Neler yeni

Yoğunluktan Kaçıp Bayram Tatilini Fırsat Bilenler İçin 12 Film Önerisi

Aze

Yeni üye
Katılım
29 Tem 2018
Mesajlar
233
Puanları
0


1. The Skin I Live In (2011)İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği film, plastik cerrah olan Dr. Robert Ledgard’ın yeni bir deri yaratma konusundaki çalışmalarının yanı sıra eşi ve kızıyla olan ilişkilerini, aynı zamanda kızına tecavüz eden intikam almak için de bu buluşunu kullanır. Ancak olaylar hiç beklemediği şekilde gelişir ve nefreti bambaşka bir duyguya dönüşür. Filmde Dr. Robert Ledgard rolünü Antonio Banderas canlandırıyor.

2. The VVitch: A New-England Folktale (2015)17. yüzyılda İngiltere’de geçen hikayede 5 çocuklu Hristiyan bir ailenin en küçük çocuğunun kaybolmasıyla yaşanan ilginç olaylar anlatılıyor. Küçük çocuğunda kaybolmasının ardından diğer çocuklarda da beklenmedik davranışlar görülüyor ve tüm bunlar aileyi bekleyen felaketin başlangıcı oluyor. Korku türünde film arayanlar ve “cadı” filmlerini sevenler için en iyi seçeneklerden biri olmaya aday The Witch.

3. Babamın Kanatları (2016)Birçok film festivalinde adını duyuran Babamın Kanatları, Türk sinemasında son yıllarda yapılmış en iyi filmlerden biri olarak görülüyor. Yönetmenliğini Kıvanç Sezer’in üstlendiği filmde ciddi bir hastalığa yakalandığını öğrenen ve her şeyden önemli gördüğü ailesini düşünen inşaat işçisi İbrahim üzerinden Türkiye’de taşeron sistemin yarattığı işçi ölümlerine dikkat çekiliyor. Filmde Menderes Samancılar, Musab Ekici***8232;, Kübra Kip ve Tansel Öngel başarılı oyunculuklarıyla seyirciyi hikayenin içine çekiyor.

4. Revolutionary Road (2008)Richard Yates’in aynı adlı kitabından uyarlanan filmin başrollerinde iki başarılı oyuncu Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet yer alıyor. 1050’lerde geçen hikayede farklı olduklarını bilerek başladıkları yeni yaşamlarında gittikçe agresifleşen ve umutsuzlaşan bir çifte dönüşen Frank ve April anlatılıyor.

5. Force Majeure (2014)İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un dördüncü kurmaca filmi Force Majeure, kış tatili için bir haftalığına Fransız Alplerine giden ailenin kontrollü bir çığ sonrası yaşadıklarını anlatıyor. Panik sırasında hayatının en büyük hatasını yapan baba Tomas’ı evliliğini kurtarmak için büyük bir sınav beklemektedir. Modern toplumda aile kavramının sorgulandığı film sizi bencillik üzerine düşünmeye itiyor.

6. Her (2013)El yazımı mektuplarla hayatını kazanan Theodore Twombly, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde yalnız yaşamaya başlar ancak hayatı bir teknoloji reklamıyla birlikte tamamen değişir. Kusursuz bir yapay zekadan oluşan Samantha ile tanışmasıyla hayata bakışı değişir. Ancak bu esnada yapay zeka Samantha ile ilişkileri de giderek tuhaflaşmaya başlar. Filmin başrolünü Joaquin Phoenix üstlenirken Samantha’yı ise Scarlett Johansson seslendiriyor.


7. Il primo uomo (2011)Fransız yazar ve filozof Albert Camus’nün otobiyografik romanından sinemaya uyarlanan II primo uomo, Jean Cormery’nin 1957 yılında doğduğu yer olan Cezayir’e gitmesini anlatan film aynı zamanda seyirciye geçmişin izlerini ve işgal altındaki Cezayir’i anlatıyor. Filmin uyarlandığı Albert Camus kitabı ise Camus’un bir kaza geçirerek hayatını kaybettiği yerin yakınlarında bir bataklıkta bulunmuştu. Henüz tamamlanamamıştı ancak Camus, bu kitabın en iyi kitabı olacağını düşünüyordu.

8. Only Lovers Left Alive (2013)İki ölümsüz aşık olan Eve ve Adam, çoğu şeye karşı olan inançlarını yitirmiştir. 2 vampirin hayatı Eve’nin kız kardeşinin başlarına açtığı belalarla daha da karmaşık bir hal alır. Tür kalıplarını yıkan ve derin sorgulamalar içeren film klasiğin dışına çıkmak isteyenler için mantıklı bir seçenek.

9. The Perks of Being a Wallflower (2012)Arkadaşları tarafından dışlanan ve en yakın arkadaşının intihar etmesiyle adeta dünyası başına yıkılan Charlie, gittiği lisede Sam ve Patrick kardeşlerle tanışır. Bu ikilinin Charlie ile arkadaş olması ise her şeyi değiştirir. İki kardeşle hayatı öğrenen Charlie’nin çocukluk travmasıyla da savaşması gerekecektir.

10. Agora (2009)İskenderiyeli Hypatia, tarihte bilinen ilk kadın matematikçi, filozof ve astronom… Etkileyici, trajik ve bir o kadar da acılarla dolu hayatının anlatıldığı filmde Hypatia’yı Oscar ödüllü oyuncu Rachel Weisz canlandırıyor.

11. Tatil Kitabı (2008)Silifkeli bir aile üyelerinin yaşadıkları çatışmaları tüm bunları gözlemleyen Ali’yi merkezine alarak anlatan film, Seyfi Teoman’ın ilk uzun metraj filmi olma özelliğini taşıyor. Senaryosu da erken yaşlarda kaybettiğimiz Seyfi Teoman’a ait olan film bir çocuğun büyümesinden çok daha derin konuları ele alıyor.

12. Manchester By The Sea (2016)Massachusetts’in Quincy kentinde kapıcılık yapan ve çevresindeki kişilerle oldukça az iletişim kuran Lee Chandler abisinin kalp krizi geçirmesiyle Manchester-by-the-Sea adlı doğup büyüdüğü kasabaya gider. Niyeti hemen dönmek olsa da işler karmaşıklaşacak ve geçmişi peşini bırakmayacaktır. Casey Affleck ve Michelle Williams’ın başrollerinde yer aldığı film sonuna kadar gizemini korurken birçok duyguyu derin bir şekilde işliyor.