinden işine yürüyerek 30 dk da gittsin. Ertesi gün bir arabasının olduğunu farzedelim. Ve arabası ile 5 dk da gitsin bu yolu. Herkezde olmasada bir kısmınız bunun neden kaynaklandığını biliyor.

30 dk da giderken adam yolu 5km/sa gitsin.
5 dk da arabasıyla gittiğinde yolu 60km/sa gitsin.(Bunlar sadece bir örnek.)
Bu gördüğümüz zaman farkı nedir?

Düşünün, ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlıyor ve bizde zamanı bükmüş oluyoruz.
Eğer sizinde böyle enteresan fikirleriniz varsa yorumlarınız beklıyorum.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
her cisim kütlesi oranında yer/zamanı büker. ışık hızının sabitesi yare göre görecelenir ve zaman kısalır; kısalan zaman yer sabitindeki ışık hızına ulaşan kişi/olgu içindir. ışık hızına ulaşanın kendi zamanı kısalmaz. zaman sürekli akar ve geriye bükülmez asla. ve bunlar enteresan olarak yorumlansalar da bilimsel gerçekliklerdir. ışık hızını aşamayan evren onun ötesine taşamaz.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
her cisim kütlesi oranında yer/zamanı büker. ışık hızının sabitesi yare göre görecelenir ve zaman kısalır; kısalan zaman yer sabitindeki ışık hızına ulaşan kişi/olgu içindir. ışık hızına ulaşanın kendi zamanı kısalmaz. zaman sürekli akar ve geriye bükülmez asla. ve bunlar enteresan olarak yorumlansalar da bilimsel gerçekliklerdir. ışık hızını aşamayan evren onun ötesine taşamaz.

Hocam zaten ben zamanı geriye sarmaktan bahsetmiyorum veya geriye dogru bükmekten. Ben sadece hız=yol/zaman teorisine sadece kendi yorumumu yaptım. Ve ışık hızını aşan bir şeyin zamanda geriye doğru veya zamanı dondurması muhtemel birşey.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
eğer ağırlık bizim bildiğimiz kütle çekimi ile alakalı ise var olan kütlenin zamanı bükmesi farklı bir çekim yasasını gerektirir ve biz bunu bilmiyoruz (en azından ben bilmyorum :) )...

AndroNova

Üye
Yeni Üye
eğer ağırlık bizim bildiğimiz kütle çekimi ile alakalı ise var olan kütlenin zamanı bükmesi farklı bir çekim yasasını gerektirir ve biz bunu bilmiyoruz (en azından ben bilmyorum :) )...

Acaba Albert Einshtein ne üzerine çalısıyordu. Kütlenin zaman üstündeki etkisini karadeliklerin yapısını anlatırken neden bahsediyordu. xP

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bu konular çok ilgimi çekiyor özellikle Albert Einstein ve Stephen Hawking.İlgimi çeken bir bölümde şu;
Einstein 1905 teki görelilik kuramına özel görelilik denmiştir.Çünkü ışığın bütün gözlemcilere göre aynı hızda hareket ettiğini ve ışık hızına yakın hareket eden nesnelere ne olacağını başarıyla açıklasa da newton'un kütle çekimi kuramıyla uyuşmuyorduu.Bu kuruma göre herhangi bir zamanda nesneler,o anki uzaklıklarına bağlı bir güçle birbirlerini çekerler.bu,bir nesneyi hareket ettirdiğinizde,diğer nesne üzerindeki kuvvet anında değişicek demektir.Diyelim güneş bir an kayboldu maxvell'in kuramına göre dünya 8 dk daha aydınlık kalır.Ancak newtonun kütleçekimi yasasına göre dünya o anda güneşin yokluğuunu hissedecek ne kendi yörüngesinden çıkacaktır.Güneşin kayboluşunun kütleçekimi etkisi böylece bize sonsuz bir hızda erişecektir,göreliliğin özel kuramının söylediği gibi ışık hızında yada ışık hızının altında değil.ve ve sonunda 1912 te bugün genel görelilik kuramı dediğimiz çok daha devrimci olan bir kuramı öne sürüldü.
Saygılarımla

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Bu konular çok ilgimi çekiyor özellikle Albert Einstein ve Stephen Hawking.İlgimi çeken bir bölümde şu;
Einstein 1905 teki görelilik kuramına özel görelilik denmiştir.Çünkü ışığın bütün gözlemcilere göre aynı hızda hareket ettiğini ve ışık hızına yakın hareket eden nesnelere ne olacağını başarıyla açıklasa da newton'un kütle çekimi kuramıyla uyuşmuyorduu.Bu kuruma göre herhangi bir zamanda nesneler,o anki uzaklıklarına bağlı bir güçle birbirlerini çekerler.bu,bir nesneyi hareket ettirdiğinizde,diğer nesne üzerindeki kuvvet anında değişicek demektir.Diyelim güneş bir an kayboldu maxvell'in kuramına göre dünya 8 dk daha aydınlık kalır.Ancak newtonun kütleçekimi yasasına göre dünya o anda güneşin yokluğuunu hissedecek ne kendi yörüngesinden çıkacaktır.Güneşin kayboluşunun kütleçekimi etkisi böylece bize sonsuz bir hızda erişecektir,göreliliğin özel kuramının söylediği gibi ışık hızında yada ışık hızının altında değil.ve ve sonunda 1912 te bugün genel görelilik kuramı dediğimiz çok daha devrimci olan bir kuramı öne sürüldü.
Saygılarımla

Dr. Kuantum diye bir video var. Eğer istersen oradan baka bilirsin. Işığın dalga boyu ile ilgili bir konu var. İlk önce seyircisiz bir şekilde 2 delikli bir tahtadan ışığı geçiriyorlar ve ışık dalga şeklinde iz çıkartıryor. Daha sonra bir seyirci koyuyorlar ve ışık normal bilye atılmış bir biçimde geçiyor.
Çok ilginç birşey. Fakat bana göre izleyicinin etkisi çekim alanı ve ışığın dalga şekilde giderken seyirciden sekip normal seyirinde olan dalgalara çarpması olabilir. Bu da ışığı bilye gibi deliklerden geçiriyor olabilir.
Başka bir düşüncemde seyircinin çekim alanının ışık üzerindeki etkisi olabilir.

Saygılarımla.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Dr. Kuantum diye bir video var. Eğer istersen oradan baka bilirsin. Işığın dalga boyu ile ilgili bir konu var. İlk önce seyircisiz bir şekilde 2 delikli bir tahtadan ışığı geçiriyorlar ve ışık dalga şeklinde iz çıkartıryor. Daha sonra bir seyirci koyuyorlar ve ışık normal bilye atılmış bir biçimde geçiyor.
Çok ilginç birşey. Fakat bana göre izleyicinin etkisi çekim alanı ve ışığın dalga şekilde giderken seyirciden sekip normal seyirinde olan dalgalara çarpması olabilir. Bu da ışığı bilye gibi deliklerden geçiriyor olabilir.
Başka bir düşüncemde seyircinin çekim alanının ışık üzerindeki etkisi olabilir.

Saygılarımla.

En kısa zamanda izleyip fikir paylaşımına katılacağım.
Saygılarımla.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
30 dk da giderken adam yolu 5km/sa gitsin.
5 dk da arabasıyla gittiğinde yolu 60km/sa gitsin.(Bunlar sadece bir örnek.)
Bu gördüğümüz zaman farkı nedir?

Düşünün, ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlıyor ve bizde zamanı bükmüş oluyoruz.
Eğer sizinde böyle enteresan fikirleriniz varsa yorumlarınız beklıyorum.

:) zaman asla yavaslamaz, zaman azalmaz, zaman cogalmaz, zaman kuculmez, buyumez, bukulmez, kirilmaz... Bu sifatlari biz zamana sadece veririz. Sen 5 dakikada arabayla gittigin yolu bitirmis olabilirsin ama 30. dakikayi mutlaka yasayacaksin. Ister bu yolda olsun ister bu gittigin yerde olsun ve 40. dakika gelecek, 60 da oyle 100 de oyle. O surekli hareket eden seye birsey mani olamaz.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
:) zaman asla yavaslamaz, zaman azalmaz, zaman cogalmaz, zaman kuculmez, buyumez, bukulmez, kirilmaz... Bu sifatlari biz zamana sadece veririz. Sen 5 dakikada arabayla gittigin yolu bitirmis olabilirsin ama 30. dakikayi mutlaka yasayacaksin. Ister bu yolda olsun ister bu gittigin yerde olsun ve 40. dakika gelecek, 60 da oyle 100 de oyle. O surekli hareket eden seye birsey mani olamaz.

Hocam sanırım sen Einstein'in çarşaflı yatak örneğini bilmiyorsun.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç