Teori Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde T Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde Ferdinand Bardamu tarafından oluşturulan Teori Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,697 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı T Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı Teori Nedir?
Konbuyu başlatan Ferdinand Bardamu
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ferdinand Bardamu

flzf

Filozof
Yeni Üye
Hayır ! evrime teori derken ilk akla gelen bütün canlılar bir atadan geldi diye bir olay yok doğal seçilim hayatta kalma mutasyon vs değişik ayrıntılar tamamda mesela evrim teorisi dediğimiz şey kesinlikle birim zaman önce insan soyu şu hayvan soyundan türemiştir diye birşey ispatlıyor mu yani ? Bildiğim kadarı ile tabiki hayır evrim belirttiğinizden daha başka anlamlarda teori anlamı taşır mesela güçlü türler hayatta kalır zayıf türlerin soyları tükenir gibi.Açık ve basit önermelerle açıklanmış bilimsel olaylar süreci evrim teorisini oluşturuyor toplumsal evrim biyolojik evrim gibi değişik terimlerde duymamız mümkün.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İşte evrim de, diğer bilimsel teoriler de öyledir, ancak inanç nedeni ile değilmiş gibi algılanıyor, algılanmak isteniyor.

İnanç ile Evrim Teorisi bazı kesimler tarafından karşı karşıya getirtiliyor fakat Evrim Teorisi farklı inanç meselesi çok farklı.
Evrim Teorisi'nin inançlı kişilerce kabul görmemesi gerektiğini savunan görüşler olduğu için şayet kabul edersem inançsız olurum endişesi ile teoriye karşı çıkılıyor.
Oysa ki Evrim Teorisi gerçek anlamda Allah yoktur diye bir ispatta bulunmadı. Zaten bu Evrim Teorisi'nin konusu değil.

Sonuçta inanç bir ön yargı oluşturuyor derseniz siz de genelleme yapmış oluyorsunuz.
Teoriye ya da teorilere karşı çıkanların hepsi inanç yüzünden karşı çıkmıyor.
Mesela ben kendimden ve çevremden örnek verecek olursam;
Evrim Teorisi'ne karşı değilim fakat taraf da değilim sadece gözlemliyorum. Teorinin tamamen kanıtlanması ve kabul etmem beni inançsız biri yapmaz çünkü Allah bu şekilde bir canlılık yaratmaya karar vermiş de olabilir.

Fakat bazı çevreler Evrim Teorisi'ne yakın durursan Allah'ı inkar edersin dedikleri için insanlar mesafeli yaklaşabiliyor fakat bilinçli kişiler için bunun söz konusu olduğunu sanmıyorum.

Evrim Teorisi'ne karşı çıkan Kur'an ayetine rastlamadım. Hatta geçen gün Reankarnasyon konusunda örnek verdiğim Mevlana'nın dizleri bile beni çok düşündürüyor. Sonuç olarak bilim farklı bir alan inanç farklı bir alan ve paralel ilerleyebilecekken zıt düşürülmeye çalışılması maalsef çok acı...

Taş olarak ölmüştüm, bitki oldum.
Bitki olarak öldüm ve hayvan oldum.
Hayvan olarak öldüm, o zaman insan oldum.
Öyleyse ölümden korkmak niye?
Hiçbir sefer kötüye dönüştüğüm,
Ya da alçaldığım görüldü mü?
Bir gün insan olarak ölüp,
Işıktan bir yaratık,
Rüyaların meleği olacağım.
Fakat yolum devam edecek,
Allah’tan başka her şey kaybolacak.
Hiç kimsenin görüp duymadığı birşey olacağım.
Yıldızların üstünde bir yıldız olup,
Doğum ve ölüm üzerinde parlayacağım.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Zaten evrim her iki taraf açısındanda çarpıtılmak isteniyor fakat bilim bu taraflardan biri değil tabiki materyalist felsefeyi inanç yapmış kimseler ve din gibi iki zıt kutup var fakat bilimi çarpıtma çabası nerden bakarsanız bakın bence aptalca :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Zaten evrim her iki taraf açısındanda çarpıtılmak isteniyor fakat bilim bu taraflardan biri değil tabiki materyalist felsefeyi inanç yapmış kimseler ve din gibi iki zıt kutup var fakat bilimi çarpıtma çabası nerden bakarsanız bakın bence aptalca :)

Bilimi çarpıtmaya çalışanlara ben de karşıyım ancak zıt kutup olduklarını düşünmüyorum. Farklılık ayrı zıt olmak ayrı:)

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
"Bilimsel teori kavramı açıklanırken sıklıkla hipotez kavramı ile karşılaştırılır. Hipotez, bilimin ilgi alanındaki bir konunun anlaşılması için -başlangıç olarak- sınırlı sayıdaki kanıta, geçmiş bilgilere veya gözlemlere[5] dayanarak ileri sürülen, test edilebilir bir tahmin veya açıklamadır.[6] Bir hipotez deneyler veya daha fazla gözlem yaparak desteklenebilir veya çürütülebilir.[5] Örneğin bir psikolog, öğrencilerin çalışma disiplini ve anksiyete düzeyi arasındaki ilişkiye dair bir çalışma yapmadan önce "düzenli çalışan öğrencilerin anksiyeteden daha az muzdarip oldukları sonucunu bekliyoruz" şeklinde bir hipotez ortaya atabilir.[7] Çalışma sonuçları bu hipotezi destekleyebilir veya çürütebilir. Benzer bir şekilde, deterjanların etkinliği ile ilgili bir deneyden önce "deterjanların temizleme gücü arasında fark yoktur" hipotezi ortaya atılabilir. Eğer deneyler esnasında belirli bir leke sadece bazı deterjanlar tarafından temizlenebiliyorsa bu hipotez çürütülmüş olur.[5]

Teori doğal Dünya ile ilgili belirli bir alanda sağlam temellere oturtulmuş[7] prensipler ve açıklamalar bütünüdür. Teori bünyesinde farklı konularda defalarca 'test edilmiş'[5][8], desteklenmiş[5] ve 'geniş şekilde kabul görmüş'[5] hipotezleri barındırır. Bunun dışında olguları ve bilimsel yasaları barındırır.[7]"
Kaynak: wikipedia.org

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
"Bilimsel teori henüz kanıtlanamamış bilimsel önermeler anlamına gelmektedir. Hipotezlerin deney ve gözlemlerle birlikte desteklenmesi halidir.

Teoriler asla yasaya dönüşmezler Teoriler bilimsel gerçeklerin açıklanmasıdır."
Kaynak: nedir.com

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
"Bilimsel teori henüz kanıtlanmamış bilimsel önermeler anlamına gelmektedir" ifadesi hatalıdır. Bilimsel teoriler kanıtlanmışlardır. Devamında gelen cümlelerden de bu durum anlaşılmaktadır. "Bilimsel" anlamda "teori nedir?" üzerindeki kafa karışıklığını ortaya koymak için aynen alıntılanmıştır.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
blog.milliyet.com.tr/teori-nedir--ne-degildir-/Blog/?BlogNo=167862<<<<< Konu ile ilgili daha ayrıntılı bir yazı için bakılabilir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç