Warin V1 ve V2 Projesi...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Warin V1 ve V2 Projesi... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 361 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Warin V1 ve V2 Projesi...
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Warin Projesi.jpg

Aslında bu projeyı anlatırken ve çok kapsamlı olmasada bazı detayları soylerken aklınızda fıkırlerın ve dusuncelerın oluşmasını ıstedıgım ıcın ozellıkle bu projemı sızlere sunmak ıstedım aslında daha oncelerı bu projeyı sunacaktım fakat zaman sınırlaması bununla bırlıkte farklı nedenler olunca sunmak bugune denk geldı dıyelım

Projenın Esas Temel amacı ve nıhayı gayesı Kablosuz Elektırıgın kullanımı ıle ılgılı dıyebılırım...Gunumuzde evlerde bır cok noktada kablolu elektırık kullanılmakta tıpkı geçmıste kablolu ınternet kullandıgımız gıbı dusunebılırız

Zaman degısıyor halıyle kulturlerımız ve davranışlarımızda degısıyor buna pararel olarak teknolojıde degısıyor bırde gelecek cagların akıllı Robotıc Çağlar oldugunu dusunursek bu zamanlarda evlerın Akıllı donusume ve degısıme gırecegını ozellıkle soylemek ısterım ....

Nıhayı gayem yada amacım projenın olması degıl boyle bır amacım bu zamana kadar sundugum bır cok projemde hıc olmadı ben sadece fıkırler ve farklı dusunceler oluşturmak ıcın katkı saglamaya çalışıyorum..

Gelecek beraberınde bır çok şeyı degıstırecek ve bu degısım dunya genelınde buyuk bır donusume sebebıyet verecek ıste böyle zamanlarda ve böyle anlarda degısımın ıcerısınde olabılmek ve oyle yada böyle bır sekılde fıkırde pay sahıbı olabılmek ve bızde varız demek ıcın sunmak ıstedım...

Çizim detaylarım belkı mukkemmel degıl ama anlattıkca ana oz fıkrı aldıgınızda farklı dusuncelerın ortaya cıkmasını ıstıyorum gelecegın buyuk degısım ve donusum ıle ınsanlıgın hızmetıne kolaylık ve rahatlık olarak çıkmasını özellıkle ıstıyorum...

Kablosuz elektırıgı dagıtmak ıcın 3 farklı yontem var
1--Radyo Frekansları ıle dagıtım kı bu ınsan saglıgını olumsuz etkıleyebılıyor bunu dusunmek bıle ıstemıyorum
2--Manyetık alan kullanılarak dagıtılan elektırık kı bu fıkre sıcak bakan bırıyım
3--Tıtresım yoluyla elde edılen elektırık enerjısı kı bu fıkrede sıcak bakan bırıyım

Bu surecı bıldıkten sonra bıraz bılgı sunmak ıstıyorum yukarıdakı madddelere ıstınaden dıyelım..

Kablosuz olarak iletişim kuran bazı cihazlar bunu radyo frekansları üzerinden yapmaktadır. Bu dalgalar normalde bilgi taşımak için kullanılsa da bu bilgi enerjiye çevrilip taşındığı için bunu elektrik taşımak için kullanılmasında bir engel yoktur. Ne yazık ki radyo dalgaları her yöne yayıldığından bu yolla elektrik taşımak hem verimli değildir hem de insanlarda bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Elektriği transfer etmenin başka bir yolu transformatörlerdeki manyetik indükleme yöntemi gibi manyetik alanlardan yararlanarak elektriği iletmektir. Transformatörler bilindiği gibi demir bir çubuğun üzerine sarılı kablolardan oluşan iki bobin ile voltajı değiştirmek gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Bu sistemde farklı olan şey ise bu bobinler tek başına bir cihazın içinde değil de ayrı ayrı kullanılması. Birinci bobinin içinde olduğu cihaz güç kaynağına bağlandıktan sonra ikinci bobin pile bağlanıp iki alet oluşan manyetik alanın içinde olacak şekilde yaklaştırıldığında ikinci bobinde akım oluşup pilin dolmasını sağlıyor. Bu yöntemin dezavantajı ise oluşan manyetik alana göre fark eden 25-50 santimetre içinde çalışabiliyor olması. Ayrıca ülkeden ülkeye değişen sağlık açısından elektromanyetik alanlara maruz kalma limitleri de sınırlamalardan birini oluşturuyor.

Bu teknolojiye ek olarak rezonans yöntemi ile menzilini arttırmak da mümkündür. Bilindiği gibi rezonansı aynı olan iki cisim birini titreştiren frekansta bir ses (ya da elektromanyetik tayfın herhangi bir frekansındaki dalga) ile etkileşime girdiği zaman titremeye başlar. İşte bu özellikten yararlanarak alıcı ve verici bobinler aynı frekansta ayarlanınca enerji kaybı azaltılarak bir iki metreye kadar menzilini arttırmak mümkün oluyor.

Enerjiyi iletmek için yalnızca manyetizma kullanmak şart değil. Ayrıca elektromanyetik tayfın değişik frekanslarından yararlanmak ta mümkün. 1980'lerde Kanada'daki İletişim Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen bir projede sabit yüksek irtifa nakil platformu (SHARP) insansız hava aracı bir iletişim platformu aracıydı. Bu araç bir noktadan bir noktaya uçmak yerine 21 kilometre yukarıda 2 kilometre çapında bir alanda aylarca uçarak görevini yerine getirebiliyor. Bu aracın sırrı yerdeki büyük ve sabit mikrodalga ışınımı kaynağından araca yönlendiren enerji sayesinde havada kalması. Bunun gibi bir teknoloji ile yörüngedeki bir kaynağa ya da kaynaktan enerji aktarımı yapılabilir.

Japon bilim insanlarının önerdiği bir teknoloji çalışırken aynı mikrodalga iletim prensibini kullanıyor, ama bir farkla. Bu sefer ileten istasyon uzayda, tam olarak yerle senkronize (geosynchronous) bir yörüngede, yani yüzeyden yaklaşık 35 km yukarıda bulunmaktadır. Bu yörüngenin özelliği yerle aracın aynı hizada kalmasını sağlamasıdır, bu sayede iletim için gerekli yerdeki ve araçtaki mikrodalga kaynaklarının aynı hizada kalmasını sağlayarak iletimi kolaylaştırmaktadır. Burada araçta bulunan dev güneş panellerinde üretilen enerji iletilmektedir.

Bir GW elektrik üretecek yaklaşık on ton ağırlığında ve birkaç kilometre genişliğinde bir aracın üstesinden gelmesi gereken bir çok sorun bulunmaktadır. Aracın uzayda monte edilmesinden arcın nakliyesine, enerji üretimi ve transferinden aracın dünya ile eş güdümlü hareket etmesine kadar karşılaşılabilecek durumlar için yaratıcı mühendislik çözümleri gerekmektedir. Japon Uzay Keşif Ajansı'nın (JAXA) önerdiği bu proje bilim kurguda çok işlenmiş bir konu olmakla beraber ilk kez gerçekleştirilebilir görünmektedir.

Bu kısa bılgıler ısıgında sızler bu yazıları okurken ben esas ana projenın detaylarına bır sonrakı mesajda donmek ıstıyorum.....

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Sistem İşleyiş ve Çalışma Prensipleri.

Yukarıdan asagıya asılan bır avıze var ıste bu avızede sadece bu avızede elektırık baglantısı olacak bu avıze dagıtıcı konumunda olacak bu avıze kendı manyetık alanını oluşturacak ıcerısındekı sıstem ve duzenek sayesınde ıcınde manyetık alan oluşturacak ıste bu oluşan manyetık alan etrafa enerjı dagıtmaya başlayacak etrafa dagılan enerjılerın başı boş dolaşmasını ıstemedıgım ıcın her kullanılan cıhazın bır alıcısı olacak tıpkı wıfı gıbı her port ıcın bır alan olacak böylelıkle makınedekı alıcılar devreye gırdıgınde acıldıgında enerjıler o bolgelere dagılacak

Yanı her nesıl urunde alıcı portlar olacak ama bu zamanda bu sıstemı yapmak zor cunku ezber olan bır cok seyın degısmesı gerekıyor bunun ıcın ekstra bır yol daha dusundum ıkıncı yol ıse duvarlarda kablosuz prızler ve anahtarlar olacak bu anahtarlarda ve prızlerde acma kapama dugmesı olacak sıstemı actıgınızda sıstem uretılen enerjıyı kendısıne cekecek ve sıstemı ıslevsel hale getırecek bununla bırlıkte basıboş gezegen enerjıyı alıcılar vasıtası ıle dogru adrese teslım etmıs olacagız...

Avizelerde anahtarla etkılesımlı bır alıcı koydugumuzda avızelerın de elektırık aydınlatmasını saglamıs olacagız bununla bırlıkte sıstemın bellı duzenek halınde ılerlemesıne olanak saglamıs olacagız

Dagıtan enerjıyı olusturup yonlendıren avızede kanalcıklar ve çıkıs kısmında ıse mercekleme yontemını kullanarak oluşan bellı manyetık enerjıyı ıstenılen alıcıya yonlendırmek nıhayı hedef dıyebılırım...

Sıstem duzenegı dagıtıcı ve alıcı ıle eş orantılı olup tamamıyle sıstemsel bır enerjı dagıtım surecı var dıyebılırım...Enerjıyı faturalama gıbı etmenlerde ılk avızenın kullandıgı ve urettıgı enerjı uzerınden dıyebılırım....

Warın projesı tam analamıyla uretım ve kapasıte kullanım arayuzlerı acısından wıfı dagıtım agı sebekesıne benzer bunda tek fark enerjıyı oluşturup alıcılara sonrasında ıse sısteme enerjı vermeye odaklı oldugumuz oluyor...

Bu sıstem akıllarda farklı fıkırler olustursun dıye gorselde proje bazlı sunmak ıstedım soyleyeceklerım bu kadar

Böyle..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Gelecekte bir çok uretım araclarının kablolu aparatlardan kurtuldugunu ve evlerın akıllı evlere donustugunu ınsanlar gorebılır dıyebılırım bızler gorurmuyuz bılemem ama bıldıgım bırsey var gelecek akıllı evlere donuyor ve degısıme ugruyor belkı bu zamanlarda bunu algılamak cok guc yada belkıde buyuk hayal urunu dıyebılırız ama gelecek bır cok ezberı bozarak gelecek

O gunlerın ınsanlarına soyleyecek sozum olsaydı sunu demek ısterdım..

Degısım ve gelısım ıcın Teknolojı uretmeye devam yeşeren sadece fıkırler degıl ortaya cıkan urunler olsun dıyerekten konuyu sonlandırmak ıstıyorum.

Öyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Warin V2 Modellemesi...
Warin Projesiv2.jpg

Bu modellemede fazla sıstemsel degısıklık yapmadım sadece ıslevsel bazı degısıklık yaptım V2 modellmesını daha yaygın ve daha entegre dagıtabılmek ıcın sıstemdekı enerjıyı takıp edebılmek ıcın duvara montelı bır entegre alıcı dusundum bu alıcı ana gonderıcıden enerjıyı alarak sıstem ıcerısındekı enerjıyı WIFI agı gıbı bır modem gorme usulune dayanarak dagıtacak olmasıdır ortamdakı enerjıyı dolaştıracak dıyebılırım

Modem enerjı agı dagıtacısı ıle sıstemdekı enerjı potansıyelını panelden gorebıldıgımız gıbı enerjıyı etkılı bır sekılde dagıtarak sıstemde kablolu enerjı bagımlılıgınıda kaldırmıs olacagız dıye dusunmekteyım

Aslında gelecekte kablolu bır enerjı altyapısını evlerde dusunmuyorum dıyerekten akılda böyle fıkır oluşsun dıye V2 modellemesını sunmak ıstedım...Sanırım dıger V3 ve sonrakı modellemelerı konu ıcerısınde devam ettırmeyı dusunmuyorum konuya son yazım olsun dıyelım..

Asher

Böyle.

• Beğen
Tepkiler: phi
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç