Waco

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Yerli ve Yabancı Diziler kategorisinde M`y tarafından oluşturulan Waco başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 456 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Yerli ve Yabancı Diziler
Konu Başlığı Waco
Konbuyu başlatan M`y
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan M`y

M`y

Felsefe.net
Yeni Üye
Katılım
17 Ağu 2018
Mesajlar
18
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Waco yarı belgesel niteliğinde bir yapım. Olaylar 1993 yılında Texas, Waco’da FBI, ATF (Alkol, tütün ve silahlardan sorumlu federal güvenik birimi) ve tarikat lideri David Koresh arasında yaşanan yaklaşık iki ay süren bir rehine görüşme sürecini anlatıyor. Rehine görüşme süreci ne diyorsanız çok haklısınız, yaşananlar bu topraklara o kadar yabancı ki ne diyeceğimi bilemedim. Kısacası David ve cemaati kendilerine ait bir arazideki kocaman bir evde yaşamlarına devam ederken yarı otomatik silahları otomatik silahlara çevirdikleri şüphesiyle gözaltına alınmak isteniyorlar. ATF’in binaya düzenlediği ilk operasyon başarısız olunca, ajanların da hayatını kaybetmesi sonucu konu FBI’ın yetki alanına giriyor ve Koresh’in teslim olması için görüşmeler başlıyor. Şüphesiz en fazla beş, altı saat süren “polisin ikna çabaları sonucu çıktığı yerden inen” insanların öykülerine alışık olduğumuz ülkemizde yaklaşık 60 gün süren görüşmeleri izlemek ilginç bir deneyim sunuyor seyirciye.

Waco’nun hikâyeyi ele alışı oldukça doyurucu. Sadece federallerin bakış açısıyla anlatılmıyor yaşananlar. David’in cemaatiyle ilişkisi, FBI arabulucusunun çabaları, çocukları veya sevdikleri David’le beraber olan ailelerin endişeli bekleyişleri, kısacası öykünün olası birçok farklı boyutu izleyicinin önüne seriliyor. Amerikayı da biraz daha tanımaya başlıyorsunuz. Şimdi durum nedir bilmiyorum ama 90’lı yıllarda Texas’da ailesi onay verirse 14 yaşında bir kız çocuğuyla evliliğin yasal olduğunu öğreniyorsunuz mesela. George W. Bush’u beş yıllık valilik sürecinden sonra başkanlığa taşıyan Texas’dan nefret etmek için bir sebebiniz daha oluyor böylece.

“Özgürlükler ülkesinde” devletin yaptırım gücünün örneklendiği, tarikat benzeri yapıların insanları nelere sürükleyebileceğinin anlatıldığı Waco, oldukça cesur soruları ortaya atmaktan çekinmiyor. Mesela “Tanrı’dan bir işaret beklediğini söyleyen bir adamı nasıl ikna edersiniz” diye soruyor veya “Neden Tanrı tarikat liderlerine genellikle genç ve güzel kadınlarla beraber olmalarını, kendilerine inanan tüm kadınları eşleri olarak almalarını söylüyor” diye düşünmenizi istiyor. Asansörlü fetvalara girmiyor Waco, bu derece saçmalıklar Hollywood için bile fazla bilimkurgu, dizi ciddiyetten taviz vermiyor.

Paramount Network yapımcılığında ilk bölümü 24 Ocak’ta yayınlanmış olan Waco an itibariyle dört bölümünü geride bıraktı. Taylor Kitsch’in tarikat liderini başarıyla canlandırdığı dizide bir diğer önemli karakter, FBI arabulucusu Gary Noesner ise Michael Shannon ’ın oyunculuğunda hayat buluyor.

Açık konuşmak gerekirse çok tarafsız seyretmek pek de mümkün olmayan bir dizi Waco. Ne de olsa 15 Temmuz gibi bir travmanın üzerinden daha iki yıl bile geçmemiş bir memlekette yaşıyoruz. Bu anlamda ulusal yayın yapan kanallarımızda keşke yer alsa dediğim Waco’nun önemli bir mesajı var bence. Dünyanın neresinde ve hangi inanca sahip olursanız olun, Tanrı’yla konuştuğunu iddia eden birilerinin dediklerine göre yaşamınızı düzenlediğinizde kılavuzunuzun karga olduğu uzun bir yola çıktığınızı kanıtlayan dizimiz ilgili sitelerde tıklamanızı bekliyor.


(alıntı)
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Konular

Advertising

Üst