Ugruna Yasam Feda Edilecek Degerler Varmidir?l

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Ugruna Yasam Feda Edilecek Degerler Varmidir?l başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,946 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Ugruna Yasam Feda Edilecek Degerler Varmidir?l
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan tazmanyayahnisi
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Yasamdan Daha Degerli Ne Olabilir?

Ugrunda yasaminizi tehlikeye atacaginiz yas da feda edeceginin etik, metafizik, ideolojik, inancsal veya -izm temelli bir deger, veri v.s. var midir?

Varsa nedir?

Neden odur?

Ya da "yasam en degerli varliktir ve hic bir deger ugruna feda edilemez" dusuncesinde misiniz?

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
diğer canlı - hayvan türleriyle benzer olarak, İnsan da

ilk el' de : yaşam alanı, yurtlanma yeri ile barınma, yeme-içme ihtiyacını sağlamak, sürdürüp, muhafaza etmek
zorunlu yükümlülüğünü taşır.. ki- süreçte: tutunsun, yaşayabilsin

zaman içinde düşüncesi gelişen İnsan.. sosyalleşmeye, beraberinde iş bölümü ile paylaşıma ve artan ilişkilerinde de;
çözümlerle (çözülmeleri) beraber kurallara / adalete gereksinim duymuş (duyar)

-yine- dünya coğrafyası genelinde
artan nüfus/ dağılımı ile... doğal kaynakların, verimli toprakların, suyun..konumunun yeterliliği / işlenmesi meseli!
yakın yaşam kültürünün ['güç' ?!] birlikteliğine sığınıp dev/etleşen insanların, uzak ilişkilerini de zorunlu kılmış,
sonrasında da: alış-veriş.. talebi/siyaset ve ticaret ile değişimde ki deger ölçer..'para' nın hükümranlığı -giderek- öne çıkmış.

-durum halen- egemenlerin
yakın uzak alış/veriş.. ilişkiler ağıyla sürdüğü, siyaset de... pazarlanan kültür ile değişimde yaşamların
ve gelişen! arz/talep..para piyasalarını yönlendiren türlü çeşit politikalarının,
İnsanlığın yaşaması, adına!! : /
düşünülhüp / çözüm!? üreterek ve yine/yeni/yine çözüme dair çözülmelerle! çözüm? üreterek satışı

ve yine İnsanlığın!? azınlığın fikri kavgası çoğunluğun duruşuyla...Arz eylemesi
-
bir/diğer taraftan da tabi
yaşamda, en değerlimiz: Varlığımız demekteyiz
lâkin pamuk ipliğine bağlı - tehlike/de (ironik /de...böyle : ( değişmedikce, bir'in diğeri ne!! öte..'anlayış' ı ! )

Hayat kaynağında hasbel kader süresi bilinmez ömür ile yaşam hep! mücadeleyken, kazası-belası ile önü-sonu bilinmeyeni...
ölümü de! VAR.
(ki ölüm olumdur.Ondan korku ten derdi acısından ziyade!ömrü süreç bilinmezken anlayışta ve yaşamda er veya geç kalma olsa gerek-düşüncem)

bu anlamda 'can' emaneti! ile yaşama hakkı kıymetli

Tüm bunların ışığında kendi çapımda yaşamımdan daha değerli olan hayata gelmesine bir/vesile olduğum yetişmesine katkı sunup sorumlu olduğum evlatlarımın yaşamı: benim yaşamımın önündedir. Yurtlandığım yer yurdum (siyasi politik ağdaya güzellemelere ihtiyaç duymadan) gerekli her durumda savunduğumdur. İşim aşım ise değerlendirebildiğimce O'nun Hayyati-N- izniyle!! mücadelemdir...yine de anlayışa binaen...küçükleri korur manen büyüğümü sayar hayati g/öz ler gözetirim diye ekleyim

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
tabii şunu da eklemeliyim : VAR olm..a...kk...dan ve yaşamak tan ne/ anlıyorum.

Hal n.. ki durumda 'Var ın olmaması diye bir şansının olmadığını yok'luk algımızın da enerjinin, dolayısı ile maddenin hal değişimi ile madde/beden algımızın yokluğuna karışması olduğu' nu düşünüyorum.
ve Hayatın kendisinin içeriği ile her şeye olur-olmaz değerken! ...
varlığındaki sebebi hikmeti arayan varoluşta ki varlık.. süreçte, kendi (bütünlüğünü işlerliği) ni bilmekte
ve kendi can/kırığı alemine (ayna) yine kendinde-n- karşılık(değerler /kavramlar dünyası!!) yaratıp yansıtmakta..düşünerek taşı-n-makta. ..diye düşünüyorum

umarım çok açılmadım konudan :) tesekkürler evrensel insan

sakal

Kahin
Yeni Üye
bütün değerler insanın yaşaması hayatı idame ettirmesi için vardır.insan hayatı tüm değerlerin üstündedir.

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
ve tüm değerler Hayat üzerine tutunup, anlam bulurken,
İnsanın da insanca yaşayabilmesi.. bireyin topluma, toplumun bireye konumu
'haklar-görev ve sorumluluklar'ın hayata geçirilmesi- sağlanması ile mümkün.

(derli-toplu) 30 madde ile belirlenmiş olan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin önsözünden alıntı..:

İnsanlık topluluğunun bütün üyelerinde bulunan onurun; eşit ve başkasına aktarılamaz hakların tanınması, dünyada özgürlük, adalet ve barışın temeli olduğu,

İnsan haklarının tanınmaması ve hor görülmesi insanlık vicdanını isyana yönelten zorbalıklara yol açmış olduğu ve insanları korku ve yoksulluktan kurtulmuş, söz ve inanç özgürlüğüne kavuşmuş bir dünya kurulması insanoğlunun en yüksek ideali olarak ilan edilmesi olduğu,

İnsanın baskıya, baskı yönetimine karşı son çözüm olarak ayaklanmak zorunda kalmaması için, insan haklarının bir hukuk düzeniyle korunması bir zorunluluk olduğu,

insanın temel haklarına, insan kişiliğinin onur ve değerine, erkek ve kadınların eşitliğine.....

ve toplumsal ilerlemeyi kolaylaştırmaya, daha geniş bir özgürlük içerisinde, daha iyi yaşam koşulları oluşturmaya......

İnsan, hak görev ve sorumluluklarında ihlal olması.. karşılığını da bir şekilde (örtülü-örtüsüz) yaratır
ve kişi istesin istemesin-fark edebilsin edemesin, insanca sürdüremediği yaşamı feda olmuştur

sosyal katılım sağlanamayan ve eşit haklar ile (özellikle) eğitim hakkından faydalanılamayan her coğrafyada
sağduyu ile adalet de (yoktur) kalmaz- ki neden sonra orada can pazarı yaşanmasın :(

ve ...kader değil kederdir insanın insana zulmü ..karşılğı da yine zulüm yine keder yine zulüm

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
bir arkadaşımın akrabası hamilelik kontrollerine gittiğinde, doktordan kötü bir haber almış ve çocuğu doğurursa yaşamasının imkansız olduğunu öğrenmişti. yani doğum yapar ise çocuk yaşayacak anne ölecekti. tüm ısrarlara rağmen kadın doğum yapmaya karar verdi ve doğumun ardından hayatını kaybetti... oğlu şimdi altı yaşlarında, şirin mi şirin bir çocuk... bilemem ama bu sanırım yaşamın ancak başka bir yaşam için feda edilebileceği anlamına geliyor. insan ne düşüneceğini bilemiyor. anne babaların bu tip durumlarda aşırı gözükara davranmaları insanı çıldırtacak kadar düşündürüyor...

Olabilir

Felsefe.net
Yeni Üye
"Karnı doymuş bir domuz olmaktansa, aç bir insan olmak; doyurulmuş bir aptal olmaktansa doyumsuz bir Sokrates olmak iyidir."

yeni_id

Yeni üye
Yeni Üye
yaşamın bir değeri varmıdır..
tarihsel bir sahne hayal ediyorum, uyduruyorum..
hitler payesinin zirvesindedir, yolda yürümektedir
tamamen tesadüfi bir şekilde ve ani bir kararla
tanımadığı (belkide yahudi) bir çocuğun arı sokmasına maruz kalmasına engel olmak adına hayatını tehlikeye atacak bir eylem gerçekleştirir ve ölür
bu beni pek şaşırtmazdı
eğer tarih böyle yazsaydı
şahsi fikrim, kimseyi şaşırmazdı (dünya tarihinde önemli baş rol oyuncusu olduğu için acımasızlığıyla ünlü olduğu için hitler örneği verdim)
anlatılmak isteneni bide şöyle denimm
ben benim tanıdığım en bencil en umursamaz insanım
ama bu durum, bi başkası için hatta hiç tanımadığım birisi için hayatımı tehlikeye atmayacağımın garantörlüğü olamaz
ha değerler nerde peki derseniz, söyledim ya benden değerlisi yok

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Yasamdan Daha Degerli Ne Olabilir?

Ugrunda yasaminizi tehlikeye atacaginiz yas da feda edeceginin etik, metafizik, ideolojik, inancsal veya -izm temelli bir deger, veri v.s. var midir?

Varsa nedir?

Neden odur?

Ya da "yasam en degerli varliktir ve hic bir deger ugruna feda edilemez" dusuncesinde misiniz?

Değerler bazı durumlarda yaşamdan daha önemli hale gelebiliyor çünkü kişi bunu hayatına kattığı büyük bir anlam ya da dünyaya bırakacağı bir iz olarak kabul ediyor.
İnsan hayatı çok önemli fakat bazı durumlarda anlamsız bir yaşam da ne ifade eder ki?
Yaşamı daha değerli kılan nedir? 100 yaşına kadar lüks ve mutluluk içinde yaşamak mı yoksa kısa bir ömürde de olsa, iyi yönde değişim yaratmak mı?
İnsan bazı durumlarda kendinden vazgeçecek kararlar alabiliyor fakat yine de bu soruya net bir cevap vermek, çok zor görünüyor.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Ben ahlaki değerleri somut değerler olan paraya vb. benzetiyorum, ahlaki değerler sadece soyut. İkisi de aslında beş para etmez şeyler ama insanların onlara değer vermesiyle uğruna ölünebilecek şeyler oluyorlar. Ahlaki değerler de tıpkı para birimleri gibi güçlü ve kalabalık insan kitlelerinin eline geçtiğinde değerleniyorlar.

Herşeyden önce bilime güvenen bir agnostik ateist olarak ben canımı sadece yaşayabilmek için tehlikeye atarım.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Eski Çeçen gerilla lideri Şamil Salmanoviç Basayev'in bir sözü geldi aklıma:
"Bir dava, uğrunda ölünecek kadar değerli değil ise, uğrunda yaşanacak kadar da değerli değildir!"

2006 yılında öldü ve akılda kalan bazı sözleri var. Kendisini asla bir terörist olarak kabul etmiyor ve haksızlığa karşı mücadale verdiğini anlatıyordu, beraberinde de "Tüm savaşların karşısındayım." diyordu. Öldürmekten çekinmeyen ama savaş karşıtı olduğunu iddia eden bir insan, ne tuhaf değil mi? Bu konuda söylenmiş bir sözü daha var: "Daima savaşacak kadar genç, ölecek kadar yaşlıyız."

İşte bazı insanlar uğruna ölecek bir sebep yaratabiliyorlar ve birçok insanı da birlikte ölüme götürüyorlar. Bu insan yaşasaydı, yaptıklarını "Hayatta kalmak için mücadele ya da dini değerlerimiz için cihad yaptık." şeklinde tanımlayacaktı. Bir villada havuz keyfi yapan birisi ile, baskı altında hayatta kalmaya çalışan birisinin bakış açısı çok farklıdır, sorunun cevabı da ona göre değişecektir.

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Sayın ustun kişi birde sabiiliği okuyun ama onunda değişdiğini unutmayın bence eski mısır dini doğru amon ra seth bu üçü dünyaya karışıyor ra iyiliği seth kötülüğü amonda karar merkezini temsil ediyor sabiiliktede düşen bir melek var ama sonunda iyiler kazanacak sethi yok edecekler

Yıldız savaşları filmi gibi oldu valla neyse diyeceğim adam öldürmeyin zina yapmayın kul hakkı yemeyin..ugruna ölünecek tek şey insan canıdır tabiki şiddetsizliği sonuna kadar savunmalı...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç