Ütopya ve Adorno'nun Ütopyası

Lefty

Tanınmış üye
Onursal Üye
"Gerçekleşmiş ütopya cehennemin ta kendisidir.” Theodor W. Adorno

Adorno’ya göre ideal olan, hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olandır ve makbulü de budur. Görmenin koşulu ışığa mesafeli durmaktır ki, ışık yolumuzdan aydınlatmadan öteye, bizi kendinden başka hiçbir şey görmeme evresine, büsbütün bir körleşme evresine sokmasın. Ona göre, ideal...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Lefty

Tanınmış üye
Onursal Üye
Herkesin mükemmel veya ideal algısı birbirinden çok farklıdır. Ütopya hayal ederken de mutlaka bu farklı algılar sebebi ile ciddi çatışmalar yaşanacak ve en mükemmel olduğunu düşündüğümüz tasarımı bile eleştirenler çıkacaktır. Belli bir seviyeye ulaşıldığında ise insanın mükemmellik arayışı şekil değiştireceği için, varılan nokta yine...

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Herkesin mükemmel veya ideal algısı birbirinden çok farklıdır. Ütopya hayal ederken de mutlaka bu farklı algılar sebebi ile ciddi çatışmalar yaşanacak ve en mükemmel olduğunu düşündüğümüz tasarımı bile eleştirenler çıkacaktır. Belli bir seviyeye ulaşıldığında ise insanın mükemmellik arayışı şekil...

ÜstünKişi

FSEditör
Yönetici
İdeal 'en iyisi' demektir. İdeal düşüncemizde ölçütler olmazsa 'en' pozitif sonsuzluk belirtir insan sonsuzluğa ulaşamayacağı için mutlak ideal diye bir şey olamaz. İdeal olan, mutlak ideale ulaşmaya çalışmaktır. Bu yüzden ütopyalar asla gerçek olamaz, sadece düşlenir ve onlara ulaşılmaya çalışılır.

Lefty

Tanınmış üye
Onursal Üye
"Farklı algılar" Nasıl faklılıklarki mesela; ütopya deyince; belirli faklılıklar hariç aynı düzen kurulmazmı?:
Aynı düzen kurulsa bile birileri için yeterli gelmeyebilir ya da yine kusur bulanlar çıkacaktır, herkesin bakış açısı o kadar farklı ki, en doğru sistem dediğimizi belirlemek çok...

M3CSL

Üye
Kayıtlı Üye
Bu dünya sisteminde yaratılış gereği hayatın kendisinden tatmin olmak zor, sürekli arayış, değişim dönüşüm adaptasyon süreçleri var.İnsanları zaten memnun edemezsin,öyle işte:)

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Bu dünya sisteminde yaratılış gereği hayatın kendisinden tatmin olmak zor, sürekli arayış, değişim dönüşüm adaptasyon süreçleri var.İnsanları zaten memnun edemezsin,öyle işte:)
Adaptasyon süreçleri... Başlı başına bir dert,: Değişim dönüşüm zaten dert... Dert dert heryerde dert...

M3CSL

Üye
Kayıtlı Üye
Tabikide iyilerle beraber olunca insan mutlu oluyor ama sürekli değil işte, bir referans noktası kabul edıceksek ben beklentimi düşük tutuyorum bu şekilde küçük şeylerden bile mutlu olmaya çalışıyorum.
inşikak suresi 6.ayet: Ey insan. sen rabbine ulaşmak için çok didinecek ve sonunda o'na varacaksın.
Bence Bu ayet önemli

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Tabikide iyilerle beraber olunca insan mutlu oluyor ama sürekli değil işte, bir referans noktası kabul edıceksek ben beklentimi düşük tutuyorum bu şekilde küçük şeylerden bile mutlu olmaya çalışıyorum.
inşikak suresi 6.ayet: Ey insan. sen rabbine ulaşmak için çok didinecek ve sonunda o'na varacaksın...