Varolus Sorunu ve Varolusculuk

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Varolus Sorunu ve Varolusculuk başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 18,400 kez görüntülenmiş, 136 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı Varolus Sorunu ve Varolusculuk
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sıkıntıdan patlama noktasına gelene kadar okudum.

Hem okudum, hem ağladım, hem güldüm.

Bilimsel/bilimsellik... Zihinsel/zihinsellik (Bilişsel/bilişsellik)

Bilgi... Bilgililik...

Materyalizm... Mistizim...

Pozitivizm... Sürrealizm...Varoluşçulu...Yok mu Yokoluşçuluk?

Emperyalizm...Faşizim....Sosyalizm...Kominizm...

Teizim... Ateizm... Negatif ateizm/Pozitif ateizm.

İZM.İZM.İZM.

İzmler çorbası boğazımı yırtacak, baklava kardeş gelip beni kurtaracak...

Adem yeryüzne indiğinde bir ağacın gölgesinde otururken önüne bir somun ekmek geldi, Adem elini uzatıp ekmeği alacağını sandığı anda "Ey Adem, emek vereceksin, rızkının peşinden gideceksin, hak edeceksin" dendi ve Adem kalktı yürüdü, rızkının peşinden gitti, onu rızkının peşine düşüren bilinç beyninin içindeydi, ancak yeryüzüne indiğinde bilinç düğmesine basıldı ve Adem'in bilişselliği başladı.

Adem'i hor (küçük gören) şeytan da bir vakı'a idi, kıskançlık duygusu içini kemirdi ve hırs devreye girdi.

Adem bir oğlu Kabil, kıskançlık ve hırs yüzünden kardeşi Habil'i başına taşla vurarak öldürdüğünde kardeşinin cansız bedenini nereye saklayacağını kara kara düşünürken iki karga geldi, Kabil'in önünde kavga etti, biri diğerini öldürdü ve gagasıyla toprağı eşeleyerek öldürdüğü karganın üzerini toprakla örttü. Bunu gören Kabil de toprağı eşeledi ve kardeşi Habil' in üzerini toprakla örttü.

Bu bilgi' nin Ademoğluna öğretilmesinin ilk noktasıydı.

Şimdi siz buna elbette SAFSATA, DOGMA, KENDİ BİLİNÇSİZ BİLİNCİNİZİN UYDURDUĞU SAÇMA TEORİ falan filan diyeceksiniz. Ben de size, peki sizin dedikleriniz neyin ürünüdür? diyeceğim.

Ve kısır döngü uzayıp gidecek.

Kur'an- Kerim' de ayın, güneşin hareketleri açık ve beyan izah edilerek zaman kavramına açıklık getirirken, siz buna yine dar görüşlü beyinsiz beyinlerce üretilmiş safsata diyeceksiniz. Oysa bence Kur' an-ı Kerim apaçık, akıl , mantık dolu belgeler , gerçekler kitabıdır diyeceğim , ama siz asıl kendi kısıtlı kavrama, algılama, anlama (ne derseniz deyin) yeteneksizliğinizle Kant'ın, Comte'nin, Gothe'nin falan filanın yazdığı uyduruk metinleri rehber olarak göstereceksiniz... Buyrun yine kısır döngüye...HOŞ GELDİNİZ, SEFALARLA GELDİNİZ EFENDİM.

Ve insanoğlu (Ademçocuğu) Bilgisayar'ı icat etti, sizin deyiminizle (haşa yarattı) Bilgiyi belleğine yükledi ve biraz akıl oyunları öğretti, yani alemi Yaratan'ı taklit etti; ki bu bilimdi, güzeldi.

Lakin ve lakin insançocuğu bilgisayara seziyi, duyguyu veremedi, bir onu yükleyemedi ve yükleyemeceği de gören beyinlerce açık beyan bellidir.

Siz halen neyi tartışıyorsunuz azizim, efendileriniz bir avuç dolusu İZM.İZM.İZM.

İzm'leri tanrı edinmişsiniz, siz ateistler onlara tapınırsınız, biz yeri göğü yaratan tanrıyı, her şeyin sahibi ALLAH'ı rab edinmişiz, ona tapınırız.

FARKLILIK MI, FARKINDALIK MI? BUYRUN EFENDİM SİZE FARKLILIK VE FARKINDALIK FARKI.

Ben etten, kemikten ve duygudan seziden müteşekkil Allah'ın mucizesi olan "VARLIK " İnsançocuğu olarak İNSANCA yaşamın yolunu kendi aklım, mantığım ve duygularımla seçmiş ve yola koyulmuşum. Ne mutlu bana.

Kendi içsel boşluğunuzun, farkına bir türlü varamadığınız nadide varlık RUH'unuzun karanlık bunlaımlarıyle güzel dünyama ;

GÖLGE ETMEYİN, BAŞKA İHSAN BUYURMAYIN EFENDİM.

Kendi dar dünyanızda devrinin, evrinin, debelenip, ebelenip, sobelenip yaşamaya devam edin.

Buna da ötekileştirme demeyin, gerçeği tüm çabalara rağmen gösterilemeyişin (Kör beyinlerin ve bireyselliklerince /kendi iradeleriyle/ mühürlenmiş kalplere) aydınlığın gösterilemeyişinin çaresizliğidir bizimki.

Kendileri bilirler. Çaba bizden. Anlatmaya çalışmak bizden.Anlayan anlar.

Sen neyi anlatmaya calistin?

Sen sadece kendi deger verdiklerini anlatabilirsin, baskasini degil.

Her taraf ancak kendi tarafini savunur ve anlatir. Digertarafa da karsi cikar.

Cunku taraflarin her birinin kendi inanci ideolojisi dogrusu digerinden farklidir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
zaman bir yasa mıdıır?
mekan bir yasa ıdır?
madenin sıvı halden katı hale ve gaz hale dönüşmesi gibi yasalar var ıdırı?
her şeyin enerjiye dönüşmesi ve dönüştürülebilmesi gibi yasalar var mıdır?
yasa nedir ve bastiçe nasıl tanımlanbilir
aynı düzeni izleme kuralı, şeylerin birbirini izleme kuralı ve iş kuramı
çekim bir yasa mıdır ve çekim varsa antiçekim ya da itim var de var mıdır? karşıtında
dağılma varsa toplanma var mıdır?
parçalanma varsa birleşme var mıdır?
patlama-saçılma varsa toplanma ve genişleme var mıdır?
evrenin ve zamanın da başlangıcından söz edilebilir mi?

şimdi biz evrenin bir başlama ve yokluk ya da hiçlik durumundan gelişebileceğini öne sürmüyoruz çünkü hiç te bir evren potansiyeli başlangıcı-nesnesi dinamiği ya da içeriği olmalı
ve hiç evren yerinin kendisi ve mekan evreni ya da dinamik evreni gibi bi şey olmalı sonuçta
bilim adamları böyle bir düşünme yürütebilir ve burayı boş bırakabilir ancak bizim düşüncemiz bunu yapmadığı/yapamadığı gibi bununla yetinmiyor ve yetinemiyor

buradan varoluş özden önce gelire gelmek istiyorum
biz evren üzerine düşünmeler yürüttüğümüzde şu sonuca-kanıya vardık
bir evrensizlik, gerçeksizlik ve varoluşsuzluk durumunda zeka-bilir-bilinç/tanrı ya da hiç olsun adı farketmez kendinin ve potansiyelinin (henüz olmaksızın ve yapılmaksızın) farkına vararak kendini ve gerçeği yapmış olmaz
ya da daha kendini tanımladığı yer bile kendinin evrenidir ya da varolduğu yer ve evrendir de aynı zamanda;
hiç için bile daha baştan hiç evreninden sözetmeliyiz-etmeliydik
ve hiç evreninde varolan hiçten ve hiçin bunları yaptığından ve yapabilirliğinden

bunu açıklamak için tanrının kendini zaten gerçek içinde keşfettiği ve keşfettiğinde tanrı olduğunun farkına vardığı ve tanrılık öne sürdüğü sonrasında ise aslında kendisini ntanrısı olmadığını bulduğunda ve gördüğünde de kendide tanrı olmadığı kanısına vardığı gibi benzeştirmeler de denedik ve bu forumda da kullandık--söz olarak geçirdik

öz kendini zaten varoluş ve varoluşu içinde keşfedebilirdi ve kendi varoluşsuzluğu olmamalıydı; bize göre farklı bir gerçeklik fazı savunusu bu ayrı bir konu
bu olağan devinme; Gerçekliğe bağlı ve bağımlı olmayan bir mutlak yapıdan ya da mutlaktan da sözedilemez, varsa istençtir; ya da zorunluluk; Zorunluluk olması onu istenç yapmaz-istenç olması zorunluluk yapmaz ancak bu böyle değil işte;

öz kavrmına gelince bu da bir isimlendirme elbetteki; Öz deyince bile herşeyde olan ve herşeyden başka olmayan şeyin temel niteliği ya da indirgenebilecek temel/son/öz durum ya da baş durum ya da temel nitelik ve özgelik durumu benzeri tanımlanamalar
olmalı ya da yanlış bi tanımlama ise geliştirilmeli değil mi?

zaman tersten izlenirse ne olur? bir parçalanmanın toplanmasını, öyleyse nereye saçılacak
mekanı tanımlayan şey kendisi ve kendi olmayan mekan değil başta

zamanda geriye giderek hiçe mi gideriz varırız örneğin ya da

şunu sorduk daha baştan-zamanın başı ve sonu yoksa zaman nedir?
mekan mekan sonunda bitmiyor ya da bir mekan ve boşlukla bağıntılı ise mekan nedir? mekanın kapalı olması nedir?
evrne genişlemktedirse kapladığı boşluk ve alan ve dışta nedir ve değildir?

mekanın bir dışı yoksa ve hiç arkası yoksa mekan mekan mıdır?
mekanın arkasında boşluk-yokluk ve hiçlik ve olmayan yer yoksa mekan mıdır?
mekanın yer içinde olması nedir?
boşluğun boşluk içinde ve boşluk olmama ve bulunamma hali nedir?

istencin kendini fade etmesi bir algı
bu üzerine düşünmelerde parlayan zaman zaman

Neyin ne oldugunu ya olmadigigini ortaya koyan tek tur insanogludur ve sadece kendi turu icin ortaya koyar.

Yasalar teoriler tezler kanunlar rakamlar formuller denklemler ve kisaca matematiksel/mantiksal bilgi ve soisyal bilgi tamamen insanoglu urunudur.

Cunku soyutun soyutlamanin soyut degerlendirme ve degerlerin yaraticisi insanogludur.

Ayrica bu soyutlari somutlastirma yetisine de sahiptir.

Yani bir fikri somutlastirabilir.

Iste yasanan her turlu dozen ve system kurum ve kurumlasma zihnin soyutunun somutlasmasidir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
hayır siz demiyor muydunuz?
evrensel-insan zihniyetinin ortaya çıkmasına izin vermiyorsunuz diye,bu forumda-
insanlara,
evresel insan bilinci evrensel midir ve herhangi insan ve bende de ortaya çıkabilir mi ve benden size de yansıyabilirmi? ve paylaşılabilir mi? örneğin karşılıklı da olsa
şimdi,
size mahsusa mıdır?
ben de size diyorum ki benzer bir bilinç önerisinden ve savından da biz bahsediyoruz,
herkese açık ve herkeste de ortaya çıkan bu kişiye özel değildir
bilincin kendi cevaplarını oluşturması ve doğurması,
hafıza bilgisi kullanmamak ya da kullanmaktan çok düşüncenin kavramlarla serbestçe bilgi yanıt oluşturmasına izin vermek ve onu kalıplara somamak bu doğaç sevgi ya da sezgi olur

ben size söyleyebilirm ki evrensel-insan bilinci hafıza karşılıkları ve kaynakları ile karşılıklayıp siz karşı çıkıyorsunuz zaman zamanda

bilincin ne olduğuna karar verelim nasıl kullanıldığına,ve kavamlarında
belki de;
hafıza yığınları bilgi değildir bilgi her an üretilir ve yenidir

eğer süzgeçlerseniz bu subjektif olur ya da yeniden

hayır ben burda zihinimin ilk doğal karşılıklarını üretmeyi ve sunmayı denedim ve bunu bir deney olarak sundum ve tabi ki üzerine düşünürsem ben de o sorulara karşılıklı yanıtlar veririm ve bunlar farklı da olur

Evrensel-insan zihniyeti kendi beyninin zihinsel yetilerinin bilisini bilincini ve farkindaligini o duzeye cikarabilen herkes icindir.

Zaten ben kimsenin evrensel-insan zihniyetinin aynisini almasini da istemem.

Sonucta her bir beynin kendi evrensel inmsan istemi algisi bilgisi deneyimi yasam ve iliskisi farkli olacaktir.

Burada onemli olan bunun algisi bilgisi farkindaligi ve bil;incidir.

Cunku her bir birey bilinci bireysel bilinc ve farkindalik olarak kendi evrensel insanligini kendiu olusturabilir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
varol-muş-çuluk
evren nasıl oluşmuşçuluk

biz kimizmişçilik çikleri -likleri likleri

çuluk çuluk

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
boyum kadar soru dizdim ve bildirim verdiniz geri daha ne sorayım ki;
hayır cevap beklemiyorum asla ama yargı kapatmak niye ben bunu anlamıyorum
soruları örneğin sorularla ve cevaplarla düşünüşlerle genişletelim mi dedim-düşünerek-birlikte düşünerek
-yargı dönüyorsunuz -kalıplar veriyor ve üretiyorsunuz; biz canlı düşünme ve etkileşim fikri sunduk
gerçi ben açık düşündüm size sordum sayılmaz ama

Neyin ne oldugunu ya olmadigigini ortaya koyan tek tur insanogludur ve sadece kendi turu icin ortaya koyar.

siz bunu tanrıyı/tanrısallığı dışlamak için mi ne ben anlamadım daha baştan
ve bu sorular bütünlüğüne örneğin bu yargının gelmesini ve devam edende yargılar için bu söyleyiş dönmesi
ya da önemli değil siz takılın
soruları kapatıyorsunuz

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
.

bu verem edici bi değerlendirme ve o/bu postun altında mesela bunu bulmak

Yasalar teoriler tezler kanunlar rakamlar formuller denklemler ve kisaca matematiksel/mantiksal bilgi ve soisyal bilgi tamamen insanoglu urunudur.

varolşun bi yasası düzeni varsa yoksa;
çekim yasasını evrene insan mı koydu ben bunlara dönmekte istemiyorum artık

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
peki şuraya dönüyorum tanrıdan yüksek bir şiar ve özgürlük fikri bulmak
insan özgürlüğü, varlık yasası istenci ve vizyonu bulmak yaratmak
bir ahlak ve özgürlük fikrine ve kuramına dayanak bulmak-sunmak
örneğin insan özgürlüğü ve özgür istenç yasası gibi ve insanın varoluş bağı gibi fikirler
ve ya da tanrıyı barışçıl-uzlaşmacı bir varlık unsuru ya da değili farketmez-evren yasası-uyumu-düzeni ya da daha barışçıl/eylemsiz konumlamak ya da tanrı üzerinden varlık sorgulamak gibi değerler ve dinlerle uzlaşmak gibi barışçıl yollar üzerinden gidiyorum

-

siz dediniz ve demişsiniz tartışalım varoluşçuluğu
koyun ve tartışalım

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
peki şuraya dönüyorum tanrıdan yüksek bir şiar ve özgürlük fikri bulmak
insan özgürlüğü, varlık yasası istenci ve vizyonu bulmak yaratmak
bir ahlak ve özgürlük fikrine ve kuramına dayanak bulmak-sunmak
örneğin insan özgürlüğü ve özgür istenç yasası gibi ve insanın varoluş bağı gibi fikirler
ve ya da tanıyı barışçıl-uzlaşmacı bir varlık unsuru ya da değili farketmez-evren yasası-uyumu-düzeni ya da daha barışçıl/eylemsiz konumlamak ya da tanrı üzerinden varlık sorgulamak gibi değerler ve dinlerle uzlaşmak gibi barışçıl yollar üzerinden gidiyorum

-

siz dediniz ve demişsiniz tartışalım varoluşçuluğu
koyun ve tartışalım

Insanoglunun su an geldigi en son duzey, evrensel hukuk insan haklari hak ve ozgurlukler.

O da su istismar ya da bir cikar somurusu olarak kullanilmaz ise!

Sen once kendi inancinca tanimla varolusu ki ona gore tartisalim.

Nedir varolus?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
örneğin insanı doğadan ne özgürleştirebilir bir sorudur? doğanın koşullarını yenmek mi?
çökmeyen evler yaparsanız depremde yıkılmaz
insan bunu bilir -bilmez mi?
değil mi?

deniz kenarında yaşamazsan sel-dalga olamz, balçığa ev yapmazsan/m çökmez değil mi?
insan bunları bilir;
insanın özgürlüğü nedir?

iyi hukuk yasaları ve siyasal sistemler ve toplumsal ortaklık ve barış yaparsam özgür yaşarım insan bunu da bilir

bir icate geliştirelim gibi fikir icadı bekler herkes
fikir icadı ve
toplum ütopyası ya da toplumu değiştirecek insanlar
ve dönüştürecek süperkahramanlar beklerler
gökten gelen-gelecek mesih beklerlerde

ne yani biz burada gizli bir topluluk olalım sonra neler yapabiliriz örneğin danışıklı sizi ya da onu mizah ilan edelim

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
örneğin insanı doğadan ne özgürleştirebilir bir sorudur? doğanın koşullarını yenmek mi?
değil mi?

Nedir insanoglunun karsi cikamayacagi ya da onlem alamayacagi doganin kosullari?

deniz kenarında yaşamazsan sel-dalga olamz, balçığa ev yapmazsan/m çökmez değil mi?
insan bunları bilir;
insanın özgürlüğü nedir?

Ozgurluk algisi zihnin duzeyine baglidir. Yani talep etmek icin bilmek gerekir.

iyi hukuk yasaları ve siyasal sistemler ve toplumsal ortaklık ve barış yaparsam özgür yaşarım insan bunu da bilir

Simdiye kadar insanoglu neden barisi saglayamadi?

fikir icadı ve

ne yani biz burada gizli bir topluluk olalım sonra neler yapabiliriz örneğin danışıklı sizi ya da onu mizah ilan edelim

Super kahramanlara gerek yok, cagdasliga bilime ve teknige gore toplumlarin yasam ve iliskisi dozen ve sistemi degisiyor zaten.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Insanoglunun su an geldigi en son duzey, evrensel hukuk insan haklari hak ve ozgurlukler.

O da su istismar ya da bir cikar somurusu olarak kullanilmaz ise!

Sen once kendi inancinca tanimla varolusu ki ona gore tartisalim.

Nedir varolus?

nedir varoluşu soruyorsunuz siz biliyor musunuz?
ama bende cevabı var mı ne bilirim ben ki
bir fikrim var-benim kadar-ben gibi
ama herkes bölü ben kadar fikrim benim ve bundan öteye de gidemem-varamam da
tartışmayı geliştirmiyorsunuz siz bence -kapatıp duruyorsunuz ya da kendi tarafınıza çekip
toplum gözetip yazıyorum ben
ve insan gözetip yazıyoru mben
ve bilgi ya da gelişme-açma fikir sunma okuyucu saygısı her ne kadar dağıtsam da ve ve kendimi kaybetsemdeki bu başlığa girmeycektim aziz dostum
haleluya

nedir varoluş ben şunu yapardım
sekiz milyar bölü nedir varoluş cevabı ya da düşünüşü
nedir bu varoluşu bu insanlar nasıl düşünüyor
gerçek anketler yapsak ve sorular sorsak neler bulurduk
altı yaş altı ve üstü çocuklara ne sorsakta ne anladıklarını düşünsek ve veri üretsek ve kitap üretsek
okullara gitsek gökyüzünü sorsak maviyi sorsak
yani isnanların yaşamları var ve gerçekler var

siz bu başlıktan ne umuyordunuz?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hayır insanın bu dünyaya bakıp burda neler dönüyor dediği andan
ve bu doğaya bakıp bu evrende neler dönüyor dediği andan

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
,
hayır insanı güçlü özgür ve yapabilir-yıkabilir bir varlık olarak sorgularsanız ve tanımlarsanız ne olur
ve isnanlara diğerlerden beklememeyi aşılar öğretirseniz ve ya da bu fikri onlara suanrsanız ne olur
örneğin insanlara/insanları bir doğa parçası ve varoluş parçası ya da özgür iradesi birlikteliği içeçeliği fikri içinde sınarsanız-tutarsanız ne olur?

ve insana istediği düzeni kurabileceği ve yıkabileceği ve başında bir tanrıtoplum-tanrıyönetici omadığı fikri ve bir barış uyagar toplumu ve yüksek toplum ve ortaklık yapabileceği fikri

kadınarla özgür olabileceği fikri;
çocuklara babaların ve annelerinin bile onları incitemeyceği ve onları toplumun koruyabileceği bir toplumda ama

örneğin doğudaki insanın böyle sorunu var mı da bir soru ve tibet dağlarında ne geçerde bir sorudur aynı zamanda da

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
nedir varoluşu soruyorsunuz siz biliyor musunuz?
ama bende cevabı var mı ne bilirim ben ki
bir fikrim var-benim kadar-ben gibi
ama herkes bölü ben kadar fikrim benim ve bundan öteye de gidemem-varamam da
tartışmayı geliştirmiyorsunuz siz bence -kapatıp duruyorsunuz ya da kendi tarafınıza çekip
toplum gözetip yazıyorum ben
ve insan gözetip yazıyoru mben
ve bilgi ya da gelişme-açma fikir sunma okuyucu saygısı her ne kadar dağıtsam da ve ve kendimi kaybetsemdeki bu başlığa girmeycektim aziz dostum
haleluya

nedir varoluş ben şunu yapardım
sekiz milyar bölü nedir varoluş cevabı ya da düşünüşü
nedir bu varoluşu bu insanlar nasıl düşünüyor
gerçek anketler yapsak ve sorular sorsak neler bulurduk
altı yaş altı ve üstü çocuklara ne sorsakta ne anladıklarını düşünsek ve veri üretsek ve kitap üretsek
okullara gitsek gökyüzünü sorsak maviyi sorsak
yani isnanların yaşamları var ve gerçekler var

siz bu başlıktan ne umuyordunuz?

Cunku varolus senin konun ya da savundugun.

Benim boyle bir soylemim yok.

Bildigin gibi insanoglunun algisina gozlemsel yansiyan her turlu temel fenomendir.

O yuzden varolus bir gozlemsel yansi ve algi mi, yoksa akilsal bir yansi ve algi mi?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
,
hayır insanı güçlü özgür ve yapabilir-yıkabilir bir varlık olarak sorgularsanız ve tanımlarsanız ne olur
ve isnanlara diğerlerden beklememeyi aşılar öğretirseniz ve ya da bu fikri onlara suanrsanız ne olur
örneğin insanlara/insanları bir doğa parçası ve varoluş parçası ya da özgür iradesi birlikteliği içeçeliği fikri içinde sınarsanız-tutarsanız ne olur?

ve insana istediği düzeni kurabileceği ve yıkabileceği ve başında bir tanrıtoplum-tanrıyönetici omadığı fikri ve bir barış uyagar toplumu ve yüksek toplum ve ortaklık yapabileceği fikri

kadınarla özgür olabileceği fikri;
çocuklara babaların ve annelerinin bile onları incitemeyceği ve onları toplumun koruyabileceği bir toplumda ama

örneğin doğudaki insanın böyle sorunu var mı da bir soru ve tibet dağlarında ne geçerde bir sorudur aynı zamanda da

Neyin ne olacagina her beyin kendi duzeyince karar verir.

Insanoglu soyutlamasi olan bir fenomendir. Nasil bir soyutlama yapacasgi da beyin duzeyinin gelismisligi ile paraleldir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
değil mi?

insan bunları bilir;
insanın özgürlüğü nedir?

fikir icadı ve

Nedir insanoglunun karsi cikamayacagi ya da onlem alamayacagi doganin kosullari?
Ozgurluk algisi zihnin duzeyine baglidir. Yani talep etmek icin bilmek gerekir.
Simdiye kadar insanoglu neden barisi saglayamadi?
Super kahramanlara gerek yok, cagdasliga bilime ve teknige gore toplumlarin yasam ve iliskisi dozen ve sistemi degisiyor zaten.

hayır şu anlama geliyordur
yanıtlar orada duruyordur ve insan kullanmıyordur
bunun için felsfe yapmaya ne gerek var

aynı şey başka şey-şeyler içinde geçerli olabilir;

varoluş sorununu tartışmak isterken neyi tartışmak istiyorsunuz lütfen siz açıklayın ve ben varoluşçuluğu bi kenara bıraktım ve başlığın ilk bölümünü soyutlluyorum ve birlikte ilerleyelim o halde

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
hayır şu anlama geliyordur
yanıtlar orada duruyordur ve insan kullanmıyordur
bunun için felsfe yapmaya ne gerek var

aynı şey başka şey-şeyler içinde geçerli olabilir;

varoluş sorununu tartışmak isterken neyi tartışmak istiyorsunuz lütfen siz açıklayın ve ben varoluşçuluğu bi kenara bıraktım ve başlığın ilk bölümünü soyutlluyorum ve birlikte ilerleyelim o halde

Felsefe "yapmak" ne demek?

Felsefi olarak bu kullanimin hic bir anlami yoktur.

Cunku kisinin tum yasam ve iliskisi bildigi ya da bilmedigi bir felsefenin urunudur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hayır varoluş üzerine tartışmak
şu
varoluş
-
ben hissettiğim
ben varım ve varım ben
burdayım,
şimdi