Urfa Valisi Saldırının Canlı Bomba ile Yapıldığını Doğruladı

Mehmet

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Nis 2015
Mesajlar
88
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre 28 kişi hayatını kaybederken, 100'e yakın kişi de yaralandı. Daha sonra gelen bilgilere göre 2 kişi daha hayatını kaybetti ve ölü sayısı 30'a yükseldi. Patlamanın ardından en çok merak edilen konu, saldırının nasıl gerçekleştirildiğiydi. En güçlü iddia patlamanın IŞİD sempatizanı 18 yaşındaki bir kız tarafından gerçekleştirildiğiydi. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük de patlamanın canlı bomba saldırısı sonucu yaşandığını doğruladı.

"KİMLİĞİ HAKKINDA HENÜZ BİLGİMİZ YOK"

Patlamanın canlı bombayla yapıldığını kesinleştirdiklerini açıklayan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, ölenlerin sayısını 28 olarak açıkladı. Küçük, "Canlı bomba ama 18 yaşında mıdır? Yaşını tespit etmek için güvenlik güçlerimiz uğraşıyor. Olay çok taze. Kimliği hakkında henüz bir bilgimiz yok. Netice alınca da kamuoyuyla paylaşacağız" derken, patlamayla ilgili olarak şimdiye kadar herhangi bir gözaltının olmadığını da kaydetti.

30 ÖLÜ 100'E YAKIN YARALI

İzzettin Küçük, Suruç'taki patlamanın canlı bomba olduğunu kesinleştirdiklerini söylerken, şu açıklamalarda bulundu:

"Derin üzüntü içerisindeyim. Bu terörü lanetle kınıyorum. Vefat eden kardeşlerime Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Canlı bomba olduğunu kesinleştirdik. Şu anda 28 ölü var, 100'e yakın da yaralı var. Bütün yaralılar sağlık kuruluşları ile hastanelere nakledildi onu ifade edebilirim. Canlı bomba ama 18 yaşında mıdır? Yaşı nedir, ne değildir onu henüz ekiplerimiz, güvenlik güçlerimiz tespit için uğraşıyor. Olay çok taze. Kimdir, kimliği hedir, onun hakkında henüz bir bilgimiz yok. Olay yeri inceleme ekibi ve pek çok güvenlik kuvveti, o araştırmayı yapıyor ve netice alacaklar. Netice alınca da kamuoyuyla paylaşacağız."

Vali Küçük'ün bu açıklamasının ardından ölü sayısı 30'a yükseldi."HENÜZ GÖZALTI YOK"

Patlamayla ilgili henüz gözaltı olmadığının bilgisini de paylaşan Vali Küçük, şunları söyledi:

"Suruç'a giriş ve çıkışlar vatandaşlarımızın güvenliği için, infiale karşılık kontrol altında. Her türlü provokasyona karşı da vatandaşlarımız uyanık olmalı. Orada güvenlik kuvveti olarak sayıca yeterliyiz. Her türlü tedbiri aldık. Henüz gözaltı yok. Yani olayla ilgili ekiplerimizin incelemesi yeni başladı, gelişmelerden bilgi vereceğiz. Şunu ifade edeyim, devletimiz bütün unsurlarıyla, kuvvetleriyle bölgededir. Yani bütün güvenlik kuvvetleri, jandarmamız arazide, polisimiz hepsi tedbir almıştır. Daha sonra da tabi hükümetimizin sayın bakanları teşrif edecektir. Şu anda bir infial yok. Suruç'ta hepimiz çok üzgünüz."

"CANLI BOMBA 18 YAŞINDA" İDDİASI

Öte yandan Hurriyet.com.tr'ye konuşan bölgedeki resmi kaynaklar, saldırının bahçede gençlerin arasına giren IŞİD sempatizanı 18 yaşında bir kadın tarafından gerçekleştiği yolunda bilgiler olduğunu öne sürmüştü.

TÜRK YETKİLİLER: IŞİD YAPTI

Reuters'a konuşan iki Türk yetkili ise "Elimizdeki kanıtlar Suruç'taki patlamanın IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor. Suruç'taki patlamanın bir intihar saldırısı olduğuna dair kanıtlar var" ifadelerini kullanmıştı.

PATLAMA YERİNDE KARGAŞA

Patlamanın şiddetiyle bölgeye akın eden çok sayıda vatandaş, kurtarma çalışmalarının güçlükle sürdürülmesine yol açtı. Bu nedenle polis bölgede toplananları uzaklaştırmak için büyük çaba harcıyor. Şanlıurfa kent merkezinden de ilçeye takviye polis ekipleri sevkedildi. Çevre il ve ilçelerden ambulanslar bölgeye gönderilirken, Diyarbakır'dan da ambulans helikopter ilçeye sevkedildi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu öncülüğünde yaklaşık 300 kişi bu sabah 09.00 sıralarında Amara Kültür Merkezi bahçesinde toplandı. Burada toplu kahvaltı yapan grup, basın toplantısının ardından saat 12.00 sıralarında, Suruç'un karşısında bulunan Suriye'nin Kobani kentine gitmek üzere, sadece özen izinle geçiş yapılan Mürşitpınar Sınır Kapısı'na doğru yürüyüşe geçmeyi planladıkları ifade edildi.

KÜLTÜR MERKEZİNDE EL İŞİ VE BECERİ KURSLARI DÜZENLENİYORDU

Güneş anlamına gelen Amara Kültür Merkezi, DBP'li Belediye öncülüğünde ilçe halkının desteğiyle kuruldu. Burada el işi ve beceri kursları düzenlenip toplantılar yapılıyor.