Yatmadan önce felsefe yapmayın!

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel ve Son Dakika Haberler kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Yatmadan önce felsefe yapmayın! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,750 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel ve Son Dakika Haberler
Konu Başlığı Yatmadan önce felsefe yapmayın!
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Son zamanlarda uyku süresinin sağlığa etkisi sıkça anlatılıyor.
TÜ Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çelik, az uykunun sebep olduğu hastalıkları ve normal uyku süresini anlattı.
Çelik’e göre ‘Normal uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır. Bu sürenin altında uyuyan insanlarda diyabete, kilo almaya ve depresyona eğilim artıyor’.
Uykusuzluğun önü alınmaz sorunlara yol açabileceğini ifade eden Prof. Dr. Çelik, “Uyku önemli bir olay. İki gün arka arkaya uykusuz kalmak ölümle eşdeğerdir.
İki gün, üç gün uyumazsanız ciddi psikiyatrik problemlerle, ardından ölümle karşı karşıya kalabilirsiniz.
Uykunun süresi hep tartışıla gelmiştir ama normal bir uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır” dedi.

Aşırı uyku da zararlı

AA’nın haberinde normal uyku süresinin altında uyuyanlar için ciddi sorunların baş göstermesinin doğal olacağını anlatan Çelik, “Normal bir uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır, bu uyku süresinin altında uyuyan insanlarda diyabete, kilo almaya ve depresyona eğilim artıyor.
Az uyku gibi çok uyku da yarar getirmiyor. Aşırı uykunun da özellikle 10-12 saatten sonra dinlendirmediği biliniyor ” şeklinde konuştu. Uykunun süresi kadar uyku kalitesinin de önemli olduğuna dikkati çeken Çelik, kaliteli bir uyku için uygulanması gerekenleri şöyle sıraladı:

“İyi bir uyku uyuyabilmemiz için uyku hijyenimize dikkat etmemiz gerekir. Bunun için neler yapmamız gerekli:

**Özellikle akşam saatlerinden sonra çay kahve uyarıcı içeren enerji içecekleri kullanılmamalı.

**Efor gerektiren işler yapılmaması gerekir.

**Uykunuz geldiği zaman yatağa girmeniz gerekir. Uykunuz gelmeden yatağa girmemeniz gerekir.

**Bunun dışında yatak odasında televizyon olmamalı.

**Yatak odasında çok fazla derin felsefi kitaplar okumamak gerekir.

**Çok fazla konsantrenizi bozacak, uykudan uyandıracak olan olaylardan uzak durulması lazım.

**Bir de ortamın karanlık olması çok önemli.

**Yatağın da ergonomik açıdan iyi olması lazım.”

MorteFlore

Yeni üye
Yeni Üye
Ben hep tuvalette yaparım felsefeyi, orada daha iyi düşünüp yoğunlaşabiliyorum. Ayrıca rahatlatıyor beni :))

X

FAdmin
Onursal Üye
Erken yatma ptoblemi maalesef bendede var.. Insanin kendini alistirmasiyla alakali yalniz uykunuz gelmeden yataga gitmeyin yazmista, ben onu beklesem her gece 5'ten once uyumam sanirim..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ben hep tuvalette yaparım felsefeyi, orada daha iyi düşünüp yoğunlaşabiliyorum. Ayrıca rahatlatıyor beni :))

Bu konuda uzman üyemiz @okur-yazar, maalesef uzun süredir katılım sağlamıyor şayet buralarda olsaydı, engin bilgileri ile bizleri aydınlatırdı. Kendisinin "Tuvalet ve Felsefe" üzerine paylaşımları mevcuttu fakat giderken ne hikmetse başlık durduğu halde konu içeriğini silmiş, üzgünüm:smile:

Maskesiz

Felsefe.net
Yeni Üye
Aslında yatmadan önce yapılan felsefe iyi olabilir daha doğrusu yatmadan önce okunan felsefi kitaplar...Beyin uykuda da çalışmaya devam eder uyumadan önce işlenilen konular uykuda pekişir ve sonraki günlerde açığa çıkar hem derin düşüncelere dalmak uykunun erken gelmesinde olumlu etkilidir en azından bende öyle oluyor. :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Aslında yatmadan önce yapılan felsefe iyi olabilir daha doğrusu yatmadan önce okunan felsefi kitaplar...Beyin uykuda da çalışmaya devam eder uyumadan önce işlenilen konular uykuda pekişir ve sonraki günlerde açığa çıkar hem derin düşüncelere dalmak uykunun erken gelmesinde olumlu etkilidir en azından bende öyle oluyor. :)

Bende uykusuzluk yapıyor aslında ancak konu çok ağır olmazsa da okuduğum kitap uykumu getiriyor:smile: Tuhaf bir durum:smile:

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç