Neler yeni

Türk mitolojisi

rainbow64

Yeni üye
Katılım
6 Şub 2010
Mesajlar
340
Puanları
0
Yaş
31
Türk mitolojisi, tarihi Eürk halklarının inanmış oldukları mitolojik bütüne verilen isimdir. Eski efsaneler, Türk halklarının eski ortak inancı Tengricilikten öğeler taşır. Bunların bazıları sonradan islami öğeler ile değiştirilmiştir.
Türk mitolojisi, birçok araştırmacıya göre aynı Tengricilikte de olduğu gibi tektanrıcı bir temelden, zamanla çoktanrıcı bir biçime doğru gelişmiştir. Ayrıca tarihi Türk halklarının temasa geldikleri Zerdüştlük, Mani dini ve Budizm de Türklerin mitolojisinde izler bırakmıştır. Bu yüzden genel bir tanım olan Türk mitolojisine, halkların çeşitliliği ve inançtaki farklı unsurlar göz önünde tutulursa Türk Mitolojileri demek daha doğru olabilir.

Anadolu Türkleri'nin Mitolojisi


Türklerin 10'ncu yüzyıldan itibaren Anadolu'ya akın etmeleri sırasında Orta Asyahttp://tr.wikipedia.org/wiki/Orta_Asya'dan birçok destanlar ve hikâyelerde getirmişlerdir. 11'nci yüzyılda Akkoyunlu devletinde, Orta Asya'dan yeni gelmiş Türk boylarının anlattıkları hikâyeler tanılmayan bir yazar tarafından "Dede korkut masalları" olarak kaleme alınmışdır. Ama Türklerin Anadolu'ya gelmelerinden önce de burada çok renkli mitler bulunmaktadır. Bu mitler Anadolu Türklerinin mitolojisinde de izlerini bırakmıştır.
Örneğin Pamukkale hakkında eski bir Yunan efsanesi günümüze kadar hala anlatılmaktadır. Bu efsaneye göre çirkin bir kız dışlanmaktan usanmıştır ve hayatına son vermek ister. Pamukkale'nin teraslarından kendini aşağıya atar ve içi kaynak suyu dolu bir terasın içine düşer. Ava çıkmış bir prens bu olayı görür ve hemen oraya koşar. Bir bakar ki kollarında kendine gelen kız adeta bir dünyalar güzeli. Meğer Pamukkalenin şifalı kaynak suyu kızı güzelleştirmiş. Sonra ikisi evlenir ve mutlu olurlar.
Osmanlılarda mitoloji

Osmanlıların en mühim efsanesi, imparatorluğun kurulmasından önce Osman beyin bir rüya görmesi ve bu rüyayı bir şeyh tarafından açıklatması, anlatılan efsanedir. Şeyh, Osman beyin gördüğü rüyanın onun bir cihan devleti kuracağına alamet olduğunu açıklar ve bu rüya gerçek olur.

 

ls2

Aktif üye
Katılım
1 Kas 2012
Mesajlar
2,768
Puanları
38
Türk mitolojisi müfredatta yok ve bu yüzden bir çoğumuzun bilgiside yok.

Şu videoyu paylaşmak istiyorum ( benim bildiğim kadarı ile bu videoda özetlenenler rus bilim adamlarının Altay bölgesi Türklerinden derledikleri inançlar/destanlar/anlatılardır.(yaşayanlardan konuşarak aldıkları bilgiler.)

https://www.youtube.com/watch?v=_xPKCJg4yNo
 

kahin

Yeni üye
Katılım
1 Ağu 2018
Mesajlar
1,196
Puanları
0
Yaş
52
buda ilk türk mitoloji kahramanı ve ilk inşaat tanrısı hamaluss ameloss :D ( tamda türk mitolojisine uygun bir tanrı) .
 

Ekli dosyalar

esekherif

Yeni üye
Katılım
3 Nis 2015
Mesajlar
948
Puanları
0
Türk diye bir şey yoktur arkadaşlar. Eskiden Anadolu'ya kar yağdığında kart kurt turk sesleri çıkarmış. Kurt, Turk, turp , trump aynı şeylerdir.
 

ls2

Aktif üye
Katılım
1 Kas 2012
Mesajlar
2,768
Puanları
38
Şamanizden gelen adetlerimiz başlığında yazdığım şeyler Türklük diye bir şey olduğunun hayatın içinden kanıtlarıdır.
Diğer kanıt Türk töresinin ürünü olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin varlığıdır.

Dilimiz,destanlarımız,inançlarımız ortadadır Türk diye birşey yok diyorsanız buyrun anlatın.

7 yüzyılda yaşamış birine Arap tanrılarından biri, bak seni sevdim, şunu bil ki tek yaratıcı benim demiş. milliyetçiliğide haram kılmış. delilliniz buysa iyi günler dilerim :)

Şahsi görüşüm miliyetçiliği haram kılma sebebi zaten din dediği şeyin %90 dan fazlasının arap töresi,milliyetçiliği olmasındandır.