vatanseverlik nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde V Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde 5N1K tarafından oluşturulan vatanseverlik nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,538 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı V Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı vatanseverlik nedir ?
Konbuyu başlatan 5N1K
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

5N1K

Kahin
Yeni Üye
Vatansever olma durumu

ls2

Kahin
Onursal Üye
Alparslan anadoluya geldi..burdakileri öldürdü..işgal etmedi fethetti. bura vatan oldu. sonra burada hep savaşlar oldu hep ölenler oldu. böylece burası vatan oldu.

bu bakış açısı ile vatanseverlik; kollektif kan davası gibi birşey olarakta tanımlanabilir..

ls2

Kahin
Onursal Üye
işgal etmedi fethetti derken bu bir ironiydi..işgal ve fetih arasında ki ince çizgiyi herkes kendi yorumlamalı:)

X

FAdmin
Onursal Üye
Vatan nedir? millet nedir? Milliyet nedir? vb.. uzar gider bu liste. Kavramsal olarak ele almak istemiyorum.

Benim hayata bakis acima gore vatansever insanin ulkeye ve icinde yasayanlara pozitif katki saglamasi lazim, nedir? milli gelire katkin varmi? uretiyormusun? (uretmekten kasit fabrika uretimiyle sinirli degil) efendim kavramsal olarak dusunce yapisi olarak, cevrene olumlu bir katkin varmi? Hayatinda hic fidan diktin mi? yahu fidani gectim yerden hic cop kaldirdin mi? hadi onuda gectim vatanim milletim ulkem dedigin yere cop atmayarak dahi olsa katkida bulundun mu? Bizim vatanseverlikten anladigimiz nedir? hakikatten elimde imkan olsa butun anket sirketlerine ulke capinda anket yaptiracagim. :)

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Vatan tanımını en iyi Çanakkalede 1900 Doğumlu mezar taşları yapabilirdi.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bir kisinin bunyesinde yasadigi cografyasi zaten onun vatani/yurdudur.

Dolayisi ile bir kisinin yurdunu/vatanini sevmesi anlamsizdir.

Onemli olan yurdunu saymasi ve ona ihanet etmemesidir.

Vatanseverlik tarihi olarak ingiliz ic savasi ile 15. yuzyilda insanoglunun kendi kendisine tanistirdigi bir kavramdir.

Nedeni de o ortacagdaki gocmenlik yerlesiminin kalici yerlesime donusmesidir.

Vatanseverlik, fransiz ihtilali ile sehirlesme temelinde bir savunu algisi olarak milliyetciligi dogurmustur.

Boylece insanoglu an a degeri olan dini etik degerine, bir de milliyetciligi eklemis ve dunya tarihi 19. yuzyildan itibaren milliyetci savaslasra sahne olmus, hatta buna cag olarak hazir olmayan Osmanli'da bu savaslar temelinde tarihe gomulmustur.

Vatanseverlik ve milliyetcilik en yuksek donemini 2. dunya savasina kadar yasamis, sonradan devletler ozgur birey devleti olarak;milli devlet olma statulerini yitirmislerdir.

Ayrica milliyetciligi irikcilik ile karistirmamak gerekir.

Cunku irk biyolojik bir olgu, bunun zihne tasinmasi da politiktir.

Milliyet ise dogumdan sonar verilen bir etik degerdir ve biyolojik ya da bilimsel bir icerigi yoktur.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bir kisinin bunyesinde yasadigi cografyasi zaten onun vatani/yurdudur.

Dolayisi ile bir kisinin yurdunu/vatanini sevmesi anlamsizdir.

Onemli olan yurdunu saymasi ve ona ihanet etmemesidir.

Vatanseverlik tarihi olarak ingiliz ic savasi ile 15. yuzyilda insanoglunun kendi kendisine tanistirdigi bir kavramdir.

Nedeni de o ortacagdaki gocmenlik yerlesiminin kalici yerlesime donusmesidir.

Vatanseverlik, fransiz ihtilali ile sehirlesme temelinde bir savunu algisi olarak milliyetciligi dogurmustur.

Boylece insanoglu an a degeri olan dini etik degerine, bir de milliyetciligi eklemis ve dunya tarihi 19. yuzyildan itibaren milliyetci savaslasra sahne olmus, hatta buna cag olarak hazir olmayan Osmanli'da bu savaslar temelinde tarihe gomulmustur.

Vatanseverlik ve milliyetcilik en yuksek donemini 2. dunya savasina kadar yasamis, sonradan devletler ozgur birey devleti olarak;milli devlet olma statulerini yitirmislerdir.

Ayrica milliyetciligi irikcilik ile karistirmamak gerekir.

Cunku irk biyolojik bir olgu, bunun zihne tasinmasi da politiktir.

Milliyet ise dogumdan sonar verilen bir etik degerdir ve biyolojik ya da bilimsel bir icerigi yoktur.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sevmeden, saymak ve ihanet etmemek insan doğasına aykırı değil midir? Vatanımı, yurdumu sevmiyor fakat sayıyorum asla da ihanet etmem mantıklı da vatanımı seviyor, sayıyorum, sahip çıkıyorum mantıksız mı?

Yaşadığınız yer Amerika ise vatanınız da Amerika mı olacak? Bir insan Amerika'da yaşayıp beraberinde doğup, büyüdüğü atalarının toprağını vatan sayamaz mı? Vatan niye sevilmesin ki?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sevgi bilinc gerektirmez ve cikar temelli su istismare ve duygu somurusune politik olarak aciktir.

Saygi ise bilinc gerektirir ve bir kisi bir baska kisiyi ve seyi ancak onun farkinda ve bilincinde ise sayar.

Burada vatanin "sevilmesi" cag olarak ayni anne babanin sevilmesi gibidir.

O yuzden de bu alisilagelmis sevginin bahsedilmesi sadece cikar vurgusu olur.

Mesela kardesler arasinda genelde kendinden az yas farki ile buyugune "abi/abla" demeyen bir kardes, eger "abi/abla" derse; o algida "demekki bir sey isteyecek" olarak algilanir.

Halk dilinde buna "istedigini elde etmek icin sirin gorunmek" denir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sevgi bilinc gerektirmez ve cikar temelli su istismare ve duygu somurusune politik olarak aciktir.

Saygi ise bilinc gerektirir ve bir kisi bir baska kisiyi ve seyi ancak onun farkinda ve bilincinde ise sayar.

Burada vatanin "sevilmesi" cag olarak ayni anne babanin sevilmesi gibidir.

O yuzden de bu alisilagelmis sevginin bahsedilmesi sadece cikar vurgusu olur.

Mesela kardesler arasinda genelde kendinden az yas farki ile buyugune "abi/abla" demeyen bir kardes, eger "abi/abla" derse; o algida "demekki bir sey isteyecek" olarak algilanir.

Halk dilinde buna "istedigini elde etmek icin sirin gorunmek" denir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç