Türkiye ‘iyi yaşam’da sınıfta kaldı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündem (Dünya\/Türkiye) kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Türkiye ‘iyi yaşam’da sınıfta kaldı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 692 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündem (Dünya\/Türkiye)
Konu Başlığı Türkiye ‘iyi yaşam’da sınıfta kaldı
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Türkiye, OECD tarafından hazırlanan “İyi Yaşam Endeksi” verilerine göre çalışma saatleri en uzun, gelir, sağlık ve eğitim göstergeleri en kötü ülkeler arasında.

OECD tarafından “İyi Yaşam Endeksi” 2015 verilerine göre Türkiye “iyi yaşam” konusunda sınıfta kaldı. Türkiye sağlık göstergeleri, sosyal bağlantılar, eğitim ve beceriler, çalışma ve gelir, öznel refah, çevre kalitesi, iş-yaşam dengesi ve barınma başlıklarının tamamında OECD ortalamasının gerisinde kaldı.

GELİRDE SONDAN ÜÇÜNCÜYÜZ

OECD ülkelerinin yıllık hane halkı net harcanabilir ortalama geliri 25 bin 908 dolar olurken, Türkiye’de bu sayı 14 bin 95 dolar olarak hesaplandı. Türkiye gelir kategorisinde 36 ülke arasında 33’üncü sırada yer aldı.

İstihdam oranında 36 ülke arasında 35’inci olan Türkiye, çalışma başlığında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde de 35’inci olabildi. Uzun süreli işsizlik başlığında 20’inci sırada yer alan Türkiye’nin iş güvenliği sıralaması da 33’üncülük oldu.

EĞİTİMDE DE DİPTEYİZ

Türkiye’de yaşayanların 5 ila 39 yaş arasında ortalama 16,4 yıl eğitim aldığı, OECD ortalamasının ise 17,7 yıl olduğu görüldü. Türkiye, 25 ile 64 yaş arasında asgari lise eğitimi alanların oranını ifade eden “eğitimsel kazanım” göstergesinde de yüzde 33,9’la sonuncu oldu. Türkiye, eğitim başlığında cinsiyet eşitsizliğinde de sonuncu sırada yer aldı.

SAĞLIĞIMIZ BOZUK

Sağlık göstergelerinde de tablo aşağı yukarı aynı. Yaşam beklentisi 75 yıl (kadınlarda 77, erkeklerde 72) civarında olan Türkiye, OECD ortalamasının 5 yıl gerisinde kalarak 33’üncü oldu.

Türkiye’den araştırmaya katılan insanların yüzde 67,79’u sağlığının iyi olduğunu söylediği için, Türkiye bu başlıkta 36 ülke arasında 20’inci sırada yer aldı.

ÇOK UZUN ÇALIŞIYORUZ

Türkiye araştırmaya katılan ülkeler arasında çalışma sürelerinin en uzun olduğu ülkelerden bir tanesi. Çalışanların yüzde 13’ünün haftada ortalama 50 saatin üzerinde çalıştığı Türkiye’de bir emekçinin yıllık ortalama çalışma süresi 1855 saat olarak hesaplandı.

MUTSUZUZ

Türkiye “yaşamdan tatmin olma” kategorisinde de sonlarda yer aldı. Araştırmaya katılanların yaşamdan tatmin olma düzeylerini 0 ile 10 arasındaki bir ölçeğe göre değerlendirdikleri araştırmada Türkiye’nin ortalaması 5,6 oldu. Buna göre Türkiye 36 ülke arasında 33’üncü sırada yer aldı.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNDE DE DURUM KÖTÜ

Çevresel göstergeler açısından da Türkiye’nin durumu iç açıcı değil. Türkiye ortalama 35,1 mikrogram hava kirliliğiyle 36 ülke arasında 35’inci olurken, su kalitesi açısından da yine 35’inci sırada yer aldı.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ne yapsak kendimizi bir yerlerden aşağıya mı atsak?
Yazıyı okuyunca iyice içim karardı. Çalışma saatlerinin uzunluğu ve köle gibi çalıştırılan insanlar bence en büyük problem çünkü çok iyi bir eğitim de almış olsa nasılsa hakettiği değeri görebileceği bir iş bulamayacağı için ruh sağlığı ister istemez bozulacaktır. İnsanlar mutsuzlar çünkü kendini gerçekleştirebileceği bir işte değil bulabildiği en iyi işte çalışmaya mecbur bırakılıyorlar. Başarılı insanlar daha çok teşvik edileceği yerde ivedilikle önleri kesiliyor v.s. kısacası garip bir ülkeyiz maalesef...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Ne yapsak kendimizi bir yerlerden aşağıya mı atsak?
Yazıyı okuyunca iyice içim karardı. Çalışma saatlerinin uzunluğu ve köle gibi çalıştırılan insanlar bence en büyük problem çünkü çok iyi bir eğitim de almış olsa nasılsa hakettiği değeri görebileceği bir iş bulamayacağı için ruh sağlığı ister istemez bozulacaktır. İnsanlar mutsuzlar çünkü kendini gerçekleştirebileceği bir işte değil bulabildiği en iyi işte çalışmaya mecbur bırakılıyorlar. Başarılı insanlar daha çok teşvik edileceği yerde ivedilikle önleri kesiliyor v.s. kısacası garip bir ülkeyiz maalesef...

http://www.felsefe.net/felsefi-tart...italizmdeki-vahsilik-ve-kolelik-iliskisi.html

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç