Utancın O Anı! Suriyeli Hüda

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Fotoğraf Kulübü kategorisinde Alper tarafından oluşturulan Utancın O Anı! Suriyeli Hüda başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,651 kez görüntülenmiş, 41 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Fotoğraf Kulübü
Konu Başlığı Utancın O Anı! Suriyeli Hüda
Konbuyu başlatan Alper
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan alpi

Alper

fadminfon
Onursal Üye

Fotoğrafçı Osman Sağırlı'nın çektiği ve dört yaşındaki bir çocuğun fotoğraf makinasını silah sanarak teslim olur gibi ellerini kaldırdığı fotoğraf, sosyal medyada büyük yankı uyandırmış ve Suriyeli çocukların yaşadığı travmayı gözler önüne sermişti. Benzer bir fotoğrafın, bu kez Ürdün'deki mülteci kampında, geçen yılın Kasım ayında çekildiği ortaya çıktı.
Sağırlı, fotoğrafı çektiği anı şöyle anlatmıştı: "Tele lens kullanıyordum. Silah sandı. Fotoğrafı çektikten sonra korktuğunu fark ettim. Çektiğim fotoğrafa baktım, dudaklarını ısırmıştı ve ellerini kaldırmıştı. Normalde çocuklar fotoğraf makinesi görünce kaçar, yüzünü kapatır ya da gülümserler.￾

Bana göre dünyadaki tüm insanların utanmasının gereken O AN!
Dünyada ve ülkemizde hızla ve fütürsuzca yayılan öz çekim ( selfie) çılgınlıgı son hızı ile devam ederken ve neredeyse 5-6 yaşındaki çocukların bile daha çişinin geldigini söyleyemeden çevreden ve ebeveynlerinden gördügü öz çekim çılgınlıgına katılmalarınamı üzülmeliyiz? Yoksa Suriyedeki mülteci kampında bir gazetecinin fotograf makinasını silah sanıp ellerini kaldırıp dudaklarını ısırmış halde donarak kalan Hüda'ya mı üzülmeliyiz? Fotografı görüp hikayesini okudugum da bir kez daha insanlıgımdan utandıgım andır!

X

FAdmin
Onursal Üye
Dun aksam namazi icin gittigim camide denk geldim Suriye'li bir aileye, yanimdaki arkadasla beraber biraz sohbet ettik Suriye'li hanimla, kocasi insaatta calisirken ayagini kirmis, 2 cocugu (ki biri en fazla 1 diger 4-5 yaslarindaydi) ile beraber avluda cemaati bekliyordu. Hocam olarak gordugum bir abi hep derdi " savas gormeyen bir ulkede yasayan ben sikinti cekiyorum demesin" milyonlarca insan binlerce farkli huzun hikayesi.. Maalesef Suriye'nin bu hale gelmesinde ulke olarak payimiz var, Bm gecenlerde rapor acikladi mealen Suriye'nin yeniden imari 100 sene surecek diyor..

Su dunya gozuyle muslumanlarin tekrar birlik oldugunu gorebilecekmiyim baklim.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Hatay Suriyelilerindir, Diyarbakır Suriyelilerindir. Konya Suriyelilerindir, İstanbul Suriyelilerindir. Tıpkı Halep'in, Şam'ın bizim şehirlerimiz olduğu gibi... (Sezai Karakoç)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Hatay Suriyelilerindir, Diyarbakır Suriyelilerindir. Konya Suriyelilerindir, İstanbul Suriyelilerindir. Tıpkı Halep'in, Şam'ın bizim şehirlerimiz olduğu gibi... (Sezai Karakoç)

Hic bir cografi alan ya da toprak parcasi, hic bir tek etik (etnik ya da merzhepsel) degere baglanamaz.

O cografya, o cografyada yasayan ve kendi her turlu degeri ile yasam ve iliski kurmak isteyen herkesindir.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Dünyanın coğrafyası değişiyor ki; tarihte yaşananlar tarihte kalmıştır. Önemli olan paylaşımın özünü anlamak bana göre. Ve Ortadoğunun bugünki halinin temel amacına inildiğinde, durum hiçte "her yer, her coğrafya, yaşam ve ilişki kurmak isteyen herkesindir " savı biraz havada kalıyor bence. Paylaşımın ( başlığın) ana teması, üzerinde ütopik felsefeler üretmeye müsait görünmüyor.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Dünyanın coğrafyası değişiyor ki; tarihte yaşananlar tarihte kalmıştır. Önemli olan paylaşımın özünü anlamak bana göre. Ve Ortadoğunun bugünki halinin temel amacına inildiğinde, durum hiçte "her yer, her coğrafya, yaşam ve ilişki kurmak isteyen herkesindir " savı biraz havada kalıyor bence. Paylaşımın ( başlığın) ana teması, üzerinde ütopik felsefeler üretmeye müsait görünmüyor.

Bir seyin "havada kalmasi" onu kendi politik cikari icin "havada birakanlardir."

Onemli olan ise gerceklerdir.

Birak Turkiye'yi; sen bana dunyada tek bir cografya parcasi ornegi gosterebilirmisin ki; sadece bir etnik ya da merzhepten olussun, tum toplumu?

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bir seyin "havada kalmasi" onu kendi politik cikari icin "havada birakanlardir."

Onemli olan ise gerceklerdir.

Birak Turkiye'yi; sen bana dunyada tek bir cografya parcasi ornegi gosterebilirmisin ki; sadece bir etnik ya da merzhepten olussun, tum toplumu?

Emin olun mevcut durum, aynen sizin gibi aslında gerçeklerden bihaber, olaylara hep kendi kör noktasından bakarak, -sözüm ona hümanist-bir şeyleri politik (ideolojik) ya da kişisel çıkarları için havada bırakmaktan çekinmeyen kişiler yüzündendir. Bir gerçek diğer bir ütopyayı örtmez, bunu bile idrak edemeyen bir zekaya söyleyeck sözüm olamaz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Emin olun mevcut durum, aynen sizin gibi aslında gerçeklerden bihaber, olaylara hep kendi kör noktasından bakarak, -sözüm ona hümanist-bir şeyleri politik (ideolojik) ya da kişisel çıkarları için havada bırakmaktan çekinmeyen kişiler yüzündendir. Bir gerçek diğer bir ütopyayı örtmez, bunu bile idrak edemeyen bir zekaya söyleyeck sözüm olamaz.

Bence ne konu ne de yazilanlar anlasilamamis.

"Tum hatay turktur/kurddur/sunnidir/alevidir" seklinde bir genelleme yapilamayacagindan; bunun sadece politik bir cikar propagandasi olacagindan bahsediyorum.

Yani "Hatay Suriyelilerin degildir" Orada her bir farki yasayan sosyo-etik toplumundur.

Ayni ayrimciligi, dictatorun; Hatay/Reyhanli'da terror bombalamasi ile katledilen 50 kisinin (ki sayi cok daha fazla) "Reyhanli'da olenlersunnidir" aciklamasi yapti.

Cunku katledilen o 50 kisinin sosyo-etik yapi ve degerleri farkliydi ve ne sadece sunni ya da alevi ya da Suriyeli v.s. degildi.

Umarim ne demek istendigi algilanmistir.

Cunku gercekte, gozlem veren "Hatay'da hem turkun, hem kurdun, hem sunninin hem de alevinin ve daha bir cok etnik ve mezhebin birlikte yasadigidir""

Nedir son cumleye itiraziun ve bu itirazin hangi gozleme dayanir?

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Hic bir cografi alan ya da toprak parcasi, hic bir tek etik (etnik ya da merzhepsel) degere baglanamaz.

O cografya, o cografyada yasayan ve kendi her turlu degeri ile yasam ve iliski kurmak isteyen herkesindir.

Yukarıda herhangi bir dini ya da etnik değer söz konusu mu Azizim?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Yukaridaki cumledeki "Suriyeli" vurgusu neden yapilmistir.

Hatay sadece Suriyelinin ya da tek bir sosyo-etik toplumun degildir.

Soyle denebilirdi "Hatay, turkun, kurdun, ermeninin v.s. oldugu kadar Suriyelinindir de."

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Vatandaş kendi kafasında bir paradigma oluşturmuş, bunun pandemi haline gelmesini hayal ediyor. Kaçacak yeri kalmayınca çıstak sıçtak kıvırıyoo :)

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Yukaridaki cumledeki "Suriyeli" vurgusu neden yapilmistir.

Hatay sadece Suriyelinin ya da tek bir sosyo-etik toplumun degildir.

Soyle denebilirdi "Hatay, turkun, kurdun, ermeninin v.s. oldugu kadar Suriyelinindir de."

Azizim , Suriye bütün ırk ve dinlerin en yoğun olduğu kozmopolit bir ülkedir. Adını İslamdan değil aksine Süryanilerden alan bir Ülke Süryanilerin çok olduğu ülke anlamında. Anlıyor musun beni? Hayır.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Azizim , Suriye bütün ırk ve dinlerin en yoğun olduğu kozmopolit bir ülkedir. Adını İslamdan değil aksine Süryanilerden alan bir Ülke Süryanilerin çok olduğu ülke anlamında. Anlıyor musun beni? Hayır.

Ben seni anliyorum da, sen beni anliyor musun?

Hatay'da ayni sekilde Turkiye' nin butun etnik ve mezhepsel farklarinin en yogun oldugu bolgesidir.

Ayrica irk ile etnik fark ayni sey degildir.

Suriyelilik bir irk degildir. Ya da turkluk.

Irk dogustan gelen deri gorunum farkidir.

Milliyet ya da din ve mezhepleri ise yasamdan alinir.

"Hatay, turkun kurdun sunninin alevinin ve orada yasayan her turlu sosyo-etik degerin oldugu kadar, orada yasayan Suriyelinindir de"

Sen yukaridaki cumleyi anliyor musun?

Yadabu cumleye itirazin varsa, neresine ve neden?

Aciklar misin?

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sevgili evrensel vatandaş, hümanist kozmopolitsiniz belli oluyor da, insanları utandırmak size de ayıp gelmiyor mu?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar