Uc Tur Insan Vardir

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde phi tarafından oluşturulan Uc Tur Insan Vardir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,447 kez görüntülenmiş, 53 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Uc Tur Insan Vardir
Konbuyu başlatan phi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeepVision

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
  • Allah'ı bulanlar ve O'na hizmet edenler;
  • O'nu aramakla meşgul olup, henüz bulamayanlar;
  • O'nu, ne arayan, ne de bulanlar, zaten bunlar arayıp bulma çabası da göstermezler.

İlk gruba girenler, akıllı ve mutlu
Ortadakiler ise mutsuz fakat akıllıdır.
Sonuncu grubun insanları ise, aptal ve mutsuzdur.
(Blaaise Pascal)

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
[FONT=&quot]Haddi aşan sözler. Tersinden aldığımızda da haddi aşmakta.
Düşünceler ne olursa olsun insanlar arasında belli bir düzeyde kalmak şartıyla, kişilik haklarına saygı çerçevesinde sert tartışmalar olabilir ve olmalıdır da...
Ama bu tür ifadeler(alıntı dahi olsa) özgür bir tartışmaya izin vermez.

[/FONT]

köle

Üye
Yeni Üye
Açılan başlıklar giderek kalitelileşiyor. Bakalım nereye kadar devam edecek.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Açılan başlıklar giderek kalitelileşiyor. Bakalım nereye kadar devam edecek.

Eleştirilerin arkasına saklanmaktan ziyade ortaya birşeyler koymak gerekir. Bu mutevaziliğin altında yatan kibiri göremeyecek kadar kör değilizdir de. Bazı cümlelerine cevap vermeyişimizin sebebi cümle bulamadığımız yada aynı fikiri taşıdığımız anlamına gelmemesiyle beraber, paylaşılan şeyleri eleştirmekten başka birşey yapmayan insanlara verdiğimiz bu sessiz kalma eylemi; cevabının şiddetinden ötürüdür.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
düşünür,
neden kendini yaratana göre tanımlamak gereğini duymuştur?

köle

Üye
Yeni Üye
Sonuncu grubun insanları ise, aptal ve mutsuzdur.

Ben sonuncu gruba giriyorum. Aptalım ve mutsuzum. Lütfen aptal birinden güzel yazılar beklemeyin, birşeyleri açmasını beklemeyin. Ben adı üstünde aptalım, lafımı söyler kaçarım.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben sonuncu gruba giriyorum. Aptalım ve mutsuzum. Lütfen aptal birinden güzel yazılar beklemeyin, birşeyleri açmasını beklemeyin. Ben adı üstünde aptalım, lafımı söyler kaçarım.

Evet Pascal'in siniflandirmasina gore o gruba giriyorsun. Sahsi fikrimi ogrenmek istiyorsan onuda soyleyeyim; mutsuzsun. O kadar mutsuzsun ki ne yapsak sana yaranamiyoruz. Kaldi ki boyle yaranmak gibi bir cabamizda yok. Dolayisi ile surekli bir saldiri icindesin. Dedigin gibi laf soyleyip kacanlardan. Ortada urun yine yok, her zamanki gibi.

köle

Üye
Yeni Üye
Ben aptalım diyorum sen bana hala ürün diyorsun. Mutsuz olduğum da doğrudur. Böyle birinin cevap yazma hakkı yok mu? Gülüp geçin, soytarınız olayım.

M

monaliza

Ziyaretçi
Onca başlık altında, Tanrı'ya inanan insanlara onca hakaret,aşağılama da bulunulurken, seviye ve özgürlükten söz etmeyen beyinler, bir düşünürün bu fikrinden neden bu denli rahatsızlık duyup,alınganlık göstermektedirler anlayabilmiş değilim.

cakmatasi

Yeni üye
Yeni Üye
çevir kazı yanmasın!!! (offff 40 karakter)

cakmatasi

Yeni üye
Yeni Üye
[FONT=&quot]Haddi aşan sözler. Tersinden aldığımızda da haddi aşmakta.[/FONT]
[FONT=&quot]Düşünceler ne olursa olsun insanlar arasında belli bir düzeyde kalmak şartıyla, kişilik haklarına saygı çerçevesinde sert tartışmalar olabilir ve olmalıdır da... [/FONT]
[FONT=&quot]Ama bu tür ifadeler(alıntı dahi olsa) özgür bir tartışmaya izin vermez.[/FONT]

http://www.felsefe.net/forum/genel-...rligi-ve-yoklugu-hakkinda-somut-kanitlar.html

buyrun bir inceleyin yetmez derseniz
10 konu başlığı daha söylerım
yetmez dersenız 20 mesaj daha gosterırım
yukarıda yazan yazının cıftestandart oldugunu 30 kere kanıtlarım

cogito

Üye
Yeni Üye
Bu konu başlığı şöyle açılmalıydı;

BAZI İNANAN İNSANLAR , İNSANLARI DİNE YAKLAŞIMLARI AÇISINDAN 3' E AYIRIRLAR

Çünkü herkes kendi bakış açısıyla insanları kısımlara ayırabilir. Fakat hümanist insanlar bunu yapmazlar.

Şimdi biz bu konuyla ilgili düşüncelerimizi açıklarken ne diyeceğiz ?nasıl cevap vereceğiz? Aptal ve mutsuzum deyip günah mı çıkaracağız yoksa 1. ve 2. seçeneğe giren arkadaşları mı alkışlayacağız?

M

monaliza

Ziyaretçi
Gerçek anlamda Allah'a inanaların alkışlanmaya gereksinimi yoktur ki;alkışlama eylemi de nereden çıktı?Ne alaka ise? demek geldi içimden.
Bunun yerine tüm insanların mutluluğu için dua etmeyi tercih ederim her zaman. Çünkü inançlı ve hümanistim...

cogito

Üye
Yeni Üye
Gerçek anlamda inanan insanların eğer alkışlanmaya ihtiyacı yoksa böyle bir konu açmaya da ihtiyacı olmamalı. Eğer böyle bir konu açıyorsanız o zaman verilen cevapları da hazmedebilmelisiniz. Köle rumuzlu arkadaşa katılıyorum aptal insanların yorumlarına hazırlıklı olmalısınız.

M

monaliza

Ziyaretçi
Hazırlıklı ve alışkınız zaten.Hazırlıklı,kabullü olmasak fikrimizi belirtir miyiz?Gayet hazımlıyızdır ayrıca ve de huzurlu. Dilerim aynı huzur size de nasip olur..

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Gerçek anlamda Allah'a inanaların alkışlanmaya gereksinimi yoktur ki;alkışlama eylemi de nereden çıktı?Ne alaka ise? demek geldi içimden.
Bunun yerine tüm insanların mutluluğu için dua etmeyi tercih ederim her zaman. Çünkü inançlı ve hümanistim...

Hümanist bir birey insanları inançlarına göre APTAL sınıfına mı sokuyor? Bu saçmalığın destekçisi mi oluyor?

M

monaliza

Ziyaretçi
İnsanın kendisi ile zaman zaman çatışması olası ve olağandır. Anlamsız çelişki ve çatışmalar insanların akıllı yada aptal olduklarının göstergesi olabilir. İnanan insanlar aptal görüldüğünde sessiz kalan zihniyetin, inanmayanlara aptal dendiğinde canhıraş bağırmaları ve nüansı anlamamaları çok şeyi anlatır.Bütün mesele anlayabilmekte...Bu durumda Hümanistim olmam kadar doğal ne olabilir ki?Anlamanız gerekeni de siz anlayın sevgili telrunya:)

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
İnsanın kendisi ile zaman zaman çatışması olası ve olağandır. Anlamsız çelişki ve çatışmalar insanların akıllı yada aptal olduklarının göstergesi olabilir. İnanan insanlar aptal görüldüğünde sessiz kalan zihniyetin, inanmayanlara aptal dendiğinde canhıraş bağırmaları ve nüansı anlamamaları çok şeyi anlatır.Bütün mesele anlayabilmekte...Bu durumda Hümanistim olmam kadar doğal ne olabilir ki?Anlamanız gerekeni de siz anlayın sevgili telrunya:)

Farkındaysanız konuya inananlar ve inanmayanlar arasındaki anlamsız çatışmadan uzak bir noktadan baktım ve öyle yorumladım. Sorunumuz bu değil. Kaldı ki bana göre çok anlamsız bir çatışma. Kimsenin de canhıraş bağrındığını göremedim ben. Acaba farklı yerlere mi baktık? Ben de hümanistim sevgili monaliza. Pekala ben de şöyle diyebilir miyim bu durumda: Üç çeşit insan vardır:
1. Allahı bulup ona inananlar
2. Allahı aramakta olanlar
3. Allahı ne arayan ne bulanlar

Bu insanların birinci grubundakiler bir yanılsamaya inanırlar ve aptaldırlar. Kendilerini tevekkül içinde mutlu sanarlar.
İkinci grubundakiler kıymetli zamanlarını bir hiç için harcarlar. Sonunda bulurlarsa ilk gruba dahil olurlar. Bulamazlarsa geçen zamanlarına ahlanıp vahlanırlar.
Üçüncü grubundakilerse çok mutlu insanlardır. Ve hümanist olma ihtimalleri çok çok yüksektir.

Bu duruma inancımla ilgili bir yorum katmayacağım. Çünkü konumuz bu değil. Şimdi soruyorum: Benim bu sözleri sarfeden kişiyle farkım nedir? Monalizayla farkım nedir? var mıdır? İnanan insanlara aptal demeye hakkım var mıdır? Aynı şekilde inanmayanlara aptal demeye hakkım var mıdır? Üstelik hümanistsem...

Ben de düşünerek bulabilieceğinizi umuyorum arkadaşlar... İnsanların inançlarını bu derece dayatmalarını ve inancının aksi olduğu hallerde hemen savunmaya geçerek çocuk gibi onların canhıraşlıkları demelerini komik buluyorum.

-Anneee! Ayşe bana pis dedi, bağırdı!
-Suçlu odur kızım.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Gerçek anlamda inanan insanların eğer alkışlanmaya ihtiyacı yoksa böyle bir konu açmaya da ihtiyacı olmamalı. Eğer böyle bir konu açıyorsanız o zaman verilen cevapları da hazmedebilmelisiniz. Köle rumuzlu arkadaşa katılıyorum aptal insanların yorumlarına hazırlıklı olmalısınız.
Her insanın düşünmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum ve bu yüzdendirki bu genel bir ihtiyacı karşılıyor.Konuyu açan kişinin açmasının sebebi paylaşmak ve düşünceler üzerine düşünüleni bilmek olduğunu düşünüyorum, dolayısıyla cevaplarıda kendinde sorgular.Herkesin yorumuna açık aptal veya değil ama yorumuna.
Saygılar.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç