Universtielerimizin Egitim Kalitesi HK.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde X tarafından oluşturulan Universtielerimizin Egitim Kalitesi HK. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,545 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Universtielerimizin Egitim Kalitesi HK.
Konbuyu başlatan X
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbiss

X

FAdmin
Onursal Üye
Merhaba arkadaslar ;

Yaklasik 5 senedir Universitede cafe isletiyorum. Sitedeki kullanici kitlesinin buyuk bir kisminin yolunun Universitelerden gectigini varsayarak birkac sorum olacak..

1) Ulkemizdeki Egitim Sistemi ile alakali gorusleriniz nelerdir?

2) Ahlaki ve ilmi yonden Universitelerin durumunu nasil degerlendiriyorsunuz?

3) Cozum onerileriniz nelerdir?

Bu konu hakkinda cok geceyi sabah edip hasbihal ettigim dostlarim oldu, hakikatten cok doluyum diyebilirim. Gelen yorumlara gore bende kisisel yorumlarimi yapacagim...

OnLy

Felsefe.net
Yeni Üye
Ülkemizde eğitim sistemi berbat durumda artık üniversite okumak sıradan bir iş olmaya doğru gitmektedir. Binlerce Özel üniversite açılıyor ve düşük puanlarla kontenjan açılıyor ve üniversiteler fazla zorlaştırmadan mezun ediyorlar buda bizim eğitim sisteminin ne kadar kötü olduğu göstermektedir. Tabii bu olay ilkokuldan başlanan hataların zincirleme gelişimidir.

Sadece üniversitelerde ahlaki durum söz konusu değil. Günümüzde artık sokak ortasında da ahlakdan malesef uzağız.

Çözüm önerimiz malesef yok daha da kötü durumlara gideceğiz.

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Üniversitelerdeki eğitim gördüğüm kadarıyla lisedeki ile aynı.

Sadece biraz daha fazla kişi ve biraz daha olgun insanlar.

Belki de ben kötümser bakıyorum bilmiyorum.

Üniversite denince bilimsel devrimlerin doğup geliştiği yer dense de bu bir kaç seçkin üniversite dışında neredeyse yok.

Fakat düzelmez de değil.Tabii oraya gelen gençlerin de nerede bulunduklarını idrak etmeleri önemli.

Ayrıca her şehire üniversite,sadece açmak için açılmaz;demografik yapısı uygun,kültürel,refah,ulaşım,dinamize şehirler üniversiteyi "hak eder".

Fakat burada ülkemin doğu kesimlerine pozitif ayrımcılık yapılmasını doğru karşılarım.Zira üniversitesi mahiyeti gereği bulunduğu yeri er ya da geç ışıldatır(yararlananlar için).

Bu konunun üzerinde ince ve titizlikle durulmalıdır.

Er ya da geç gençler ülkemi iyi bir üniversite eğitimi,ahlâki değerler,dinamik ve istikrarlı yaşam ile kalkındıracaktır.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Özel üniversite sayısındaki artış ve paralı eğitimin yarattığı rahatlık ile kolayca mezun olan kişiler sayesinde, hem işsizlik oranı arttı hem de eğitim kalitesi düştü. Paralı üniversitelerde akademisyenler ne kadar başarılı olursa olsun ya da üniversitenin imkanları çok üst düzeyde de olsa, okuyacak öğrencinin kolaycı bakış açısı ve bir ideallerinin olmaması sebebi ile emekler boşa gitmektedir. Okuduğu bölüme uygunluğu bir tarafa, ne yazık ki sadece etiket amaçlı ve paranın gücü ile diploma alıyorlar. Etrafta şu an yüksek lisans mezunları bile işsiz dolaştığına göre üniversite okumak ve mezun vermek kolaylaşmıştır.

Yıllar önce çalıştığım firmayı temsilen turizm zirvesine katılmıştım. Otel sahipleri arasında Amerika'da eğitim almış, 27 yaşlarında birisi vardı. Babası üç tatil köyünün sorumluluğunu oğluna devretmiş fakat okuduğu okul paralı olduğu için, belli ki diplomayı da para ile almıştı. Yılların tecrübeli insanları karşısında ukalaca boş konuşmaları herkesi rahatsız etmişti. Nitekim aşağı yukarı beş yıl içinde, üç tatil köyünü de batırdı ve babası da kahrından öldü. Mesele üniversite okumak değildir, öncelikle kişi kapasitesine uygun bir bölüm bulmalıdır, tabii sınav sistemimiz buna pek imkan vermiyor ve sonrasında da çalışma hayatında tecrübe edinmelidir yani tepeden inme üst düzey yönetici olma çabasındaki kişiler, ne yazık ki zarardan başka bir şey yaratmamaktadır.

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite değince yaşam eğitim kalite kültür ve standard aklıma geliyor ...

Üniversitelerin gelişim ve ögretim seviyeleri ne yazık ki dış ülke üniversitelerine göre çok iyi bir düzeyde diyemeyebiliriz istisna üniversiteler hariç dersek...

Eğitim kalitesi eğitim ve araştırma sekmentlerin yükseltilmesiyle olabileceği gibi gelişim ve arge yatırımlarıda devamında eğitimin ileri teknolojilerde yüksek normlara çıkaraılabilmesi bence eğitim seviyesini arttırabileceği kanaatindeyim..

Üniversitelerde Sosyal gelişim ve etkinliklerde kurulan sosyal kuluplerin desteklenmesi ve üniversite içerisinde kültürel seviyenin arttırılabilmesi bence oldukça önemli diye düşünüyorum...

Sadece ders ve eğitim insanları belli bir zaman sonra sosyallikten ve kültürellikten uzaklaştırıp robotlaşmaya sevk edecektir o yüzden kültürel etkinliklerin üniversite içerisinde barındırılması ve egitim görevlilierin daha iyi bir eğitimden geçip gelecege dair gençleri her manada hazırlayabilmesi bence oldukça önemlidir....

Ders anlatımlarında üniversite hocalarının 10 dakika zaman ayırıp hayata dair yaşama dair anektodlar ögrencilere aşılayabilmesi bence oldukça önemli...Öğretmen demek sadece derse girip ders anlatıp çıkmak degildir....Öğretmen demek öğrencisiyle hasbihal olup ögrencisini önce ülkesine sonrasında yaşantısına hayata dair katıp öğretebilmektir diye düşünmekteyim..

Üniversitelerin kalitesi ögretim görevlilierin ve üniversitelerin ileri teknoloji eğitim seviyelerinden ve eğitim kalite standard larından geçmektedir diye düşünmekteyim...

En iyi gelecek en iyi planlanmış ve kurgulanmış bir eğitim seviye ve kalitesinden geçer diye düşünmekteyim...Bugünlerin dünyasından gelecek kuşaklara ögrenciler kazandırmak istiyorsak her manada en iyi kurgulanmış kaliteli ve yüksek standard ları olan bir eğitim seviyesi ve sosyal gelişim ag ve hizmetlerinden devamında ise kültürel etkileşim sosyal üniversite kuluplerinden geçer diye düşünmekteyim...

Eğitimin kalitesini artttırmak istiyorsak öncelikle kaliteli bir eğitmen devamında ise kaliteli bir eğitim şablonundan bahsetmek ve uygulamak gerekir kanaatindeyim...

Bir futbol kulübünü başarılı klan en büyük etmen TAKIM çalışmasıdır İşte Üniversitelerimizin genelinde ki bu etmen eksikliği ülkemizde ki kaliteli eğitimin her manada verilmesine ne yazık ki engel olabiliyor diyebilirim..

Öyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar