Yazılı İletişim Konusunda Yaşadığımız Problemler

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Yazılı İletişim Konusunda Yaşadığımız Problemler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,400 kez görüntülenmiş, 70 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Yazılı İletişim Konusunda Yaşadığımız Problemler
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
haklısınız, bu kavramları siz üretmediniz... bunlar fizik biliminin kavramları... fizik bu kavramları ( ki bu kavramlar tanımlı, yani, içerikleri, kapsamları ve sınırları bakımından 'belirlenmiş' kavramlardır), kullanarak işini yapıyor ; yani doğada işleyen 'zorunlulukları', yani doğa yasalarını açığa (yani bilince) çıkarıyor... bu kavramlardan bazılarını alıp, içeriğinden, anlamından ve bağlamından kopararak, örneğin, 'negatif enerji' diye yeni bir kavram üretmek ve bunu ilgisiz bir bağlamda kullanmak, yanlıştır... kabul edilemezdir... çünkü, 'enerji' kavramını bilen bir insan ( diyelim bir fizikçi ya da mühendis) , bu kavramın negatifinin olmadığını / olamayacağını zaten bilir... çünkü, enerji demek, iş yapabilme yeteneği demektir... ve bir sistemin iş yapabilme yeteneği ne kadar az olursa olsun, sıfırın altına inemez; çünkü, limit değeri sıfırdır... yani hiç enerjisi olmayan bir sistem, hiç iş yapamaz... oysa siz, negatif enerjiden söz ederek, hiçten daha az iş yapan bir sistemi varsaymış oluyorsunuz ki, fizik bakımından bu varsayım, anlamlı değildir... gelin, kavramların anlamlarını koruyalım... bu, yalnızca insanın entellektüel emeğini değil, ama aynı zamanda ' uygarlığını' da korumak demektir.... ( sn. dijital'in 58. mesajına cevap olarak yazıldı...)

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Bakın

çünkü, 'enerji' kavramını bilen bir insan ( diyelim bir fizikçi ya da mühendis) , bu kavramın negatifinin olmadığını / olamayacağını zaten bilir... çünkü, enerji demek, iş yapabilme yeteneği demektir... ve bir sistemin iş yapabilme yeteneği ne kadar az olursa olsun, sıfırın altına inemez; çünkü, limit değeri sıfırdır...
demiş birazdahaderinmavi..

İşte bu forumun işlevi bu tarz bilgilerin paylaşılarak üzerine kafa yorulması olmalıdır. Ben olaya bu açıdan bakmamıştım, aklıma da gelmemişti. Bizim hesap etmediklerimizi başkası, başkasının hesap etmediklerini biz hesap edebiliriz. Birşeyler bize makul şekilde izah edilmiş ise görmemezlikten gelemeyiz. Bu tutumu korursak iletişim bozukluğu asgari bir düzeye inecektir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
haklısınız, bu kavramları siz üretmediniz... bunlar fizik biliminin kavramları... fizik bu kavramları ( ki bu kavramlar tanımlı, yani, içerikleri, kapsamları ve sınırları bakımından 'belirlenmiş' kavramlardır), kullanarak işini yapıyor ; yani doğada işleyen 'zorunlulukları', yani doğa yasalarını açığa (yani bilince) çıkarıyor... bu kavramlardan bazılarını alıp, içeriğinden, anlamından ve bağlamından kopararak, örneğin, 'negatif enerji' diye yeni bir kavram üretmek ve bunu ilgisiz bir bağlamda kullanmak, yanlıştır... kabul edilemezdir... çünkü, 'enerji' kavramını bilen bir insan ( diyelim bir fizikçi ya da mühendis) , bu kavramın negatifinin olmadığını / olamayacağını zaten bilir... çünkü, enerji demek, iş yapabilme yeteneği demektir... ve bir sistemin iş yapabilme yeteneği ne kadar az olursa olsun, sıfırın altına inemez; çünkü, limit değeri sıfırdır... yani hiç enerjisi olmayan bir sistem, hiç iş yapamaz... oysa siz, negatif enerjiden söz ederek, hiçten daha az iş yapan bir sistemi varsaymış oluyorsunuz ki, fizik bakımından bu varsayım, anlamlı değildir... gelin, kavramların anlamlarını koruyalım... bu, yalnızca insanın entellektüel emeğini değil, ama aynı zamanda ' uygarlığını' da korumak demektir.... ( sn. dijital'in 58. mesajına cevap olarak yazıldı...)

Tamam koruyalım peki öneriniz nedir? Bu konuyu hiç bir Kuantum Fizikçisi ile ya da Ezoterik yorumculardan biri ile tartıştınız mı?

İnsan bedenindeki enerji alanı ( aura, çakra v.s ) için nasıl bir terim kullanılmalı sizce?( enerji alanı yazdım çünkü başka nasıl ifade edilir bilmiyorum, bilen varsa söylesin)

Negatif enerji yerine olumsuz enerji mi kullanmalıyım? Pozitif yerine de olumlu enerji mi ? O zaman uygun mudur?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Enerji'nin fizik bilimi dışında varsa kullanımlarına bakılabilir mesela.Ya da dijital sizin dediğiniz Ezoterik anlayışlarda enerji tanımı var mıdır, varsa nedir? Buna bakılabilir.Bir de Kuantum Fizikçisi demişsiniz, onlar enerji terimini geleneksel fizikten farklımı kulanıyorlar?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Tamam koruyalım peki öneriniz nedir? Bu konuyu hiç bir Kuantum Fizikçisi ile ya da Ezoterik yorumculardan biri ile tartıştınız mı?

İnsan bedenindeki enerji alanı ( aura, çakra v.s ) için nasıl bir terim kullanılmalı sizce?( enerji alanı yazdım çünkü başka nasıl ifade edilir bilmiyorum, bilen varsa söylesin)

Negatif enerji yerine olumsuz enerji mi kullanmalıyım? Pozitif yerine de olumlu enerji mi ? O zaman uygun mudur?

değildir... enerji kavramı, tıpkı uzunluk gibi, tıpkı kütle gibi, (olgusal olarak doğası ve kavramsal olarak da tanımı gereği) zaten, ancak ve ancak sıfırdan daha büyük değerlerde anlamlı olacağı için; ayrıca ( yani fazladan) pozitif sıfatına da gerek yoktur ; çünkü, o zaten ( eğer varsa, pozitiftir ve yoksa da, yoktur ) her zaman sıfırdan büyüktür... ve o nedenle bunu ayrıca belirtmek amaçlı olarak, 'pozitif enerji' demeye gerek yoktur... tıpkı, bakkaldan peynir isterken, '' +300 gr. peynir istiyorum'' demediğimiz gibi... fizikte manyetik alan, elektrik alanı ve gravitasyon alanı gibi kavramlar vardır ama ' enerji alanı' diye bir kavram da yoktur... kavramların anlamlarını korumak, benden çok bir iletişimciye yakışsa gerek ... :) ...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Enerji'nin fizik bilimi dışında varsa kullanımlarına bakılabilir mesela.Ya da dijital sizin dediğiniz Ezoterik anlayışlarda enerji tanımı var mıdır, varsa nedir? Buna bakılabilir.Bir de Kuantum Fizikçisi demişsiniz, onlar enerji terimini geleneksel fizikten farklımı kulanıyorlar?

enerji kavramı, fiziğin kavramıdır... elbette anlamına sadık kalmak koşuluyla, herkes ( diyelim bir grimm kardeşler de) kullanabilir... :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Ben birçok kitapta rastladım fakat kişisel gelişimciler daha çok kullanıyor. Sanırım dil alışkanlığı oldu artık. Ezoterik açıdan da kullanımı böyle fakat yine de emin değilim. Bu konuda hiç kimse ile sorun yaşamadım. Fizikçi arkadaşlarımdan da bir itiraz gelmedi.

Sorun değil, başka bir kelime ile ifade etmenin yolunu bulurum elbet:) Birkaç kişiye sormam lazım.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Başka bir kelime ile ifade etmenin faydası size olacaktır. Bu süreçte kavram hakkında daha çok düşünecek ve ne demek istediğinizi çok daha isabetli ifade etme şansına sahip olacaksınız. Burada oluşumuzun bir nedeni de bu değil mi?

ls2

Kahin
Onursal Üye
Sen bu yukarıdaki yorumda ne diyorsun?

1)Ben kime karşı çıkıyorum sana göre ? Dini bilgilerle bilimsel olanları örtüştürmeye/anlatmaya çalışanlara..
2)Peki ben ne yapıyorum sana göre? Bilimsel bilgilerle dine saldırıyorum..

Bu iki hareket birbiriyle çelişik değil uyumludur. Bunu kavramak zor değil.

Benim mantalitemde şuydu; madem dini bilgiler bilimsel bilgiyle ilişkilendirilemiyor.bilimsel bilgiyle de dini bilgiler ilişkilendirilemez. biri örtüştürürken suçluysa sizde karşıtlarken suçlusunuz. aynı düzlemde buluşamıyorlarsa. aynı düzlemde karşıtlanamazlarda. kısaca siz bilimsel bilgiyle Tanrı yanılgısı gibi bir iddiaya varamazsınız. varmamanız gerekir. ama varmışsınız. bu çelişkidir.

hocanız, çok doğru söylememiş; bilgi dediğimiz şeyi o kadar kolay sınıflandıramayız... önce tanımlamamız ve örneğin 'inanç'la ve diyelim 'düşünce' ile ya da 'algı' ile arasından geçen sınırı belirginleştirmemiz gerekir ( yoksa, birbirine karıştırırız..) ; sanatsal veya teknik bilgiyi görmezden geldik diyelim, ama, örneğin ben, kuzenimin, mimar değil de otobüs şoförü olduğunu ve 42 numara ayakkabı giydiğini biliyorsam; hocanızın sınıflandırmasına göre, bu 'bilgiyi' hangi sınıfa sokacağız... bilimsel desek, olmaz, çünkü bu durumu bilim adamları bilmiyor, felsefi desek, filozofların haberi yok; öyleyse 'dini bilgidir' mi diyeceğiz... ama o da olmaz; çünkü, ne kutsal kitaplarda yazıyor, ne de sonradan yazan 'alimler' bunu yazmış... eee... yani böyle bir bilgi yok mu...?

Haklısınız. ama hocam sadece bu üçü var anlamında ya da bunlar kesin sınırlarla ayrılır asla bir araya gelemezler anlamında değil (ki felsefenin olmadığı alan yoktur) bunları birbirine karıştırıp düşünsel anlamda karmaşaya düşmeyin anlamında demişti. daha ilk dersin ilk cümlesiydi nerdeyse, temel bilgiydi kısacası.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu hakkında farklı düşüncesi olan var mı?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar