Yazara, Lakaba, Kisilik Haklarina Saygi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Yazara, Lakaba, Kisilik Haklarina Saygi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,501 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Yazara, Lakaba, Kisilik Haklarina Saygi
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ferdinand Bardamu
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Gozlemledigim kadariyla, sitemizde bir yonlendirim ve yaptirim olarak, yazara, lakaba, kisilik haklarina saygiya yonelik bir madde yok.

Burasi felsefe ve dusunce platformu ve dolayisiyle her turlu felsefi icerikli bilginin ve dusuncenin paylasildigi bir platform.

Boyle bir kitlesel platformda, site yonetiminin herhangibir site yazari ve uyesi eliyle acik ve aleni olarak bir yaziyi dile getiren yazarina ve lakabina yonelik, bir rencide edici, alay, hakaret, satasma ve atismaya yonelik, yazinin yazarini kitle platformunda konunun da disina cikarak aleni ve acik olarak suclama, itham, etiketleme anlam ve icerikli yazi dili ve uslubu hakkinda "uyari/hatirlatma" v.s. gibi almis oldugu bir site kurali ya da karari var midir?

Eger yok ise, site yonetimi boyle bir kitlesel platformda bu icerikteki bir yazi dili ve uslubunu nasil degerlendirmektedir?

Ayrica site yonetiminin konu disinda ve baska sitelerden alintilanmis ve/veya baska sitelerdeki herhangibir konuyu sitemize tasimasi konusunda bir kurali var midir?, varsa bu kural nedir?

Bir uye, herhangibir mesaji site yonetimine "siteye uygunsuz/yazara, lakaba yonelik rencide edici mesaj" olarak sikayet ettiginde, site yonetiminin tutumu nedir? Bu tip sikayetler, nasil ve hangi site kuralina uygun olarak degerlendirilmektedir?

Site yonetimi ve site kurallari temelinde "kisilik, yazar ve lakap haklari" nasil degerlendirilmektedir?

Bir yazarin baska bir yazarin lakabini "alaya alici/degistirici/rencide edici" durumu karsisinda, site yonetiminin tavri nedir ve bu tavir hangi site kurali ile dile getirilmistir.

Ayni "yazar ve lakap" haklari tarihsel bir kitle karakteri haline gelmis, yasayan ya da olu olan kisiler icin de gecerli midir, yoksa degil midir?

Eger gecerli ise, ayni gecerlilik site uye ve yazarlari uzerinde neden uygulanmamaktadir.

Bir kitle platformunun adi, anlami, icerigi ve amaci ne olursa olsun; o site yazar/uye ve okurlarinin her turlu yazar ve lakap hakkini korumak ve kollamak ile yukumlu mudur, degil midir?

Yukumlu ise, bu yukumluluk site kurali olarak belirtilmis midir?, belirtilmis ise bu yukumlulugu yerine getirecek olan site gorevlileri degil midir?

"Site yazar ve lakap haklari" konusunda site kurallari, site yonetim ve yoneticilerinin tavri nedir?

Eger boyle bir kural var ise, gosterilirse; yok ise de kural haline getirilirse ve bu kural temelinde de bir yaptirima gidilirse, bu site kitlesel platformu, site yazi dili ve uslubu duzeyi ve site gorunum ve tanitimi adina olumlu bir uygulama olacaktir.

Dunyanin hic bir yerinde yasam ya da sanal hic bir platform da, kisiler kisilik ad, lakap ve yazar haklarina hak ve ozgurlukler olarak dokundurtmaz.

Kimsenin de baskasinin yazar ve lakabina yonelik her turlu rencide edici yazi dili ve uslubu kullanma hakki yoktur. Bu dunyanin her yerinde ve ortaminda "kisilik hak ihlali" olarak bir suctur ve oyle algilanir ve cezaya tabidir.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Emin olun sizin burada sorduğunuz sorulara karşı belirli kalıplarda kuralımız olsaydı(ki verdiğiniz sözlere rağmen hala atışmanıza devam etmenize karşı) bu siteden banlanan kişilerin başlarında gelirdiniz..

Şimdi genel hatları ile baktınızda bizim sitemizin kurallar sayfasını incelemenizde fayda var..

Orada şunu demekteyiz;

"Felsefe.NET forumlarına atılan mesajlara gereksiz cevap veren, konuyu dağıtan, "cıvıklaştıran" ve ortamı seviyesizleştiren üyelerin mesajları silinecek ve uyarılacaklardır. Belirli bir uyarı seviyesine ulaşan üyelerin üyelikleri otomatik olarak askıya alınır veya silinir. Yöneticiler, bunun tekrarlanması halinde uyarının en üst seviyeye ulaşmasını beklemeden üyenin kaydını forumdan silebilir."

Bu noktadan sonra yönetici inisiyatifleri devreye girer. Siz özel mesaj yoluyla bile birisine küfür,argo kullansanız başka bir site buna tepki vermezken burada biz üyelerin mutluluğu ve rahatsız olmaması için buna müsade etmeyip bu eylemi gerçekleştireni banlarız.

Bizler sizlerden aidat,ücret almıyoruz. Gönüllü olarak bir site kurduk. Gönüllü olarak burada vakit geçiriyoruz. Burası Sabancı holding vs değil. Gönüllü gönüllü yazmanız için de sizden ücret istemiyoruz.. Öyle her şeyi istemeye hakkınız yok demeye getiriyorum Evrensel... Açık ve net burası... İlk defa böyle bir uslup kullanıyorum. Çünkü senin sitenin sahibi gibi davranmana katlanamaz duruma geldim. Burada bu sorduğun soruların cevabını kırk kez yazdım özelden, yönetim panelinde. Ama sen hala neyin peşindesin anlamıyorum..

Copy paste konusunda da defalarca yazdım ve anlamadıysan öncesini, o halde açık ve yazıyorum; herhangi başka bir sitede olan yazını buraya pastelersen bu saatten sonra ban yersin. Bu da bugünden itibaren açık ve net kuralımızdır...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Emin olun sizin burada sorduğunuz sorulara karşı belirli kalıplarda kuralımız olsaydı(ki verdiğiniz sözlere rağmen hala atışmanıza devam etmenize karşı) bu siteden banlanan kişilerin başlarında gelirdiniz..

Şimdi genel hatları ile baktınızda bizim sitemizin kurallar sayfasını incelemenizde fayda var..

Orada şunu demekteyiz;

"Felsefe.NET forumlarına atılan mesajlara gereksiz cevap veren, konuyu dağıtan, "cıvıklaştıran" ve ortamı seviyesizleştiren üyelerin mesajları silinecek ve uyarılacaklardır. Belirli bir uyarı seviyesine ulaşan üyelerin üyelikleri otomatik olarak askıya alınır veya silinir. Yöneticiler, bunun tekrarlanması halinde uyarının en üst seviyeye ulaşmasını beklemeden üyenin kaydını forumdan silebilir."

Bu noktadan sonra yönetici inisiyatifleri devreye girer. Siz özel mesaj yoluyla bile birisine küfür,argo kullansanız başka bir site buna tepki vermezken burada biz üyelerin mutluluğu ve rahatsız olmaması için buna müsade etmeyip bu eylemi gerçekleştireni banlarız.

Bizler sizlerden aidat,ücret almıyoruz. Gönüllü olarak bir site kurduk. Gönüllü olarak burada vakit geçiriyoruz. Burası Sabancı holding vs değil. Gönüllü gönüllü yazmanız için de sizden ücret istemiyoruz.. Öyle her şeyi istemeye hakkınız yok demeye getiriyorum Evrensel... Açık ve net burası... İlk defa böyle bir uslup kullanıyorum. Çünkü senin sitenin sahibi gibi davranmana katlanamaz duruma geldim. Burada bu sorduğun soruların cevabını kırk kez yazdım özelden, yönetim panelinde. Ama sen hala neyin peşindesin anlamıyorum..

Copy paste konusunda da defalarca yazdım ve anlamadıysan öncesini, o halde açık ve yazıyorum; herhangi başka bir sitede olan yazını buraya pastelersen bu saatten sonra ban yersin. Bu da bugünden itibaren açık ve net kuralımızdır...

Anlasildi, verdigin yanitlar icin tesekkurler. Birseyin "pesinde" olsam, coktan dile getirirdim. Ama sen oyle dusunuyorsan, neyin "pesinde oldugum" ile ilgili bir onerin varsa, istersen dile getir. Cunku ben birseyin pesinde degilim. Ayrica sitenin sahibi hic degilim. Ama bir oneri "site sahipligi" bir yazar ve lakabina saygi sikayeti "bikkinlik" olarak algilaniyorsa da, benim de yapabilecegim bir sey yoktur.

Ama onemli degil, kendini bu kadar zora sokmana da gerek yok "bu site benim ve ben senin bu sitede yazmani istemiyorum" dersin, ben de giderim. Bu o kadar da zor degil.

Ama, yok "burasi felsefe, dusunce ve bilgi platformu; okunsun okunmasin her turluy dusunce dile gelebilir" dersen de sorun yok. Ben boyle dusundugum icin hala buradayim.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Ben sana ne zaman burada yazmanı istemiyorum derim onu izah edeyim anlamadıysan, beni tanımadıysan bunca zamandır;

Eğer sen başka üyelere küfür edersen, gidip özelden rahatsızlık verirsen, sitede belirlediğimiz temel kuralların dışına çıkmakta ısrar edersen vs şeklinde uzayıp giden sebeplerden.. Yoksa düşüncelerinden ötürü seni siteden uzaklaştıracak olsaydım emin ol seninle birlikte yüzlerce Ateisti, Allah'a inanmayanı banlamam gerekirdi. Çünkü Allah'a inanan bir insanım.. Eğer temelde düşünce farklılıklarına tahammül edemeyen bir insan olsam Fides'e tahammül edemezdim... Bunu en iyi sana o izah eder diye düşünüyorum. Yoksa senin ne düşündüğün, neye inandığın benim zerre kadar umrumda değil. Olmaz da..

Yazdıklarına gelince, sana haksızlık etmek istemem. Sitede en çok yazan kişilerin başında geliyorsun. Ama bana göre toplam yazdıklarını 30 entry'de özetleyebiliriz fazlası döngü. Bundan rahatsız oluyor muyum? Evet oluyorum... Peki buna müdahale eder miyim? Etmem..

Yazdıklarının ikinci kısmına gelelim. Daha siteye yeni üye olan bir insana faydacı zihniyetten falan bahsediyorsunuz. Kimilerine en ağır bir şekilde Felsefenin içine direkt sokmak istiyorsunuz. Size defalarca yazdım. Herkes sizin yaşınızda ve tecrübenizde olamaz. Dolayısıyla insanları bu kadar derinlemesine germeyin diye... Bu devam ederse rahatsız olur muyum? Olurum.. Müdahale eder miyim? Ederim..

Ben size neyin peşinde olduğunuzu yazayım... Ego tatmini peşindesiniz... Ben sana vakt-i zamanında seninle tartışmalarım çıkmaza girdiğinde geri çekiliyorum demiştim hatırlıyor musun? Ne oldu aciz mi hissettim kendimi? Ya da senden daha bilgi yoksunu mu olduğumu kanıtladın? Peki siz neden bunu yapamadınız son olan olaylarda üstadım? glsezinrs'in yazılarını severek ve beğeni ile okurum. O özetlemiş esasında dışarıdan bir göz olarak en doğru ifadeyi;

".Bizler felsefe forumuna yazabilecek kadar kendimizi yetkin buluyor isek-ki öyledir- artık "benim tezim seninkini döver" vb ergen çocuk eğilimlerimizi törpülemeliyiz.Bu imkansız değil.."

Sizden tek ricam bu cümleyi dikkatli okumanız ve anlamaya çalışmanız...

Size özel bir tane mavimor'u ya da daha doğru ifadeyle felsefe.net'i anlatan bir klavuz hazırlayalım en doğrusu bu olacak herhalde.. Diğer arkadaşlarda bu kadar takılı kalıyor mu bu kurallar vs lere? Merak ediyorum lütfen paylaşın??

Anlasildi, verdigin yanitlar icin tesekkurler. Birseyin "pesinde" olsam, coktan dile getirirdim. Ama sen oyle dusunuyorsan, neyin "pesinde oldugum" ile ilgili bir onerin varsa, istersen dile getir. Cunku ben birseyin pesinde degilim. Ayrica sitenin sahibi hic degilim. Ama bir oneri "site sahipligi" bir yazar ve lakabina saygi sikayeti "bikkinlik" olarak algilaniyorsa da, benim de yapabilecegim bir sey yoktur.

Ama onemli degil, kendini bu kadar zora sokmana da gerek yok "bu site benim ve ben senin bu sitede yazmani istemiyorum" dersin, ben de giderim. Bu o kadar da zor degil.

Ama, yok "burasi felsefe, dusunce ve bilgi platformu; okunsun okunmasin her turluy dusunce dile gelebilir" dersen de sorun yok. Ben boyle dusundugum icin hala buradayim.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Ben sana ne zaman burada yazmanı istemiyorum derim onu izah edeyim anlamadıysan, beni tanımadıysan bunca zamandır;

Eğer sen başka üyelere küfür edersen, gidip özelden rahatsızlık verirsen, sitede belirlediğimiz temel kuralların dışına çıkmakta ısrar edersen vs şeklinde uzayıp giden sebeplerden.. Yoksa düşüncelerinden ötürü seni siteden uzaklaştıracak olsaydım emin ol seninle birlikte yüzlerce Ateisti, Allah'a inanmayanı banlamam gerekirdi. Çünkü Allah'a inanan bir insanım.. Eğer temelde düşünce farklılıklarına tahammül edemeyen bir insan olsam Fides'e tahammül edemezdim... Bunu en iyi sana o izah eder diye düşünüyorum. Yoksa senin ne düşündüğün, neye inandığın benim zerre kadar umrumda değil. Olmaz da..

Yazdıklarına gelince, sana haksızlık etmek istemem. Sitede en çok yazan kişilerin başında geliyorsun. Ama bana göre toplam yazdıklarını 30 entry'de özetleyebiliriz fazlası döngü. Bundan rahatsız oluyor muyum? Evet oluyorum... Peki buna müdahale eder miyim? Etmem..

Yazdıklarının ikinci kısmına gelelim. Daha siteye yeni üye olan bir insana faydacı zihniyetten falan bahsediyorsunuz. Kimilerine en ağır bir şekilde Felsefenin içine direkt sokmak istiyorsunuz. Size defalarca yazdım. Herkes sizin yaşınızda ve tecrübenizde olamaz. Dolayısıyla insanları bu kadar derinlemesine germeyin diye... Bu devam ederse rahatsız olur muyum? Olurum.. Müdahale eder miyim? Ederim..

Ben size neyin peşinde olduğunuzu yazayım... Ego tatmini peşindesiniz... Ben sana vakt-i zamanında seninle tartışmalarım çıkmaza girdiğinde geri çekiliyorum demiştim hatırlıyor musun? Ne oldu aciz mi hissettim kendimi? Ya da senden daha bilgi yoksunu mu olduğumu kanıtladın? Peki siz neden bunu yapamadınız son olan olaylarda üstadım? glsezinrs'in yazılarını severek ve beğeni ile okurum. O özetlemiş esasında dışarıdan bir göz olarak en doğru ifadeyi;

".Bizler felsefe forumuna yazabilecek kadar kendimizi yetkin buluyor isek-ki öyledir- artık "benim tezim seninkini döver" vb ergen çocuk eğilimlerimizi törpülemeliyiz.Bu imkansız değil.."

Sizden tek ricam bu cümleyi dikkatli okumanız ve anlamaya çalışmanız...

Size özel bir tane mavimor'u ya da daha doğru ifadeyle felsefe.net'i anlatan bir klavuz hazırlayalım en doğrusu bu olacak herhalde.. Diğer arkadaşlarda bu kadar takılı kalıyor mu bu kurallar vs lere? Merak ediyorum lütfen paylaşın??

Cok guzel, peki bana bu sekilde davrananlara ne diyeceksin, yani

Eğer baskasi bana, küfür ederse, gidip özelden rahatsızlık verirse, sitede belirlediğimiz temel kuralların dışına çıkmakta ısrar ederse vs şeklinde uzayıp giden sebeplerden. olursa, ne diyeceksin.

Cunku senin bu saydiklarini ne benim birey bilincim ne de zihniyetim zaten yaptirmaz. Cunku senin son "bikkinlik" olarak degerlendirdigin, bu hakaret iceren alinti idi.

Ya da "hayir, sen farklisin sana bunlar yapilsa da yapana karismam" mi diyorsun. Hani "bikkinlik" veriyor ya, o bakimdan sordum.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Kendim ettim kendim buldum
Gül gibi sararıp soldum

Bilmez yar gönülden bilmez
Akar göz yaşlarım dinmez
Bir kere yüzüm gülmez
Eyvah eyvah...

Derim buna...

Cok guzel, peki bana bu sekilde davrananlara ne diyeceksin, yani

Eğer baskasi bana, küfür ederse, gidip özelden rahatsızlık verirse, sitede belirlediğimiz temel kuralların dışına çıkmakta ısrar ederse vs şeklinde uzayıp giden sebeplerden. olursa, ne diyeceksin.

Cunku senin bu saydiklarini ne benim birey bilincim ne de zihniyetim zaten yaptirmaz. Cunku senin son "bikkinlik" olarak degerlendirdigin, bu hakaret iceren alinti idi.

Ya da "hayir, sen farklisin sana bunlar yapilsa da yapana karismam" mi diyorsun. Hani "bikkinlik" veriyor ya, o bakimdan sordum.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Kendim ettim kendim buldum
Gül gibi sararıp soldum

Bilmez yar gönülden bilmez
Akar göz yaşlarım dinmez
Bir kere yüzüm gülmez
Eyvah eyvah...

Derim buna...

Tabi senin basina gelmedigi icin diyebilirsin. Ben de sunu diyeyim, o zaman;

"Gulme komsuna, gelir basina"

Anlasilan "basa gelmeyince" bazi seylerin algilanmasi da mumkun olmuyor.

Basina da gelirse;

"Basa gelen cekilirmis, cekemem diyemem" sarkisi aklina gelsin.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Merak etme benim başıma gelmez.

Sen bu duruma çanak tutarsan seni bulur. Biraz boşvermek lazım bazen:) Hayatı sıfırlamak gerek bazen (Şebnem söylüyor) Sil baştan:)

Tabi senin basina gelmedigi icin diyebilirsin. Ben de sunu diyeyim, o zaman;

"Gulme komsuna, gelir basina"

Anlasilan "basa gelmeyince" bazi seylerin algilanmasi da mumkun olmuyor.

Basina da gelirse;

"Basa gelen cekilirmis, cekemem diyemem" sarkisi aklina gelsin.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Merak etme benim başıma gelmez.

Sen bu duruma çanak tutarsan seni bulur. Biraz boşvermek lazım bazen:) Hayatı sıfırlamak gerek bazen (Şebnem söylüyor) Sil baştan:)

Tamam oyle olsun. Ben site okur kitlesinin sunumuna yonelik yazi dili ve uslubuna onem veren bir birey olarak, basliga uygun gordugum mesajlari sikayet etmeye devam edecegim. Artik onu "bikkinlik" olarak algilayip algilamamak, yonetime kalmis. Ben sadece site duzeyi adina adima dusen sikayeti yapacagim, gerisi size kalmis.

P

pissen

Ziyaretçi
toplumsal bilinç de bunu gerektirir zaten. Herkes üstüne vazife olmayan bir şeyi yük edinse dadından yenilmez bu yalan dünya zaten.

Ozzy152

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu siteye severek üye oldum.

Elbette ,herkes düşüncesini hür ve özgürce söyleyebilme hakkına sahiptir .Ama bunu ,bir yandan mesaj verirken içeriğini saptırıp ; başka alanlara saldırmak gibi ..

Tatlı gibi görünen cümlelerin altında birçok hinlik tespit etmekteyim .Beni rahatsız etmekte ,denetçilik sistemi ne şekilde işliyor bilmiyorum ama ..ben soğudum forumdan iyi günler.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Size göre karşıdaki insan bilgisiz, cahil, dogmatik fikirlere sahip yahut akılsız, hinlik yapan bir kimse olabilir. "Yahu bunu nasıl anlayamazsın?" ya da "İnsan bunu nasıl bilmez?" ve yahut da "Bir insan gerçeğe gözlerini böylesine kapayarak, neden düşmanlık eder?" , "Sadece kulaktan dolma şeylerle gelinip de nasıl olur da felsefe yapılmaya çalışılır?" vs. gibi soruları sorarsınız işin tabiatı gereği. Ancak niyet sorgulaması yapılamaz.Yapılamaz zira bu şekilde bir sorgulamanın sınırı yoktur. Yapılamaz derken denetlemek ve yaptırım uygulamak açısından söylüyorum bunu(kendi adıma).

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç