Tez konusu/ Yardim.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sosyoloji kategorisinde Ashriel tarafından oluşturulan Tez konusu\/ Yardim. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,797 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sosyoloji
Konu Başlığı Tez konusu\/ Yardim.
Konbuyu başlatan Ashriel
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ashriel

Ashriel

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhaba. Burasi konu icin uygun yer mi bilmiyorum lakin acmis bulundum. Ben sosyoloji 3. sınıf ogrencisiyim bazılarınız tanır beni. Cok kisa bir sure icinde tez konusu bulmam gerekiyor ancak aklımda belli bir konu yok. Netten arastiracaktim ve bir an aklıma burası geldi. Çok değişik başlıklar açılıyor ve çok değişik fikir barındıran insanlar var. Belki bana da bir yardiminiz dokunur dedim. Dokunur mu?

Aklında fikir olan burada paylasirsa çok sevinirim, teşekkürler şimdiden.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
toplumda "ötekileştirme" olgusu üzerine bir çalışma yapabilir ve ötekileştirenler ile ötekileştirenlerin sosyal-psiklolojik, ekonomik-politik yapıları ile aynı zeminde nasıl yaşadıklarına dair araştırmalarınızı tartışmaya açabilirsiniz.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Değerli Ashriel. Başarılar diliyorum.
Doğaya ve insana dair çok şeyin, belki de amaçlanan rotadan istem dışı da olsa çıkılması sonucu günümüz insanı ruhsal bakımdan olumsuz anlamda derinden etkilendi. Sanayi devrimi, Makineleşme, Teknolojik devrim derken “insanâ€￾ “insanlıkâ€￾ merkezinden uzaklaşır/uzaklaştırılır oldu. İnsanlaşma adına yapıldığı iddia edilen insanlaşma çabalarının bile; hırs çabası ardında bir avuç fazladan ürün elde etmek için nebatın,doğanın genetiğinin yapısını bozma (vs. vs. )cüretini gösteren bilim, İnsan yapısının ruhsal genetiğini dikkate almamakla ve daha ileri bir cüret göstererek, bunu bile insan’a reva görme gafletine düştü.
“Süper güçlerâ€￾ denen emperyalistler önceleri petrol savaşı dedi,talan etti, ortalık darmadağın edildi. Ardından daha vahim bir yoksunluk tehditi baş gösterdi. Su savaşları başladı. Bunlar hep demokrasi,insan refahını tüm kitlelere yaymak, yeni dünya düzeni, globalleşme gibi idealarla süslenip bezenip piyasaya arz edildi. Burada bir talep meselesi de yoktu ayrıca, yapmak isteyenin idealiydi,güç elindeydi yaptı ve yapıyor. (Bu aşamalarda olan biten psikolojik savaşları, diğer detayları saymaya gerek yok)
Böylelikle, bir yandan da İnsan, öncelikle özüne, sonrasında çevresine ve bunun paralelinde ait olduğu topluma yabancılaştırılma evrimine itildi. İnsan, kendisine “yabancılaştırıldıâ€￾ Teknoloji ileri safhalara ulaştı, özel alanımıza çok fazlası ile girildi. Uydu vasıtasıyla, evlerimizin içinin bile izlenmesi mümkün hale geldi. Tüm bunlar birdenbire ortaya çıktığında yıkıcı bir zihinsel kaoslara yol açtı. Bu kaoslardan en büyük darbeyi de insan ruhu aldı. Çünkü bu yarışlar,amacı süslenmiş göz boyayıcı savaş senaryoları pek çok hırsı tetikledi,tetikledi. Umulmadık, beklenmedik reaksiyonlarla karşılaşıldı, çünkü insan zihni ve ruhsal yapısının (kendilerince, bu değerler önem arz etmeyen, “süper güçâ€￾ adı verilenlerce hunhancarca göz ardı, dolayısıyla katli) ihmali nedeniyle hesapta olmayan “oyun bozanâ€￾ durumlar yaşattı, bu da toplumları daha,daha fazla zedeledi…(Toplumsal etkileşimler ve sonuçları tartışılmazdır)
Bu demek oluyor ki, tarihinde hiç olmadığı kadar hasar gören, canavarların elinde oyuncak olan insan kimliği bunalıma girdi. Bu da; bireysel ve toplumsal davranış ve idealarda çatışma ve sonuç olarak çöküşlerle karşı karşıya kalındı, anlamına gelmektedir.
Böyle kaotik bir ortamda, belki geçmiş hiçbir dönemde olmadığı kadar iyi,â€￾ davranış bilimcilerineâ€￾, “sosyologlara “ kitleler olarak büyük ihtiyaç duyulmaktadır.
Ben olsam “BU KONUDA “NELER YAPILABİLİRâ€￾? İ tez konusu olarak seçerdim. Acizane fikrimdir.
Dilerim tezin ve her şey “ Gönlünce olsunâ€￾…

Melodram

Yeni üye
Yeni Üye
- Küreselleşme sürecindeki üretimde insan faktörünü ele alabilirsin, daha açık anlatmaya çalışayım mesela bir ayakkabının üretiminde çalışan iş gücünün, o ayakkabının üretilmesinden sonra ayakkabının yanından bile geçememesi gibi. Çalışan ve tüketen arasındaki farkları, küreselleşmeye katkının en çok gelişmemiş sınıflar tarafından yapılmasının etkilerini anlatabilirsin. Sömürülenlerin tabandaki emeklerini hiçe sayan tavandaki sömürücüleri ele alabilirsin, bir sürü şey çıkarabilirsin tabii bundan.
- Batı'nın ''modernleşin'' tezini uygularken taklit ettiğimizi mi yoksa sadece tekniğini mi aldığımızı inceleyebilirsin. Bir başka ülkenin modernleşme anlayışını birebir taklit etmeye çalışmanın toplumda yaratacağı zararları inceleyebilirsin.
- Alvin Toffler'in 3. Dalga Toplum anlayışının günümüze etkilerini ve daha ileri de neler olabileceğini ele alabilirsin.
- Bir de en klasiği kadının toplumdaki ilerleyişini, iş gücüne katılımını, söz sahibi olma sürecini ele alıp, bütün feministliğinle lanet olasıca erkeklerin kadın düşmanlığına son verebilirsin.
Sosyolojiyi yarım bırakmış ama kendi bölümümde de sosyoloji ağırlıklı dersler görmem sebebiyle önerilerimi arttırabilirim tabii, ben bunlardan birkaçıyla ilgili sunum hazırladığımda hocam beğenmişti, belki senin de işine yarar. İnternetten araştırmak istersen de ekşi sözlükte bununla ilgili bir başlık vardı, bayağı detaylı konuları yazmışlar oradan yardım alabilirsin.
Kolay gelsin şimdiden.
Ha ya da mesela bizim bazı konularda anlaşamıyor olmamızdan yola çıkarak, siyasi ve kültürel açıdan farklılıklar gösteren, anlaşamayan insanların toplumda nasıl birlikte yaşayabileceğini ele al, farklı düşüncelerin bir arada bulunabilmesini kabullenme evresini anlat, bak bu da güzel olabilir. Sonuçta toplumdaki en gerçek şey bu, farklılıkların birliği. Hatta tezin bir kısmına insanlarla yaptığın röportajvari konuşmaları da ekleyebilirsin, o farklılıkları daha net vurgulayabilmek adına.
Kolay gelsin dedikten sonra da duramamışım yalnız, şimdi gerçekten kolay gelsin.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
siz nelerden hoşlanırsınız diye sromak isterim öncelikle
ve üç yıl içinde en çok neden keyif aldınız mesela; ya da gerçekten içine girdiğiniz ya da içinize girmiş bi konu ya da var mı?
en çok eğlendiğiniz anı hatırlıyor musunuz?
ya da en çok bi şey öğrenmiş ve öğreniyor-gelişiyor hissettiğinizianı; ya da konuyu
ve hocalardan-ders vericilerden/analtıcılardan bağımsız mı konu? bir danışmanınız var mı?
bunları düşündünüz mü?
siz eğlenerek neyi yapabilirsiniz ve sıkılmadan ve inceleme içine girerek yorulmadan?
bunu düşündünüz mü?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ben toplumbilimi daha çok seviyorum ve bunu psikolojiye yakınlaştırıyorum
insan psikolojisi-kitle bilinci ve pşisesi kavramı
yani bir sosyoloji diye olguları bölmek-bilmiyorum
bu durumda ben bağımsız bir önerge olarak ama konudan bağımsız
insan mitleri-psikolojisi ve psişe-si-leri önermesi
ya da Jung örneğin; (bağımsız bi araştırma -fikir vermesi için örneğin-)
Genel küresel mitler ve bağımsız mitler-mitolojiler
bunun dışında eskikeden fikir vermek/almak için yatıya yatılırdı örneğin; berrak bir uyku ile;
görücü şamanlar vardı ve toplum liderleri
bunun gibi şeyler;
yatıya yatmak bir kültürdür-mittir ya da efsanedir;
örneğin mit avcıları vardır(mit busters) mit avlarlar
bunun gibi;
doğaç eğlenceli bi şey sizi sürükleyecek içinizden ne gelirsE;
toplum kültürü ve folklorü değerlendirmesi örneğin hatta örneğin köyleri gezerek derleyebilirsiniz;
Mustafa amca nın köyüne gidin ve (başka köylere) eşekçi Mustafa Amca onu hikaye yapın çok seveceksiniz;
Hikayeyi inceleyin örneğin Nesin'nin Sizin Köyde EŞek Yok mu hikayesini ve çivili kazığını ;
benim ki konudan bağımsız ama; tez yapmayın-siz bilirsiniz ne isterseniz onu yapın -bize sormayın- ama bize de haber verin;
Yazıp gidiyorlar sonra merakta kalıyoruz ne yaptı yazdı diye;
biri diye biri uğradı buraya (ki Ashirel sizin bi adınzı var) (hala hatırlanan) sonra sormadı bizi bi daha oluyor; olmasın emi;

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Merhaba. Burasi konu icin uygun yer mi bilmiyorum lakin acmis bulundum. Ben sosyoloji 3. sınıf ogrencisiyim bazılarınız tanır beni. Cok kisa bir sure icinde tez konusu bulmam gerekiyor ancak aklımda belli bir konu yok. Netten arastiracaktim ve bir an aklıma burası geldi. Çok değişik başlıklar açılıyor ve çok değişik fikir barındıran insanlar var. Belki bana da bir yardiminiz dokunur dedim. Dokunur mu?

Aklında fikir olan burada paylasirsa çok sevinirim, teşekkürler şimdiden.
Sosyo-psikoloji ve birey olmak konusunu isleyebilirsin.

Gezi direnisi sana bu konuda isiktir.

Bireyin, toplumsal kisiligin suru psikolojisi ve korku felsefesinden siyrilip, sosyo-etik farklarin butunlugunde ve herrkesin bireysel temelde ortak savasimi.

Buradan sosyoloji ile psikoloji arasindaki bagi da kurabilirsin.

Ayrica birey olmakile, bananeci, bencil, bireyci olmak farklari da bu konuya girebilir.

Benim lakabimin konu ile ilgili ve gezi ile ilgilioldukca basligi ve mesaji var, sitemizde.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
beyaz tavaşanı izleyin ve olaylar kendini kovalasın;

hatırlayın alice birden;

nasreddin hocanın bile eşeği var; Örneğin bi Karadeniz köyüne gidin-(kasteçalar ile kayıt-teyp) Yerelhkiayeler isteyin-komik amcalar geçmiş yaşamışlar; Bir yaşa msderleyin ve oalylar zinciri, bir köyü herkesten dinleyin, yatın konaklayın,, buram buram hava soluyun, yeniden okuyun başlayın Rİzelilier; Baştan aşağıya güldürsün sizi; patlatsın, yerel analtıcılar ve komikler derleyin örneğin; her şey eğlencelidir; eğer arıyorsanız

Ashriel

Felsefe.net
Yeni Üye
Birden bize tez konunuzu mail olarak atın diye duyuru yaptıkları için ben de o korku ve telaş içerisinde, doğru düzgün bilgim olmadan ve bilgi vermeden burada sizden tez konusu istedim. Güzel fikirler çıkmış teşekkür ederim. Benden tam olarak bir tez konusu değil de hangi alanda tez yazmak istediğim ve hangi hocayı istediğim istenmiş. Danışmanım olmasını istediğim bir hoca var tabiki lakin seçim yaparken onun alanına da hitap etmesi gerekiyormuş. Hocam sınır çalışıyor lakin değişim sosyolojisi, toplumsal tabakalaşma, kurumlar sosyolojisi, hukuk sosyolojisi gibi derslerimize de girdi, bu alanlarda da olabilirmiş. Birkaç konu kafamda belirleyip, o hocamla pazartesi günü görüşeceğim inşallah. Ondan sonra sanırım bir şeyler daha da netleşir.

toplumda "ötekileştirme" olgusu üzerine bir çalışma yapabilir ve ötekileştirenler ile ötekileştirenlerin sosyal-psiklolojik, ekonomik-politik yapıları ile aynı zeminde nasıl yaşadıklarına dair araştırmalarınızı tartışmaya açabilirsiniz.

Açıkcası bu konu hoşuma gitti lakin nasıl bir başlık altında toparlayabileceğimi bilemedim. Hocama danışacağım bunu ama seçeceğim konunun beni çok fazla uğraştırmasını da istemiyorum. Yani literatür sıkıntısı çekmek istemiyorum. Mesela bu konuda anket yapmak güzel olabilir.

Değerli Ashriel. Başarılar diliyorum.
Doğaya ve insana dair çok şeyin, belki de amaçlanan rotadan istem dışı da olsa çıkılması sonucu günümüz insanı ruhsal bakımdan olumsuz anlamda derinden etkilendi. Sanayi devrimi, Makineleşme, Teknolojik devrim derken “insanâ€￾ “insanlıkâ€￾ merkezinden uzaklaşır/uzaklaştırılır oldu. İnsanlaşma adına yapıldığı iddia edilen insanlaşma çabalarının bile; hırs çabası ardında bir avuç fazladan ürün elde etmek için nebatın,doğanın genetiğinin yapısını bozma (vs. vs. )cüretini gösteren bilim, İnsan yapısının ruhsal genetiğini dikkate almamakla ve daha ileri bir cüret göstererek, bunu bile insanâ€ââ€￾¢a reva görme gafletine düştü.
“Süper güçlerâ€￾ denen emperyalistler önceleri petrol savaşı dedi,talan etti, ortalık darmadağın edildi. Ardından daha vahim bir yoksunluk tehditi baş gösterdi. Su savaşları başladı. Bunlar hep demokrasi,insan refahını tüm kitlelere yaymak, yeni dünya düzeni, globalleşme gibi idealarla süslenip bezenip piyasaya arz edildi. Burada bir talep meselesi de yoktu ayrıca, yapmak isteyenin idealiydi,güç elindeydi yaptı ve yapıyor. (Bu aşamalarda olan biten psikolojik savaşları, diğer detayları saymaya gerek yok)
Böylelikle, bir yandan da İnsan, öncelikle özüne, sonrasında çevresine ve bunun paralelinde ait olduğu topluma yabancılaştırılma evrimine itildi. İnsan, kendisine “yabancılaştırıldıâ€￾ Teknoloji ileri safhalara ulaştı, özel alanımıza çok fazlası ile girildi. Uydu vasıtasıyla, evlerimizin içinin bile izlenmesi mümkün hale geldi. Tüm bunlar birdenbire ortaya çıktığında yıkıcı bir zihinsel kaoslara yol açtı. Bu kaoslardan en büyük darbeyi de insan ruhu aldı. Çünkü bu yarışlar,amacı süslenmiş göz boyayıcı savaş senaryoları pek çok hırsı tetikledi,tetikledi. Umulmadık, beklenmedik reaksiyonlarla karşılaşıldı, çünkü insan zihni ve ruhsal yapısının (kendilerince, bu değerler önem arz etmeyen, “süper güçâ€￾ adı verilenlerce hunhancarca göz ardı, dolayısıyla katli) ihmali nedeniyle hesapta olmayan “oyun bozanâ€￾ durumlar yaşattı, bu da toplumları daha,daha fazla zedeledi…(Toplumsal etkileşimler ve sonuçları tartışılmazdır)
Bu demek oluyor ki, tarihinde hiç olmadığı kadar hasar gören, canavarların elinde oyuncak olan insan kimliği bunalıma girdi. Bu da; bireysel ve toplumsal davranış ve idealarda çatışma ve sonuç olarak çöküşlerle karşı karşıya kalındı, anlamına gelmektedir.
Böyle kaotik bir ortamda, belki geçmiş hiçbir dönemde olmadığı kadar iyi,â€￾ davranış bilimcilerineâ€￾, “sosyologlara “ kitleler olarak büyük ihtiyaç duyulmaktadır.
Ben olsam “BU KONUDA “NELER YAPILABİLİRâ€￾? İ tez konusu olarak seçerdim. Acizane fikrimdir.
Dilerim tezin ve her şey “ Gönlünce olsunâ€￾…

Teşekkür ederim lakin bu konuda neler yapılabilir gibi bir tez için lisans bazında yetersiz olduğumu düşünüyorum. Konu derin ve ağır geldi bana. :)

- Küreselleşme sürecindeki üretimde insan faktörünü ele alabilirsin, daha açık anlatmaya çalışayım mesela bir ayakkabının üretiminde çalışan iş gücünün, o ayakkabının üretilmesinden sonra ayakkabının yanından bile geçememesi gibi. Çalışan ve tüketen arasındaki farkları, küreselleşmeye katkının en çok gelişmemiş sınıflar tarafından yapılmasının etkilerini anlatabilirsin. Sömürülenlerin tabandaki emeklerini hiçe sayan tavandaki sömürücüleri ele alabilirsin, bir sürü şey çıkarabilirsin tabii bundan.
- Batı'nın ''modernleşin'' tezini uygularken taklit ettiğimizi mi yoksa sadece tekniğini mi aldığımızı inceleyebilirsin. Bir başka ülkenin modernleşme anlayışını birebir taklit etmeye çalışmanın toplumda yaratacağı zararları inceleyebilirsin.
- Bir de en klasiği kadının toplumdaki ilerleyişini, iş gücüne katılımını, söz sahibi olma sürecini ele alıp, bütün feministliğinle lanet olasıca erkeklerin kadın düşmanlığına son verebilirsin.
Sosyolojiyi yarım bırakmış ama kendi bölümümde de sosyoloji ağırlıklı dersler görmem sebebiyle önerilerimi arttırabilirim tabii, ben bunlardan birkaçıyla ilgili sunum hazırladığımda hocam beğenmişti, belki senin de işine yarar. İnternetten araştırmak istersen de ekşi sözlükte bununla ilgili bir başlık vardı, bayağı detaylı konuları yazmışlar oradan yardım alabilirsin.
Kolay gelsin şimdiden.
Ha ya da mesela bizim bazı konularda anlaşamıyor olmamızdan yola çıkarak, siyasi ve kültürel açıdan farklılıklar gösteren, anlaşamayan insanların toplumda nasıl birlikte yaşayabileceğini ele al, farklı düşüncelerin bir arada bulunabilmesini kabullenme evresini anlat, bak bu da güzel olabilir. Sonuçta toplumdaki en gerçek şey bu, farklılıkların birliği. Hatta tezin bir kısmına insanlarla yaptığın röportajvari konuşmaları da ekleyebilirsin, o farklılıkları daha net vurgulayabilmek adına.
Kolay gelsin dedikten sonra da duramamışım yalnız, şimdi gerçekten kolay gelsin.

Fikirlerin cidden güzel. Sanırım bunları da hocama sunacağım. Son söylediğin bana Nejdet Evren'in söylediğiyle uyuşuyor gibi geldi ki bu konuyu cidden beğendim. Eğer hocam da uygun görür ve yapabileceğimi düşünürse bu konuyu seçme olasılığım yüksek. Zaten tezimde sadece literatürden yararlanmak değil de kendi anketimi, mülakatımı yapıp kendi sonucuma varabilmek istiyorum açıkcası. Bu konu da bunun için uygun gibi. Teşekkür ederim.

ben toplumbilimi daha çok seviyorum ve bunu psikolojiye yakınlaştırıyorum
insan psikolojisi-kitle bilinci ve pşisesi kavramı
yani bir sosyoloji diye olguları bölmek-bilmiyorum
bu durumda ben bağımsız bir önerge olarak ama konudan bağımsız
insan mitleri-psikolojisi ve psişe-si-leri önermesi
ya da Jung örneğin; (bağımsız bi araştırma -fikir vermesi için örneğin-)
Genel küresel mitler ve bağımsız mitler-mitolojiler
bunun dışında eskikeden fikir vermek/almak için yatıya yatılırdı örneğin; berrak bir uyku ile;
görücü şamanlar vardı ve toplum liderleri
bunun gibi şeyler;
yatıya yatmak bir kültürdür-mittir ya da efsanedir;
örneğin mit avcıları vardır(mit busters) mit avlarlar
bunun gibi;
doğaç eğlenceli bi şey sizi sürükleyecek içinizden ne gelirsE;
toplum kültürü ve folklorü değerlendirmesi örneğin hatta örneğin köyleri gezerek derleyebilirsiniz;
Mustafa amca nın köyüne gidin ve (başka köylere) eşekçi Mustafa Amca onu hikaye yapın çok seveceksiniz;
Hikayeyi inceleyin örneğin Nesin'nin Sizin Köyde EŞek Yok mu hikayesini ve çivili kazığını ;
benim ki konudan bağımsız ama; tez yapmayın-siz bilirsiniz ne isterseniz onu yapın -bize sormayın- ama bize de haber verin;
Yazıp gidiyorlar sonra merakta kalıyoruz ne yaptı yazdı diye;
biri diye biri uğradı buraya (ki Ashirel sizin bi adınzı var) (hala hatırlanan) sonra sormadı bizi bi daha oluyor; olmasın emi;

Belirlendiğinde kesinlikle burada paylaşacağım. Umarım çok dandik bir konu seçip sizi hayal kırıklığına uğratmam. ;o

Sosyo-psikoloji ve birey olmak konusunu isleyebilirsin.

Gezi direnisi sana bu konuda isiktir.

Bireyin, toplumsal kisiligin suru psikolojisi ve korku felsefesinden siyrilip, sosyo-etik farklarin butunlugunde ve herrkesin bireysel temelde ortak savasimi.

Buradan sosyoloji ile psikoloji arasindaki bagi da kurabilirsin.

Ayrica birey olmakile, bananeci, bencil, bireyci olmak farklari da bu konuya girebilir.

Benim lakabimin konu ile ilgili ve gezi ile ilgilioldukca basligi ve mesaji var, sitemizde.

Teşekkür ederim ancak gezi olaylarını desteklemeyen biri olarak çok da sizin istediğiniz gibi bir tez yazamam sanırım. :)

beyaz tavaşanı izleyin ve olaylar kendini kovalasın;

hatırlayın alice birden;

nasreddin hocanın bile eşeği var; Örneğin bi Karadeniz köyüne gidin-(kasteçalar ile kayıt-teyp) Yerelhkiayeler isteyin-komik amcalar geçmiş yaşamışlar; Bir yaşa msderleyin ve oalylar zinciri, bir köyü herkesten dinleyin, yatın konaklayın,, buram buram hava soluyun, yeniden okuyun başlayın Rİzelilier; Baştan aşağıya güldürsün sizi; patlatsın, yerel analtıcılar ve komikler derleyin örneğin; her şey eğlencelidir; eğer arıyorsanız

Ahah bir köy monografisi fikri sizi sizden alıyor gibi? Lakin beni benden almıyor. Bir köye gidip o dediklerinizi yapmam şartlarıma pek de uygun değil maalesef. Teşekkür ederim. :)

Açıkcası ben İslam ve aile, İslam ve kadın, aile kurumunun yozlaşması, ataerkil sistemde kadın bedeni ve namus algısı ile ilgili bir şeyler de düşünmüyor değilim. Ya da beden sosyolojisine yönelik bir konu istiyorum. Küreselleşme ve tüketim kültürü ile gelen moda ve marka takıntısı olabilir mesela. Ya da tüketim kültürü ve kapitalist medya algısı içerisinde kadın bedeninin meta haline gelmesi vs. vs. Sanki daha çok kadın ile ilgili bir şeyler istiyorum lakin kafam o kadar dolu ki bir şeyleri oturtmak çok zor oluyor. Ayrıca kadın ve cinsiyet konuları istemediğim bir hocayı kapsıyor, of.

Son düzenleme:

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
En güzel ve içerikli ve de toplumsal konuları kendiniz kurgulamışsınız zaten.
Başarılı bir tez olacağından kuşkum yok. Kolaylıklar olsun :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ahah bir köy monografisi fikri sizi sizden alıyor gibi? Lakin beni benden almıyor. Bir köye gidip o dediklerinizi yapmam şartlarıma pek de uygun değil maalesef. Teşekkür ederim. :)

Açıkcası ben İslam ve aile, İslam ve kadın, aile kurumunun yozlaşması, ataerkil sistemde kadın bedeni ve namus algısı ile ilgili bir şeyler de düşünmüyor değilim.

aile kurumunun yozlaşması mı?

aptal kutusu benlik çalan

der Kudret Kurtcebe;

Bir diğeri akıllı telefonlara kafa gömmektir; çıkmaz ordan kafa içine girer
Bir diğer diğer aptal kutusuda bizim de sizinle birlikte burda şu an karşılıklı kullandığımız olan

bizim çocukluğumuzda; çocukluklarımızda çıplak ayaklı heidi vardı koşardı ve sonra öğrendik heidi neden çıplak ayak

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
sn. ashirel yazdı: ''Açıkcası ben İslam ve aile, İslam ve kadın, aile kurumunun yozlaşması, ataerkil sistemde kadın bedeni ve namus algısı ile ilgili bir şeyler de düşünmüyor değilim. Ya da beden sosyolojisine yönelik bir konu istiyorum. Küreselleşme ve tüketim kültürü ile gelen moda ve marka takıntısı olabilir mesela. Ya da tüketim kültürü ve kapitalist medya algısı içerisinde kadın bedeninin meta haline gelmesi vs. vs. Sanki daha çok kadın ile ilgili bir şeyler istiyorum lakin kafam o kadar dolu ki bir şeyleri oturtmak çok zor oluyor. Ayrıca kadın ve cinsiyet konuları istemediğim bir hocayı kapsıyor, of. '' ... bana kalırsa, size uygun tezin konusu, '' sosyal yapı ve değişim koşullarında, imaj, ambalaj ve makyaj '' gibi bir şey olabilir... sosyoloji öğrencisi olsaydım, kendi payıma tez konusu olarak, 'yabancılaşma sürecinin sosyolojisi'ni seçerdim...

Ashriel

Felsefe.net
Yeni Üye
Herkese tekrar tesekkur ederim. Bugun 2 konu vermek zorunda kaldim lakin henuz hocamla konusamadim. Son durum belli oldugunda burada yazarim insallah.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar