Tümörler İçin Biyosensör

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Biyoloji kategorisinde telrunya tarafından oluşturulan Tümörler İçin Biyosensör başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,880 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Biyoloji
Konu Başlığı Tümörler İçin Biyosensör
Konbuyu başlatan telrunya
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Nejdet Evren

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Alman bilim adamlarının geliştirdiği mikroçip sensörü, yakınlarındaki tümörün büyüyüp büyümediğini belirleyecek şekilde oksijen seviyelerini ölçmeye duyarlı. Oksijen seviyesinde azalma, tümörün büyüdüğüne işaret ediyor; böylece hastanın doktoruna gelişmeyle ilgili bilgi iletiliyor. Sonuçlar doktorun bilgisayarına kablosuz olarak aktarılabiliyor; böylece hastanede tarama yapılması ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. Gelecekte bu cihazın, vücudun tümörden etkilenen bölgesine doğrudan ilaç iletmesini sağlayacak modellerinin de tasarlanması gündemde.

Bana kalırsa haber teknolojinin gerçek amacına hizmet ettiğinin göstergesi ve oldukça önemli bir haber. Kemoterapinin zararları hakkında çok şey duydum çünkü ve bu şekilde tüm vücut yerine kanserli bölgeye yapılan müdahale yan etkileri azaltıcı nitelikte olabilir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
nano-teknoloji ile minik robotların biyolojik sürece müdahalesini ön-gören bilim insanları neşter ile yapılan operasyonları tam bir kıyım olarak değerlendirmektedirler. bilimsel gelişmelerin tüm canlıları için yararlı kullanılması dileğini saklı-sıcak tutuyorum. bilgilendirme için teşekkür ediyorum...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç