Yerli Malı Haftası - Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Yerli Malı Haftası - Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,265 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Yerli Malı Haftası - Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Yerli Malı Haftası (Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası), - tarihleri arasında 'de tüm kutlanan belirli günler ve haftalardandır

sonrası oluşan ardından yabancı akışının önünün kesilmesi ve tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, yılında toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı tarihinde ’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlandı. 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince olmanın, yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur.
Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.

vikipedi
bir kıtlık bilinci ve tüketim bilinci oluşturması beklenen bu şey - (yerli üretim ve tüketim de) tabi
bizim herşeyimiz ritüelik midir? yapmacık mıdır?
okullarda poğaça börek yenerek mi kutlanır -ya da üstünden geçilir
ben yeni öğrendim bunu
açıkçası yani bir çocuğun ödevi ile,
dakikalarca dil döktüm çocuğa bi şeyler verebilmek anlaşılabilmek -anlatabilmek için ama anlaşıldım mı bilmiyourm-sanmıyorum

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:44 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:34 ----------

açıkçası arabayı sen bu ülkede üretmezsen bunun parasını dış ülkeye gönderiyorsun demek hiç bi şey ifade etmiyor
belki büyüyünce de bize-
ekonomiler var- ülkeler var -para var- kompleks
hereşeyi anlatmalısın (ekonomik sistemi) her zamanki gibi ve içinden çıkılmıyor bu durumun
(yani komşunla alışveriş yapmazsan komşun batar ya da sen batarsın -başka söyleyecek ne var?)
çocukta bir bulut
büyüde öğren -gör gününü- bulutu ne olucak -poğaça yeme günü bulutu

X

FAdmin
Onursal Üye
@Alper ustadin cocukken yerli mali haftasinda neler yaptigini acikcasi bizlerle paylasmasi, anlatmasi ve bu hikayenin dilden dile dolasarak olumunden sonrasina degin devam etmesi arzumdur.

Bu tip ustalarin cocukluklarina indiginiz vakit nelerle nasil cebellestigini anlama noktasinda kendi hatiralari bizlere ornek alinmasi gereken tablolalar ortaya koyacaktir diye dusunuyorum...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bir zamanlar Türkiye'de "Yerli Malları Haftası" kutlanırmış.
Şimdi soru gelecektir mutlaka; "Yerli malı ürün mü var ki kutlayalım?"

Dışa bağımlı bir ekonomiyle, tüketim toplumuna dönüşmüş ülkemizde de Yerli Malı Haftası'nın zamanla unutturulduğunu görüyoruz. Her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan haftanın önce içi boşaltılmış. Okullarda fındık, fıstık yemeyle, hatta kimi zaman yabancı marka içeceklerin de getirilmesiyle anlamını yitirmiş. Bugünlerde ise adeta bir "nostalji"...

Genç arkadaşlarımıza "Yerli malı denilince aklına ne geliyor" diye sorduğumuzda, kimisi bir şey demiyor kimisi de gülümseyerek "Yerli Malı Yurdun Malı, Herkes Onu Kullanmalı" diyor.

Yerli Malı Haftası denildiğinde akla gelen kuruluş Ulusal Sanayici ve İş Adamları Derneği (USİAD). Unutturmayıp, bir "nostalji" değil "zorunluluk" olduğunu belirtiyor.

ABD’nin bile 1936’da federal yasa (Use American) yaptığı ve 1984’de güncellediği ‘Yerli Malı Kullan’ çağrısı, bu konunun ne denli önemli olduğunu ortaya koymaya yetmektedir.
Amerika’da her yıl ‘Buy American’ (Amerikan Satın Al) kampanyaları düzenleniyor. Bu kampanyalarla birlikte Amerika vatandaşlarına kaliteli ürünün yalnızca Amerika’da üretildiği propagandası yapılıyor.

bir Alman otomobil üreticisi firmanın çalışanlarının rahatça okuyabilmesi için fabrika duvarına astığı şu yazıya ne demeli: 'Japon arabası almayı düşünen gitsin kendine Japonya’da iş arasın'.

okullarda kadın günü yapılıyor

mal ya da yerli malı, yiyecek ve meyveler
çocuklar meyve pankartı tutarak tekerleme (söylüyor) ezberletiliyor

siz ne olmasınız bekliyosunuz bu toplumdan-
kim olmasını?

bunu/bunları bir tür komedi olarak mı izlemeliyiz- tragedya mı?

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Aynı şekilde,23 Nisan kutlamaları için okul bahçesinde dans eğitimi veriyorlardı.Dans eğitmeninin söyledikleri:

"Yanlış yapıyorsun!" "Kızım,doğru bas!" "Elleri kaldırın!"

Öğretmende destekliyor:

"Oğlum dinlesene bizi!" "Ahmet gel şuraya!"

Ve bunlar yaşanırken çocukların yüzlerine baktım hepsinin de suratı asıktı.

Noluyor ya?23 Nisan ÇOCUK bayramı lan çocuk.Sizin geleneksel danslarınızı sergilemek zorundalar mı?Bu bayramda o çocuk koşacak,zıplayacak,düşecek,ağlayacak;bu bayramda çocuk,çocuk olduğunun farkına varacak.

Çocukları rahat bırakın.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkür ediyoruz güzel bir anlatım güzel bir konu.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç