Yabancılaşma

Kara Kalem

Üye
Kayıtlı Üye
Marx maddi üretim araçlarına sahip olan sınıf, fikri üretim araçlarına da sahiptir der. Bu bağlamda; kavramlar soyutlandığı tarihsel çağın üretildiği toplumsal sınıfın ideolojik izlerini, bakış açılarını taşır. Marx’a kadar yabancılaşma kavramı, kâh ruhun maddeye dönüşümüyle kâh öznel ruhla, mutlak ruh/tin arasındaki bütünleştirilmeyle...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Ben bu yazıyı okumadan hemen önce yine 1830'ların afyon savaşları ile ilgili bir belgesel izledim. 1800'lü yıllar batılı güçlerin hem kendi aralarında sürekli çatıştığı, hem de mesela Çin'de 20 milyon insanı afyon bağımlısı yaparak, kah yerel yönetimle işbirliği yaparak, kah kendisi askeri müdahalelerde bulunarak dünyayı ele geçirmeye /...

Kara Kalem

Üye
Kayıtlı Üye
Leonardo18 / Kara Kalem

Kapitalizmi kendinden önceki üretim biçimlerinden ayıran olgulardan biri de evrenselliğidir. Batı toplumlarında; kır ve kent mülksüzlerini ardına alan burjuva sınıf ve ideolojisi, ruhban sınıfı, aristokratların egemenliğine son vermiştir. Tarihsel anlamında; dinin dogmatik anlayışının egemenliğinin kırılması...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Kapitalizmi kendinden önceki üretim biçimlerinden ayıran olgulardan biri de evrenselliğidir. Batı toplumlarında; kır ve kent mülksüzlerini ardına alan burjuva sınıf ve ideolojisi, ruhban sınıfı, aristokratların egemenliğine son vermiştir. Tarihsel anlamında; dinin dogmatik anlayışının egemenliğinin kırılması, parlamenter demokrasi, oy...

Kara Kalem

Üye
Kayıtlı Üye
Feodalizmi yıkan burjuva sınıf tarihsel açıdan ilericidir. Burjuvazinin ilericiliği kapitalizmin emperyalist aşamaya (mal ihracının yerini sermaye ihracını almasıyla) geçtiğinden beri burjuvazi ve kazanımları tarihsel geçerliliğini yitirmiştir. Burjuvazinin temel sorunları çözememesinin nedeni bir avuç baronun egemenliğine dayanması...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Feodalizmi yıkan burjuva sınıf tarihsel açıdan ilericidir. Burjuvazinin ilericiliği kapitalizmin emperyalist aşamaya (mal ihracının yerini sermaye ihracını almasıyla) geçtiğinden beri burjuvazi ve kazanımları tarihsel geçerliliğini yitirmiştir. Burjuvazinin temel sorunları çözememesinin nedeni bir avuç baronun egemenliğine...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Feodalizmi yıkan burjuva sınıf tarihsel açıdan ilericidir. Burjuvazinin ilericiliği kapitalizmin emperyalist aşamaya (mal ihracının yerini sermaye ihracını almasıyla) geçtiğinden beri burjuvazi ve kazanımları tarihsel geçerliliğini yitirmiştir. Burjuvazinin temel sorunları çözememesinin nedeni bir avuç baronun egemenliğine...

Kara Kalem

Üye
Kayıtlı Üye
Elbette hukuk devleti tarihsel açıdan önemlidir. Alıntı verdiğin Komünist Manifesto’nun kaleme alındığı kapitalizmin serbest rekabet döneminde; işçi sınıfının devrime önderlik etmeye fiziki ve teorik şartların oluşmadığı dönemlerde işçi sınıfının, monarşiye karşı küçük/topraksız köylülükle, kent küçük burjuvasıyla ittifakını demokratik halk...