Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilimsel Araştırmalar kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Yalan İçin Doğmak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,661 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilimsel Araştırmalar
Konu Başlığı Yalan İçin Doğmak
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ElChupakabra

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Araştırmalar bebeklerin 6 aylıkken aldatmaya ve yalan söylemeye başladıklarını ve ilerleyen yaşlarda hangi yalanın hangi işe yaradığını tespit ettiklerini göstermektedir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
6 aylık bebeğin yalan söylemesi mümkün değil...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
6 aylık bebeğin yalan söylemesi mümkün değil...

Söylemek derken sahte davranışlar sergilediklerini ifade etmeye çalıştım yani iç güdüsel olarak sahteliği biliyor oldukları iddia ediliyor. Ağlayan bir bebeğin bir anda gülümsediğine hepimiz şahit olmuşuzdur veya gözünden yaş gelmez ama ağlama sesi çıkarır. Bu sebeple bana çok mantıksız görünmüyor. Belgeselin tamamını bulamadım aslında uzun bir belgeseldi ve detaylı olarak araştırmalar anlatılıyordu. Bu konuda daha önce çıkan bir haberi de bilgi amaçlı paylaşıyorum.

İngiltere'nin Portsmouth Üniversitesi psikoloji bölümü tarafından 50 çocuk ile ailelerinin katılımıyla yapılan araştırmada, bebeklerin tahmin edilenden çok daha önce, 6 aylıkken aldatmaya ve yalan söylemeye başladıkları, küçük yalanların ileride daha karmaşık aldatmacalara olanak sağladığı belirlendi.

Şimdiye dek psikologlar gelişmekte olan beyinlerin 4 yaşına kadar "yalan söyleme sanatını" beceremeyeceklerini düşünürken, Portsmouth Üniversitesi psikoloji kürsüsünün araştırmasıyla, 6 aylık ile 3 yaş arasındaki dönemde söylenen yalanlar 7 kategoride tanımlandı.

Araştırmanın başında yer alan Dr. Vasudevi Reddy, bebeklerin sahte ağlama ve dikkati çekmek için sahte gülüş gibi taktikler kullanmayı hemen öğrendiklerine işaret ederek, 8 aylıkken bebeklerin yasak şeyleri saklama veya anne-babalarının dikkatlerini çekme gibi daha zor aldatmacaları yapabildiklerini belirtti.

"Yalandan ağlama yaygın bir yöntem"

Bebeklerin yürümeye başladıkları iki yaşında yaptırım tehdidi içeren blöfler yapabilme gibi daha karmaşık teknikler kullanabildiklerini belirten Dr. Reddy, "Yalandan ağlama, bebeklerin ilk yalanlarından biri olarak ortaya çıkıyor ve bunu durup dururken dikkati çekmek için yapabiliyorlar. Yeniden ağlamaya başlamadan önce, annelerinden bekledikleri tepki geldiğinde hemen bu sahte ağlamaya ara verebiliyorlar" dedi.

Dr. Reddy, çocukların ilk aldatmacalarıyla ne tür yalanın hangi durumlarda işe yaradığını keşfettiklerini ve fazla yalan söylemenin olumsuz sonuçlarını öğrendiklerini de kaydetti.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
videoları izledim. bebekler yalandan numara yapmıyorlar. tam tersine oldukları gibi davranıyor ve isteklerini evrensel dille -ağlayarak-gülerek- iletiyorlar. bu edimler onların yalan söylediklerini göstermez. bilakis tercih yapabildiklerini, seçtiklerini ve bunu yaparken de büyükler gibi anlık isteklerini gizlemeyecek kadar açık olduklarını, yalana karşı olduklarını göstermektedir. yalan, toplumsal mal edinmede bireysel çıkarlar için kullanılan bir yöntemdir ki bebeklerin böylesi bir gereksinimleri bulunmamaktadır; doğal gereksinimleri ve tercihleri için kullandıkları evrensel dil saftır, onlara "sahtekar" tanımı koymak büyüklerin yanlışıdır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
videoları izledim. bebekler yalandan numara yapmıyorlar. tam tersine oldukları gibi davranıyor ve isteklerini evrensel dille -ağlayarak-gülerek- iletiyorlar. bu edimler onların yalan söylediklerini göstermez. bilakis tercih yapabildiklerini, seçtiklerini ve bunu yaparken de büyükler gibi anlık isteklerini gizlemeyecek kadar açık olduklarını, yalana karşı olduklarını göstermektedir. yalan, toplumsal mal edinmede bireysel çıkarlar için kullanılan bir yöntemdir ki bebeklerin böylesi bir gereksinimleri bulunmamaktadır; doğal gereksinimleri ve tercihleri için kullandıkları evrensel dil saftır, onlara "sahtekar" tanımı koymak büyüklerin yanlışıdır.

Sahtekar tanımlaması bir bebek için ya da çocuk için asla uygun bir tanımlama değil tabi ki fakat videoyu yükleyen kişiler bu şekilde başlık atmışlar.

Belgeselin tamamını ekleyemediğim için konu yarım kaldı farkındayım, aslında belgeselde doğuştan masumiyet konusu sorgulanıyor ve doğum ile beraber hangi iyi yada kötü özellikleri taşıdığımız araştırılıyordu. 5-6 yaşlarında çocuklar üzerinde uygulanan bu deneyde pastaya dokunmamaları söylendiği halde söyleyen kişi odadan çıktığı an pastaya dokunuluyor ve sorulduğu zaman dokunmadım şeklinde yalan söyleniyordu sadece tek bir çocuk gerçeği söyledi diğerleri yalana başvurdu ve yalan söylerken rahat davranış sergileyenler çoğunluktaydı.

Kısacası insan doğduğu andan itibaren bazı olumsuz özellikleri taşıyor fakat koşullara göre herkeste aynı şekilde su yüzüne çıkmıyor. Burada sahte davranış takınan bebek bu davranışı tekrarladıkça amacına ulaştığı için bu davranış şeklini ebeveynlerine bir koz olarak kullanmaya başlıyor. Bilinçli olarak tabi ki yapmıyor ancak hedefe ulaşmada etkili bir yöntem olduğunun farkında.

Bebeğin sahte davranış sergilemesi ve büyüdükçe de bunun bilinçli yalana dönüşmesi uzmanların ortaya koyduğu bir düşünce şahsen bana da çok uzak gelmiyor.

İnsan bebeklikten itibaren eşit koşullara ya da eşit özelliklere sahip olarak dünyaya gelmiyor. Bazısı yaşı ilerledikçe kötülüğe meyilli olabiliyor. Bu kötülük, çevresel koşullarla oluşabildiği gibi doğuştan genetik yatkınlık da söz konusu olabiliyor. Bu durumda koşullar çok önemli yani koşullar kötü ise yatkınlık çok daha kolay ortaya çıkıyor.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
tarihsel bellek ile doğan insan yavrusu doğduğu günden ve hatta doğmadan önce biçilmiş donlara sokulmakta, biçimlendirilmeye çalışılmaktadır. çocuğun büyüklerden gelen tüm kısıtlamalara, karşı-koymalara, baskılara karşı geliştirdiği yöntemler tarihsel belleğini kullanması ile doğru orantılı olacaktır. çocuğu kendini korumak için türlü davranış biçimlerine sürükleyen yine onun sosyal çevresidir/büyüklerdir. büyüklerin tarihsel bellekleri, içinde yetiştikleri sosyal çevrece biçimlendirilmiş ve daraltılmış olduğundan onlar da kendi çocuklarının tarihsel belleği ile baş edememekte ve onun önünü kesmek zorunda kalmaktadırlar. çocuk yalan söylemez. çocuk yalana zorlanabilir. bu edimi bile yalan sayılmamalıdır. çünkü yalan denilen olgu değersel/yargısaldır; bu ise, ergin olmayı ifade eder; çocuklar asla yadırganamazlar ve yalanı örgütleyen büyüklerdir. üstelik tüm medyayı kullanarak bu yalanı örgütleyerek değil çocukları büyükleri de etkisi altına alabilmektedirler. ön-yargılar, tabular, ötekileştirmeler, küçümsemeler, büyük olduğuna inanmalar, güç, kudret ve iktidara tapmalar başka nasıl açıklanabilir ve toplumsal kabul görebilir ki?

billal

Felsefe.net
Yeni Üye
Bebekler sahte gözyaşı döker, istediğini almak için ağlama numarası yapıyor alınca kahkahalara boğuluyor. Bu da sahteliği bildiğini gösterir ama nasıl? Her şey bir kurmaca sanki bizler de oyuncak.

ElChupakabra

Felsefe.net
Yeni Üye
Bebekler ağlayarak konuşur. Genellikle üzgün oldukları yada canları yandığı zaman ağlayan yetişkinler bu durumu yanlış yorumlayabilir. Susadım demenin bebekçesi ıngaa dır, acıktım demenin ki ise yine ıngaa dır, o renkli nesneyi bana ver demenin bebekçede ki karşılğıda ıngaa dır. Su istediğim birine, bardağı bana getirmesinin ardından, su getir demeye devam etmem beklenmez, en fazla gülümseyerek teşekkür ederim. İhtiyacı karşılanan bebeğin susmasına farklı anlamlar yüklemek gereksiz.
Ancak bu konunun basit bir yönü. Dijital le genel olarak aynı fikirdeyim..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar