Yazılı İletişim Konusunda Yaşadığımız Problemler

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Yazılı İletişim Konusunda Yaşadığımız Problemler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,410 kez görüntülenmiş, 70 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Yazılı İletişim Konusunda Yaşadığımız Problemler
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Bu şekilde elbette başarısız olacaktır. A-Şu şöyeldir. B-Öyle değildir çünkü bakınız makaleler,çeşitli araştırma sonuçları vb.A-Hayır bunlar yanlış,yanlıdır. B-Sizin iddianızı destekleyen argümanlar nedir? A-Öyledir çünkü öyledir,siz yerinizde sayıyorsunuz. B- Bu benim sorumun cevabı değil? A-Siz dayatmacısınız..

Şİmdi iletişime kapalı olan A mıdır? B midir?

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kişilerin yazdıklarının bütününden genelde temelde /esasta ne demek istediklerini anlarız. kişinin esasta ne demek istediğini anladığımız halde anlamamazlıktan gelerek anlattıklarını ucundan kenarından tutup kendi lehimize sündürme yapılmasından nefret ediyorum. burada bu fazlaca yapılıyor. (kendimide muaf tutmuyorum)

ayrıca iletişimdeki problemlerinde aşmak, ağırlıkla anlaşılmayı ummak/beklemek hayalciliktir. bu sebeple anlaşılmayı fazlaca umarak beklenti içinde olmayalım ve bu durumu kabullenelim böylece daha az sinirleniriz:) ve daha dirençli,güçlü,anlayışlı,sakin oluruz.

10-15 yıllık arkadaşlarımızla bile hala karşılıklı yaftalamalarımız yok mu? burda nerdeyse kimse kimseyi tanımıyor, öyleyse macera aramayalım abi, burası amerika değil :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Evet bu konuda çok haklısın donkişot maalesef anlaşılmayı beklemek yerine saygı çerçevesinde kendi fikirlerimizi paylaşmaya devam etmeliyiz. Biliyorsun dünyanın en büyük dahileri, düşünürleri bile çoğu zaman anlaşılamamış ve toplum tarafından dışlanmıştır. Bu kısır döngü sanırım hiç bir zaman değişmeyecek...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Evet bu konuda çok haklısın donkişot maalesef anlaşılmayı beklemek yerine saygı çerçevesinde kendi fikirlerimizi paylaşmaya devam etmeliyiz. Biliyorsun dünyanın en büyük dahileri, düşünürleri bile çoğu zaman anlaşılamamış ve toplum tarafından dışlanmıştır. Bu kısır döngü sanırım hiç bir zaman değişmeyecek...

Mesela siz bir paylaşımınızda yaratan ve Tanrı ayrımı yaptınız ya (hemde İslam inancı çerçevesinde olduğunu iddia ederek) o andan itibaren ben sizi direkt yaftaladım. hatta İslam karşıtı olabileceginiz ihtimali bile zihnimde yer edindi haberiniz olsun. artık size karşı ön yargı sahibiyim.(itiraftır)

bu arada avatarda süper olmuş:) bilim metedolojisini düşünce sistemimize karşı testere olarak kullananlara karşı çok güzel gönderme olmuş:)

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Biz istediğimiz gibi atarız ve sorumluluk da almayız. Çünkü bugüne kadar attık ses çıkaran pek olmadı, haliyle buna alıştık. Öle söylediklerimizin birbirini tutması, herhangi bir bilgi sunmuş isek bunun güvenilir kaynaklarını göstermemiz gerekmez. Neden gereksin? Neticede gelmişiz burada gevezelik yapacağız. Hem benim tutarsız olma yahut iddialarımı kanıtlamama özgürlüğüm yok mu? Sen bunun hesabını sorduğunda benim körükörüne itiraz etme hakkım ne olacak? Bu ne saygısızlık! Bellki bana göre Osmanlı İmparatorluğu resmen hiç sona ermedi ve belki de Atatürk Vahdettin'in kendisidir.Ben estetik ameliyat yaptırarak kendini gizlediğini düşünüyorum. Bence Vahdettin'in dublörünü gemiye bindirerek insanları yanılttılar.Bu gerçekler kamuoyundan saklandı ama ben biliyorum çünkü ben özelim. Ayrıca dünya güneşin etrafında dönmüyor.Dönüyor diyenler bilimi silah olarak kullanan ve gizli amaçlarına araç eden kimselerdir. Özellikle de İsrail’dir.Bu kimseler bilimin yerinde saydığını, onun durağan birşey olduğunu zannediyorlar. Bu kimselerin bilinci kapalı, gözlerine perde inmiş. Zaten demiyor mu Kuran’da kimisinin gözlerini mühürledik diye? Bilim ölü değildir beyler. Aşın artık kendinizi,çıkarın bu at gözlüklerini. Hem bu ne tahammülsüzlüktür? Benim düşünce özgürlüğüm yok mu? İlla sizin gibi düşünmek zorunda mıyım? Evrime karşıyım diye tepki veriyorsunuz. Ben evrimci olmak zorunda mıyım? Evrime göre insanlar salatalıktan evrimleşmiştir. Ne yani şimdi hepiniz hıyar mısınız? Sen belki atalarına hıyar diyebilirsin ama ben atalarımı cacığa doğramam arkadaş. Tutturmuşsunuz bir Marksizm,Sosyalizm…Marksizm’de birey yoktur.Sokakta bile iki kişi yan yana olmak zorundadır.Yıllarca SSCB’de yaşadım,bir gün tek başına ekmek almaya dışarı çıktım,Sibirya’ya kürek mahkumu olarak gönderdiler. Ne yani yalan mı söyleyeceğim? Size yalan borcum mu var? Bu nasıl bir saygısızlıktır. Öyle iddialarımı kanıtlamamı isterseniz, saçmalama özgürlüğümü kısıtlarsanız, gerçekleşmemiş şeylere gerçekleşmiştir deme insiyatifimi elimden alırsanız bozuşuruz. Neden bozuyorsunuz rahatımı? Bırakın istediğim gibi atayım, tutayım. Okumanın,bilgi edinmenin,edindiğin bilginin doğruluğunu sınamanın ne kadar zahmetli ve emek isteyen birşey olduğunu biliyor musun sen? Yani bunları yapmıyorum diye bilgi gerektiren konularda burada söz söyleme hakkım olmayacak mı? Ben doğru dürüst birşey bilmeden ve hiç bir kanıt sunmadan uzmanlık gerektiren konularda biyologlarla biyoloji, matematikçilerle matematik, mühendislerle mühendislik,kimyacılarla kimya vb. tartışamayacak mıyım? Yok kardeşim! Bu forumda özgürlük mözgürlük yok.Olsa olsa o da belki mözgürlük var.Sizi gidi testereciler sizi...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Mesela siz bir paylaşımınızda yaratan ve Tanrı ayrımı yaptınız ya (hemde İslam inancı çerçevesinde olduğunu iddia ederek) o andan itibaren ben sizi direkt yaftaladım. hatta İslam karşıtı olabileceginiz ihtimali bile zihnimde yer edindi haberiniz olsun. artık size karşı ön yargı sahibiyim.(itiraftır)

bu arada avatarda süper olmuş:) bilim metedolojisini düşünce sistemimize karşı testere olarak kullananlara karşı çok güzel gönderme olmuş:)

Evet, Ali İmran Suresi 18. ayet kendin de araştırabilirsin. Farklı yorumcuların görüşlerini alabilirsin benim ne dediğimin önemi yok ki önemli olan o ayetde gerçekten ne yazdığı...Ben Arapça bilmiyorum yorumcuların görüşlerine başvuruyorum fakat onlar da kararsızlar bu konuda ben ne yapabilirim ki?

Yaradan'ı hiç bir sıfat tanımlayamaz. Allah'ın Kur'an'da geçen 99 ismi bir sıfat değil mi? gibi sorular kafamı kurcalıyor ve bu konuda en doğru kaynağa ulaşmaya çalışıyorum o kadar.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Biz istediğimiz gibi atarız ve sorumluluk da almayız. Çünkü bugüne kadar attık ses çıkaran pek olmadı, haliyle buna alıştık. Öle söylediklerimizin birbirini tutması, herhangi bir bilgi sunmuş isek bunun güvenilir kaynaklarını göstermemiz gerekmez. Neden gereksin? Neticede gelmişiz burada gevezelik yapacağız. Hem benim tutarsız olma yahut iddialarımı kanıtlamama özgürlüğüm yok mu? Sen bunun hesabını sorduğunda benim körükörüne itiraz etme hakkım ne olacak? Bu ne saygısızlık! Bellki bana göre Osmanlı İmparatorluğu resmen hiç sona ermedi ve belki de Atatürk Vahdettin'in kendisidir.Ben estetik ameliyat yaptırarak kendini gizlediğini düşünüyorum. Bence Vahdettin'in dublörünü gemiye bindirerek insanları yanılttılar.Bu gerçekler kamuoyundan saklandı ama ben biliyorum çünkü ben özelim. Ayrıca dünya güneşin etrafında dönmüyor.Dönüyor diyenler bilimi silah olarak kullanan ve gizli amaçlarına araç eden kimselerdir. Özellikle de İsrail’dir.Bu kimseler bilimin yerinde saydığını, onun durağan birşey olduğunu zannediyorlar. Bu kimselerin bilinci kapalı, gözlerine perde inmiş. Zaten demiyor mu Kuran’da kimisinin gözlerini mühürledik diye? Bilim ölü değildir beyler. Aşın artık kendinizi,çıkarın bu at gözlüklerini. Hem bu ne tahammülsüzlüktür? Benim düşünce özgürlüğüm yok mu? İlla sizin gibi düşünmek zorunda mıyım? Evrime karşıyım diye tepki veriyorsunuz. Ben evrimci olmak zorunda mıyım? Evrime göre insanlar salatalıktan evrimleşmiştir. Ne yani şimdi hepiniz hıyar mısınız? Sen belki atalarına hıyar diyebilirsin ama ben atalarımı cacığa doğramam arkadaş. Tutturmuşsunuz bir Marksizm,Sosyalizm…Marksizm’de birey yoktur.Sokakta bile iki kişi yan yana olmak zorundadır.Yıllarca SSCB’de yaşadım,bir gün tek başına ekmek almaya dışarı çıktım,Sibirya’ya kürek mahkumu olarak gönderdiler. Ne yani yalan mı söyleyeceğim? Size yalan borcum mu var? Bu nasıl bir saygısızlıktır. Öyle iddialarımı kanıtlamamı isterseniz, saçmalama özgürlüğümü kısıtlarsanız, gerçekleşmemiş şeylere gerçekleşmiştir deme insiyatifimi elimden alırsanız bozuşuruz. Neden bozuyorsunuz rahatımı? Bırakın istediğim gibi atayım, tutayım. Okumanın,bilgi edinmenin,edindiğin bilginin doğruluğunu sınamanın ne kadar zahmetli ve emek isteyen birşey olduğunu biliyor musun sen? Yani bunları yapmıyorum diye bilgi gerektiren konularda burada söz söyleme hakkım olmayacak mı? Ben doğru dürüst birşey bilmeden ve hiç bir kanıt sunmadan uzmanlık gerektiren konularda biyologlarla biyoloji, matematikçilerle matematik, mühendislerle mühendislik,kimyacılarla kimya vb. tartışamayacak mıyım? Yok kardeşim! Bu forumda özgürlük mözgürlük yok.Olsa olsa o da belki mözgürlük var.Sizi gidi testereciler sizi...

Ben bilim dışı konularda yazıyorum maalesef inşallah denginiz birileri çıkar karşınıza...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Hangi dersti hatırlamıyorum ama daha ilk derste Hocam şöyle demişti; ''bakın arkadaşlar öncelikle şunu ögrenelim, üç türlü bilgi vardır ; felsefi bilgi,dini bilgi ,bilimsel bilgi bunları asla birbirine karıştırmayın. '' evet. bu kadar basit. Baş sündürücü sayın Ferdinand Bardamu gene misyonu gereği gerekli sündürmeleri yapmış. kendisi çok uyanıktır. Dini bilgilerle bilimsel bilgileri örtüştürmeye/anlatmaya çalışanlara BİLİM ADINA(!) şiddetle karşı çıkar. ancaak örneğin Tanrı yanılgısı diye başlık açar bilimsel bilgilerle dine saldırır. ya da bilimsel bilgileri kendi ideolojisine göre yorumlayarak dinin/inancın alanına girmeden duramaz.işine geldi mi öyledir gelmedi mi böyledir. kendisini Adnan Oktar'a benzetsem yeridir belkide....:)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hangi dersti hatırlamıyorum ama daha ilk derste Hocam şöyle demişti; ''bakın arkadaşlar öncelikle şunu ögrenelim, üç türlü bilgi vardır ; felsefi bilgi,dini bilgi ,bilimsel bilgi bunları asla birbirine karıştırmayın. '' evet. bu kadar basit. Baş sündürücü sayın Ferdinand Bardamu gene misyonu gereği gerekli sündürmeleri yapmış. kendisi çok uyanıktır. Dini bilgilerle bilimsel bilgileri örtüştürmeye/anlatmaya çalışanlara BİLİM ADINA(!) şiddetle karşı çıkar. ancaak örneğin Tanrı yanılgısı diye başlık açar bilimsel bilgilerle dine saldırır. ya da bilimsel bilgileri kendi ideolojisine göre yorumlayarak dinin/inancın alanına girmeden duramaz.işine geldi mi öyledir gelmedi mi böyledir. kendisini Adnan Oktar'a benzetsem yeridir belkide....:)

Ferdinand arkadaşımız bilim fanatiklerinden bir arkadaş fakat açtığı başlıklarla ilgili bir problemimiz olmamalı sonuçta bu konular tartışılmalı ki birşeyler paylaşabilelim.

Benim takıldığım tek konu görüşlere itiraz ederken alaya almak ve hakaret içeren cümleler kurmak. Bu sorunu aşmayı başarabilirsek sanırım kimse kırılmayacak.

İlk yazında belirttiğin gibi en yakın arkadaşlar bile bazı konularda farklı düşünebiliyor. Farklı düşünmek sorun değil sadece saygı sınırını aşan yorumlar ve alaycılık incitici olabiliyor çünkü o kişiye direkt saldırmış oluyoruz.

Ferdinand ile çok şükür saygısız bir diyolog yaşamadık hatta hiç kimse ile bunu yaşamadım. Alaycı yorumlar oldu ilk başta bunlara biraz alınmıştım fakat sonra sakin kafayla düşününce herkesin doğrusuna saygı duymak ve olgunlukla karşılamak gerektiğine karar verdim ve farkındaysan ben de biraz kinayeli cümleler kurmaya başladım. Kimse ile alay etmiyorum sadece biraz mizah katıyorum ve böylece sinirlenmiyorum:)Karşı tarafı da sinirlendirmiyorum diye düşünüyorum, inşallah öyledir:)

Yaşlarımız farklı, eğitimlerimiz farklı, hayata bakış açılarımız farklı fakat hepimiz olgun insanlarız ve birbirimize hakaret etmeden de iletişim kurabiliriz.

Senle ben başta sorun yaşamıştık, farklı düşünüyoruz bazı konularda ama birbirimize hakaret etmiyoruz artık en azından doğru iletişim kurmayı başarabildik. Her üye ile böyle olmasını dilerim.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Dini bilgilerle bilimsel bilgileri örtüştürmeye/anlatmaya çalışanlara BİLİM ADINA(!) şiddetle karşı çıkar. ancaak örneğin Tanrı yanılgısı diye başlık açar bilimsel bilgilerle dine saldırır. ya da bilimsel bilgileri kendi ideolojisine göre yorumlayarak dinin/inancın alanına girmeden duramaz.işine geldi mi öyledir gelmedi mi böyledir. kendisini Adnan Oktar'a benzetsem yeridir belkide....:)

Sizin Türkçenizde bir problem var çünkü bu yazdığınız şey bir çelişki teşkil etmiyor. Evet karşı çıkıyorum ve bu karşı çıkışımı da bilimsel veriler ile destekliyorum. Din ile bilimin aynı temelden yükselmediğini bilimin ve dinin pozisyonlarını ortaya koyarak yapıyorum ki aralarındaki farklılığı böyle ifade edebilirim. Yani din ve bilimi birbirine karıştıranlara itiraz ediyor, bunu da farklılıklarını ortaya koyarak yapıyorum. Daha açık yazayım.Dini olan ile bilimsel olan farklıdır.Hatta bu ikisi birbirine zıttır,birbirini iter,alakasızdır. Bunları karıştırmayın çünkü bilim şudur,şunu der;din ise budur,bunu der.Ancak bu kadar basit birşeyi hesap edememenizi "lafı sırf söylemiş olmak için söylemek" refleksine bağlıyorum ki alışılmış birşeydir. Geri kalan kısımların da yazıya renk katmak için yazıldığı düşünülürse, pek ciddiye almadım.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Ferdinand arkadaşımız bilim fanatiklerinden bir arkadaş fakat açtığı başlıklarla ilgili bir problemimiz olmamalı sonuçta bu konular tartışılmalı ki birşeyler paylaşabilelim.

Siz "Işık hızı şu deneyde aşıldı" diyeceksiniz (BU BİLİMSEL BİR BİLGİDİR , SANA GÖRESİ BANA GÖRESİ YOKTUR) oysa ki böyle bir aşılma durumu söz konusu değildir, sonra da ben bilim fanatiği olacağım. Oysa gerçek olan sizin ne dediğinizi bilmiyor olmanız.

Siz "Mu kıtası bilimsel açıdan kabul edilmiş birşeydir" diyeceksiniz (BU BİLİMSEL BİR BİLGİDİR,SANA GÖRESİ,BANA GÖRESİ YOKTUR) ben itiraz edeceğim ki Mu mevzusu söylentidir, bilimsel bir gerçeklik durumu söz konusu değildir, ben bilim fanatiği olacağım.Oysa gerçek olan ne dediğinizi bilmemenizdir.

Yani ya sizin atmanıza müdahale etmeyeceğim yahut da fanatik olacağım.Siz kendiniz buna inandınız mı?Bu tarz söylemlerle itibar kazanamazsınız aksine kaybedersiniz.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Sizin Türkçenizde bir problem var çünkü bu yazdığınız şey bir çelişki teşkil etmiyor. Evet karşı çıkıyorum ve bu karşı çıkışımı da bilimsel veriler ile destekliyorum. Din ile bilimin aynı temelden yükselmediğini bilimin ve dinin pozisyonlarını ortaya koyarak yapıyorum ki aralarındaki farklılığı böyle ifade edebilirim. Yani din ve bilimi birbirine karıştıranlara itiraz ediyor, bunu da farklılıklarını ortaya koyarak yapıyorum. Daha açık yazayım.Dini olan ile bilimsel olan farklıdır.Hatta bu ikisi birbirine zıttır,birbirini iter,alakasızdır. Bunları karıştırmayın çünkü bilim şudur,şunu der;din ise budur,bunu der.Ancak bu kadar basit birşeyi hesap edememenizi "lafı sırf söylemiş olmak için söylemek" refleksine bağlıyorum ki alışılmış birşeydir. Geri kalan kısımların da yazıya renk katmak için yazıldığı düşünülürse, pek ciddiye almadım.

:) (sesli gülüyorum)..sizinde anlayışınızda problem var o zaman sayın Ferdinand. Çelişki teşkil etmiyormuş. bu yazdıklarınıza kendiniz inandınız mı:) Bilim adına gösterdiğiniz bu hassasiyeti din adınada gösterseydiniz o zaman belki çelişki teşkil etmiyor deme hakkınız doğabilirdi..

Bakınız Tanrı yanılgısı başlığında size ait bir yazı

Peygamberler deyince, aklıma (sanırım) "Tanrı Yanılgısı" içerisinde geçen bir şeyi hatırlattınız. Bilindiği gibi Hz.İbrahim oğlunu tanrıya kurban etmek üzereyken bir koç iner vs. Yani tüm İlahi dinler, temelini kendi çocuğunun gırtlağını kesmeye yeltenmiş bir adamın zihnin yapısından alıyor.

bu yorumu hangi dini anlayış ölçüleri /metodları ile yaptınız? dini bir olayı ahlak değerleri ile yargılayamazsınız. o zaman bu mantıkla size göre namaz kılmakta egzersizdir. sözde bilimsel hassasiyetinizi bizde inanç içeren konularda bekliyoruz o zaman.

Sayın Dijital ile yaptıgınız tartışmalarıda kendinize göre çok güzel yorumlamışsınız gene.

Sonra onu yapıyorum bunu yapıyorum. ne yaptığınızı görüyoruz işte.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ferdinand siz nerelerde takılı kalmışsınız böyle ve yazdıklarımdan cımbızla bir cümle çekip çıkartmışsınız ya helal olsun söyleyecek birşey bulamıyorum.

Siz çok taraflı davranıyorsunuz. Sizin bazı söyledikleriniz de bana anlamsız geliyor fakat sizi alaya almıyorum. Bilim çatısı altında konuştuğunuz için mi bu kadar rahatsınız?

Işık Hızı konusunda hangi deneyler sonucu bu yorumu yaptığımı yazmıştım. Cern'de henüz bu deney olumlu sonuçlanmadı diye siz bilimsel kabul etmiyor olabilirsiniz bu duruma hiç bir itirazım yok.

Konumuz forum içersindeki yazışmalarda alaylı cümleler kurulması ve hakaret edilmesidir. Size saçma gelen her görüşü alaya almayı ya da alaya alınmasını tasvip ediyorsanız ve bunun için de Karl Marx'ı örnek gösteriyorsanız buna da sözüm yok.

Forumu daha iyi koşullara taşımak için ne yapabiliriz diye Birazderinmavi'nin önerisi ile bu başlığı açmıştık fakat inatlaşmalar devam ettikçe hiç kimse uzlaşmaya yanaşmadıkça bu durum böyle devam eder.

Benim açımdan hiç bir sorun yok, forum yöneticisi olarak sizler bilimsel bilgi paylaşımı kadar saygıyı da önemsemeliniz diye düşünmüştüm fakat bu konuda yanılmışım.

Forumda daha önce yaşanan problemlere göz gezdirdiğim zaman benim görüşümde olan kişilerin çok az olduğunu farkettim. Hakaret içeren cümleleri özgürlük kabul eden kişiler var bu durumda bana söz düşmez. Ben bildiğim şekli ile düşüncelerimi dile getirdim fakat felsefi açıdan görüşler farklı olduğuna göre ben artık bu konuda yorum yapamam.

Bazı arkadaşlar o kadar kibirli ki sanki dünya onların etrafında dönüyor ve başkaları onların yanında değersiz. Ortak görüşte olan kişiler birbirini destekliyor karşıt görüşe katılmasam bile yorumu için teşekkür ediyorum. Bu emeğe ve görüşe saygıdır.

Her neyse forum sizin ben gözlemlerimi aktardım sadece.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Dini bilgilerle bilimsel bilgileri örtüştürmeye/anlatmaya çalışanlara BİLİM ADINA(!) şiddetle karşı çıkar. ancaak örneğin Tanrı yanılgısı diye başlık açar bilimsel bilgilerle dine saldırır.

Sen bu yukarıdaki yorumda ne diyorsun?

1)Ben kime karşı çıkıyorum sana göre ? Dini bilgilerle bilimsel olanları örtüştürmeye/anlatmaya çalışanlara..
2)Peki ben ne yapıyorum sana göre? Bilimsel bilgilerle dine saldırıyorum..

Bu iki hareket birbiriyle çelişik değil uyumludur. Bunu kavramak zor değil.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Ferdinand siz nerelerde takılı kalmışsınız böyle ve yazdıklarımdan cımbızla bir cümle çekip çıkartmışsınız ya helal olsun söyleyecek birşey bulamıyorum.

Siz çok taraflı davranıyorsunuz. Sizin bazı söyledikleriniz de bana anlamsız geliyor fakat sizi alaya almıyorum. Bilim çatısı altında konuştuğunuz için mi bu kadar rahatsınız?

Işık Hızı konusunda hangi deneyler sonucu bu yorumu yaptığımı yazmıştım. Cern'de henüz bu deney olumlu sonuçlanmadı diye siz bilimsel kabul etmiyor olabilirsiniz bu duruma hiç bir itirazım yok.

Konumuz forum içersindeki yazışmalarda alaylı cümleler kurulması ve hakaret edilmesidir. Size saçma gelen her görüşü alaya almayı ya da alaya alınmasını tasvip ediyorsanız ve bunun için de Karl Marx'ı örnek gösteriyorsanız buna da sözüm yok.

Forumu daha iyi koşullara taşımak için ne yapabiliriz diye Birazderinmavi'nin önerisi ile bu başlığı açmıştık fakat inatlaşmalar devam ettikçe hiç kimse uzlaşmaya yanaşmadıkça bu durum böyle devam eder.

Benim açımdan hiç bir sorun yok, forum yöneticisi olarak sizler bilimsel bilgi paylaşımı kadar saygıyı da önemsemeliniz diye düşünmüştüm fakat bu konuda yanılmışım.

Forumda daha önce yaşanan problemlere göz gezdirdiğim zaman benim görüşümde olan kişilerin çok az olduğunu farkettim. Hakaret içeren cümleleri özgürlük kabul eden kişiler var bu durumda bana söz düşmez. Ben bildiğim şekli ile düşüncelerimi dile getirdim fakat felsefi açıdan görüşler farklı olduğuna göre ben artık bu konuda yorum yapamam.

Bazı arkadaşlar o kadar kibirli ki sanki dünya onların etrafında dönüyor ve başkaları onların yanında değersiz. Ortak görüşte olan kişiler birbirini destekliyor karşıt görüşe katılmasam bile yorumu için teşekkür ediyorum. Bu emeğe ve görüşe saygıdır.

Her neyse forum sizin ben gözlemlerimi aktardım sadece.

Bakın dijital size itirazım Mu varlığı ve Işık hızı aşıldı konularında oldu çünkü bunlara bilimsel gerçeklik dediniz. Oysa ki bu iddialar doğru değildir. Bakın bu doğru olmama bana göre değil, bilimsel literatüre göredir. Sizin bu durumunuza ben birşey yapamam çünkü sizin derdiniz benimle değil bilimsel camia iledir. Bu konunun tartışılacak bir tarafı yoktur.

Yoruma açık konular vardır olmayanlar vardır. Siz olmayanları da yoruma açıktır gibi algılıyorsunuz. Yukarıda size itiraz ettiğim noktalar yoruma açık değildir. Birşeyin bilimsel olması demek, bilimsel yolla toplanmış verilerin,bilimsel yöntemlerle analiz edilmesi, bu analizin bilimsel otoriteler tarafından kabul edilmesi demektir. Sizin iddia ettikleriniz kabul edilmiş yahut gerçekleşmiş şeyler değiller. Burada "Peki siz öyle düşünün, ben böyle düşünüyorum" demek anlamsızdır. Tekrar ediyorum sizce ışık hızı aşılabilir birşey olabilir, burada sorun yok! Bu kadar basit. Aşılacaktır, aşılmayacaktır ayrı şey bilimsel olarak aşıldı ve bu onaylandı,kabul edildi demeniz ayrı şey. Keza Mu mevzusu da öyle.

Siz bu konuda ısrar ederseniz, sizinle dalga geçilmesinin de önünü açarsınız.Düşünün ki bir kimse Türkiye Cumhuriyeti 1923'de değil de 1945'de kuruldu diyor ve ısrar ediyor. Haliyle komik oluyor. Ayrıca dediğim gibi önce içerik üzerinde ince elenip sık dokunmalıdır.Bu demek değildir ki biçim göz ardı edilsin. Alaycı üslup bir kimsenin konuşma hakkına engel değildir. Buna karşın kişinin gayet güzel bir üslupla yalan yanlış ifadelerde bulunması, gerçeği saptırması, bilmediği konularda atıp tutması gibi bir özgürlük yoktur. Kısacası mevzu Marks meselesi değildir.

Ben burada kendi kişisel görüşlerimi ifade ediyorum, kendi adıma konuşuyorum. Sitenin yönetiminde yer alan kişileri temsil etmiyorum. Forum da benim değil hepimizindir. Ancak asgari bir ahlaki sorumluluk taşımaz isek söylediklerimiz gevezelikten öte geçmeyecektir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

hocanız, çok doğru söylememiş; bilgi dediğimiz şeyi o kadar kolay sınıflandıramayız... önce tanımlamamız ve örneğin 'inanç'la ve diyelim 'düşünce' ile ya da 'algı' ile arasından geçen sınırı belirginleştirmemiz gerekir ( yoksa, birbirine karıştırırız..) ; sanatsal veya teknik bilgiyi görmezden geldik diyelim, ama, örneğin ben, kuzenimin, mimar değil de otobüs şoförü olduğunu ve 42 numara ayakkabı giydiğini biliyorsam; hocanızın sınıflandırmasına göre, bu 'bilgiyi' hangi sınıfa sokacağız... bilimsel desek, olmaz, çünkü bu durumu bilim adamları bilmiyor, felsefi desek, filozofların haberi yok; öyleyse 'dini bilgidir' mi diyeceğiz... ama o da olmaz; çünkü, ne kutsal kitaplarda yazıyor, ne de sonradan yazan 'alimler' bunu yazmış... eee... yani böyle bir bilgi yok mu...?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Sen bu yukarıdaki yorumda ne diyorsun?

1)Ben kime karşı çıkıyorum sana göre ? Dini bilgilerle bilimsel olanları örtüştürmeye/anlatmaya çalışanlara..
2)Peki ben ne yapıyorum sana göre? Bilimsel bilgilerle dine saldırıyorum..

Bu iki hareket birbiriyle çelişik değil uyumludur. Bunu kavramak zor değil.

asıl çelişik ya da tuhaf davranış, bilimin verileriyle dini değerleri savunmaya çalışmaktır...; yani, (belki dinin kendisi açısından değil ama, enerji kavramıyla, rezonans kavramıyla, kuantum kavramıyla dini savunmaya yeltenenler açısından) eğer din, ayakta kalabilmek, dik durabilmek için, bilime ya da bilimin verilerine muhtaç hale gelmişse; çelişkiyi bir yana bırakalım, burada bir tuhaflık yok mudur...??...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
asıl çelişik ya da tuhaf davranış, bilimin verileriyle dini değerleri savunmaya çalışmaktır...; yani, (belki dinin kendisi açısından değil ama, enerji kavramıyla, rezonans kavramıyla, kuantum kavramıyla dini savunmaya yeltenenler açısından) eğer din, ayakta kalabilmek, dik durabilmek için, bilime ya da bilimin verilerine muhtaç hale gelmişse; çelişkiyi bir yana bırakalım, burada bir tuhaflık yok mudur...??...

* Dinin ayakta kalmak için bilime ihtiyacı yok, bilimin de dine ihtiyacı yok fakat insanlığın her ikisine de ihtiyacı var.
* Rezonans, Kuantum, Enerji benim uydurduğum kavramlar değil ve dini savunmak için kullanılmıyor. Ezoterizm ve Kuantum Fiziği bu kavramları kullanıyor. Ben de dile getirdim.

Tamam herkes yazmak istediğinde özgürdür. Alaya alın, dalga geçin ya da ciddiye almayın. Benim böyle bir kaygım yok zaten. Bu başlık sizin öneriniz ile açıldı ben de gözlemlerimi aktardım.

Tekrar yazmamda fayda var anlaşılan;

* Parapsikoloji, Metafizik, Kuantum Fiziği, Ezoterizm, Spiritüalizm, Antik Medeniyetler, Tarih, Kabalizm, Okültizm, Felsefe, Psikoloji konularına ilgim sonucu yorumlarım bilim dışı sayılabilir siz de saçmalık kabul edersiniz olur biter.

Ben felsefeci değilim, etik kuralların dışına çıktığım zaman yorumlarımı silme özgürlüğüne sahipsiniz. Başkaları gibi niye sildiniz diye sormam çünkü ben kimseye birşey kanıtlamak için burada bulunmuyorum.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Örneğin Evrim meselesine elbette itiraz edilebilir.Ancak bu itiraz biyolojik çerçevede olursa makuldür. "Ben evrime inanmıyorum! çünkü inancıma ters" gibi bir cümle makul bir cümle değildir. Bu bir inanç meselesi değildir, olmamalıdır. Şimdi siz Evrimi yalanlamaya çalışıyorsunuz ve ne ile ? Cami ile, imam ile,Kuran ile iman ile vs. Olmaz, olamaz mümkün değildir. Doktora gidiyorsunuz, kalp ameliyatı lazım cevabını alıyorsunuz; ancak itiraz ediyorsunuz "Hayır inanmıyorum!, olamaz çünkü T.C Anayasasına göre...."

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Ben felsefeci değilim, etik kuralların dışına çıktığım zaman yorumlarımı silme özgürlüğüne sahipsiniz. Başkaları gibi niye sildiniz diye sormam çünkü ben kimseye birşey kanıtlamak için burada bulunmuyorum.

Ben de felsefeci değilim. Bu forumda yazmabilmek için olmamız da gerekmiyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar