yaşlanma nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Y Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde 5N1K tarafından oluşturulan yaşlanma nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,018 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Y Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı yaşlanma nedir ?
Konbuyu başlatan 5N1K
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
cennet ve cehennem olmasaydı, inanın bana islamda olmazdı diger dinlerde..

iddiam çok büyük , 1 milyar müslüman içinde, inanın bana herkes cennete gidicegını
düşünüyor, cehenneme gitmeyi düşünen yoktur, nasıl? olsa namaz kılıyorum. ibadetlerimi yapıyorum bende böyle düşünüyordum, nasıl? olsa cennette gidicem bu yaptıklarım allah için değil cennette gitmek içindir işte bir müslümanın içsel anatamisi budur arkadaşlar... :)

Yazının bazı kısımlarını, alelade yazılmış olanlarını, çıkarırsak sormuş olduğun bir soruyu yanıtlayalım.

Cennet ve cehennem, İslam dahil bir çok dinin ödül-ceza sistemlerinden.

Bunların temel mantığı kazanımlarının/kaybedimlerinin karma bir teori üzerinden işlemesi.

İlk teori baskınlık teorisi. Buna göre baskın güç, mutlak kudret dediğimiz Tanrı, olaylara müdahildir ve süreçleri yakından izler.

İkinci teori çaba teorisi. Burada da yarattığı insanların, kendisinin koyduğu kurallara göre (bir çoğu Ulusal Adalet Divanı, BM gibi uluslararası kurumlarca evrensel sayılmıştır.) yaşamasını bekler.

Cennet ve cehennem bu iki teorinin karması fakat ortasında değil baskınlık teorisine daha yakındır. Bu Tanrı'nın son müdahil olabilmesine olanak tanır.

Çaba teorisinin ağırlık kazanması pasifizeliği değil, aksine daha çok çabalamayı beraberinde getirse de kontrol mekanizmasının üstün olmadığı din, Tanrı'nın dini değildir.

kahin

Kahin
Yeni Üye
buda benim teorim, :) çabalamaya hiç gerek yok, şahadet getirdikten sonra, artık müslümansınız,
erkek olduğunuzu düşünelim her türlü pisliği yapıpta, tövbe ederseniz, eninde sonunda cenneti
hakediceksiniz, isterseniz müslüman olarak yaşamayın, son 10 yılınızı müslüman olarak yaşayın kafi. :)
ceza ve ödül kavramı iman ve inanç esaslarına göre belirlenmiştir, tabir ettiğiniz kısaslar,
esasiyeyi bozmaz.

birde kadın olduğununuzu düşünelim, :) hayatınız ve kaderiniz kötü yollara düştünüz, ve vesikalı genel ev kadını oldunuz 25 yıl sonra emekli olduğunuzda, tövbe ettiniz, ve camiye giderek allahınıza dulara ettiniz, namaza başladınız kapandınız, bunun ödülü olarak eğer içten ve samimi kapandıysanız, bu size cenneti hakettiğiniz anlamına gelicektir, belkide kantarda
,sevaplarını (son 10 yıl ) daha agır basarak siz cennette olucaksınız.

yani diyorumki, islam diğer dinlerden farklı olarak, tövbeyi esasiye almıştır, kısaslar tövbeye göre şekillendirmiş, cennet vecehennemde tövbeye göre şekillenmiş, ve geçmiş
günahlarında pek bir anlamıda kalmamaktadır.

bana göre temiz ve ahlaklı bir dinde cennet ve cehenenmin kısasiyeleri ve katı kuralları
tövbeyi esasiyeye göre şekillenmemelidir, bir mümün hayatının son yıllarını iyi geçirebilir fakat geçmiş zamandaki kötülükleri, iyiliklerle takas edilmemelidir bu vicdan ve ahlka muhasebesine aykırı durumlar teşkil eder. islamı daha çok tövbe edenlerin hedefi yapmaktan alıkoymaz. buda islamda ahlaki değerlerin nasıl? değiştigini gösterir, tolumu yozlaştırır, bireyleri iman ve inanç essiyelerinden çok cennet ve cehennemin esasiyelerinin olduğu
zemine kaydırır. :)
buda islamda vicdan hürriyetinin, ne derece? değişken oldugunu gösterir, halbuki emirler
vicdana dayanmış ise, vicdanın sorgusu tövbe etmenın yetersiz oldugunu kanısına varmıştır.
bana göre islam temiz olucaksa önce vicdanın muhasebesi olmalıdır, tövbenın muhasebesi değiil. her ikisi aynı anda oldugu için vidan hürriyetıninde sorgu ve sualinde pek bir anlamı
kalmıyor doğal olarak. :)

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Bir tüccar düşün. Milyonlar kazanıyor. Fakat hile hurdanın haddi hesabı yok.

Gün geliyor bu vatandaşa hak cereyan ediyor ve bir müslüman belki tam olamasa da hileyi bırakıp yavaş yavaş fakir doyurmaya, düşmüşü kaldırmaya başlıyor.

Bu dediğim durum güncel tövbe sistemine göre geçerli.

Bir de senin dediğini inceleyelim.

Adam düşünüyor. "Benim sonum belli. Ne diye paramı başkalarına hibe edeyim? Oyna, devam." diyor.

Bana bir söyler misin hangisi daha insancıl?

kahin

Kahin
Yeni Üye
aslında dostum :) tam olarak öyle demiyorum, o adamın yani tüccarın,benim sonum nasıl? olsa belli
dedikten sonra herşeyini bağışlaması bile , çok büyük sevaptır, gerçekten,
tabiki ilk şık daha insancıl ama, allahın adaleti şıklara göre değil tövbeye ve onun ince kısaslarına
göre şekillenmiştir, ayetler bu yüzden yazılmıştır.
sonuçta her ikiside cennette gidicektir. sence bu normal bir vicdan muhasebesimidir? :) bana göre tövbe vicdan muasebesi değildir, şeriat kurallarını uygulamak
vicdan muhasebesidir. sonradan oluşan iman ve inancı samımı bulmuyorum. mantıklı gelmiyor. :) ayrıcada iradeye ters bir mantık oluşturuyor, irademizi dogru kullanmak değil bana göre
hile yapmaktır, tövbenın karşılıgı..

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Yaşlılık yıllarında sürdürülen yaşam, bir trajedinin beşinci perdesini andırır. Kişi trajik bir sonun yaklaştığını bilir; ancak bunun ne olduğunu bilmez henüz.

Arthur Schopenhauer

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar