Yok gerçektende yok mu?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde valentinus tarafından oluşturulan Yok gerçektende yok mu? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,277 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Yok gerçektende yok mu?
Konbuyu başlatan valentinus
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan AlperCADIROGLU

valentinus

Felsefe.net
Yeni Üye
Yok mu vardır?
Yoksa yok kavramı mı vardır?

a)Eğer yok varsa o zaman yok yok olmaz yok var olur yani yok var olamaz.var olanlar zaten vardır ve sürekl varolacaklardır(değineceğim)
b)Yok kavramı varsa yok kavramı vardır yani yok kavramı yoku var edecek güce sahip midir?eğer bu güce sahipse muhtemelen kullanır bu gücü.yani yoku var eder.ama yok var olamayacağı için muhtemelen gücü yoktur.ama kesin demiyorumm.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
yok var olanın olduğu yerde yoktur.yok var-sa var yoktur. bende diyorum ki var- gerçekmidir? eğer var var-sa yok zaten yoktur..
var olan nasıl olsa yok olacaktır. var yok olduğunda yok var olacaktır.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
var olan şeyler için yok kavramını kullanırız. var olan şeye neden yok diyelim?
mesela masamda elma var ama armut yok. buradaki yok kavramı, armudun bulunduğum mekanda olmamasından kaynaklanyor. ama armut normalde tabiki vardır sadece masamda değildir. yok kavramını var olan şeyler için kullandığımızdan,, yok doğal olarak var olur. herhangi bir şey, bir yerde varsa başka bir yerde yoktur,,, anlatmak istediğim.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Var desek bile yok var olmaz yokun simgelediği şey zaten 0 dır. Sadece ihtiyaç duyduğumuz bir kelime bence. :)

Bilinmez

Felsefe.net
Yeni Üye
Yok var in (cogu zaman horlanmis) amansiz kardesidir. Onlar birbiriyle ve ayri olamazlar. Ben yoklugu severim, varligi bana hatirlattigi icin.

chrismmm

Felsefe.net
Yeni Üye
yok olmayan demek ise olmayan birşey yok mudur sorusuna şöyle cevap vermek isterim;
olmayan(yokluk) görecelidir . olmayan bir şeyin var olup olmaması da buna bağlı olarak görecelidir.
soyut ve somut olarak ele aldığımızda ateistlere göre tanrı yoktur.
tanrı gerçekten de yok mu sorusuna yok diye cevap vereceklerdir.fakat yokluk onlara göre tanıdır.
sonuçta yokluk sonsuz varlıktır.

Macavity

Üye
Yeni Üye
Soruda bir karışıklık var. "Yok", bir kavram olarak vardır. "Yokluk" kavramımız var bizim. Bu bir çelişki değil. Yok dediğimiz şey gerçekten yok mudur diye soruluyorsa da soru açık değil. Çünkü yokluk, aynı varlık gibi oldukça genel bir soyutlamadır. Masada elma var mı? Göremiyorsam yok. Tanrı var mı? İnanmıyorsam yok. Olmayan şey var mı? Bir "olmayan şey" kavramım var, buna göre de olmayan şey var değil, bu da dilin mantığının bir sonucu... Yani olup olmadığı sorgulanan şeyin varlığı hangi bağlamda sorgulanıyorsa cevap da sadece o bağlam içindedir, sadece o bağlamla ilgilidir. Sorduğum masadaki bir şeyse bağlam masadakilerdir, Tanrı ise, bağlam inançtır, kavram ise, bağlam dil ve mantıktır. Bağlamı dışında bir yokluk veya varlık sorusu ise cevapsız kalmak durumundadır.

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Forumda yokluk yok mu? ayrıca yok gerçektende yok mu diye iki ayrı başlık var. yok/yokluk aynı başlıkta ister istemez bağlı olarak gelişip, cevaplanıyor ama bu başlık Gerçektenmi deyince, valla billa diyesim geldi biran :)))

bir başka yerdeki kendi yazımdan alıntı yaparak kendimce cevaplayım, ''Yokluk...varlığa gebe olan olası-olasılıklar çemberindeki bir illüzyondur'' buna bağlı olarak da ,'yok' zaman-mekan-duyuma dayalı bir durum bildirisidir.

endlesslive

Üye
Yeni Üye
var ile yok arası

Tanrı herşeyi çift yarattığı için yokun var olması gerekiyor mecburen.
veya var-ın o anda bulunmadığını ifade etmek için türetilmiş masum bir sözcük sadece. Her iki düşünceye de inanınca kafayı pek yormamak gerek herhalde. benim açımdan.:)

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Tanrı herşeyi çift yarattığı için yokun var olması gerekiyor mecburen.
veya var-ın o anda bulunmadığını ifade etmek için türetilmiş masum bir sözcük sadece. Her iki düşünceye de inanınca kafayı pek yormamak gerek herhalde. benim açımdan.:)

Tanrının her şeyi çift yaratması durumu bence söz konusu değildir . Her şeyin çift yaratılması değil de çift yaratılmanın bir çok durumda var olmasının gözlenmenmesidir. Mesela mavi renk var ama mavinin çifti olabilecek bir renk var mı *

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
endlesslive @

Selam,

Tanrı herşeyi çift yarattığı için demişsiniz !? tür,cins genellemesi bir tarafa, Çift olan ne var mesela?... her şey özüne has,tek ve bir dir, olsa olsa O' nun bir yansıması söz konusu ol ur ki o da açısı yoğunluğu vs.etkenler değiştiğinden hep, aynı olamaz. Değişkendir!? her halde! yani, .. öyle düşünüyorum : ))

endlesslive

Üye
Yeni Üye
mavi tek değil, evren tek değil..

Sn. rainbow, Sn. fer..

Allah, her şeyden çift çift yarattı ki,
"Tek"liği hep hatırlansın, unutulmasın, ben'ci olunmasın, putlar totemler
manitular aranmasın. Herkesin herşeyin bir yoldaşı olsun, veya alternatifi olsun.
Çift'ten kasıt; erkek-dişi, mavi-açık,uçuk, koyu, camgöbeği mavi.. var-yok..
İlgili ayetin iki ayrı meali şöyle;
"Her şeyden çift çift yarattık ; olur ki düşünüp ibret ve öğüt alırsınız."
"Ve her şeyin karşıtını yarattık, ki (Allah'ın Tek olduğunu) anlayabilesiniz"

İşte düşünüyoruz, bizi cennetine al ötekileri n'aparsan yap
Tanrım. :)

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
e yokluk yoksa o zaman varlık tek yaratılmıştır oluyor ki bu da kendinizle çelişmeniz anlamına gelir.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Bitiyorsa bir yıl
Başlıyor yeni yıl
Düşünürken zamanı
Yitiriyoruz zamanı
Dünde değiliz
Yarında değiliz
Ben varsam herşey var
Ben yoksam ne var? (Talha CAN)

gökyeleli

Felsefe.net
Yeni Üye
yok vardır bunun ispatı bizim yok u düşünebilmemiz, insan beyni, şekli benzeterek, kıyas yaparak düşünebilir, yok var ile aynı kategorisde olduğuna göre var demektir, aslında yok derken bile var olduğunu ispatlarız, sonuçta yok gerçekten yoksa bu cümleyi kuramayız ya Allah bismillah

AlperCADIROGLU

Felsefe.net
Yeni Üye
Şimdi var tek başına olamaz, yada yok tek başına olamaz.
O halde 2 seçenek var;
"var" ve "yok" olur.
yada
"var" ve "yok" olmaz.
(Bana göre "yok"luğu algılayamıdığımız için böyle bir şey olmaz o halde "var" da olmaz. Bunun sonucu ikisi olmaz.)
(Yine bana göre "var"lığı algılayabildiğimiz için böyle birşey olur o halde "yok"lukta olur. Bunun sonucu ikisi olur.)
(Bence mantıklı olan; ikisinin olmadığıdır.)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç