Toplum için mi Kendin İçin mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde albertinkaranfili tarafından oluşturulan Toplum için mi Kendin İçin mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,857 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Toplum için mi Kendin İçin mi?
Konbuyu başlatan albertinkaranfili
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
  • Gezegenin daha başarılı insana ihtiyacı yok. Umutsuzca daha çok barış elçisine, çözümcüye, onarıcıya, hikaye anlatıcılarına ve her türden sevgiye ihtiyacı var.
  • DALAİ LAMA

ls2

Kahin
Onursal Üye
Adamların elinde nükleer bomba var. hemde bir sürü. daha şurda 70 yıl önce dünyanın en kanlı savaşı yaşandı... birey olarak barış yanlısı olmanızı anlayabilirim. ama devlet savaşa hazır olmalı,ne yapmalı ne etmeli bizde nükleer bomba yapmalıyız..barış kavramı/inancı/özlemi bir afyon gibi bizi uyuşturmamalı..

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
İnsanı daha iyiye hazırlayan şeyin (daha çok) zorluklar olduğunu düşünüyorum o yüzden bana zarar vermeyecekse savaş yanlısı olmayı tercih ediyorum. Ayrıca bana savaşın hareketli ortamı barışın sakin ve kolay tahmin edilebilir ortamından daha ilgi çekici geliyor. Bu yüzden benim için barış toplum için savaş diyorum.

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Daha çok bomba sadece daha fazla ölüm getirir...Yıkımın olduğu yerde gelişme de olmaz....

ls2

Kahin
Onursal Üye
Daha çok bomba sadece daha fazla ölüm getirir...Yıkımın olduğu yerde gelişme de olmaz....

diyelim rusya ile savaşa girdik..konvansiyonel silahlarla yapılan savaşta kazanmak üzereyiz..adamlar kaybedeceğini anlayınca kullanacak nükleer silahlarını.

sonuç; savaşı kazanma şansımız YOK!

adamların şartlarına boyun eğeceğiz.. başka bir topluluğun boyunduruğu altına gireceğiz. ve sonunda belkide dünyadan silineceğiz.

İnsan yırtıcı bir hayvan dostum..bunun değişmesi belki binlerce yıl sonra mümkün ama şu an değil..ikinci dünya savaşına bak neler oldu! daha yaklaşık 70 yıl önce!

barış söylemi milli şuuru uyuşturmasın, savaşa hazır olmalıyız..hemde en son imkanlar ile..

anlatmaya çalıştığım budur.. barış düşüncesi; katilam ,yağma,tecavüz,zulum ve korkunç acılar getirirse bunda senin payın olur mu olmaz mı birde bu açıdan düşün..

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Başkasının boyunduruğu altında yaşayabilirsin ama başkasının kanıyla yaşayamassın,elleri kanlı olmaktansa teslim olmayı yeğlerim...Sonra bu devirde özgür olmayan ülke mi kaldı ve dahası hepimiz American boyunduruğu altında yaşamıyormuyuz onlar ne derse o oluyor,ne kadar güçlü olursan ol sen den güçlüsü mutlaka vardır....

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Başkasının boyunduruğu altında yaşayabilirsin ama başkasının kanıyla yaşayamassın,elleri kanlı olmaktansa teslim olmayı yeğlerim...Sonra bu devirde özgür olmayan ülke mi kaldı ve dahası hepimiz American boyunduruğu altında yaşamıyormuyuz onlar ne derse o oluyor,ne kadar güçlü olursan ol sen den güçlüsü mutlaka vardır....

Bu kadar teslimiyetçi yaklaşma.

Şu an cebir yapabiliyorsan ilkokulda öğrendiğin dört işlem sayesindedir.

Malala'yı bilir misin?Gerçi nerden bileceksin,kız neredeyse hiç bir medya organında yer almadı ki.

Kısaca bu kız,ülkesinde kızların okumasına getirilen yasağa teslim olmayıp kendi tabiriyle "sihirli kalem" dediği kalemi ile bildiriler dağıtarak kızların da okumaya hakkı olduğunu savundu.

Sahip olduğu beyine bilgi girmesi gerekirken "kurşun girdi".

Fakat o pes etmeden şu düstur ile üniversite öğrenimine kadar yükseldi ve hem cinslerine cesaret verdi:

"Bir çocuk,bir öğretmen,bir kalem ve bir kitap dünyayı değiştirebilir."

Açıkla bana bu kızın neresi teslimiyetçi.

Bir başka örnek,karşısında on katı kadar daha fazla insan varken girdiği savaşlardan büyük oranda galip çıkan Muhammed;kendini bildi bileli varlığından emin olduğu tek şey olan namusuyla Mısır kralına Vezir olabilen Yusuf;savunduklarının arkasında değil önünde yer alarak koskoca İsrail kavmini inancına çekebilen Musa sence teslimiyetçi midir?

Değildir.

Savunduğun hümanist temelli "Ben kan istemem..." düşüncesi eksik bir düşüncedir.Dünyadan eksik bir cümledir,güncelden eksik bir cümledir,insandan eksik bir cümledir.

Şimdiden boyunduruğunu kabul ettiğin Amerika'nın hükmü,senin eline verdiği telefonu,bilgisayarı,teknolojiyi kullanmamakla değil;doğru şekilde kullanıp sana doğrultulmuş silahı tersine çevirerek iki kaşının ortasına sıktığında biter.

Beklenen budur;racon budur.

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Malala'yı tanıyorum ve örnek davranışı nedeniyle kendisine hayranım,ben kesinlikle teslimiyetçi olmayı savunmuyorum yalnızca savaşların bir çözüm olmadığını savunuyorum...

Diyelim ki bize Rusya savaş ilan etti ve karşı koyduk bu manasız savaşta aynı suriyede olduğu gibi masumların ölmeyeceğinin garantisini verebilirmisiniz?

Zorla askere alınmış bir Rus askerinin öldürmek ne kadar insancıl?

Bu savaşla Türk halkından ve Rus halkından analar çocuklar ölecektir...

Oysa biraz alttan almayla barış sağlanabilirdi...

Benim demek istediğim budur...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Malala'yı tanıyorum ve örnek davranışı nedeniyle kendisine hayranım,ben kesinlikle teslimiyetçi olmayı savunmuyorum yalnızca savaşların bir çözüm olmadığını savunuyorum...

Diyelim ki bize Rusya savaş ilan etti ve karşı koyduk bu manasız savaşta aynı suriyede olduğu gibi masumların ölmeyeceğinin garantisini verebilirmisiniz?

Nasıl bir hayal dünyasında yaşıyorsunuz acaba? Rusya bize savaş açarsa, karşılık verseniz de vermeseniz de ilk masumlar ölecektir zaten.

Saddam, Kuveyt'i işgal ettiği zaman hatırlarsanız Kuveytliler yeterli askeri güce sahip olmadığı için direnemedi ve Saddam'ın askerleri, kadınlara sokaklarda tecavüze edip, kimisini canlı kimisini ölü ağaçlara astı. Bu görüntüler o dönem tüm Dünya tarafından izlendi yani sizin anlamadığınız olay bu: Bir ülke işgal edilirse ilk masumlar hedeftedir ve her insan elinden geldiğince bu işgale direnmek zorundadır. Tepkisizce bu işgali seyrettiğiniz zaman belki elinize kan bulaşmaz ama ruhunuz kana bulanır.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye

Öldürmek yerine ölmeyi seçmek ne kadar insancıl?

Eğer iki ülke savaş kararı almışsa ikisi de kazanacaklarının ve kaybedeceklerinin hesabını yapmışlardır, kimse albertinkaranfilinin süper hümanist düşüncelerini umursamaz.

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Görüyoruz ki ebedi barış asla gelmeyecek,çünkü yüksek düzeyde güvensizlik var ve kötüler her yerde,Saddam bir kötü olabilir mesela ama ona direnmeyen ordusu daha kötüdür,eğer saddamın ordusunda çıkıp benim dediğimi diyen biri çıksaydı o zaman Kuveyt işgal edilmezdi anlamıyorsunuz biz çoğalmalıyız ve hükümranlık kurmak isteyenler başka işlerle uğraşmalı bilgisayar oyunu oynasınlar devlet yönetmesinler....

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Görüyoruz ki ebedi barış asla gelmeyecek,çünkü yüksek düzeyde güvensizlik var ve kötüler her yerde,Saddam bir kötü olabilir mesela ama ona direnmeyen ordusu daha kötüdür,eğer saddamın ordusunda çıkıp benim dediğimi diyen biri çıksaydı o zaman Kuveyt işgal edilmezdi anlamıyorsunuz biz çoğalmalıyız ve hükümranlık kurmak isteyenler başka işlerle uğraşmalı bilgisayar oyunu oynasınlar devlet yönetmesinler....

Çok farklı şeylerden bahsediyoruz. Savaş karşıtlığı ayrı bir olay, birisi size savaş açtığı zaman direnmek-vatanı savunmak apayrı bir olay.

İngiltere'nin bugün Kıbrıs Türk kesimini işgal edememe sebebi: Türkiye'nin karşılık vereceğini biliyor olmasıdır. Sizin mantığınızla hareket eden insanlar olduğu zaman İngiltere gider Kıbrıs'ı alır, Yunanlılar adaları işgal eder ya da İsrail hayalindeki ülkeyi kolayca kurar.

Savaşların yaşanmasını hiç kimse istemez fakat işgal tehdidi karşısında da sessiz kalınamaz. Saddam'ın askerlerinden bazıları o gün yaşananlara karşı çıkmış olabilir fakat karşılığında Saddam tarafından kurşuna dizilmişlerdir.

Rusya örneği vermiştiniz, Kızıl Ordu'nun Alman kadınlarına yaptığını da unutmayın.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye

Seni anlıyorum. anlamıyor değilim.(kimse eline silah almazsa savaşlarda biter elbet)

ama bak israilliler filistinlileri öldürüyor. hemde umarsızca.
niye?
çünkü biliyorlar ki bunların gücü yok(askeri ve siyasi) bize bişi yapamazlar, öyleyse ateş serbest!

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Konu ile alakası olabileceğini düşündüğüm için bu bölüme eklemek istedim.
Nihat Hatipoğlu'na sahur programında bir kadın, "Kendimi erkek gibi hissediyorum, ne yapabilirim?" şeklinde bir soru yöneltmiş ve bu durum karşısında, Nihat Hatipoğlu'nun tavrını ne kadar zorlansa da medeni buldum çünkü böyle bir soruya bence çok hazırlıksız yakalandı.
Halkın sakinliği de çok şaşırtıcıydı. İnsanları yargılamadan anlamaya başlıyor olabilir miyiz acaba?
Dilerim kadın şehrine döndüğü zaman mahalle baskısına da uğramaz.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye

Belkide özürlü doğmaktan bile talihsizce bir durum.. toplumcu düşüncelerimiz bu ve benzeri insanları asla rahat bırakmaz..büyük bir ada ülkesi bu ve benzeri insanlara mahsus kılınsa ve orada kendi düzenlerini kurup rahatça yaşasalar iyi olurdu..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Belkide özürlü doğmaktan bile talihsizce bir durum.. toplumcu düşüncelerimiz bu ve benzeri insanları asla rahat bırakmaz..büyük bir ada ülkesi bu ve benzeri insanlara mahsus kılınsa ve orada kendi düzenlerini kurup rahatça yaşasalar iyi olurdu..

Hayatları gerçekten çok zor; çünkü asla hissetmedikleri ve olmadıkları birisi gibi davranmaya mecbur bırakılıyorlar. İş konusunda da eskiye göre şartlar daha iyi galiba çünkü bazı mağaza ve kafelerde bu durumdaki insanlara özel kontenjanlar varmış.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç