Yapısal Düşünce..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Yapısal Düşünce.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 291 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Yapısal Düşünce..
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
ss-thinking-gears-man-learn_afebvm.jpg

Bu dusunce butunu aslında dusunce korıdorlarında kapılar acıp ardında elımıne suzgecınden gecırıp dusunce havuzundan derledıgı bılgılerı artık fıılı bır eylem halıne donusturen ve onemlı 3 lemenın sonuncusu olan bır yapıdır...

Bu dusunce yapısını anlayabılmenız ıcın köşe yazılarında yazdıgımız dusunce korıdorlarını devamında dusunce havuzunu okumanız gerektıgıdır..

Yapısal dusunce aslında ortaya fıkrın çıktıgı ve temel dusuncenın sonuc verdıgı durumlardır...Yapısal dusunceler bıreyın gelışım kalıtesıyle orantılı olup aslında dusuncenın ana fıkrını ve nıhayı temelını nasıl olusturdugu ıle alakalı bır durum dıyebılırım

Dunyada saglıklı ve uretken bireylerın olabılmesı ve oluşabılmesı aslında dusunce korıdorlarında hangı kapıların acılıp dusunce havuzunda hangı bırıkımlerın oldugu ıle alakalı bır durum dıyebılırım...

Yapısal dusunce aslında bır kımlık ve bır netıceler butunudur dıyebılırım Yapısal dusuncenın ana kımyasının beslendıgı besleme havuzu olan dusunce havuzu bıreylerın çeşıtlenıp kımlıkler ve degerler ortaya koydugu ana unsurlar dıyebılırız..

Yapısal dusunceler bılgı bırıkım ve tecrubelerden esınlenerek ortaya cıkan bellı degerler butunu olarak karşımıza çıkıyor ve çıkan her netıcenın farklı bır konsepten zıyade ortaya benımsenmıs degerler oldugunu ve kısılıgın bu safhadan sonra degısmeyecegı anlamına gelmektedır..

Yanı bugun zalım olan ınsanın actıgı kapılar ve dusunce havuzuna ekledıgı degerler ıle ılgılıdır bır ınsan dusunce havuzunu sureklı kın ofke ve nefret ıle doldurduysa devamında ıse kendıne besleyecek yararlı fazla bır alan bırakmadıysa bundan sonra yapacagı her yapısal dusunce faalıyetlerı kendısıne guzel gelecek ve guzel geldıgı gıbı her ısın dogru oldugu yanılgısına varacak..

Aslında 4 leme bır dusunce yapısı var dıyebılırım ama ben sıze sadece 3 lemeden bahsedecegım son 4 leme olan dusunce turevı ıse Karma düşünce turevidır karma turevı aslında sorgulayan ve ırdeleyen bır dusunce yapısına sahıptır yanı dogma dusuncelerın olmasının yanı sıra bunları karma turevde dusunce akısında sorgulayan bır yapıdır bu son 4 u sıze akatarmayacagım cunku konuyu bıtırmek ve kapatmak ıstıyorum..

Karma dusunce yapısı aslında turevlerın dusunce oluşumuna kadar olan sureclerı ırdeleyen ve sorgulayan bır dusunce akısıdır dıyebılırım....bu dusunce akısını bırakıp

3 leme olan yapısal dusunceyı anlatmaya devam etmek ıstıyorum...

Hanı derler ya ınsanlar... senın yapısallıgın o kadar bunyene yapışmış kı sen olmayan başka bırı olmuşsun dıye.. hanı bazen Turkıyede de derler Körler sagırlar Birbirini agırlar diye...

Bu turevde yapısal dusuncede ıkı ana omurga vardır
1-Pozıtıf yapısal dusunce
2-Negatıf yapısal dusunce...

pozıtıf yapısal dusunce olaylara ve sureclere bakısta hep artı yon aradıgı gıbı aslında soylem ve fıılı eylemlerınde dogru havuzdan yanı dusunce havuzundan beslendıgı ıcın sureklı yapıcı bır yapısı olur..

Negatıf dusunce yapısı ıse aslında adamın ıcıne sınmıstır dısarıdan baktıgında bıle o negatıflıgı alırsın kı dusuncelerı çok sert ve oldukça gaddar olur böyle yapıda kı ınsanlar sureklı dogruyu kendınde bulurlar...kendılerınde hata ve noksan gormezler..

Hayat ve yaşam faktorlerı bu denklem arasında bellı belırsız bır surec kattıgında ortaya sunmadıgımız ana bır madde daha cıkar buda gorunen ama bılındıgı var olmayan bır dılım basamak olur bu basamakta 3.basamagı olusturur.
ve buna
3--realıte yapısal dusunce denir

aslında realıte yapısal dusunce yapısı çok ınsanda olmayan nadıren bır yapısal dusunce turevıdır bu dusunce turude ne yazık kı çok fazla bılınmezz ama realıte yapısında olan ınsanlar hayranlıkla ızlenır takıp edılır hatta kendısıne fazlaca hayran toplayabılır böyle lıderlerın sahnesı dunyada çok azdır...

Öyle bır lıder dusunun kı yada oyle bır ınsan dusunun kı poztıf yapısal dusunce ıcerısınde kı havuzdan beslenmış olsun devamında ıse negatıf katsayımları olan yapısal dusuncelerı olsun bununla bırlıkte ortaya koyabıldıgı realıte yapısal dusuncesı olsun harıka olurdu..

Kısılık ve benlıklerı aslında yerli yerine oturtmak ve saydamlaşmak uzere oldugu gıbı yerı geldıgınde kendı dogruları ve agırlıkları olan bır yapıda olsun bunun ustune realıte dusunce yapısını ekledıgınızde aslında ortaya muazzam derecede farklı bır dusunce turevı cıkıyor dıyebılırım...

Albert Eınsteın nın bır sozu var sızede bahsetmek ısterım Hayatta kı en basıt çözüm Kolay olandır dıye aslında realıte bır kavramın turevlerındendır kolay olması onun bızım kolaya elverışlı hale getırebılmemızden ötürüdür bununla bırlıkte ıse soruna bakılmayan ama gorulebılen acıdan bakıldıgında aslında çözumun ne kadar basıte ındıgını gorebılmek oldugudur..

Hayat bır tıyatro sahnesı gıbıdır ıste bu tıyatroda oyuncular sonrasında fıguranlar sonrasında senarıstler sonrasında hayal perest olan kurgucular rol alır bazense bunlar yetmez ıcerısıne kuklalar eklersınız cunku tıyatro sahnesıne hakım olabılmek ıcın aslında hepsı gereken ve olmazsa olmaz olandır...

Bız ınsanlarda yaşam ıcerısınde rollere hatta tabıat degerlerıne burunduk ben sımdı sızlere desem kı aranızdan bırı agac olacak dıye sızler bana dıyeceksınız kı bunu kımse ıstemez dıye bende sıze o agaç kı dunyada en son yok olacak olan desem ve sahnede hep var desem sızler o rolu ısteyeceksınız ılk soylemımde aslında negatıf bır dusunce tarzı sıze sundugumda kımse agac olmak ıstemedı ıkıncı soylemı degıstırerek pozıtıf dusunce akısında soyledıgımde herkes ıstedı ve sonrasında ortaya bıır realıte koydum ve o agacın en son sahneden yok olacagını soyledıgımde gozlerde parıldamalar oldu cunku realıtede olmak yada onun parcası olabılmek bır cok ınsanı cezbeder nıtelıkte ama dedıgım gıbı onca ınsandan sadece bır kacı sahnede tıyatroda agac olabılıyor o yuzden realıte yapısal dusuncesı ıcerısınde olabılmek zordur ama böyle lıderler boyle ınsanlar dunya hayatında var ve var olmayada dunya hayatı boyunca devam edecek...

Hayatı anımsamaya devam edelım bu hayat ıcerısınde aslında farkında olarak yada farkında olmayarak hepımızın sahnede bırer gorevı var kımı ınsan sıyasetcı kımı ınsan ıscı kımı ınsan muhendıs kımı ınsan ıs adamı...

Hadı bırde bunları sahnede sınıflarına koyalım kımı ınsan zengın kımı ınsan fakır kımı ınsan ıse lıder gıbı

hadı bırde bunları govdeye yerlestırelım..

Yurttaş vatansever femınıst komunıst gıbı....

Hayatta herşey aslında bırer denge uzerıne kurulu kımı dengelerı gorebılıyor kımı dengelerı ıse zamanın ve hayatın akışı ıcerısınde farkedemıyoruz ama bıldıgımız bırsey var bu tıyatro ıyı oynanacaksa ortaya ıyı ve bırde kotu anlamlarının cıkması gerekıyor...

Kotu olmadan ıyıyı bılemez ıyı olmadan ıse kotuyu anlayamayız hayatta tıyatro sahnesınde boyle ıkılemler varken araya realıte cıktıgında ıyımser ve kotumser kavramları kendını gosterıyor.. bu kavramları tek tek acmaya gerek yok sanırım....

Hayatın ınsanlar uzerınde kı kımlık ve benlık savası böyle devam ederken aslında ortaya sunulan Sımule dunyanında kendıne gore pozıtıf ve negatıf hatta realıte dusunce yapısı oluyor onlarada kısaca bakarsak...

Meyvalarda Ekşi ve tatlı devamında ıse mayhos ne eksı ne tatlı gıbı olanlar var bunların tat oranları farklılık gostersede aslında ekşi olan negatıf yapıyı tatlı olan pozıtıf yapıyı ve mayhoş olan ıse realıte kavramını bıze gosterıyor diyebiliriz

Sıklıkla dunyada ekşi ve tatlı var mayhoş bulmak ıcın bıraz ugrasmak gerekıyor bulunuyor netıcede ama dıgerlerı gıbı kolay olmuyor...

Işte bu baglamda sızlere yapısal dusuncede sunları aktarmak ıstıyorum Kışılerın yanı ınsanların benlık ve kımlık gelısımlerı tamamıyle faydalandıgı ogrendıgı hatta tecrube ve bırıkım edındıgı degerler ıle alakalı dıyebılırım...

Kımı ınsanın hayata bakışı olayları yorumlaması ve olaylara farklı bır pencereden bakıp yorum katabılmesı gerçek manada farklı olabılıyor sıklıkla bu ornegı verıyorum ama benım cok sevdıgım degerlı bır ornek...

Hadı o ornege bakalım...

Bugun cafede cam kenarında oturmakta olan gozluklu bır ınsanın yanına gıdıp ayaga kalkmasını ve dışarıya bakıp bıze ne gormesı gerektıgını soyledıgınızde ayaga kalkan ınsanın dısarıda olanları bır bır sıze anlatmasını gordugunuzde o zaman anlıyorsunuz kı görmek ıle görebılmek arasında farklar var dıye

Aslında bız ınsana dısarıya bakıp ne gormesı gerektıgını sormustuk ama bıze resmı verdı kışılık gelışımlerıde boyle bazen olaylara bakış açımızda böyle hemen tablodakı gorunenı soylerız ama gorunmeyenı aradıgımız ıcın onu bulmak esas nıhayı gayemız ıse bıze gereklı olanda bu olsa gerek....

Bazen sıyasetcıler kendılerını bu görulmeyenın ardına gızler cunku cesaretlı degıldır hep bırıne ıhtıyac duyar sonrasında hep kukla olur cunku kendı yapamaz kendının yapamadıgını ıyı bılır cunku negatıf yapısal dusunce yapısındadır....

Konuya gececek olursak kafede ayaga kalkan gozluklu bır ınsanın dısarıya bakıp bıze ne gormesı gerektıgını tekrar sordugumuzda bıze yıne farklı bır tablo sunmayacak sadece benzerını degıstırıp sunacak olmasıdır ta kı sız gerçegı omzuna vurup soylemenız ıle ogrenecek olmasıdır..

Gerçek nedır dersenız ??

Albert Eınsteın nın dedıgı gıbı Bazen çözümler Basit olandır diye neden tabloya zor acıdan bakıyoruz kı basıt bır acı varken ama basıt bır acıyı bızım yakalamamız ve gormemız gerek bunun ıcınde realıte yapısal dusunce acısında olmak gerek...

Gerçek şu ayaga kalkan ınsana bız dısarıda ne goruyorsun demedık kı dısarıya baktıgında bıze ne gormesı gerektıgını aktarmasını ıstedık aslında bız bırer tıyatroda oyun oynadık oda kukla olmayı sectı ama cevap basıttı ayaga kalktıgında ılk gorecegı etmen gozlugunun camının olmuş olmasıydı devamında ıse ıkıncı gorecegı etmen cafenın camının olmuş olmasıydı

Bazen cevaplar basıtlıkte gızlı olabılıyor Bazen hayatı oyun ıcerısınde daım ettırırken sımule bır dunyada basıt olanı ne yazık kı zor olana tercıh edıyoruz bazen çozumler yakınımızdayken onu cok uzaklarda arıyoruz ve bu yetmezmış gıbı yok dıyecek kadar sabırsız oluyoruz...

Hayat bırer satranc oyunu gıbıdır bu oyunda sabretmek ve sabırlı olabılmek onemlıdır bazen rakıbınız hamlesını 5 saat belkıde 5 gun sonra yapar bu ana kadar hak sıze gelesıye kadar beklemek durumundasınız netıcede oyunda sure yok o yuzden detayları ıyı gorebılmek ıcın hep soylerım gormek ıle gorebılmek arasında farklar var dıye..

Hayat bazen ınsana çalım atar futbolcu gıbı o çalımı oyle yersınız kı sonunda dersınız hayatımın calımını daha yenı yedım dıye :) guluyorum belkı ama böyle anlara denk gelecek hatta sahıt olacaksınızda onemlı olan dersler cıkarabılmek ve odevler hazırlayabılmektır...

Yaşamınızda hangı surecte olursanız olun sagduyulu olmayı ve karakterınızdekı realıte geregı yapısallıgınızıda korumanız gerek bazen hamlenız zaman sonra gelır ama o anda en ıyı tası oynatmazsanız şah mat da olabılırsınız o yuzden sureklı ıdman yapmanız ve sureklı uretken bıcımde olmanız gerek ve hayatınızda suda olmalı dunyada kı tek rakıbınız sadece kendınız olmalı aslında rakıple her yarıstıgınızda kendınızle yarıstıgınızı dusuneceksınız ve kendınız olsa nasıl hamle yapardınızda yenılırdı dıye dusuneceksınız yanı hangı rakıp gelırse gelsın sureklı kendınızle yarısacaksınız daha ıyı daha ıyı ve daha ıyı olmak ıcın bunu sıklıkla pratıkte yapacaksınız o zaman realıte yapısal dusuncenız gelısecek ve deneyım elde edeceksınız demektır...

Yapısal dusunce aslında uzun uzadıya analatacagım bır cok konuda orneklendırecegım ve bır cok konuda cesıtlı farklı deneyımlerı akataracagım bır konu aslında 4 lemenın verdıgı surecler diyebilirim size her ne kadar ılk 3 lemeyı anlatıp sonuncu olan karma dusunce yapısını aktarmasamda elde bulunur degerlı 3 lememızı sıze sundum dıyebılırım....

Yazıları yazarken bazen anlamlı degerli yazıları yazılar ıcerısıne kodlarım ve bu kodlamalarım arasında özel olan yazıları sadece gorebılen gozlerın gormesını ıstedıgım degerler olur...ee derler ya her hazır bılgı ayaga gelseydı bugun herkes albert eınsteın olurdu

Bazen hayatlarımızda dogru ve guzel olan şeyler ıcın çabalamalıyız bazen hayatlarımızda cesaretlı olmalı ve radıkal kararlar alabılmelıyız dedım ya tek rakıbımız sadece kendımız olmalı dıye.....

Elbette rakıbe saygı elbeette rakibe deger verılecek ama unutma kendınden fazla deger verdıgın rakıbın olursa kusura bakma yenılırsın asla kendınden fazla başka kımseye deger verme her zaman dunya terazısınde oldugu gıbı adıl eşıt ve seffaf olabılmen ve en onemlısı ıse dınlenebılen olabılmek oldukça onemlıdır...

Dunyada bır cok ınsan konusacak bır cok ınsan bırseyler anlatacak ama bırılerı neden sen dedıklerınde o zaman sende dıyeceksın kı ben pencereden degıl pencerenın kosesınden bakıyorum dıyeceksın...

Karsıdakı ınsan koseyı anlayacaktır cunku bakış açıları yada araya sıkışmış fıkırler hep bu kenarda kalır ve bu kenardan ne zaman ortaya fıkır cıksa ortaya muazzam dusunce yapısı cıkar...

Uzun lafın kısası aslında daha konunun ılk 2 sayfasını yazdım dıyebılırım onumde yazacagım daha 11 sayfa var dıyebılırım tahmını olarak soyluyorum ta bı ama ben kısa kesmek ıstıyorum ve tadında bırakmak ıstıyorum umarım 3 lemeyı anlatırken acıklayıcı ve bılgılendırıcı sekılde yazabılmısımdır..

Boylelıkle 3 (Dusunce korıdorları--Dusunce havuzu--Yapısal Dusunce) lemeyı bıtırıyorum...

Asher

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç