Yoktan Varoluş

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Nedir? kategorisinde ulasu61 tarafından oluşturulan Yoktan Varoluş başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,527 kez görüntülenmiş, 134 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Nedir?
Konu Başlığı Yoktan Varoluş
Konbuyu başlatan ulasu61
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Fetâ
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Siz sadece balkonunuzdaki bir örümceği gözlemleyebilirsiniz,bilimsel olarak inandığınız ışık hızına ulaşamadığınız ve gözlemleyemediğiniz için buda bir inanıştır.Ve evrende gözlemlenemeyen milyar kere milyar olay bilgi ve yaratılmış şey vardır..sizin dünyanız (benzetmek için yazıyorum) bunca şey karşısında örümceğin ağından ibaret..

İşte her şeyin izahını yapamayacağınız için sizde kendi egonuzda yaşıyorsunuz ve kendinizi bu felsefe ile kandırıyorsunuz..Her şeyin izahını bilimsel olarak yapmak ne size nede insanoğluna bu kısacık yaşam süresinde zaman denilen mefhum buna izin vermiyor..Bu yüzden her izah edemediğinizi yada gözlemleyemediğinizi başkaları izah etse de gözlemlese de sizi inandırmak mümkün görünmüyor..gerçekten farklı bir düşünce yapınız var pes..

Kisaca inanca, ideolojiye, metafizige ihtiyacim yok.

F

Fetâ

Ziyaretçi
Bos ver bekleme. Cunku sen kararli ve duygusal yazmissin.

Neresine cevap bekliyorsun?

Seni kizdirmayacak olan!? :)
Hiç duygusal falan deyip de kaçma. Aslında tartışma burada sonlanmıştır.

Eğer, soruma cevap verirsen, doğa kanunlarının bilgi ile işlediğini, dolayısıyla insanoğlu yok iken de bilginin var olduğunu kabullenmek zorunda kalacaksın. Cevap vermemek için kaçıyorsun.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Gercek, hangi aklin gercegi?

Daha siz biz ve hiç bir canlı türü var olmadan önceki külli aklın gerçeği..

Gerçek nedir.?.......bilgi

Bilgi nedir.?...........her varlığın yapılandırılmasındaki proje

Bu proje kime ait.?..........vereceğiniz cevabı biliyorum aslında, yazarım ama beni doğrulamanız için bekleyeceğim.çünkü yazacağınız cevapta sizin bilinç altı şartlanmışlığınız dahilinde..

F

Fetâ

Ziyaretçi
Evrensel-insan lakaplı arkadaşımızla, bilginin kaynağının ne olduğu hakkındaki tartışmamızı sonlandırdık. Bilginin kaynağının insan olmadığı sonucuna ulaştık.

Kendisine, tartışmaya katılıp tezimi ispatlama olanağı verdiği için teşekkür ediyorum. Güzel bir tartışma oldu, bitişi dışında. El sıkışarak ayrılmak isterdim, kırgınlıkla değil. Ben yine de kendisine dostluk elimi uzatıyorum. Tartışma etiğine, pek çoklarından daha uygun hareket ettiğini de ayrıca belirtmek istiyorum.

Buradan konuya geçersek: İnsanoğlunun bilgisini aşkın/dışında/üzerinde bir bilgi olduğuna göre, bu bilgiye sahip olan,insanoğlu dışında bilinçli bir varlığın da olması gerekir. Yani bir "Yaratı"cın olması gerekir. Yaratan, tüm evreni/evrenleri/alemleri, Âlim sıfatı ile sahibi olduğu bilgi ile yaratmıştır. Yani "yok"tan "var" etmiştir.

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
yokluk hali; (tikel ´) .. e´ göre
varlığın, tümel heplik durumudur

var... olan; olgu, oluşum, açığa çıkan, fark olan- olmayan ne varsa, hep! varlığın içinde

ve her hangi bir? gelişmede ki tikel, bilinc; erişinceye, kendini(n)
öz ne´ce bil(in)mesine dek
yine bir/diğer n/ tikel algıya göre hiçlikte bir başka deyişle yoklukta... karışıktır!

varlık sahası faal iye t de
enerji(k) olup, canlı, her an yeni bir işte var/oluştadır

Bilince erme de gelişme(de)dir, varlığın bir/evresine tekabül eder ki süreçte olup! deney/imlenerek erilir.

mekan ve zamanı geniş (öncel) olan kapsayıcı..yine sürekli gelişmededir
ve kapsamı alanındakiler de doğal olarak bilgi alanı! dahilindedir

gelişim hali(n)de.. ki kendini! bilmiyor
diye başın kendini bilmediğini düşünmek
kısıtlanmış düşünüştür (bence)

: ) (umarım karışık olmadı anlatım)

neyse.. kısaca demem o ki: tümel /külün; kendilik bilinci, tikele de yansır ve fakat
gelişimde ki esas olduğundan! görgül-sınanmış olanlar kabul ile bilgiye katılır,
müşahede edilemeyenler ise
tanık bağlamında /anlayışta
hep...
1 eksik kalır!

P

Pyramos

Ziyaretçi
Evrensel-insan lakaplı arkadaşımızla, bilginin kaynağının ne olduğu hakkındaki tartışmamızı sonlandırdık. Bilginin kaynağının insan olmadığı sonucuna ulaştık.

Kendisine, tartışmaya katılıp tezimi ispatlama olanağı verdiği için teşekkür ediyorum. Güzel bir tartışma oldu, bitişi dışında. El sıkışarak ayrılmak isterdim, kırgınlıkla değil. Ben yine de kendisine dostluk elimi uzatıyorum. Tartışma etiğine, pek çoklarından daha uygun hareket ettiğini de ayrıca belirtmek istiyorum.

Bilginin kaynağı tabiki insan değildir. insan bilgiyi elde eder. bu güneş gibi ortada sanırım. varsaydığı bir metodolojiyi körü körüne savunan biri ile geldiğiniz noktaya bakınız. böyle birşey neden tartışıldı? boşu boşuna. işte böyle insanlarla tartışmayı uzatmanın sonucu budur.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Hiç duygusal falan deyip de kaçma. Aslında tartışma burada sonlanmıştır.

Eğer, soruma cevap verirsen, doğa kanunlarının bilgi ile işlediğini, dolayısıyla insanoğlu yok iken de bilginin var olduğunu kabullenmek zorunda kalacaksın. Cevap vermemek için kaçıyorsun.

Boyle bir zorunluluk aklinin sana oynadigi bir yundur. Ayni insanoglunun olmadigi zamanda dinazorlarin varligini insanoglunun ortaya koydugu icin sanki insanoglunun dinazorlarin zamaninda da var oldugu sanisi aklin bir oyunudur.

Bilgi de zamanda insanogluna aittir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Aaa cevap gelmiş.

Bu durum, insanoğlu henüz ortalıkta yok iken, bilginin olgusu ile birlikte var olduğu gerçeğini kanıtlıyor.

Hayir, insanoglu varliginda, kendi varligindan onceki bir seyin varligini, yine kendi varliginda bilgi olarak ortaya koyar.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Bu senin aklinin sana oynadigi bir oyun. Bilgiyi insanoglu ortaya koyar. Bilginin kaynagida insanoglu beynine !? isareti olarak gozlem veren ve yansiyanin algisi ve bunun kavramsal ifadesidir.

Buradan konuya geçersek: İnsanoğlunun bilgisini aşkın/dışında/üzerinde bir bilgi olduğuna göre, bu bilgiye sahip olan,insanoğlu dışında bilinçli bir varlığın da olması gerekir. Yani bir "Yaratı"cın olması gerekir. Yaratan, tüm evreni/evrenleri/alemleri, Âlim sıfatı ile sahibi olduğu bilgi ile yaratmıştır. Yani "yok"tan "var" etmiştir.

Evet iste akil kendini bir seye inandirmak isterse, kendine mutlaka bu inandirmak istedigi seyi dogrulamak durumundadir. Burada olan da budur.

F

Fetâ

Ziyaretçi
Boyle bir zorunluluk aklinin sana oynadigi bir yundur. Ayni insanoglunun olmadigi zamanda dinazorlarin varligini insanoglunun ortaya koydugu icin sanki insanoglunun dinazorlarin zamaninda da var oldugu sanisi aklin bir oyunudur.

Bilgi de zamanda insanogluna aittir.
Söz konusu olan, yer yüzünde hayatın bile olmadığı bir zaman. Dinazorlara neden takılıp kaldın. Hatta dünyanın bile var olmadığı bir zaman.

Bak, sana daha net bir örnek vereyim: Canlının tüm yapısal bilgisi genlere kodlanmıştır. Bu deneysel olarak da tespit edilmiştir. Yani bilimsel bilgidir.
Genlerdeki bilgi, canlılık yeryüzünde var olduğundan beri, nesilden nesile aktarılmaktadır. Genlerdeki bilgi Yaratıcı'nın bilgisidir; ona aittir. Bu konudan daha önce de söz etmiştim. İkna olmamıştın. Aslında, tartışma o zaman bitmişti.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Daha siz biz ve hiç bir canlı türü var olmadan önceki külli aklın gerçeği..

Insanoglu disinda ona gozlem ve yansi veren bir gerceklik vardir, yalniz bu gercekligin anlami, icerigi, tanimi, adi ve her turlu bilgisi ve de gercekligi insanoglu yapilandirilmisligidir.

Gerçek nedir.?.......bilgi

Evet insanoglu eliyle yapilandirilmis olarak.

Varligin degil; isanoglu beynine yansiyan ve gozlem verenin algisi ve bu alginin kavram ile ozdestirilerek yansitilmasi.Yi bilgi bir turev olarak;

Yansi/gozlem+!?+var+ algi +kavram+ ozdeslestirme+ yansitma=bilgi Butun bunlar ancak insanoglu varliginda mumkundur. Ama yansitilan bilginin zamansal ortaya koyumu insanoglu oncesi olabilir.

Oyuzden verdigim linki okumani oneririm.

Bu proje kime ait.?..........vereceğiniz cevabı biliyorum aslında, yazarım ama beni doğrulamanız için bekleyeceğim.çünkü yazacağınız cevapta sizin bilinç altı şartlanmışlığınız dahilinde..

Ortada bir proje yok. Insanoglu norokimyasal ve sosyo-psikolojik yapisinin iletisim adina ortaya koydugu yapilandirilmis bir yapi ve isleyis var. Yani dogal ve fenomenal zihniyet olan yapilandirilmisligin bilisselligi.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Söz konusu olan, yer yüzünde hayatın bile olmadığı bir zaman. Dinazorlara neden takılıp kaldın. Hatta dünyanın bile var olmadığı bir zaman.

Takilip kalmadim, sadece dinazorlari ortaya koyan insanoglunun dinazorlarin yasadigi zamanda ortada olmayisi soz konusu.

Bak, sana daha net bir örnek vereyim: Canlının tüm yapısal bilgisi genlere kodlanmıştır. Bu deneysel olarak da tespit edilmiştir. Yani bilimsel bilgidir.
Genlerdeki bilgi, canlılık yeryüzünde var olduğundan beri, nesilden nesile aktarılmaktadır. Genlerdeki bilgi Yaratıcı'nın bilgisidir; ona aittir. Bu konudan daha önce de söz etmiştim. İkna olmamıştın. Aslında, tartışma o zaman bitmişti.

Aynen ama butun bunlar cok yakin zamanda ortaya konmustur, yani insanoglunun varliginda. Iste burada bu ortaya konan zamansal olarak insanoglu varligi oncesine gider, ama bilgisinin ortaya koyumu insanoglu varligi ile mumkundur.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bu ..

ve bunun..

Varligin degil; isanoglu beynine yansiyan ve gozlem verenin algisi ve bu alginin kavram ile ozdestirilerek yansitilmasi.Yi bilgi bir turev olarak;

Yansi/gozlem+!?+var+ algi +kavram+ ozdeslestirme+ yansitma=bilgi

arasında bir fark yok..sadece insanın bu bilgiyi nasıl aldığını açıklamak için bu kadar kasmaya da gerek yok..

Ortada bir proje yok. Insanoglu norokimyasal ve sosyo-psikolojik yapisinin iletisim adina ortaya koydugu yapilandirilmis bir yapi ve isleyis var. Yani dogal ve fenomenal zihniyet olan yapilandirilmisligin bilisselligi.

Bu kurduğunuz cümleye inanıyorsanız ortada tartışacak bir şey yok demektir..açıkçası sizi havale edecek birini de bulamıyorum..

F

Fetâ

Ziyaretçi
Takilip kalmadim, sadece dinazorlari ortaya koyan insanoglunun dinazorlarin yasadigi zamanda ortada olmayisi soz konusu.

Aynen ama butun bunlar cok yakin zamanda ortaya konmustur, yani insanoglunun varliginda. Iste burada bu ortaya konan zamansal olarak insanoglu varligi oncesine gider, ama bilgisinin ortaya koyumu insanoglu varligi ile mumkundur.
Konu benim açımdan sonlanmıştır. Yazacağım her şeyi yazdım. Bundan sonrasını okurların takdirine bırakıyorum.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Aklin sirf kendini inandirmak, inandigini da kendine dogrulamak adina kendine oynadigi oyunu bir ornek ile aciklayalim.

"Dunyanin yasi4.7 milyar yil."

Bu bilgi sadece insanogluna aittir ve yine sadece insanoglu icindir.

Bu bilgi insanoglunun varliginda ortaya konmustur.

Bu bilgi ortaya kondugunda henuz dogmamis ama su anda var olan insanoglu mevcuttur.

Bu bilgi ortaya kondugu tarih ile fenomen ile ilgili ortaya konus tarihi farki; zamansaldir.

Yani bilginin verdigi tarih zamaninda insanoglu fenomeni yoktur.

Yalniz bilginin ortaya kondugu tarihte insanoglu vardir.

Insanoglu bilgiyi ortaya sadece kendi varliginda ortaya koyar, yalniz ortaya konulan tarih zamansal olarak insanoglundan oncedir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bu ..

ve bunun..

arasında bir fark yok..sadece insanın bu bilgiyi nasıl aldığını açıklamak için bu kadar kasmaya da gerek yok..

Bu kurduğunuz cümleye inanıyorsanız ortada tartışacak bir şey yok demektir..açıkçası sizi havale edecek birini de bulamıyorum..

Sen bilirsin, sende diger kervana katilabilirsin. Buradabir inasnc yok, matematiksel/mantiksal bir bilgi var.

Bir seyin detayina inmak ancak onu algilamak isteyenler icindir. Inancini sabitleyenler ve iman haline getirenler icin ne kadar detaya inilirse inilsin, fark etmez. Cunku inanclarini sorgulayamazlar ve bilinclerini inanclarina ters gelen bilgiye kapatmislardir.

F

Fetâ

Ziyaretçi
Doğa kanunları tüm zamanlar için geçerlidir. Bu, bilimsel bir bilgidir.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Aklin sirf kendini inandirmak, inandigini da kendine dogrulamak adina kendine oynadigi oyunu bir ornek ile aciklayalim.

"Dunyanin yasi4.7 milyar yil."

Bu bilgi sadece insanogluna aittir ve yine sadece insanoglu icindir.

Bu bilgi insanoglunun varliginda ortaya konmustur.

Bu bilgi ortaya kondugunda henuz dogmamis ama su anda var olan insanoglu mevcuttur.

Bu bilgi ortaya kondugu tarih ile fenomen ile ilgili ortaya konus tarihi farki; zamansaldir.

Yani bilginin verdigi tarih zamaninda insanoglu fenomeni yoktur.

Yalniz bilginin ortaya kondugu tarihte insanoglu vardir.

Insanoglu bilgiyi ortaya sadece kendi varliginda ortaya koyar, yalniz ortaya konulan tarih zamansal olarak insanoglundan oncedir.

Bu mesajı bu foruma geldi geleli belki yüz kere okudum..eskidi artık yeni şeyler üretin lütfen..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar