Varlık yokluk Yada Daha Fazlası (MetaFizik)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde RBarut tarafından oluşturulan Varlık yokluk Yada Daha Fazlası (MetaFizik) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,431 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Varlık yokluk Yada Daha Fazlası (MetaFizik)
Konbuyu başlatan RBarut
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RBarut

Felsefe.net
Yeni Üye
Bir nesne veya cismin var olabilmesi için hacmi kütlesi veya görünmesi mi gerekiyor? ile başlıyorsun sonrada yokluğunu kanıtlayamadığımız herşey var olabilir gibi şahane bir varsayımla bitiriyorsun. sorun saçma dostum. arada bahsettiğin RB çizelgende tırt.

bu ne ya şaka mı.

saçma sorunu anlamamız için neyi anlamak istediğini anlatman gerek.

ayrıca ölçün ne? bilime göre dünya maddi bir dünyadır. sence de dünya maddi mi? mesela, madde var mı? bilim dünyanın madde olduğunu kanıtlayamaz ama inancı böyledir ve metodolojisini bunun üzerine kurar. ben dersem ki dünya rüyadır hayaldır madde yoktur herşey algıdadır herşey beynimizdeki elektrik akımından ibarettir felan ki bunu diyenler var. bu savı çürütecek sağlam bir dayanak yoktur kimsenin elinde.

hem saçma soru soruyosun hemde artistik yapıyosun uslubunu da düzeltmeni rica ederiz bu forumun müdavimleri olarak..

Terbiyeni Takın aklını almayayım Aklın yoksa fikrin yoksa Yazı yazıp Olay çıkarma. Soru soruyorsam ya cevap ver yada kapat çeneni otur yerinde. Terbiyeni Takın Diyene bak sen. Sen Anlamıyorsun Diye ben mi Terbiyesiz oluyorum Hödük. RB, Ramazan Barut Demek. Ölçü birimi olarak adımı kullandım zaten ölçü birimini biliyorsan sen söyle rb'nin tanıtımı da çetveldi. Cetveli anlamadığın tüm paragraftan sadece baştaki ve sondaki cümleleri alıp bana laf sokmandan anlaşılıyor. Terbiyeli ol boş konuşma insan olduğumu sana öyle bir hissettiririm aklın yerinden fırlar. 2. Sanal malikle benim aramdaki konuşmalara dalma yoksa dalgamızda boğarım seni. Aklını başına devşir karanlık ormanda boğulursun öldüğünden haberin olmaz. Gelde bu cümleyi düşün anlada öyle cevap ver.

“Issız bir ormanda bir ağaç devrilse ve civarda duyabilecek hiçbir kulak olmasa ses olur mu? Neden?”
------------------------------------------------------------------

her neyse arkadaşım son sonuçta yukarıda yazdıklarına sevindim
ve düşünme,kendimi değerlendirme ve durumu değerlendirme fırsatı oldu ve sağladı...
yine açık ifadeniz için ilk bakışta -biraz yorucu, kırıcı ve zorlayıcı gelse de ben yine de teşekkür edeceğim.
skype'ım yok asma herhangi tür ileştişim isterseniz seve seve sağlarım (face vs.) ama zaten bura açık bir alandır -iletişim için var...
ama robot ifadesinin gücümüze gitmesi üzerine siz nasıl görünüyorsunuz burdan hiç farkında mısınız?
aynı ifade açıklığı ile size geri yazsak ve geri bildirimlerde bulunsak örneğin, nasıl algılarsınız?
ki bunu yaptık ta burda ve çok tutulan bir tavır değil bu
ben sizi gayet açık anlıyorum ....ve bu anlama bir anlama dönüştürülmeli ise onun yolunu da bilmiyorum
ve benim iletişim hatalarım da var öyle anlıyorum
ya da bu alanı (kendi felsefeme özgüü) bağımsız kullanmak ve dinamik üretmek ve genel düşünmek ve her ilgiye bağımsız düşün ve girdi üretmek konusunda ilginç bi tutulumum var öyle anlıyorum
var ve yokla ilgili karmaşanızı yeniden açıklar ve daha açık anlatır ve çözümlerseniz ben yeniden katılımcı olmak ve fikir/katkı sunmak isterim

SanalMalik Yaşının Bilmiyorum benden büyük mü değil mi Fakat Felsefeci isen Akıl Yaş da olmadığını iyi Bilirsin. Issız ormanda diye bir örnek veriliyor Hele bunu bana ekşi sözlükten çekiyorsan başta hata yapıyorsun orası dalga alanıdır doğru bir şey bulamazsın. Yinede düşün ısız bir ormansa, ormanın orada olduğunu biliyorsun, ağaç varsa oksijende olduğunu da biliyorsun. Rüzgar esince yaprakların ses çıkaracağını da biliyorsun. Neden Çıkarmasın? Ağaç kırıldı; deprem oldu; sesi biz duymadık, biz hissetmedik, desek onlar yok mu olacak sence deniz de yaşayan yaratıklar yaşamıyor o halde peki biz ne yiyoruz balık değil mi! Yani duymasak bile ses elbette çıkar kulağımız duysun yada duymasın ses her zaman vardır. Sadece bir çok sesi Kulağımızın duymayacağı şekilde ayarlandığı kanaatindeyim bunun içinde tabi ki mantıklı sebepler sundum buraya.

Neyse Ben bu Son yazdığını Çok içten Buldum benimle bu şekilde konuşursan Bir insanla konuştuğumu bana Hissettirmiş olursun. Ayrıca ilgin içinde Çok Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:01 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:02 ----------

Ne dediginizi simdi yakin olarak anlamis bulunuyorum

Limitlemeyi matematiğiniz bana saçma gediği için anlayamamış olabilirim ancak neyi kastettiğiniz çok iyi biliyor ve anlıyor ve algılıyoruz-onu düşünüyoruz şimdi...

Sanirim mutlak varlik ve mutlak yokluk kavramlari belirlenmeli ve bir seviyeden sonra bu ikisi birbirine cozumlenmeli ve gecislenmeli ve donusturulmeli oyle anliyorum

Sanirim en iyi ve yakin cozumlemeler bilgisayarin, hdd, ram, vb mantiklari uzerinden yapilabilirdi.. ya da yine bilgisayar ekran kullanımı vb.. Bu evrene genis olcekte belki uyarlanabilir bilmiyorum ve emin degilim

Rengi ve ışığı madde ve veri ya da cisim ya da nesneye asıl eleman ve öge olarak düşünmenizi ve bunu sürdürmenizi rica edeceğim..

Örneğin bir bilgisayar ekranında bir çizgiyi oluştan bir renk ögesidir...ışık ögesidir...bunu kullanalım...
Örneğin bir cismi (daire-küre ya da üçgen cisim olsun) bir nokta ve hatla başlayarak oluştururuz ve temel yapı taşımız renktir
bunu uyarlayalım....
Görünebilme limitlememizi/endeksinizi sanırım belki beyazla siyah arası iki yönlü olabiilir...ya da beyaz ve siyah üzeri ayrı ayrı limitlenebilir...
Ornegin silinmis bir veri bilgisayar verisi mutlak yokluga donusturulmustur öyle düşünelim...-ama renk sonsuz vardır bu bir çözüm gibi;
Varolma verisi islenmistir. sonra kaybolmustur bu gibi mantiklar uyarlanabilir-
Bos bir duzlem ve bos calisma sayfasi ornegin bir uzay gibi dusunulebilir- denenebilir...
Renklerin isiyimlari ve dalga varlik spekturumu ve isik spektrumu olarak cozumlenebilir

Bilgisayarda silinmis bir veri nere gitmiştir?
Muhtemelen şu cevabı vereceğiz hiç bir yere -o başlamadı ki?
varolmadı ki?

---
Belki beyaz sifir olarak dusunulebilir denenebilir bilmiyoruz

Ve bu kotu bir cevap ama daha iyisini yazacagim sonra...

Arkadasim limit kavraminizi incledim ve incelemeye devam ediyorum

Anladigimi soyleyemem
ama anlayislarim da var kendimce...
renk kavramını limitleyin lütfen;
ışığın dalga boyları ve renkleri
ve siyah ve beyaz kalır
onlar nasıl ifade edilecektir...
mutlak varlık ve mutlak yokluğu ya da mutlak aydınlık ve mutlak karanlığı temsil edebilirler
benzeri denenebilir...

Bunun disinda sayisal sonsuzluk anlayisi paradigmasini da bi inceledim

burdan;

Burdaki sayisal sinirsizlik ve baslama baslatma mantigi bizce bozuktur
sayılar başlayamaz ve sayılamaz-bölünürler ve 1(bir) bütünü temsil eder bizde,
Arkadasim komige almayin kucumsemeyin

Bize gore sayisal mantik bozuktur, yetersizdir ve gericidir...
Sayilar baslayamaz. Olcum sayilamaz ya da baslayamaz baslatilamaz. ölçüm izafidir. ölçecek ölçüt belirlenir ve sayı bir ölçüttür sadece ....
Olcumluluk iki kistasli izafidir
Olcme mantigi yanlistir

Boslugu olcme kavramini dusunun dedigimi anlayacaksiniz
Ya da boslugu limitlemek
alansız boşluğu ya da şekilsiz izafiyi
boşluğa istediğiniz kadar daire koyabilirsiniz

"biz üç boyutlu gerçek dış evrende, gerçek doğru ve düzlemler bulunmayacağını, doğrunun aslında bir daire yüzeyinde ifade edilebilen kapanan bir çember ya da eliptik bir hareketin ve kapanımının parçası olabileceği (ya da spiralite ifade edeceği) ve dairenin evrendeki ana sembol ve çözüm ve şekil olduğunu bu yüzden doğrusal sayısallamanın ve ölçmenin temel mantığının bozuk olacağını ikiboyutlu mantığın ve ölçmenin bozuk olduğunu evrene uymayacağını savlıyoruz"
ve matematiğin ve mantığın bu anlamda yetersizliği ve geriliği ve darlığı

Arkadaşım biz varoluşu son tahlil de, bir varlık eteri -bilinç eteri vb. olarak söyleyebileceğimiz taban deriniliğe vb. ne saydamlığa ve titreşen boş bir yüzey derinliğine ve herşeyin enerji olabildiği bir asılı konuma ve bir hiç konuma ve genel çekilimliliğe (/derinliğe-renksizliğe-sicimsizliğe cisimsizlğe) vb. ne endeksliyoruz çözümlüyoruz bunu anlatamayacağız_bir tür taban anlayışı bu..(dalgalanan saydam hiçlik okyanusu). zıt--yokluğa çözümleyemiyoruz

enerji boşlukta asılıdır/sallanır-varolur-salınır (herşey enerjidir) vardır ve yoktur _ (çift yönlü salınır varolur) bunlar kendiliğinden düşünüşte belirir_
mitik semboller ve asılı zihin mitleri/imgeleri gibi düşünürüz onları (zihindekileri ve çağrışır) ve kullanırız bunu çözümlerken..modern bilgiye itaat etmeyiz...

gibi zihnin gizli mitleri (herkesteki eş mitleri ve taban imgeleri olarak biz düşünürüz bunu ve) bunlar erişilir-bizde böyledir
herkesin zihninde ya da herşeyin zihninde eşit erişimli bulunur bizim anlayışa göre ve bir benzeri ya da aynısı bizce mutlak vardır ve erişimlidir ve vardır
-evrensel sembollerdir ..evrensel zihin ve -sembolizmalardır ...biz böyle düşünürüz ve düşünür biz düşünür anlarız

ona eter diyelim o halde ne diyeceğiz saydam boşluk ve herşey -hiçlik diyelim... sıfır? mutlak sıfır-zer0 ya da 1 hali;
isimlendirme;
gerçeklik denilen -olgusal- varoluşsal tabana göre (taban bütünlüğü ya da taban hiçliği ikisi bir arada) ayrı bir paradigmal
----

Varolusun bi sinirimi olsun ki limitlensin ancak yine de anlatimim yetersizdir bastan savmadir o yuzden bende bilmiyorum ancak yinede bunlarda tuhaflik var bize bir kulak verin..

Ordaki ikinci linkteki ozaltkume kavramini ozalt kume sonsuzlugunu bulduk... ikincil bir sonsuzluk ornegi ve anlatımı olarak
ancak bizim sonsuzumuza esas temel kavram başlamayan şey ve bitmeyecek şeydir
ve bir daire yüzeyinde (ki hareket esnasında) doğru gibi başlama ve bitme noktaları hedef alınmayacağını anlatarak sonsuzluğu anlamayı deniyoruz. Çembersel bir hatta ve hareket eden bir nesne de sonsuz ve limit nasıl tayin edilebilirdi....

Baslayan ve limitlenmis sayilan sonsuz olamaz bize gore
Sinirlanamaz
Diger baslamali sinirlama o ilginc..

Bunlari kucumsediginiz ve size tuhaf geleceğini ve gelebileceğini anliyorum
Olmayan bir bilimi ben yapılandıramam

Boyle bir mantigi sevmediginizi/sevmeyeceğinizi ve tuhaf bulacağınız gerçekten anlayarak söylüyorum...

Bize gore bozuk goreli ve yanlis bir mantik
Adam limit anlamiyor diyebilirsiniz
Ne konusuyor bu diyebilirsiniz

Birle baslayarak sayma ve birle sifiri sayisal bagdastirma mantiklari yanlistir
bize gore sayi temelleme mantigi tamamen yanlistir ve tek duzeysel islevsiz mantiktir

Sayilarin olcme araci olarak kullanimindaki tuhafliklari aciklayacak kadar karsi bilgim yok ancak yine de anliyoruz ki ve biliyoruz ki
Sayi dizimi mantigi bu haliyle tek duzeyli ve sinirli mantik anlatir
Ve baslayan dizim olgusunda yanilgi var

Bununla ilgili orneklemelerimiz var ancak konunun hakimi degiliz
Geri acilim verecek kadar cozumlemeci ve bilgili de degiliz.
Ama duzeysel sayisal mantik bir hatadir. Dogrusal dusunmedir. Bizde hic bulunmaz ve olculmez ve tartisilmaz bile

Cunku evrende baslayip uzayan ve basi 1 diye olcekelenebilecek bir dogru yoktur ve sifir neyi ifade edecektir belirsizdir
Bir butunu kapsamadir. Bolme islemi ise sonsuz cogalma ya da cogaltmadir orn..

Bize gore nicelikler sayilamaz olculemez boyle bir gerekte yoktur
Ve sayimlarla endekslenemez

Ya da bir dizindeki bolme isleminde ki 1 sayisi baslama degil birim ifade eder
bir limitlemedeki bolme sayma islemi de sayisal tabanda yapilacaksa nasil olculur bilmem limit sonu var midir?

Sayisal limitlemeden baska limitleme kullanilaz mi ama mutlak yokluk var midir?
Sifir neyi ifade edecektir mutlak yoklugu gorunmemeyi olmamayi ya da yoklugu mu?
Boyle bile olsa isiksizlik maddesizlik olarak belirtilecek yokluk sanirim celiskili olacaktir....

var a göre yokluk konumlanabilir;
taban tutulmalı sonuçta
biz tabana herşeyin birliği ya da zıttı yokluğu diyoruz-hiçlik ; ikisi bir arada.... her şey var ve hiç bir şey yok biarada

Sonsuz asagi ve sonsuz yukari limitleme bizim cozumumuz ancak bu bile iki yonlu ve derinlik goruyorsunuz ya

Dedigim gibi bu matematik mantiginizla cozumlemem anlamam yetersiz olacaktir

Alansal olcumler ve izafeler sacmadir
Buyukluk kavrami ve buyukluk limitlemesi kendisi kendi icinde sacma ve izafidir

rengin büyükülüğünü ölçün ve tek bir renk tonlamsını sayısal limitleyin lütfen ne dediğimi anlayacaksınız?
renkler arasında eşikler var mı?

Bunlar komik varlik kavrayislaridir

Buyukluk kucukluk ileri ve geri sonsuzdur
Ki bu iki yonlu

Arkadasim anlatamiyoruz geciremiyoruz ama algimiz var bakin kucumsemeyin
Sonsuz buyur ve sonsuz kuculur bunlar izafidir algidir

Var 1 se bir 1 tek limitlemedir
Dalga boylarina bolmek 2 limitlemedir
Derinlik kavrami 1 limitlemedir ancak bunlar sacma

Isigin dalga boylari derinlik olcumleri ve boyutluluk gecisleri gibi kavramlar cozumlenebilir saniyorum

Önce limit konusuna el atacak olursak limiti insan oğlu belirler bana kalıcak olursa her zaman limit vardır. Bu bir aracın hızını ölçmek gibi birşey hızı ne kadarsa limiti de o kadardır yani çıkacağı en yüksek seviyedir buda sonsuz olabilir yada olmaya bilir sonuçta arabanın ne kadar hız yapacağı bir benzinin 1 litresi arabaya göre ne kadar yol yapacağını bilirsiniz. işte 1 litre benzinle 5 km gittiyse limiti 5 olur oksijenle çalışan bir araç düşünüldüğünde sürekli oksijenle yenileme yapacağı için bunun limiti aracın bozulacağı zaman denilebilir gene sonsuz olur mu bilmiyorum.

Sonsuzluk Konusuna deyinmişsiniz Sonsuzluk aslında bir sembol ile bitirilebiliyor oda sonsuzluk sembolüdür benim için. Eğer sonsuz işareti varsa buna yeni bir sembol katarak yok edilebilir kanaatındayım. Tabi kararı daha iyi bilen biri ele almalıdır. Sayılar nasıl rakamlardan oluşuyorsa - yada + farketmeksizin en üst rakamımız 9 dur. Sonsuz sayısı ise muhtemelen 999... şeklinde gidiyordur. Bize göre evren sonsuz ama belki bir a4 kağıdı içinde çizili ufak bir yuvarlaktır o kağıdın çevresi bizim sonsuz dediğimiz noktadır ve limitide orasıdır ve oraya bir sembol adlandırılabilir ve sonsuz yok edilebilir.

şimdi Bunlardan limiti cetveldeki konu ile alakalı var sayarsam sonsuzluk konusu Konumuza ne gibi bir yaklaşımda bulunuyor?

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Terbiyeni Takın aklını almayayım Aklın yoksa fikrin yoksa Yazı yazıp Olay çıkarma. Soru soruyorsam ya cevap ver yada kapat çeneni otur yerinde. Terbiyeni Takın Diyene bak sen. Sen Anlamıyorsun Diye ben mi Terbiyesiz oluyorum Hödük. RB, Ramazan Barut Demek. Ölçü birimi olarak adımı kullandım zaten ölçü birimini biliyorsan sen söyle rb'nin tanıtımı da çetveldi. Cetveli anlamadığın tüm paragraftan sadece baştaki ve sondaki cümleleri alıp bana laf sokmandan anlaşılıyor. Terbiyeli ol boş konuşma insan olduğumu sana öyle bir hissettiririm aklın yerinden fırlar. 2. Sanal malikle benim aramdaki konuşmalara dalma yoksa dalgamızda boğarım seni. Aklını başına devşir karanlık ormanda boğulursun öldüğünden haberin olmaz. Gelde bu cümleyi düşün anlada öyle cevap ver.

sende haklısın lavuk herif. yönetim senin gibi lavuklara bırakmış ortalığı. meydanı boş buldunuz ruhsal masturbasyon yapmaya devam edin bakalım internette..nereye kadar..

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ata sozu der ki at binenin kilic kusananin
Bi de keskin sirke kupune zarar

Eger yukaridaki maddenin yokolusu mu? yazimindaki alintilamalar bir olcude dogruyu ve gercegi yansitiyorsa cisim dedigimiz kutlesi olan madde yada enerjidir

Okullarda bize maddenin sivi kati ve gaz hali ogretilir
Belki maddenin birde enerji hali var
Sonucta gaz halide gozle.gozlemlenerek adlandirilamiyor...
Sanirim boslukta atomlardan enerjiden ya da maddeden yapilmis olmali
bilmiyorum
Bunun disimda nasil kulak her sesi duyamiyorsa gozunde isigin ve enerjinin renk sicakliginin dalga boylarina iliskin bir frekansi ya da araligi mi vardir?
Cocuklarin ve bebeklerin sekilleri bulanik gordugu soylenir

Ornegin termal bi kamerayla gercegi izlersek kalem diye bir olgu bulamayabilirdik.
Kalem var diyemeyebilirdik.. Renkler ve isigin dansi kalirdi geri..
Anlatmak istedigimiz farkli idi

Yilanlar termal goruyorlar ya da havayi tadiyorlar. Sicak ve hareket eden seyler ve kutleler av ya da yemek demek onlara gore....
Yemek olanlar var yemek olmayanlar var... Algilayici ya da gozlemciye gore dedigimiz olgu buna yakin bir seydi..
Anlatmak istedigimiz farklidir...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ata sozu der ki at binenin kilic kusananin
Bi de keskin sirke kupune zarar

Eger yukaridaki maddenin yokolusu mu? yazimindaki alintilamalar bir olcude dogruyu ve gercegi yansitiyorsa cisim dedigimiz kutlesi olan madde yada enerjidir

Okullarda bize maddenin sivi kati ve gaz hali ogretilir
Belki maddenin birde enerji hali var
Sonucta gaz halide gozle.gozlemlenerek adlandirilamiyor...
Sanirim boslukta atomlardan enerjiden ya da maddeden yapilmis olmali
bilmiyorum
Bunun disimda nasil kulak her sesi duyamiyorsa gozunde isigin ve enerjinin renk sicakliginin dalga boylarina iliskin bir frekansi ya da araligi mi vardir?
Cocuklarin ve bebeklerin sekilleri bulanik gordugu soylenir

Ornegin termal bi kamerayla gercegi izlersek kalem diye bir olgu bulamayabilirdik.
Kalem var diyemeyebilirdik.. Renkler ve isigin dansi kalirdi geri..
Anlatmak istedigimiz farkli idi

Yilanlar termal goruyorlar ya da havayi tadiyorlar. Sicak ve hareket eden seyler ve kutleler av ya da yemek demek onlara gore....
Yemek olanlar var yemek olmayanlar var... Algilayici ya da gozlemciye gore dedigimiz olgu buna yakin bir seydi..
Anlatmak istedigimiz farklidir...

Sanalmanik muhatap alınmaktan başka bir duygun yok sanırım. Rbarutun ruhsal mastürbasyon amaçlı satırları umurunda değil anlaşılan. açık söyleyim görmezden gelmene bozuldum. insanlar böyle böyle sanal alemden tiksiniyor sanırım. ve bir itiraf daha onun yazdıkları değil ama senin bu davranışın midemi bulandırdı..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sanalmanik muhatap alınmaktan başka bir duygun yok sanırım. Rbarutun ruhsal mastürbasyon amaçlı satırları umurunda değil anlaşılan. açık söyleyim görmezden gelmene bozuldum. insanlar böyle böyle sanal alemden tiksiniyor sanırım. ve bir itiraf daha onun yazdıkları değil ama senin bu davranışın midemi bulandırdı..

ve öyle değilde kedimce konuya girmiş değinmiş olma üzerine genel anlamda -kişiden bağımsız biçimde- konuyu bütünleyip bıraktım

düşündüm düşündüm ls2 ne yapabilirdim ;bizi çekmiyor bura bu anlamda, sonuç....
rb olmasa başkası...
varoluşum hata gibi şey ve kendim.. debelenip durdum düşüncelerde ve çıkmaz bir anlamsızlık buldum sonuçta...

öyle değil de anlaşım umudu görmedim, ya da sonuç ve varma umudu?
düzene koymadığım şeyleri düzene koymamam...
diğeri hep çıkmaz sokak;
çekip gitmeye bağlanacak ucu gibi geldi sonuçta

sonuçta kişi ve iletişim profilleri ya zamane farkı- ya da kuşak farkı ya başka sahiplenimler ve tanıdıklıklar ya da kişinin bilinmesi, buranın çektiği üye profili
ya anlaşmalı
benim zamanımın iletişimleri değildi bunlar
sonra yorulduk ta bir ara yol da bulamadık

bireysel ölçülü eylem-
kendim ölçülü olsam burda işim neydi? bu durumda

---
yani hiç yazmamalıymışım ben girmemeliymişim konuya,
her yere balık gibi atlamaktan bu
atladığım su berrak mı?
belki de bu alanda bulunma biçimim... bu yanlış,
temiz ve sade göl ya da felsefe gölü diye bir yer var mı?
ben kendime yonttum özeleştiri
,bir çizgimiz ve iletişim dengemiz ağırlığımız olsa sanırım bu gölde olmazdık bizde bilmiyorum...
sonra döndüm dolaştım ne diyebilirdim ki?

herkese bilgi bidirmeye kalkmak gibi
her postun altını doldurmak gibi; olmayan had'leri ben belirleyemem ve
herkese had bidiremem, çizemem herhalde
ki bildirsek bilinmiyor değil mi?

ki kendi hadsizliğimden
bi şeyler diyerek/yazarak neyi çözebilirdim ki? onu da düşündüm
ne denebilirdi, onu da düşündüm
ileri ve geri yuvarladım
eğer dersem taş yerine oturmalı dediğinde
rbarutun gediğine yuvarlanacak taşı ve olguyu çözemedim bulamadım anlıyor musun? diğeri hep tantana
ve nasıl karşılarım o edebiyatı bunun dengesini kuramadım
çatışma mı?
ben rbaruta dönüp yazarsam rbarut beni anlamalı idi okka ile;
bu okkayla dirhemle ilginç?

---
bura da bulunmak/bulunmamak ya da kişi başlıklarına girmek, kendi çizgini belirtmek, kendi başlığını tutmak gibi ayırtlar örneğin... bunları anladım
sonuçta bu alanı ben yapılayamam
kendimi yapılayabilirimse?
uymamış sonuçta

yukarda tamam belirsiz, hatta çirkin algılanan, kırıcı ve deforme edici; bi felsefe sitesinde ne işi var -kasıtlı mı ,maksatlı mı bilinmez ve insanı yoran ifadeler var.
Onları da düşündüm. Bu alanda hiç oluşmamasını, böyle bir diyalog olmamasını ben isterdim.
bana yazılsa ne yapardım
aynı öğünü kendine yedirecek günün ve o öğünü birlikte tüketmenin bağımsızlığının duyulmasına adardım o anı içimden ve yoluma devam ederdim...
ha kendi onu yiyorsa şimdi biz anlamıyorsak? onu da kendime yedirirdim herhalde...

Kişileri düzene koyamam. zamanı ileri geri saramam
bi felsefe sitesine ya da kişilere ayar veremem.. vicdan bildiremem... buraya yazma çizelgesi ve adabı oluşturup şu üye profili gelsin ve böyle yazsın diyemem..
burda gardiyanlık yapamam.jandarmalık yapamam
ben öyle ya da böyle varolurum burda ya da olmam değil mi?
ben bu çorbadan zaten bıktım.
rbarut kendi çevremden bir akranım ya da tanıdığım kadar yakınım olabilir bana.
felsefe anlamını bilmeyebilir-kendi dünyası vardır hoş.. .zaman işidir boş...
kişilere terbiye de veremem/biçemem sonuçta. Ben bunları da düşündüm

ha kişiye demek gerekiyorsa; herhangi sosyal alanda da ve özellikle felsefe adı olan bi alanda böylesi bi iletişim nahoş olmakla birlikte ne yapmaya nereye varmaya çalışıyorunuz kimsiniz?
diye demiş olalım biz de...
sonuçta burda ki iletişim çıtasını düşürüp üye bypass'ına ya da trol, trojanlığa ve ortam bozuculuğa gider bu iş. kişi bilinçli değilse? farkıdan değilse? bilemem..

----
biz kapışıp durmuşuz bi yoklukla
ve donkişotluk yapımışız...
öyle anlıyorum
ticari ve kişi imtiyazlı alanlar bunlar... felsefe adı var ve yok-nokta...
yazılanlar bir buluta yazılmış

diğer yandan söyleyebileceklerimi bir ölçüde yazdım ben geride ve ilerde ve başka yerlerde önceden ve sonradan ama ne diyelim ls2
diğer edebiyatı da tepkiyi de düşündüm-hiç tepkisiz değilim
ama tepki sağlayan tepkilerin tepkisi olmalı! ney o?
--
nereye gider ls2 rbarut beni anlar mı?
alan moderasyonsuzluğuna ve ben neden burdayıma ve diğer nasıllara dayanır ucu...

sana söylenen ifadeler çirkin ama bence çocukça
kişinin genel yaşam ifadesi olmalı sana özel değil sanırım
bence bir tehdit değil sataşma ve kendini bilmeme, durumu anlamama, bulunduğu ortamı ve değeri bilmeme içeriyor
ya da durumu anlamamaktan ve bilmemekten ya da başka doldurmalardan dolduruşlardan (ya da burda bir böyle konuşan zaten böyle iletişim kuran bir genç ergen profili ummaktan ve sizi bizi böyle görmekten algılamaktan) geliyor baştan...

ha tehdit içeriyorsa o ilginçte siz ormanları biliyorsanız gülün geçin...
ha bilmiyorsanız ormancı yoldaşlar bulun ne diyelim yani..
ormanlar buralara benzemiyor
ormanlarda böyle boğuşmazdık kağıt kalemler ve bilgisayarlar olmazdı
ormanda boğulacak başka şeylerde bulunurdu-başka çizgiler olurdu ormancılıkta
sonuçta çirkin ve belirsiz ifadeler ve edebiyat evet ve ben alan moderasyoncusu ve yönetimcisi değilim

eğer -bu- ormanda boğuşma hukuku varsa? bilemedim

burda tüm bu olanlar bizi de rahatsız ediyor inan ama şunu söyleyebilirim.
ama kişi profilleri ya da yazma profilleri iletişim profilleri ,başka şeyler

Bir çizgiyle bulunmalıydık burda ya da hiç yazmamalıydık
ya da bu olacak ileri geri..
alan sahipliği diye bir karmaşa var..
Benim kendi özeleştirime gider fazlası ve denilebilecekleri de düşündük. anlanabilecekleri de...
Kendi ölçüsüzlüğümüzü başkasına ölçü diye biçemeyeceğimize göre

ne buraya çizgi çizebilirim ben ne başkasına
Alanın kendi içinde bir ruhu ve moderasyonu olmalıydı

yukardaki jargona karşı açıkçası ne yazalım. ona karşı yazılacak yapılacak şey?
bunu bende düşündüm
tanımadığım bir nesil mi? bir tür kabalık mı? kendini bilmeme mi? tuhaf bir saldırı mı? bilinçli bir şekilde gelmiş bir arkadaş mı? başkalarının doldurması mı?
yoksa bunların hep dışında genç ruhlu, yeniyetme, sokak jargonu, kendi geneli böyle
gerçekten kişisel ilgili ve meraklı tezcanlı hızlı ve açık konuşan bir arkadaş mı?

,arkadaş demiş ki insan gibi konuşulursa anlarım ve insanın konuşmasını örneklemiş
bizde sanırım robotlarız bilmiyorum
insanlar öyle konuşuyor bize insan olmak yakışmaz o zaman robot kalalım
şimdi bilemedim ls2 bilemedim napalım-sen söyle?

rbarutun satırları çok önemimde;
ama bir eylem biçiminin bir sonucu olmalı-anlamı-
bu da önemim de...

ruhsal masturbasyon değil de ya gençlik toyluk ya da maksatlı şeyler bilemem ki
bir diğeri de bu alanın zaten tanıdıkları aracılığıyla yönetilmesi ve üye eşgüdümü şeyler olabilir
bunlar bana hep karmaşık

buraya gelip rbarut diye biri yazıyor-ben üç yıldır burdayım ileri geri;
anlamaya yolaçmayan şey
olmayan dinamiği ben kuramam... ne kişiye-ne bu alana....

rbarutun yazdığı satırlar benim kişisel önemimde ve empatimde
eğer bana ya da yazdıklarıma empatiye gitmeyecekse, ben o sonuçlarla bireysel bir savaş olarak ilgilenmeyeceğim sonuçta...

felsefe (benim kendi kişisel felsefem) ve orman benim kendi kişisel ormanım... ben o ormanı biliyorum sonuçta
sonuçta diğer gençlerin ve bu yeni genç nesilin ormanını henüz tam çözmedim arkadaş tamam
eğer felsefe ormanında boğuşulmayacaksa;
felsefe ormanında kimse boğulmuyor herkese yetecek nefes var

benim görmezden gelmem/gelmememse?
ls2 felsefe.net ormanı benim değil.. isteyen biçsin istediği odunu burda ne yapabilirim....
ls2 felsefe.net ormanı benim değil ve isteyen istediği sesi çıkarıyor.. ne yapalım..
ses yalıtımı ya da -başka- orman fikirleri /çözümleri değerlendirilmeli.. ben bir çözüm bulamadım...
iletişmeyen şey?

felsefe ormanı bunu ifade ediyorsa ve edecekse ben sadece buradaki ziyaretçi kimliğimi değerlendirebilirim.. ve kendi yapımı
başkalarına çeki düzen örse vermem sonuçta değil mi? ne yapabilirim
duymazdan gelmedim.. okudum gördüm bu benim empati sürecimde/süzgecimde demektir ama kişilerin bileyleri, durumları ya da edimleri..
yaşadığım toplum bu.. bura şimdi bu...
ileri ve geri gitsin istemedik... fazlasını duymak herkes için saçmasapan .sonuçta benzeri edebiyatın varlığı var.... şahit olduk... rbarut varlığını ortaya koydu ve yadsıyamadık gördük onu.... ve batıcı tavrını da...
anlamadığımız çözemediğimiz, maksadına ve edişine eremediğimiz toy ve yabanlığı da gördük ağırladık uğurladık...esenledik.. ne yapalım yani....

dinamik yokmuş zaten... bağımsız özgül yazımcılarız/yazımcılarmışız.... bu arkadaşlar bizi kovar ya da kışkışlar gibi gelip gidiyorlar
"ama sonuçta kişinin tepkisi; yazdıklarına empati beklemekten ve yazdıklarıyla anlam ,anlama ve iletişim bağı kurulmasını ve yazdıklarının anlaşılarak ilgili geri yazılmasını (bilgi almayı) beklemekten ve bunun hukukuna sığınmaktan geliyor bana göre...
ama geri tepkisi hızlı kaba ya da kendince idi ve günlük tepkisi ilginç; ya da biz savrulduk. her neyse benim içinde o tavrı hiç bi şey tam anlamlı kılmıyor...
ama sanırım recep ivedik tipi türk insan profili .. kişinin çattığını, çatıştığını ve sataştığını bile sanmıyorum o anlamda...

--
sonuçta kişi bir kavrayışı ve kendince bir algıyı hatta önemli bir algı dönemecini ve hissini getirip sundu/sunmuş öyle anladım
ve paylaşılmak anlanmak ve bilgi almak görmek istedi öyle anladım

"sonuçta bu başlık için cevap ve sonuç şunun gibi bir şey; suyun içine, su saydamına katılmış herhangi renk ve şey su rengine kadar seyreltilebilir;
varoluşun/varolanın tamanı kendi madde ya da cisim ..
ve boşluk ve görünmeyen de cisim olmayan da cisim...
işte bunu anlamanın anlatmanın ve alan boşluk ve mekan gibi izafelerin ve taban zemin/boşluk gibi kavramların maddeye göre yapısı neliği konumlaması tartışılmalı

"sonuçta bu başlık için cevap ve sonuç şunun gibi bir şey; suyun içine, su saydamına katılmış, herhangi renk ve şey su rengine kadar seyreltilebilir;
ya da beyaz katılmış şey ve beyaz ve görünmeyen olabilene kadar
ya da siyaha katışmış şey siyah ve görünmeyen olabilene kadar
ama beyaz tabanı var-su tabanı var-siyah tabanı var;
varoluşun boşluk ve olmayan maddesi yok; boşlukta bir cisim gibi.... ve enerjinin herhangi biçimi ya da kütlesi her şey aynıdır... Boşluğun kendi ve cisim olmayanlar da, varoluşun aynı maddesinden yapılı...
işte bunu anlayıp o arkadaşla anlaşırsanız bu ormanda boğuşma kalmayacaktır....
bunlar nasıl açıklanır yapılanır bilmiyorum;
kişi gerçekten anlama hissine binaen yazdı-sordu bence öyle yazmış ve bi tuhaflık hissederek bi şeyi araştırarak ve merak ederek buraya geldi-gelmiş bence çatışma için değil ...sonraki kirlilik bizim genel çatışmalarımız bence ....hukukla ve barışmayla anlamaya, anlaşmayla temizlenebilir.dediğim gibi recep ivedik türü algılı türk genç erkek profili sadece
bilgi için burdayız
bunlar nasıl açıklanır yapılanır bilmiyorum;
bizde darmadağın yazdık...
ya da başka telden....

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Sende haklısın Sanalmanik..

dediğim gibi rbarut denen lavugun satırlara değil senin yaptığın midemi bulandırdı..iyide oldu.. sanalda hiç birimiz masum değiliz elbet ama genede bir tepki vermeni beklerdim..yönetimede yazdık ama site sahipsiz..bu siteyle işim bitti artık bu mide bulantısı iyi geldi.. by by..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
tepki gitmek mi? gelmek mi? onu demek mi? bunu demek mi?
anlamaya, anlanmaya ve anlaşmaya yol açmayan bir tepkimenin ve tepkinin tepkisizliği beni tepkisiz-çaresiz ve çözümsüz bırakıyor
ondandır
ama bende düşündüm bunu;; hala da düşünüyorum...

yani atın tepkisi çifte atmak;
arının ki can pahasına sokmak

diğeri yine de kişinin kendi doğal dürüst tavrı olmalı ilginç
ve görünebilme ve görünebilme sıfır olgusu da ilginç;
---

gitmek ve kalmak ve onu ve bunu demek, tüm tepkileri düşündüm ben ve askıda kaldım
ha konu ya bağ yazmak
tamam durdum kaldım ve düşündüm ..duygusal tepkilerimi askıya aldım ve yeniden düşündüm
diğer konu bütünlüğümü örttüm ya da bekledim ve zamana bıraktım
düşündüm
o halde baştan yazmamam gerekirdi anlıyor musun. posta hiç girmemem ya da müdahil olmamam
ve burası bir felsefe sitesi diye
çözümsüz çözümlerle işin içinden çıkamam..
ve başlığın ya da postun altına ve daha ilk postunu atmış bi üyenin tanımadan ve iletişim tavrını bilmeden ve ölçmeden post içine yazmam hataydı o zaman baştan

bu arkadaşlar ve iletişim tavrı böyle olanlar buraya gelmesin yazmasın mı diyelim ve
burası bir felsefe sitesi bir kalitesi olmalı
ve yazmasın ve bu yazılanlar kişiye hakaret içeriyor maddi manevi suçlardır ve suçlamalardır ve gayrıahlakidir -sizin burda ne işiniz var mı diyelim
ve bu tip yazma ve üye tipi ve ortam baltalıyor ve ilişki dinamik köreltiyor ve ortam kalitesini düşürüyor diyelim ne yazalım mesela
sonra ne oluyor

ya da burası bir felsefe sitesi diye herkesin felsefe üzerine bir ölçütü olacak ummak
herkes bir felsefe kalibresi anlayışı bilerek ve umarak buraya gelir diye düşünerek o halde;

tepki zaten olayı benim anlayışıma sürecek şey

bazılarının sokulamayacağını bazıları öğrenmeli;
ve sokmaya girişmemişlerin sokmaya girişmediğini de
ve bazı çiftelerin refleksine ve varlığına rağmen burada varolunup olunmayacağı çözümlüyorum kısaca...kendimce....

bizim tepki verme biçimlerimiz olayları benim istediğim ölçeklerde çözümlemiyor ve anlamlandırmıyor...

Son düzenleme:

X

FAdmin
Onursal Üye
Edepsizlik yapip hakaretlesiyorlar, suçlu biz oluyoruz yahu bu kadar aptalca bir dusunce olabilir mi? Gider twitterda facebook'ta bi araba küfür yer, yaptigi en fazla engellemek olur burada bize sallar. Arkadas buradada yasakli listesi var, engelle gitsin ama yopk olurmu paşamın egosu rahat etmez öyle, yahu hakikatten yazık böyle dusunene.

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar