Turkiye Cumhuriyeti Tarihi Yalanlardan Olusmustur

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Düşünen Beyinler kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Turkiye Cumhuriyeti Tarihi Yalanlardan Olusmustur başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,439 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Düşünen Beyinler
Konu Başlığı Turkiye Cumhuriyeti Tarihi Yalanlardan Olusmustur
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bilindigi gibi, bugun Turkiye'nin 9. Cumhurbaskani S.Demirel vefat etti.

Soyle bir kanallari dolastim ve konu uzerine yapilan program ve konusmalari dinledim.

Efendim kendisi "demokratmis, hosgorulu imis, anlayisliymis,siyasetin 'sevilen'onderlerindenmis', " v.s. seklinde daimi lehinde aciklamalar gercekleri ortaya koyan bir iki kanal haric masal gibi anlatiliyordu.

Benim gibi yasi 60'i bulmus ve Demirel donemini derinden ve bizzat yasamis bir birey icin bu konusmalar "acaba ben baska bir Demirel doneminde mi yasadim?", ya da " Bu bahsedilen Demirel benim bildigim demirel degil mi?" saskinligini yaratti.

Demirel 1960 ortasindan ve A.Menderes'ten sonar ABD'nin ulke ve topluma dayattigi ikinci siyasi liderdir.

Direk Demokrat Partinin yerini alan, Adalet Partisi'nin kurucusudur.

Ilk donemi en basta uc devrimcinin asilmasina (Deniz, Huseyin, Yusuf) bizzat onay vererek katilmasi ve idam kararlarini meclisten gecirmesidir. Aklinca 1960 ile asilan yonetim uclusune bir misillemedir.

Bunu en guzel su haber aciklasmaktadir;

Idamlarda başrolde Süleyman Demirel vardı
24 Nisan 1972'de Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararları Meclis'te oylanırken, Evet oyu verilmesi için Süleyman Demirel başrollerden birini oynamıştı.

111.jpg

Gazeteci -Yazar Altan Öymen 1976'da Demirel'in Deniz'lerin idam edilmesiyle ilgili yaptıklarını şu satırlarla anlatıyordu: "Süleyman Demirel, Mobilya Yolsuzluğu'ndan yargılanan yeğeni Yahya Demirel'le ilgili olarak '25 yaşında çocukla uğraşıyorlar' diyor. 6 Mayıs 1972'de ise idam edilen Deniz, Yusuf, Hüseyin'in idam kararları oylanıyordu. Süleyman Bey ise AP Grubu'nun en önünde oturuyordu. Elini 'İdama evet' için kaldırdığında arkasına dönüp baktı, herkesin kaldırıp kaldırmadığını kontrol ediyordu. Sonra vakur bir ifadeyle önüne döndü. İdamlar kabul edilmişti. Deniz ve Yusuf da 25 yaşındaydı. Süleyman Bey onlar için hiç '25 yaşında çocuklar' demedi. İdam edilmelerini istedi. İsteğine ulaştı da..."

Bora Gezmiş: Hayırla yadedemiyorum
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamlarında önemli rol oynayan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatının ardından Gezmiş'in ağabeyi Bora Gezmiş bir açıklama yaptı.

Sol Haber'e konuşan Bora Gezmiş, "Ölünün arkasından konuşmak bizim açımızdan iyi bir şey değildir ama bize yapılanı da unutmamız mümkün değildir. Bugün ne kadar överlerse övsünler o üç gencin öldürülmesindeki rolünü gizleyemezler, günahını temizleyemezler. Hayırla yadedemiyorum. Biz sağken de söyleyeceğimizi söyledik zaten" dedi.

"SAG VE SOL CATISMASI" olarak adlandirilan o donemde gencler bir birlerini oldururken, demirel "bizde kucukken mantar tabancasi ile kovboyculuk oynardik, bunlarda oyle" diyebilmistir.

Her turlu protestoyu "yollar yurumek ile asinmaz" soylemi ile kucumsemistir.

1990 sonrasi tekrar sahneye cikan Demirel, bu sefer de her turlu kitlesel katliamin ve faali mechulcinayetlerin bas aktorudur.

Kisaca ayni K.Evren gibi hesap veremeden ve yaptigi her turlu insanlikdisi ve vicdan disi eylem ve uygulamalarinin sirlari ile gitmistir.

Tarihte ilginc olan, doneme yakinlik temelinde yasanmisa ayak uydurulmasidir.

K.Evren donemi 30 yil onceki donemdir ve hemen hemen herkes onun gercek yuzunu paylasabilmistir.

Demirel ise ortaya cikisi olarak daha eski doneme rastlar ve gunumuz sanki o donemi yasayanlar halas yokmus gibi, Demirel'i farkli ve ustelik democrat gosterme cabasindalar.

Demekki tarih geri gittikce tarihi yalan ile suslemenin daha kolay olacagi dusunuluyor.

Maalesef o tarihi yasamis olanlar ise gerceklerin ne oldugunun farkinda ve bilincinde.

Simdi dusunebiliyor musunuz, Inonu, Ataturk gibi karakterlerin tarihi eskiligini ve hemen hemen o donemden kalma tarihgi yasamis ve gercekleri ile ortaya koyacak kimsenin kalmadigini.

"Alismis kudurmustan beterdir" atasozu tam da T.C.tarihini yalanlar ile aciklayanlar icin kurulmustur.

Yalniz tarihi yasamislik "tarih tekerrurden ibarettir" atasozunu dogrularmiscasina ve yasadigi tarihteki her bir karakterin nasil ABD gibi gucler tarafindan ulke ve topluma dayatildigini gorerek ve bunlarin degisiminide yasayarak; aslinda kendi yasamadigi donem hakkinda da yukardaki atasozu temelinde gercekleri algilayabilir.

En azindan ben bireysel olarak, Demirel'in Ozal'in ve Erdogan'in, K.Evren'in, F.Gulen'in, Ocalan'in, donemlerini yasamis biri olarak; Menderes'in, Inonu'nun ve Ataturk'un donemlerini de gercekleri ile algilamakta zorluk cekmiyorum.

Tabi tarihte olani gercekleri ile algilamak en basta bulunulan donemin algi operasyonunun oyununa gelmemek ve bunun farkinda olmak ile mumkundur.

Demirel bir democrat degildi. O da digerleri gibi hesap vermeden ve her turlu toplumu ve farkli halklarini ve kesimlerini dusunmeyen ve onlara zulmeden katleden sirlari ile birlikte gitti.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 17:06 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 16:31 ----------

İşte 25 NİSAN 1972 Cumhuriyet Gazetesi küpürleri...

4.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

X

FAdmin
Onursal Üye
Allah rahmet eylesin, bildigim kadariyla masondu rahmetli.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Allah rahmet eylesin, bildigim kadariyla masondu rahmetli.

Sence mason olmasinin uyguladigi siyaseti ile bir ilgisi var mi?

Yani mason oldugundan mi boyle bir siyaset uyguladi?

Ayrica ABD'nin ulke ve toplumun basina sardigi karakterlerden hangisi mason degil?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç