Yazım Yanlışları

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Etkinlikler kategorisinde fides tarafından oluşturulan Yazım Yanlışları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,576 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Etkinlikler
Konu Başlığı Yazım Yanlışları
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X

fides

Kahin
Yeni Üye
Forumun pek ihtiyacı olduğunu düşündüğüm bir aktivite.Mesajlarda dikkat bozan "yanlış" yazılmış birçok kelime var. Kastım klavye hataları değil "doğru" bilinen ama aslında "yanlış" olan kelimeler. Bunu keyifli bir oyuna dönüştürebiliriz. Bundan sonra, forumda yazdığımız mesajlardaki yanlış kelimeleri alıntılayıp buraya doğrusunu yazabiliriz.(Ben dahil)Benden sonra yazacak olanlar üyeden alıntı yapıp o kelimenin doğrusunu yazabilir. Başlangıç olarak kimseden alıntı yapmayıp gözüme çarpan birkaç kelime ile başlayacağım.

Yanlış: Uluslar arası, yanlız, herkez

Doğru: Uluslararası, yalnız, herkes

Not: Lütfen klavye hatalarını eklemeyin.

Bu oyun bizi biraz daha dikkatli yapacaktır diye düşünüyorum.Hadi bakalım kelime avı başlasın!
(Umarım bu mesajda yazım hatası yoktur.)

P

Pyramos

Ziyaretçi
dogrusu;

göze çarpmak : dikkati üzerine çekmek: “Evin nizamında Türk kadınlarının vakur zarafeti göze çarpar.” -O. S. Orhon.

deyim çarpıtılmış. böyle bir deyim yok. dikkati üzerine çekmekle alakası yok. o zaman gözüme çarpan ne demek? :) anlamadım ben:)

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
Benim yazdıklarımdan başlayan vurgunu yapar.

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
İyi o zaman bende sn.pyramos'un yazdıklarından bulabildiğim yazım yanlışlarını yazayım. Bu konuda yerlerde sürünen egomu tatmin etmeye ihtiyacım var ..)

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
Sinop şivesi yazıya da yansıyor.Düzelteyim dedim ama düzeltme butonunu bulamadım sanki daha önce kullanmıştım şimdi yok nerede ki ?

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
Bu başlıkta düzenle butonu görünüyor ama orada yok.

fides

Kahin
Yeni Üye
Sinop şivesi yazıya da yansıyor.Düzelteyim dedim ama düzeltme butonunu bulamadım sanki daha önce kullanmıştım şimdi yok nerede ki ?

Yakalandın:)
Şöyle bir düzeltme daha yapacağım forumda da çokça yapılıyor bu yanlış tanım. Konumuz:" şive"

Şive:Bir dilin zaman içinde ayrı dil olarak kullanılan ama birbirinden çok uzaklaşmamış, birbirine yakın olan diller, birbirlerinin şiveleridir.
Şive= Örnek; Kazak Türkçesi, Türkiye Türkçesi, Uygur Türkçesi...

Ağız= Örnek (Türkiye Türkçesinin ağızlarından); Karadeniz ağzı, Ege ağzı, Güneydoğu ağzı...
Aksan ya da dilbilim terimi olarak Ağız, bir şive içinde oluşan, ses ve söyleyiş değişikliklerine dayanan küçük kollara, bir ülkenin çeşitli bölge, il veya ilçelerinin sözcükleri söyleyiş bakımından birbirinden ayrı olan konuşmalarına verilen addır. Örneğin Ege Ağzı'nda genellikle biliyorum sözcüğü yerine biliyom kullanılır.
Kaynak : Vikipedi

Yani Sinop için "ağız" kelimesini kullanmalıydın.

(Bu gidişle kimse benim yüzümden bir şey yazmayacak foruma:) )

sakal

Kahin
Yeni Üye
Şimdi bir Ege'li olarak birşey yazardım ama ayıp olmasa da abes kaçar,egeliler iyi bilir:) Bilhassa Afyon'lular..

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
Çok hor görmeyin bizi sn.Pyramos ile çok tehlikeli planlarımız var uygulamakta bir an bile tereddüt etmeyiz:).Peki bu ayıptan nasıl kurtulacağım düzeltemiyor muyuz belli bir süre sonra?

fides

Kahin
Yeni Üye
Çok hor görmeyin bizi sn.Pyramos ile çok tehlikeli planlarımız var uygulamakta bir an bile tereddüt etmeyiz:).Peki bu ayıptan nasıl kurtulacağım düzeltemiyor muyuz belli bir süre sonra?
Yok, burada yazılarınız ibretlik olarak asılı duracak. Benim sana tavsiyem Pyramos'u takip et tam cümbüş yazıları. Neresinden tutacağımı bilemiyorum.Hem ego tatmini yaparsın fena mı?
Yazılarını gönderdikten sonra düzeltmek için 5 dakikan var.(Eskiden 15 dakikaydı ama en son bulamamıştı mavimor nereden ayarlayacağını bu sürenin.Gene hatırlatırız.)

P

Pyramos

Ziyaretçi
Fides cümbüş derken; felsefi ve edebi anlamda bir karnaval, bir şenlik, muhteşem bir etkinlik vs demeye çalışmış Yamak kardeş:) yoksa konu yazım kuralları ise hata yapmam ,hata yapanıda sevmem:)

anotherday

Felsefe.net
Yeni Üye
Fides cümbüş derken; felsefi ve edebi anlamda bir karnaval, bir şenlik, muhteşem bir etkinlik vs demeye çalışmış Yamak kardeş:) yoksa konu yazım kuralları ise hata yapmam ,hata yapanıda sevmem:)

hata yapanı da sevmem olmalıydı.
-da ayrı yazılır:)

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
yamak nickli üyeden alıntı

''Çifliği''

''çiftliği'' olacak kendi kendimi düzeltirim

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç