Teizm ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Akımları kategorisinde Filozofyazar tarafından oluşturulan Teizm ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,461 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Akımları
Konu Başlığı Teizm ?
Konbuyu başlatan Filozofyazar
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Sınem

Filozofyazar

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba benim size sorum şudur ? Benim inancım nedir ?

Allah tektir
Peygamberler ve kader şer kısmet nasip kötülük iyilik günah sevap vardır
Din konusuna inanmıyorum insan din olmadan da ahlaklı olabilir günah sevap ile
Cennet cehennem vardır
Tanrı dünya ile iletişim halindedir. Ve dünyaya müdahele eder
Herkesin bir imtahanı vardır. Ve şeride insan kendi eliyle hak eder Tanrı durduk yere vermez.
Namaza inamıyorum onun yerine şükür etmememiz yeterlidir. Dua oruç inanırım ve oruçta terbiye edilmek için tutulmuştur.

Şimdiden sağolun.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Şimdiden sağolun.

merhaba;
benim sorumda şudur? siz kimsiniz

şimdi inancınızı bana/bize soruyorsanız
siz neye inanıyorsunuz diye sormalıyım?

sametbyk

Felsefe.net
Yeni Üye
cevabım şudurki; neye inanıp neye neye inanmayacağına dair ölçüsü olmayan birisiniz. normalde en birinci ölçünün mantık olması gerekir. bana öyle geldiki sizin ölçünüz temennileriniz. yanlış anlamayın sadece fikrim bu. yanlışta olabilir.

Son düzenleme:

humanistica

Yeni üye
Yeni Üye
Beni dinleyin arkadasım,
Lafım samimi ve içten olanlara,
ben bu dünyada iki tür insan tanıdım samimi dindarlar yani dini tanrı ile kul arasında yasayanlar,
ve dini örtü gibi kullananlar yani günahlardan kaçmak için inanlar,
seni hangisi doğru yola götürür bilmiyorum ama lafım dürüstlere,
eğer sen eline diline beline hakim olabiliyorsan yani kimseleri öldürmüyorsan,zina etmiyorsan,insan onuruna yakışır hareket ediyorsan vicdanını dinliyorsan,büyük hak gaspları yapmıyorsan,alın teriyle çalışıp paylaşıyorsan,ister müslüman ol ister yahudi ister sabii mutlaka içinde bir ümit olacaktır çünkü iyi insanlar her yerde burdan bakınca savaşların ne kadar ahlaksız olduğunu burdan bakınca işçilerin nasıl ezildiğini görürsün ve eyleminide şiddetsiz sevgi dolu kılıp bir derviş misali yaşamaya çalışırsın ....
İnancını sormuşsun bana göre kültür müslümanı sın namaza uzak ama duaya muhtaç oruca saygılı sen istersen değme evliyalardan üstün olabilirsin yeter ki arkadas çevreni iyi seç ve zorbalık yapmadan mulaim rolunu oyna kaderi ni yeniden yaz gerisi hayat bak etrafına ne kadar inanıp ta boş işler yapanlar var veya tam terside geçerli inanmayıp kötü işler yapanlarda var önemli olan iyi işler yapabilmek ama inançta önemli şiddetden ahlaksızlıklan kötü alışkanlıklardan nasıl korunuyorsan öyle yaşa ister imanlı ol istersen imansız yeter ki sana yapılmasını istemediğini başkasına yapma sevgiyle kal aslında bu öğütler kendime saygılarımla insanları tanı ve onlara acı kimse bu hayatda padişah değil hepimiz ölümlüyüz...

Filozofyazar

Felsefe.net
Yeni Üye
Ya herkese çok teşekkürler gerçekten ben artık kendi kimliğimi bulmak istiyorum :) Teizm sadece müslüman yahudi olmak zorunda değilmişsiniz ve alt dallarıymış seküler bir insanım Benim din görüşüm nedir? Öncelikle kader kısmet nasip şeylere inanırım cennet cehenneme inanırım ALLAH'A inanırım ve dünyaya müdahale ettiğine inanırım lut kavmine inanmam ve kuranın değiştirildiğine inanıyorum bazı ayetler özellikle. İnsanlığın doğuşu Adem ile Havva'dan geldiğine inanmıyorum homospiens ve homoreaktus'tan geldiğimize inanıyorum. Psişik şeylere inanıyorum kahve falı rüya gibi şeylere ALLAH'IN bazı kullarına hediye olarak verdiği güçler mesela sezgicilik falan telapati gibi şeylere inancım vardır. Dua ve oruca inanıyorum son olarak namaza inanmıyorum insan her zaman şükür etmeli ve saat zaman belirlememelidir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
gülmeye inanıyorum ve insanların kaybettiği neşeye
bende bi zamanlar böyle tuhaf çarpık kıyısından köşesinden inanırdım-geleceği bekleyin -zamanla değişiyor galiba bu

sametbyk

Felsefe.net
Yeni Üye
Teist tanımına uyuyorsun evet. ve cesur biri olduğunu söylemek istiyorum tanrının gönderdiği kitabın değiştirildiğini söylemek herkesin yapacağı bir şey değil, kanıta muhtaç olmakla birlikte. muhakkak kitapta bir çelişki bulmuş olmalısın bizimle paylaşırsan sevinirim.

tanrının dünyaya müdahale ettiğine inanıp lut kavmine müdahale ettiğine neden inanmıyorsun.

psişik seylere neden inanıyorsun. bir kanıtmı gördün nebiliyim kahve falın çoğunlukla çıkarmı. çıktığında arkasında mantıklı bir sebep aradınmı hiç. belki falcı psikolojiden anlıyor çok akıllı biri, iyi tahminlerde bulunuyor.

telepati yapan birini gördünmü seninle konuştumu ağzını açmadan direk beyninde duydunmu sesini. yada farklı bir deneyim...

dua ve orucu namazdan ayıran şey nedir. inanıp inanmamanı sağlayan.
insan her zaman şükür etmeli ve saat zaman belirlememelidir.
buna katılıyorum. tanrı dua etmek için zaman koymuşsa buna karşı gelmek için mantıklı bir sebebin olması lazım.

Filozofyazar

Felsefe.net
Yeni Üye
Çok sağolun gerçekten :) entellektüel bir insanım astrolojik olarak ikizler burcuyum yükselen başak olunca sorun olmuyor :)

1) çok yanılgı var kuran bu değil batinilik esas alınmalıdır :) Çok farklı şekillerde Tanrıyı anlatmışlar yasaklar tesettür olsun çok eşitlilik saçma olurdu Tanrı unutmuş herhalde insanları tesettürlü yaratmayı örtünün diyor zinnet yerinizi :D

2) fal olsun metafizik rüya tabiri çok inanırım başıma geliyor beni tanımayan biri yorum yapar ;)

3) müslümanlık bu değil kuran değiştirildi.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:51 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:50 ----------

Tanrı cinsel yönelim aramaz Tanrı herkesi sever :)

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:57 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:51 ----------

Deistler Tanrının dünyaya müdahale ettiğine inanmıyor mu ? Bakın bu kişi benim ne demek istediğimiş anlatmış

aynı şeyleri bende düşünüyorum

Tamam trans gay lezlik aile toplum hormonel bir sorun ama herkes biseksüel doğar kültürel nedenlerden dolayı gay hetero olur :) xx xy kromozondan dolayı erkeklerin %60 bisex kızların %40

sametbyk

Felsefe.net
Yeni Üye
Batınilik yüzünden değil mi zaten kurandaki ayetlerin yorumlar yoluyla istenilen tarafa çekilmesi, böylelikle çelişkilerin ortaya çıkması. kuranda bir ayet vardı kuran apaçıktır diyor yani ayetlerin altında derin ve sadece ruhban sınıfının anlayıp açıklayabileceği anlamlar yoktur. zekası olan her insan kendi diliyle okursa anlar. sanırım sende buna katılırsın batiniliği tersinden biliyorsun sanırım. yada benmi ters biliyorum.
batınılik kurandaki ayetlerde derin anlamlar olduğunu ve bunları herkesin anlayamayacağını söylemiyormuydu.

kuranın değiştirildiğine bir kanıt bulamadım ben. ondan önce kuranın tanrı sözü olduğuna dairde kanıtım yok. ama kuranın iyilikleri emretmesini ona uymam için bir sebep olarak gösteriyorum.

Videolardakilere katılıyorum.

humanistica

Yeni üye
Yeni Üye
Aslında soruların cevabını kendin veriyorsun peki yaşam şeklin nasıl ahlaki mi yaşıyorsun ahlakı içselleştiriyormusun savaş şiddet düşmanımısın ,evlilik dışı cinselliğe karşı çıkıyormusun ,büyük hak gasplarına karşı çıkıyormusun çünkü bütün dinler ve öğretiler bunları ister insan öldürme der mesela bir insan öldüren bütün dünyayı öldürmüş der mesela ,zinayı yasaklar,insanların emeğinin canının onurunun kutsal olduğunu savunurlar yani dediğin gibi mi yaşıyorsun inancın doğrultusunda yoksa inancını es geçtiğin yerlerde oluyormu mesela ben gençken inanırdım ama hata yapardım bir süre sonra gördüm kü ben inançtan çıkmışım çünkü ahlaki yaşamak zor gelir veya inancın içinde yaşarsın mutlusundur ama bu seferde inancın sakattır o zaman yine yanlış yaparsın ama farkına varmassın bugun işidçilerin yaptığı gibi adam inancına uygun yaşıyor ama kafa kesiyor hiç vicdanı sızlamadan ortalıkta geziyor yani işler karışık ne yap et kendini kurtar derim hepimiz ölümlüyüz ve hatalarımızın bedeli olucaktır mutlaka karıncayı bile incitenler bilerek mutlaka karşılığını bulurlar o yüzden geçmişteki hatalara kapılmadan doğruyu bulmak lazım şiddetden hak ihlallerinden uzka durmak lazım kul hakkı çok önemli bütün dinlerin özü eğer davranışınla baskasının yaşamına hakkına gasp ediyorsan onurunu kırıyorsan hata ediyorsun demektir yoksa namaz kılmışsın oruç tutmuşsun ne fayda sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma ondan sonrası sana kalmış kimse inancına karışamaz ister deist ol ister budist ,ayrıca parapsikolojiyle ilgilenmede kötü değil ama bunları amaç olarak görme bunlar araçtır öenmli olan iç huzur hatalarını bence gözden geçir onları duzeltmeye çalış ben öyle yaptım su anda inancımı yazmıyorum ama sevgi olmayan yerde barınmam o yüzden musluman guzel cemaatlerde var yahudi güzel cemaatlerde hangisine gidersen sen bilirsin mesela yahudi olup bugun israilin yaptığı kıyımlara karşı olan devlete vergi vermeyen cemaatler var hassisdikler mesela her şey sana bağlı hata yapma değiştiremiyeceğin bu hepimiz için geçerli amacın insan olsun kantın dediği gibi....

Filozofyazar

Felsefe.net
Yeni Üye
Evlilik dışı ilişkiye karşıyım savaş düşmanıyımdır kul hakkına karşı çıkarım evet bu arada tam tersini biliyorsunuz herhalde ? batini olarak.

Neo

Yeni üye
Yeni Üye
BqFF6KWCIAAJmL8.jpg

humanistica

Yeni üye
Yeni Üye
Valla ben son yazılanları anlayamadım batınılık eğer insanları çocukluktaki özlerine döndürüyorsa daha şiddetsiz daha masum daha iyi yapıyorsa bence sorun yok mesela ben şu aralar kanta merak saldım kant derken ahlak felsefesine bu arada ahlaki duyguyu öğrendim postmodern ahlakı ve ahlakı metafizk öğelere dayandıranları tasavvuf ve yahudi mistiği gibi ama bunlar kafa karıştırıcı olabilir sen kul hakkı yemiyorsan eline diline beline sahip oluyorsan ki bende dikkayliyim dedin bu konularda sorun yok ne okursan oku ne olursan ol

sinem

Felsefe.net
Yeni Üye

Allah tektir
Peygamberler ve kader şer kısmet nasip kötülük iyilik günah sevap vardır
Din konusuna inanmıyorum insan din olmadan da ahlaklı olabilir günah sevap ile
Cennet cehennem vardır
Tanrı dünya ile iletişim halindedir. Ve dünyaya müdahele eder
Herkesin bir imtahanı vardır. Ve şeride insan kendi eliyle hak eder Tanrı durduk yere vermez.
Namaza inamıyorum onun yerine şükür etmememiz yeterlidir. Dua oruç inanırım ve oruçta terbiye edilmek için tutulmuştur.

Şimdiden sağolun.

Sanırım kafan bu konuda iyice karışmış. :)

Genel olarak görünen tablo deist olduğun/olacağın yönünde, en azından şimdilik. İslam'da hepimizin bildiği gibi namaz vardır ve İslam'ın tek bir kuralını bile reddettiğin takdirde müslüman olarak kabul edilmezsin. Gerçi sen de dinlere inanmadığını söylemişsin.

Deizm bir Tanrı inancının barındırmakla birlikte, Tanrı'nın evrene müdahale etmediği görüşüdür. Fakat bunun aksini savunan deistler de vardır. Sen de bunlardan birisin.

Sanırım bu konularla yeni yeni uğraşmaya başladın ve yerine oturmayan taşlar var. Hemen kendini bir gruba, görüşe dahil etmektense, öğrenmeye çalışmak ve fikirlerinin netleşmesini beklemek yerinde olur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç