Twitter gerçeği..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde sakal tarafından oluşturulan Twitter gerçeği.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 803 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Twitter gerçeği..
Konbuyu başlatan sakal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

sakal

Kahin
Yeni Üye
Vergi vermemek için ülkemizde ofis açmayan Twitter, sürekli artan reklam gelirlerine rağmen Türkiye’ye tek kuruş vergi ödemiyor. Mahkemenin kapatma kararlarının uygulanması konusunda Türkiye’nin isteklerine kulaklarını kapatan Twitter yönetimi, 2010 yılında Türkiye’den 45 milyon dolarlık reklam geliri elde etmişti. Şirketin ülkemiz üzerinden 2013 yılındaki reklam geliri ise 400 milyon dolar seviyesine ulaştı. Ancak Twitter, bir kuruş bile vergi ödemedi.

Twitters.png

Sözlükseverler bilir, sözlüğe bakınca daha iyi varırsınız kelimelerin tadına. Baktım sözlüğe, Twitterın ne demek olduğunu anlamak için. İtiraf edeyim, bendeki çağrışımı yumurtaydı. Twitterın fabrika ayarları herkesi yumurta gördüğüne göre, Twitterda cevelan edenler yumurta olmalıydı! Öyle değilmiş. Twittötmek demekmiş. Biraz şirinleştirirsek, şakımak, cıvıldamak da diyebiliriz. Yani şirin şey Twitter. Anayasa Mahkemesi, bu kuşa şirinlik yaptı. Güya, kuşu serbest bıraktı. Azat kuşları vardı eskiden. Para verip alıyorsun ve göğe salıyorsun. Pırrrr diye uçup gidiyor. Biraz sonra dönüp, kuşu satan adamın kafesine giriyor. Yeniden, yeniden satılmak için. Ama mutlusun sen, kuşu azat ettin. Yavrularının yanına gitti. Sevaba girdin. Daha ne istersin? Twitterı azat ettiğin zaman, nereye gidiyor? Manyastaki Kuş Cennetine değil herhalde. San Fransiscoya. Şirketin merkezi oradaymış. Bana sorarsanız, Twitterda gezen herkes, haberleşen, eğlenen, çene çalan, delikanlılık veya şebeklik yapan, yalan veya doğru söyleyen, ihanet veya sadakat eden, yön veren veya yön verilen herkes, aynı zamanda Twitter denilen firmanın gönüllü çalışanı. Kimse alınmasın. Buna hepimiz dahiliz. Olsun, ben para vermiyorum, bedava alıyorum diyenler var. Doğru da bu. Ama kabul edelim, ucuza gidiyoruz. Şirketin piyasa değeri 23,6 milyar dolar. Türkiyedeki 12 milyon üyenin bu meblağa katkısı, yani bizim Twittçilerin ederi yarım milyar dolar. Türkiyedeki 12 milyon üyenin 7-8 milyonu sahte isim.

Twitterın Türkiyede elde ettiği reklam geliri 100 milyon lira. Twitterın, Türkiyede bir kuruş reklam gideri olduğunu zannetmiyorum. Bu hizmeti, hep birlikte, bila ücret veriyoruz. Her yer aynı değil. ZunZuneo, bilirsiniz. Bizim gazetede çıktı. Amerika, Kübada kurdurtmuş. Aynı Twitter gibi. Amerika, ZunZuneoyu Kübada gizlice yaptırtmak için para ödemiş. 2009′dan 2012′ye kadar ortalığı karıştırmaya uğraşmışlar. Pek bir şey hasıl edememişler. AP yazdı. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansına Pakistan için tahsis edilen ödeneğin bir kısmı ZunZuneoculara aktarılmış. Tabii ki, Anayasa Mahkemesinin Twitter lehine aldığı kararda, ABD Kalkınma Ajansının dahli yoktur. Para pul meselesi değil çünkü. Mahkemedeki vazifelilerin anlatmaya çalıştığı şey, özgürlük. Ben, bizim Twittercıların ucuza gittiği kanaatimde sabitim yine de.

Tabii ki TİB, hayatın güzelliğini bozmamalı. Yani bence, açık kalsın. Ama kişisel haklar da korunsun. Twitterda birine söven, ettiği küfürden mesul olsun. Küfürün faili bulunabilsin. İftira atan, iftiradan mesul olsun. Bunu yapmak için, Twitterın bizdeki hukuk sistemine muhatap olması lazımmış. İngilterede, Almanyada, Fransada, Amerikada olduğu gibi. Twitterın Ankarada avukatı çok. Türkiyenin San Fransiscoda avukatı yok. San Fransiscodaki avukattan vazgeçtim, Türkiyenin Ankaradaki avukatları da, Twitterın menfaatlerini müdafaa ediyor. Avukatlar az dilini tutsa, belki Türkiye de Twitterdan para kazanacak.

(Yusuf Ziya Cömert)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Açıyorlar

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar