Tanrının Varlığı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde Philip tarafından oluşturulan Tanrının Varlığı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,592 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı Tanrının Varlığı
Konbuyu başlatan Philip
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

Philip

Felsefe.net
Yeni Üye
Tanrının varlığı herzaman merak konusu olmuştur. Bazıları tanrının var olduğunu ve gördüklerimiz herşeyi ona bağlarlar. Bazılarıysa tanrının ve tanrıları insan yapımı olduğunu ve insanın birşeylere tapmak için buna ihtiyaç duydukları için tanrıları veya tanrıyı yarattıklarını söylerler. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Avdan

Felsefe.net
Yeni Üye
Tanrının veya Tanrıların insan yapımı olduğunu ve herşeyi yapan insan olduğunu düşünüyorum. İlerideki insanlar günümüzdeki dinlere Yunan Mitolojisi gibi bakacaklardır. Kimbilir belkide günümüz dinleri ile ilgili film bile yapabilirler :)

ls2

Kahin
Onursal Üye
Evrendeki mucizevi düzenliliğin/varoluşun Tanrıdan başka açıklaması yoktur. Tanrı mucizelerin,sırların,ölümün,korkuların,psikolojilerin vb arkasına saklanıyor derler..hayır !! Tanrı bunların arkasında saklı falan değil. göremiyor musunuz? mucizelerin,sırların,ölümün,korkuların,psikolojilerin vb tam ortasındayız zaten!!

ls2

Kahin
Onursal Üye
Hayatım 11 aydır bu zamana kadar hiç yaşamadığı yoğunlukta kaosu yaşıyor.. ve düşüncelerimde ,bende resmen deviniyorum:)
**

Tanrı ?????????????

Anladım ki; Tanrının varlığını hiçbir zaman bilemeyeceğiz. hani hepimiz öldüğümüzde Tanrı ile karşılaşacağımızı/onu bileceğimizi düşünüyoruz ya !!? hiçte öyle olmayacak !!!

Tanrıyı bilmek bizi çıldırtır !!!

Tanrı hep gizlenecek. Tanrı bilinemez. biz yaratılmışlar O 'nu bilmeye dayanamayız. Tanrı bilgisine doğrudan sahip olduğumuz anda Cennette bile çıldırırız. varolamayız. böyle bir varoluş cennette bile mümkün değil. hiçbir yerde ve zamanda mümkün değil. böyle doğrudan bir biliş herşeyi dondurur tüm benliği bitirir bence. Tanrı sonsuza kadar bilinemez. ve bilinemeyecek. varoluş işte hep böyle dünyadaki gibi veya biraz daha fazlası gibi mümkün bence. orada bir Tanrı var uzakta işte. inanırız, biliriz ancak öylesine bir biliş işte bu. tam bir biliş ve idrak ediş değil. aynı buradaki gibi veya biraz daha fazlası gibi.

çok daha fazlası mümkün değil. Ateistlerin Tanrı neden gizleniyor neden suskun vs düşüncelerine bende katılırdım. ancak şu an da katılmıyorum. Tanrı böyle olmazsa bizler varolamayız. hiçbir yerde ve hiçbir şekilde varolamayız.

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
"Üzerinde konuşulamayan şey hakkında susmalı" Tractatus

ls2

Kahin
Onursal Üye
"Üzerinde konuşulamayan şey hakkında susmalı" Tractatus

bu sözü hep sevmişimdir:)

örneğin dikkat ettin mi?

Tv'de hoca Cehennemi anlatıyor.. proğrama katılan seyircileri gösteriyor kamera..bakıyorsun çoğu kakara kikiri yapıyor . ya cehennem var diyor hoca kimse takmıyor yani, normalde donup kalmaları dehşete kapılmaları lazım ama hiçte öyle değil. orda bir Cehennem var uzakta orada bir Tanrı var uzakta. işte böyle inanıyor insanlar. kendi varlığını hissedebilmek /yaratıldığı halde tanrıdan bağımsız olabilmek-ayrı olabilmek-ayrı olarak yaratılmış olabilmek ancak böyle mümkün belkide..bu aralar böyle düşünmeye başladım..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hımm demek konu yaratıcı.
Yaratıcı'nın yeteneğini kim yaratmis acaba?
Kendi mi yaratmis, kendi kendine mi yaratılmis?
Yaratıcı konusu ne bir kabul ne de bir inkar
sadece bilimsel degil.

@evrensel-insan Bu videoyu izlediniz mi bilmiyorum, bilgi amaçlı paylaşıyorum.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Tanri, insanoglunun akli ile yarattigi bir kavramdir.

Insanoglu algisina gozlem veren bir fenomenaltabani yoktur.

Bilim bilimsel olarak sadece algiladigi fenomenin davranisini ve fonksiyonunu ortaya koyar.

Ortada yaratici diye de bir fenomen olmadigindan konu bilimsel degildir.

Konu teolojik m,etafizik temelli felsefi bir konudur.

Burada bilimin bilimsel yonu, insanoglu yasam ve iliskisi dozen ve sistemi kurum ve kuruluslari uzerindeki tanri kavraminin yarattigi olumlu ve olumsuz sonuclar ve bunlarin istatistikleridir.

Tanri ya da yaraticinin akilciu olarak kime neye dendiginin temeli sadece ideoloji ve inanctir.

Bu acidan, ben teolojik noncognitivistim; yani tanri kavraminin ayni manri gibi hic bir anlami degeri luzumu ve geregi yoktur.

Teist noncognitivizm ise, tanriyi soyut temelde "erisilmez, algilanamaz, soylenemez" v.s. olarak degerlendirir.

Kisaca bende bireysel olarak tanri yaratici v.s. gibi kavramlar serbeste ermistir.

Cunku ne bu kavramlara ne de bunlari ifadeye tasimaya ihtiyac duymam.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Olabilir, herkes görüşlerinde özgürdür bu da sizin seçiminiz...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Olabilir, herkes görüşlerinde özgürdür bu da sizin seçiminiz...

Burada konu secimden ziyade karar.

Bu da bilimsel bir karar.

Cunku bilim bir seyin neden olustugu ile degil; nasil davrandigi ve fonksiyon verdiginin gozlemi ile ilgilenir.

O yuzden bir seye hangi bakis acisindan yanasmak onemlidir.

Var ve oldan yanasirsan ve akildan yola cikarsan zaten tanriyi bulursun.

Ben ise bilden yola cikar ve gozlemden yola cikarim.

Sonucta videodaki 4 big bang da "neden" sorusu uzerine, halbuki bilim gozlem verenin nasillini aciklar.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Evrensel insan neden sözü uzatıp, dolaştırıp, sündürüp duruyorsun?

Kısaca Tanrı' ya da, ona inanmaya da ihtiyaç duymam desene.

Bu çok belli zaten ve bu düşüncen nedeniyle kimse seni suçlamıyor.

Sen neden halen uzatıyorsun?

Çünkü bu konuda gerçekten iyi niyetli değilsin.

Bir kerecik olsun dürüst ol yahu. :)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Evrensel insan neden sözü uzatıp, dolaştırıp, sündürüp duruyorsun?

Kısaca Tanrı' ya da, ona inanmaya da ihtiyaç duymam desene.

Bu çok belli zaten ve bu düşüncen nedeniyle kimse seni suçlamıyor.

Sen neden halen uzatıyorsun?

Çünkü bu konuda gerçekten iyi niyetli değilsin.

Bir kerecik olsun dürüst ol yahu. :)

Benim ne dedigimi senin algilayabilecegini zannetmiyorum.

Bu mesajindan belli.

Ben teolojik noncognitivist oldugumu soyledim ve ne oldugunu acikladim.

Tabi senin beyninde tanrinin varligi inancsalve varliksalolarak tarafin inanmak ve varlamak karsitin da inanmamak ve yoklamak ile sinirli oldugundan, denileni algilayamaman cok normal.

Benim durustlugum senin tikanik bilgi dusunce ve zihin ufkunu astigi icin onu da algilaman cok zor.

Senin aklin ermediginden, algilama zorlugu cekmende dogaldir.

Ne de olsa aramizda 7 asir kadar bir zihin ufku farki var.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Komik ve klasik söylemler..................:) Geç bunlarııı ...........................................:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç