Varolus Sorunu ve Varolusculuk

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Varolus Sorunu ve Varolusculuk başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 18,435 kez görüntülenmiş, 136 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı Varolus Sorunu ve Varolusculuk
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
insanı doğa ve evren karşısında yalnızlaştırıyorsunuz-hürleştirmiyorsunuz
ve basitleştirip küçümsüyorsunuz ve bu amaca düzeyli hizmet içinde ve işbirliği safında gözüküyorsunuz

tüm bunlar size ne sağlayacak

Bu dediklerinin hic birini yapmiyorum.

Aksine neyin neden ve nasil algilandigini ortaya koyuyorum.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
işbirlikçilerinizle birlikte hepinize sözüm
ki din kispesi ya da başka tuhaf isim farketmez-gizli merkezli yapı ve
bunu yapanlar açıktır
bilinçli ya da bilinçsiz bunu yapıyorsunuz

Kusura bakma da sende bir paranoyaklik davranislarindan aliyorum.

Benim hic bir sekildse bir isbirlikciligim de isbirlikcilerimde yok.

O yuzden bir seyi algilayamamak ve algilamaya zorlamak, bir beyni paranoyak yapabilir.

Benim hic bir zaman bir gizli saklim olmadi ve olamaz. Tum dusunce ve bilgim yalin ve apaciktir.

Kimseden de bir beklentim yoktur.

Zaten olsa bilgi ve dusuncemi kimse ile bedava paylasmazdim.

O yuzden paranoyakliktan vazgec. Cunku sana bir sey saglamaz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
pozitivizmin karanlığı ve onun evrensel çıkarları ve işbirlikçileri

-

insan birey bir evren üyesi
özbağırlı evrenkardeşi
ve evren yürekli ve evren çocuk -evrenseldir insan
ve içiçe evrenlerde yaşayan ve evrenler taşan insan

varlıktan-hiçlikten-yokluktan ve tümlükten ve hiçbirşeyden ne eksik ne fazla ya da küçük ve büyükte değil -özbeözdeş birevren-evrenbirey
özbeöz aynıdaş varoluş bireyi-üyesi ve tümelin kalbi ve kalbinde varoluş atan insan
varlığı sökülüp başka bir varlığa dikilmemiş insan

tüm bu olanlar tümlüğe ve kendine hizmet eden bu iş ve yapı içinde olup bitenler ve dahası bilemdiklerimizde bizim
ve hiçbirbirey ondan bölünemeyeceği ve dışlanamayacağı gibi de aynı
ve içiçe gözlemci ve birey-eşitaynıdaşveortakkardeşiç-
insanlar özgür
isnanlar yürekli
insalar kardeş
ve insanlar konuşkan-canlı-içbirey ve varoluş tümeli hepsi ki aynı
ne bir tarının kulu, tanrıların kulu-küçüğü ne de evrenin eksiği küçüğü ve oraya buraya attığı bıraktığı bir tohum ya da toz ne de hiçtir insan
herşeyle içiçe bir ve aynı

pozivitizmin karanlıklarına sözümdür

arayabilirsiniz ve güvenle arayabilirsiniz ve korkabilir ve travamlanabilir ve acı da çekebilirsiniz tüm bunlar özgür

birilerinin diğerlerden iyi yaşamasını beklemek
bunu tüm sonuçlarda beklemek ama ve tüm sonlarda hiç değişmeden beklemek ve birilerini kullanmak ve yüceltmek ve iyilemekte aptalca

bari iyi bir son düşünün ve düşleyin

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hayır siz bu yazdıklarınızı yazarak insanı daha fazla kaderine terkediyorsunuz ve daha fazla tanrının ve dinin kucağına iteliyorsunuz ve atıyorsunuz ve farkıdna değilsiniz
insanı ancak gerçek özgürleştirebilir
bilgi özgürleştirebilir
bilgi bir fikir yumağı değildir-istençtir ve istençli bir varoluş özgüveni bilgidir
yaşamdan keyif almak-bakmak ve dokunmak ve yapmak-koklaşmak ve içine girmek varoluşun ve onu paylaşmak-gidermek ve iyisini yapmak bilgidir
bir bilgi yumağı mı bizi gelip kurtaracak hem neden?

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
siz bilim kafesini ve size sunulan bilgi paketini ve kefenini iyi bir yol sayıp giymeye devam edin ama başkalarına bari bulaştırmayın o halde
aklımda özgürce koştuğum bir gün ben öldüm ben kaç yaşam gömdüm ki an çıkarıırım andan yaşama bedel
değil binyıl binyaşam yaşasam ana bedel anlar gördüm bu karanlıkları yıkın ve direnmeyin bize artık
biz ki bizlik olmak
tek bir birey o tek bir bireydir
insan aklı ve istenci sizin küçülttüğünüz kadar küçük değildir size küçültme makinaları vermişler (bana paranoya olsun bari hadi sizi kırmayalım o halde ama) herşeyi küçülten ve küçük gösteren ve pozitvizm adında bir küçülteçten ve ekstra magnum küçülteçten bakıyorsunuz siz ve o gözlüğü çıkardığınızda daha bi kere herşeyi baştan göreceksiniz;
pozitivizm hipermetroptur

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
peki siz bana paranoyalarımı gösterin ve bulmama yardımcı olun bari o halde bende gidereyim ve iyileşeyim değil mi?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
siz bilim kafesini ve size sunulan bilgi paketini ve kefenini iyi bir yol sayıp giymeye devam edin ama başkalarına bari bulaştırmayın o halde
aklımda özgürce koştuğum bir gün ben öldüm ben kaç yaşam gömdüm ki an çıkarıırım andan yaşama bedel
değil binyıl binyaşam yaşasam ana bedel anlar gördüm bu karanlıkları yıkın ve direnmeyin bize artık
biz ki bizlik olmak
tek bir birey o tek bir bireydir
insan aklı ve istenci sizin küçülttüğünüz kadar küçük değildir size küçültme makinaları vermişler (bana paranoya olsun bari hadi sizi kırmayalım o halde ama) herşeyi küçülten ve küçük gösteren ve pozitvizm adında bir küçülteçten ve ekstra magnum küçülteçten bakıyorsunuz siz ve o gözlüğü çıkardığınızda daha bi kere herşeyi baştan göreceksiniz;
pozitivizm hipermetroptur

Neden ikide birde pozitivizxmden bahsediyorsun?

Yukartda verdigiom linkte "pozitivizmin akilciligi" da var.

Baskalarina bulastirmaktan kastin ne?

Demek sen de dusunce ve bilgi dusmanligina basladin.

Eeee oyledir, bir yazi kisinin kendi degerlerine dokundugunda dusunce ve bilgi dusmanligi baslar.

Yalniz ne yazikki benim yazdiklarimdan hic bir seyi algilayamadiginda ortayacikiyor.

Benim ne oldugum, imzamdadir.

Goruluyor ki, herkeste olan etiket verme hastaligi sende de nuksetmis.

Ama maalesef tutturamadin, cunku positivist degilim.

Ayrica ne oldugumu da her daim acikladim.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ben size öylesiniz dedim mi dediysem düzelteyim ve bu bir paranoya olsun ve hemen o cümleyi ve giderimi düzenle butonu ile yapayım ve siz adına yalnız bağımsız konuşmuşsam eğer

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
özgür aklın ölçüsü özgür akıldır ben bir çobanın varoluş bilgisini ve söylemsizliğini bile küçümsemem

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hayır şunu diyemem ve deneysel ve doğaç bi yer yazım tavrım var ve sorun olan ifadeler varsa giderebilir ve düzeltebilirim de hemen belirtin lütfen
bu beni kısıtlıyor yani doğru tonu yakalamak

neden ben anlamıyorum
doğa ile varlık ile ya da bi şey ile tamlık ve bütünlük içieçelik ve yakınlık bağı kurmuyorsunuz ve bedende konar göçer bir evrenadam insan gibi

bunu bana yüzyılınız anlatsın bu karşı çıkışı ama biri gelipte kaçınmadan ve cevap vererek ve yüreği ve vicdanını açarak
inanını açarak ve
kaçamaklara ve göçemeklere ve bilim ya da din sözleri ve eksenlerine ve sözlerine sığınmadan kalbini özgür ve cesur sesleri ve kendi sesleri ile inandıkları/yaşadıkları ve anladıkları ile gerçekte ve söyleyerekte ne düşündüğü ile-hissettiği ile ki sözcüklerle yapma düşüncelerle ve kavramlarla düşüncesini ve özisteğini bozmadan
ben bunu göremedim

kavramlarla satranç oyunuyoruz -kazanma satrancı
yüreğinizi ve ciğerinizi koyunda görüşelim o halde
birebir isteğinizi-isteminizi ve bir özgür duyum-ses ya da duygu/bilinç koyunda görüşelim o halde
ve her bir sözü ciğeriniz tınısı -içciğeriniz tınısı ve sözü doğrulasın
açmak açmak bağırdan
konuşan bir çoban kadar doğal dağlarda hiç düşünmemiş bir ses yanıt versin bana kavram bilmeyen ve kuram bilmeyen de artık

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
peki siz bana paranoyalarımı gösterin ve bulmama yardımcı olun bari o halde bende gidereyim ve iyileşeyim değil mi?

Benim yazdiklarim ile ilgili yorumlarin. Isbirlikcilik baskalarinas bulastirmak, kaderine terk etmek v.s.

Yorumlarini okursan, gorebilirsin.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hiç din öğrenmeseniz dağlarda ve hiç bilim öğrenmeseniz doğalarda yürüyerek benimle ne konuşurdunuz-inanır ve düşünürdünüz
aklınız açıp özgür-ce aklınıza ve vicdanınıza baksınız
ve daha vicdan sözcüğünü bi kez olsun karartmadan ve köpürtmeden ve küçültmeden de okumayı başarabilseniz benimle kim konuşurdu?
soruyorum
benimle kim konuşurdu onu istiyorum tanıyorum ben
düşüncelerin bozduğu bir düşünceyi değil artık soruyorum ben?=kim?
sözlükleri bozan bir adımı değil

bir özdüşünme yankısı ve sesi ki hiçten hiçe kadar ses olan ses

kavramlarla matemarik yapar gibi düşünmek düşünmek değil
bir problem ya da teorem çözer-kurar gibi (satranç oynar gibi oynama ksdüşüncelerle) matematik işlevselleri gibi kavramları atayıp ve mantıkla yamayıp üstüne cila çekmek düşünmek değil
çağıma sorarım vicdan yangını ki dağlara ateş sel olmuş sesim ki sorarım ben sorarım kendime bilinçle ve bilinçlice sorarım ben

bir karşımda bir kendim görmek isterim adımla sanımla beni yermeden yormadan ve yıkmadan incitmeden ve elele tutuşarak-gönül gönüle tutuşup gönül yıkarak - ve dağlarla böğürler bakışarak ve aşkın taşarak ve problem çözerek ve yamayarak ve çağ yıkarak kendim

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
ben size öylesiniz dedim mi dediysem düzelteyim ve bu bir paranoya olsun ve hemen o cümleyi ve giderimi düzenle butonu ile yapayım ve siz adına yalnız bağımsız konuşmuşsam eğer

Bir yazar kendisinin verdigini okur tarafindan verildigi gibi mi yoksa onun degerlendirmeleri temelinde mi oldugunu algilar.

Sen daha once genel yazarken, birden bire "siz" seklinde kendince kesin yorumlara yoneldin.

Ustelik bu yorumlarinin hic biri benim yazilarimda vermekistedigim degil.

Ayrica ne vermek istedigimi de her seferinde gerektiginde acik olartak belirtiyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ben de eğer metafizikle mantıkla ve diğerleriyle örneğin mistiklle işbirliği yapıyorsam bana diyebilirsiniz mantık işbirlikçisi diye alınmam-gocunmam
amacımı söylerim çağ yıkmak-çağ aşkınlamak ve çağ dökmek-çığ dökmek çağ
ve yeri yerle bir etmek ve göğü saçmak göğe
kalibimi asan bir asınç bulamadım

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bir yazar kendini ve özgür vicdanını iradesinin sesini koysun ortaya mantıkla oynanmış akıl oyunları değil o halde
ki ben sesimi özgür koyduğum yerde karşımda özgür ses ve vicdan görmek isterim bu benim hakkım
düşüncelerle boyanmış sözler değil

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
ben de eğer metafizikle mantıkla ve diğerleriyle örneğin mistiklle işbirliği yapıyorsam bana diyebilirsiniz mantık işbirlikçisi diye alınmam-gocunmam
amacımı söylerim çağ yıkmak-çağ aşkınlamak ve çağ dökmek-çığ dökmek çağ
ve yeri yerle bir etmek ve göğü saçmak göğe
kalibimi asan bir asınç bulamadım

Benim kimsenin dusunce ve bilgisine bir sozum olamaz.

Sonucta herkes kendi icin istedigini dogrulamayi kendi secer.

Ben sadece dusunce ve bilginin paylasilmasina bakarim.

O yuzden kimsenin dusunce ve bilgisini de yorumlamam.

Sadece benim yazdiklarimi yorumlayanlarin, yorumlarinin benim verdigim ile ilgili olup olmadigina bakarim.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
mantık oyunları bitmez kavga
herkes mantık düşünür buna siz karar verin artık

inanmadığım hiç bir şey uğruna savaşmadım ve az çok inanmdığım hiç bir şeyi söylemedim

genel olarak yazım tavrımda eksikler ve hatalar olabilir ancak doğru yerden kalibimden istendiğinde sözler ve sözcük oyunlarına girişilmediğinde ben açık öyle karşılık verdim

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
bir yazar kendini ve özgür vicdanını iradesinin sesini koysun ortaya mantıkla oynanmış akıl oyunları değil o halde
ki ben sesimi özgür koyduğum yerde karşımda özgür ses ve vicdan görmek isterim bu benim hakkım
düşüncelerle boyanmış sözler değil

Ne demek istiyorsun?

Ben dusunce ve bilgimi gayet acik ortaya koyuyorum.

Bunlardan senin acindan algilanmayan eger "mantikli oynanmis oyunlar" ise bu senin husnu kuruntundur.

Mantikla oynanmaz, mantik akil yurutumudur.

Benim mantigimda epistemolojik mantik, analojikmantik ve abductive (..e gore mana ve anlam cikarma) mantigidir.

O yuzden yapmis oldugun bu benzetmeler, benim verdiklerim acisindan gecerli degil.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç