yolcumu yakıtmı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Denizdebulundu tarafından oluşturulan yolcumu yakıtmı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,463 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı yolcumu yakıtmı?
Konbuyu başlatan Denizdebulundu
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Denizdebulundu

Felsefe.net
Yeni Üye
dünyayı bir gemi olarak ele alırsak biz bu kavramın yolcusumu oluyoruz yoksa ilerlemesi için harcanan kişiliklermiyiz?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
dünyayı bir gemi olarak ele alırsak biz bu kavramın yolcusumu oluyoruz yoksa ilerlemesi için harcanan kişiliklermiyiz?

Bulut mu olsam

Denizin üstünde ala bulut
Yüzünde gümüş gemi
İçinde sarı balık
Dibinde mavi yosun
Dibinde mavi yosun

Kıyıda bir çıplak adam
Durmuş düşünür
Bulut mu olsam gemi mi yoksa
Yosun mu olsam balık mı yoksa

Ne o ne o ne o ne o
Deniz olunmalı oğlum

Bulutuyla gemisiyle balığıyla yosunuyla
Bulutuyla gemisiyle deniz olunmalı oğlum

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
herkes biliyor olsa da "Bulut mu Olsam" şiiri tırnak içine alınmalı ve Nazım Hikmet Ran yazılmalı. Ustaya/ozana/şaire/Nazım'a/anısına saygı ile bir karanfil bıraktım.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ekleme yapmak için geri döndüğümde düzeltme yapma olanağını yitiridiğimden yeni mesaj olarak aktarmak zorunda kaldım.

../
ayrıca bu şiirin güzel bestesi için Ö.Zülüfü Livaneli'ye teşekkür etmeliyim./ emeğine sağlık olsun.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
herkes biliyor olsa da "Bulut mu Olsam" şiiri tırnak içine alınmalı ve Nazım Hikmet Ran yazılmalı. Ustaya/ozana/şaire/Nazım'a/anısına saygı ile bir karanfil bıraktım.

Haklisin. Dikkatimden kacmis. Ekledigin ve Nazim Hikmet Ran'i bir daha anma firsati verdigin icin, tesekkurler.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ben teşekkür ediyorum.

"ben bir ceviz ağacıyım
gülhane parkında"

Nazım Ustadan...saygı ile...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
haklısın, şiirin güzel bestekarı Cem Karaca'nın anısına bir karanfil bırakıyorum. saygı ile...

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye

Dünyayı bir gemi olarak ele alırsak: Öncelikle, üzerinde canlı bulunmayan ve bulunmayacak olan bir geminin zarar görmesinde bir sakınca yoktur. Ama eğer o geminin üzerindeysek ve gelecekte başka canlılarda o geminin üzerinde olacaksa, kendimiz ve başka canlılar için o gemiye zarar vermemeliyiz, hatta bakımını yapmalıyız.

Bu durumda hem yolcu hem de harcanan kişilikler oluruz. Kendisine zarar vermeyecek ama yüz yıl sonraki canlılara zarar verecek bir şeyi önemsemeyen birisi, sadece yolcudur. Kendisini için değil de, sadece başkaları için gemiyi önemseyen birisi, sadece harcanan kişiliktir.

"Harcanan kişilik" yerine daha güzel bir söz bulunabilir..

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Dünya bir gemi olarak ele alınamaz. Çünkü dünya bir ulaşım aracı değildir ve bir yere gitmez.

İnsanlar dünya üzerinde oluşmuş ve dünyanın bir parçası olan düşünebilen canlılardır. İnsanlar da dünyanın bir parçası oldukları için insanlığın, dünya geleceğine dair amaçları aynı zamanda tüm dünyanın amaçlarıdır.

Yani: İnsanlar geminin yakıtı veya yolcusu değil, geminin kendisidir. İnsanı geminin diğer parçalarından ayıran fark, insanın düşünebilmesidir.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu hakkında farklı düşüncesi olan var mı?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç