Yaralanacağı Yerden Vur - Theodore Kaczynski

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Kulübü kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Yaralanacağı Yerden Vur - Theodore Kaczynski başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 494 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Kulübü
Konu Başlığı Yaralanacağı Yerden Vur - Theodore Kaczynski
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Mantıksız2022

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
7. Biyoteknoloji Politik Saldırı İçin En İyi Hedef Olabilir.

Biyoteknolojinin süre giden gelişmesinin hayat tarzlarını dönüştüreceği ve uzun zamandır var olan insan değerlerini sileceği insanlara gösterebilir. Böylece radikaller, biyoteknolojiye meydan okurken, insanın değişime yönelik doğal direnişini kendi lehlerine seferber etmeyi başarabilirler.

8. İlke Olarak Tüm Biyoteknolojiye Saldırılmalıdır.

Böylece, biyoteknolojinin şu yada bu olumsuz sonucunu protesto etmek yerine, (a) biyoteknolojinin canlıların tümüne hakaret olduğu; (b) sistemin eline çok fazla güç verdiği; (c) binlerce yıldır var olan temel insan değerlerini radikal bir şekilde dönüştüreceği; ve sistemin değerleriyle bağdaşmaz olan benzer gerekçeler dayanarak, ilke olarak modern biyoteknolojinin tümüne saldırmalısınız.

Bu tür saldırıya karşılık, sistem karşılamak ve savaşmak zorunda kalacaktır. Aşırı düzeyde esneyerek saldırıyı hafifletmeye kalkışamaz, çünkü biyoteknoloji tüm teknolojik ilerleme girişimi için çok merkezidir ve sistem, esnediğinde taktiksel bir geri çekilme yapıyor olmayacak, değerler kodunda büyük bir stratejik bozguna uğruyor olacaktır. Sistemin bu değerleri yavaş yavaş yıpratılacak ve kapı, sistemin temellerini yaracak sonraki politik saldırılar için açılacaktır.

Doğru, ABD Temsilciler Meclisi yakın zamanda insan kopyalamanın yasaklanması yönünde oy kullandı ve en azından bazı kongre üyeleri bunun için doğru gerekçeler gösterdiler. Okuduğum gerekçeler dinsel terimlerle çerçevelenmişti, fakat söz konusu dinsel terimler hakkında ne düşünürseniz düşünün, bu gerekçeler teknolojik olarak kabul edilemez gerekçelerdi. Ve önemli olan da bu.

Bu nedenle, kongre üyelerinin insan kopyalama üzerine yaptıkları oylama, sistem için hakiki bir bozgundur. Fakat bu, çok ama çok küçük bir bozgundu, çünkü yasaklanmanın kapsamı çok dar –biyoteknolojinin ufacık bir bölümü etkilendi- ve zaten yakın gelecekte insan kopyalama sistem için az bir pratik faydaya sahip olacak. Fakat Temsilciler Meclisi'nin hareketi, bunun sistemin zayıf bir noktası olduğunu ve biyoteknolojinin tümüne yönelik daha geniş bir saldırının sisteme ve onun değerlerin büyük bir zarar verebileceğini akla getiriyor.

9. Radikaller Biyoteknolojiye Henüz Etkili Bir Şekilde Saldıramıyor.

Bazı radikaller biyoteknolojiye politik veya fiziksel olarak saldırıyorlar, ama bildiğim kadarıyla biyoteknolojiye karşıtlıklarını sistemin kendi değerlerine göre açıklıyorlar. Yani temel şikayetleri, çevresel yıkım ve sağlığa zarar riskleri ve biyoteknoloji endüstrisine yaralanacağı yerden vurmuyorlar.

10. Yaralanacağı Yerden Vur.

Sisteme politik saldırı için biyoteknolojinin en iyi konu olduğunu düşünmekte haklı olup olmadığım tartışmaya açıktır. Fakat bugün radikallerin, enerjilerinin çoğunu teknolojik sistemin ayakta kalmasıyla hemen hemen hiç ilgisi olmayan konulara harcadıkları tartışmasız. Hatta doğru konuyu işaret ettiklerinde bile, yaralanacağı yerden vurmuyorlar. Bu yüzden radikallerin küreselleşme üzerinde öfkeli tepinmeler yapmak için sonraki dünya ticaret zirvesine koşturmak yerine, üzerine düşünmek için zaman ayırmaları gereken şey, sisteme gerçekten yaralanacağı yerden nasıl vuracakları olmalıdır. Yasal yollarla tabi…

5. Sisteme Kendi Değerlerine Göre Saldırmak Yararsızdır

Sisteme onun teknolojik-temlli değerlerine göre değil, sistemin değerleriyle uyuşmaz olan değerlere göre saldırmak kesinlikle esastır. Sisteme onun değerlerine göre saldırdığınız sürece, sistemi yaralanacağı yerden vurmuş olmazsınız, sistemin yol vererek ve geri teperek protestonun altını boşaltmasına izin vermiş olursunuz.

2. Teknoloji Hedeftir

"Çağdaş tarihsel süreci belirleyen temel değişken(in) teknolojik gelişme tarafından sağlandı"ğı (Celso Furtado) genel olarak kabul edilir. Teknoloji, dünyanın mevcut durumundan – geri kalan her şeyden daha fazla – sorumludur ve dünyanın gelecekteki gelişimini kontrol edecektir. Bu yüzden ortadan kaldırmamız gereken "buldozer", modern teknolojinin ta kendisidir.

Son düzenleme:
T

TENTEN

Ziyaretçi
Teknoloji düşmanlığı yanlış hedef.
Bugünkü toplum zaten anarşist toplumun eseri.
Örneğin şehir planlaması kaotik zaten.
Her gelen bir öncekinin yaptıklarını yıkıp yeniden yapıyor.
Ted nasıl sahip olduğu belli olmayan arazisinde sözde doğal ortamda yaşamayı becerememe sebebini teknolojik gelişmeye bağlamış.
Bulunduğu arazinin çevresindeki doğal alanı tahrip etmişler.
Bugün teknolojik devlet teknolojiyi kullanıp tahrip etti.
İlkel çağda yaşasaydı ilkel bir anarşist toplum tahrip edecekti.(anarşistler bireyci olsada sıkıştıklarında güçsüz olduklarında toplumcu olurlar)
Türklerin, Moğolların,Arapların vb milletlerin tarım toplumuna geçmedikleri için doğal kaynaklar tükenince sağa sola saldırmalarını görmezlikten gelmiş.
Bomba yaparken teknolojiyi kullanmış sonuçta. :)
İçine ağaç parçaları hurda parçaları koyunca bomba ilkel olmuyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Teknoloji düşmanlığı yanlış hedef.

Pratik ve somut olana bağlı kalalım: İnsanlar sanal bir dünyada yaşasaydı hoşunuza gider miydi? Makineler insanlardan daha akıllı olsaydı? Gelecekte insanlar, hayvanlar ve bitkiler teknolojinin ürünleri olsaydı? Bu fikirlerden hoşlanmıyorsanız, o zaman sizin için bilgisayar ve biyolojik bilimler açıkça tehlikelidir.

Bütün bunların kulağa bilim kurgu gibi geldiğini düşünenlere, dünün bilim kurgusunun bugünün gerçeği olduğunu belirtiyoruz. Sanayi Devrimi, insanın çevresini ve yaşam biçimini kökten değiştirdi ve teknolojinin insan bedenine ve zihnine giderek daha fazla uygulanmasıyla, insanın kendisinin de çevresi ve yaşam biçimi kadar kökten değişmesi beklenebilir.

Endüstriyel-teknolojik sistem ayakta kalabilir veya bozulabilir. Eğer hayatta kalırsa, sonunda düşük düzeyde bir fiziksel ve psikolojik ıstırap elde EDEBİLİR, ancak ancak uzun ve çok acı verici bir uyum döneminden geçtikten sonra ve yalnızca insanları ve diğer birçok canlı organizmayı kalıcı olarak mühendislik ürünlerine ve salt ürünlere indirgeme pahasına. sosyal makinedeki çarklar.

Sistem bozulursa, sonuçlar yine de çok acı verici olacaktır. Ancak sistem ne kadar büyürse, çöküşünün sonuçları da o kadar feci olur, bu yüzden eğer çökecekse bir an önce yıkılması en iyisi olacaktır.

Teknoloji ve özgürlük arasında KALICI bir uzlaşma yapmak mümkün değildir, çünkü teknoloji çok daha güçlü bir toplumsal güçtür ve TEKRARLANAN tavizler yoluyla sürekli olarak özgürlüğe tecavüz eder.

Ted Kaczynski

Bugünkü toplum zaten anarşist toplumun eseri.

İnsanlar bilinçli ve rasyonel olarak toplumlarının biçimini seçmezler. Toplumlar, rasyonel insan kontrolü altında olmayan sosyal evrim süreçleri yoluyla gelişir.

Ted Kaczynski

Ted nasıl sahip olduğu belli olmayan arazisinde sözde doğal ortamda yaşamayı becerememe sebebini teknolojik gelişmeye bağlamış.
Bulunduğu arazinin çevresindeki doğal alanı tahrip etmişler.

Beni ilk motive eden şey okuduklarım değildi. Ağaçları parçalayan makineleri görünce sinirlendim

Ted Kaczynski

İlkel çağda yaşasaydı ilkel bir anarşist toplum tahrip edecekti.(anarşistler bireyci olsada sıkıştıklarında güçsüz olduklarında toplumcu olurlar)

Hiçbir şeye inanmıyorum.

Bomba yaparken teknolojiyi kullanmış sonuçta. :)
İçine ağaç parçaları hurda parçaları koyunca bomba ilkel olmuyor.

Teknoloji ve özgürlük arasında KALICI bir uzlaşma yapmak mümkün değildir, çünkü teknoloji çok daha güçlü bir toplumsal güçtür ve TEKRARLANAN tavizler yoluyla sürekli olarak özgürlüğe tecavüz eder.

Ted Kaczynski

Alıntı kaynakları

T

TENTEN

Ziyaretçi
Pratik ve somut olana bağlı kalalım: İnsanlar sanal bir dünyada yaşasaydı hoşunuza gider miydi? Makineler insanlardan daha akıllı olsaydı? Gelecekte insanlar, hayvanlar ve bitkiler teknolojinin ürünleri olsaydı? Bu fikirlerden hoşlanmıyorsanız, o zaman sizin için bilgisayar ve biyolojik bilimler açıkça tehlikelidir.

Bütün bunların kulağa bilim kurgu gibi geldiğini düşünenlere, dünün bilim kurgusunun bugünün gerçeği olduğunu belirtiyoruz. Sanayi Devrimi, insanın çevresini ve yaşam biçimini kökten değiştirdi ve teknolojinin insan bedenine ve zihnine giderek daha fazla uygulanmasıyla, insanın kendisinin de çevresi ve yaşam biçimi kadar kökten değişmesi beklenebilir.

Endüstriyel-teknolojik sistem ayakta kalabilir veya bozulabilir. Eğer hayatta kalırsa, sonunda düşük düzeyde bir fiziksel ve psikolojik ıstırap elde EDEBİLİR, ancak ancak uzun ve çok acı verici bir uyum döneminden geçtikten sonra ve yalnızca insanları ve diğer birçok canlı organizmayı kalıcı olarak mühendislik ürünlerine ve salt ürünlere indirgeme pahasına. sosyal makinedeki çarklar.

Sistem bozulursa, sonuçlar yine de çok acı verici olacaktır. Ancak sistem ne kadar büyürse, çöküşünün sonuçları da o kadar feci olur, bu yüzden eğer çökecekse bir an önce yıkılması en iyisi olacaktır.

Ted Kaczynski
Ben zaten pratik somut olana bağlı yaşıyorum.
Makinelerden bilgisayarlardan korkum yok.
Kendi eserimdan korkmam için sebep yok.
Diğer insanların eserlerinden korkarım.
İlkel insan olmak ile teknolojik insan arasında bir fark yok.
İnsanlar bilinçli ve rasyonel olarak toplumlarının biçimini seçmezler. Toplumlar, rasyonel insan kontrolü altında olmayan sosyal evrim süreçleri yoluyla gelişir.

Ted Kaczynski
Sosyal evrim dediğin şey doğa yasalarına bağlı.
Onları biliyorsan korkmamalısın.
İnsanın kendisi doğa ürünü olduğuna göre ürünleride doğanın ürünüdür.
Doğal olan iyidir diye dayatanlardan nefret ediyorum.
Mesela eşcinsellik doğada var o halde eşcinsellik normaldir diyen beyin özürlüdür.

Beni ilk motive eden şey okuduklarım değildi. Ağaçları parçalayan makineleri görünce sinirlendim

Ted Kaczynski
Ağaçları parçalayan makineler olmadan öncede doğayı tahrip ediyorduk.
Doğu anadoluda ağaç görebiliyor musun? Mezarlıklar ile dere kenarları dışında ben göremiyorum.:)
Ağaçları tahrip ettikleri için hayvan dışkısı ile samanı karıştırıp yakıt olarak kullanıyorlar.
Geldiğimiz orta asyada bile aynı şekilde ağaçları tahrip etmişiz.
Hiçbir şeye inanmıyorum.
Sana inanıp inanıp inanmadığını sormadık.
Celselere inanıp onları yayınlayan sen değilmisin?
İnanmıyorsan onları neden yayınlıyorsun diye sorarız. :)

Ted Kaczynski

Alıntı kaynakları
Teknolojinin birkaç elde azınlıkta toplanmasından korkarım.
Topluma yayılmasından korkmam.
Topluma yayılmazsa cahil kalırsın.
Cahil olursan köle olursun.
Nüfus artışınıda tehlikeli bulmuyormuş TED.
Bir yılda yediği besinleri karşılamak için ne kadar alan gerektiğini hesaplamamış galiba bizim TED.
Sözde matematik dehası ama bu matematik yeteneğini sanalda uygulamış.
Tüm topraklar onun zannediyor galiba bireyci anarşist.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sana inanıp inanıp inanmadığını sormadık.

Şöyle yaptım. Sunulan kişini kendini ifade ettiği internetteki alıntılarıyla bir yanıt derledim. "içtenlik" olarak ben kişisel fikirlerimi -en azından o yanıtta- eklemedim.

Celselere inanıp onları yayınlayan sen değilmisin?

Benim bir şeye inandığım varsayımı tamamen sana ait ve tamamen yanlış .

Cahil olursan köle olursun.

Doğru ve en önemlisi de bu.

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Bu adamın fikirlerini o kadar saçma buldum ki, hem şizofren hem de gizli eşcinsel olduğunu düşünüyorum. Bu tür teröristler genellikle gizli eşcinseldir, neo-naziler, anarşistler vb. kesimlerde yoğun olarak bu tipler var.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar