Tanrinin adaletine güveniyormusunuz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan Tanrinin adaletine güveniyormusunuz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,789 kez görüntülenmiş, 69 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Tanrinin adaletine güveniyormusunuz?
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kahin

Kahin
Yeni Üye
tanrının kurduğu bu düzene güvenmiyorum.nedenmi.? tanrının verdiği özgür iradeyi
kullanamıyorum,iyi biri olduğum için özgür irademle her zaman kaybediyorum,
özgür iradenin oluşmasını sağlıyan bir takım evrimsel faktörleri oluşturan etkenler bu etkenlerde etkin rol oynuyanlar varolduğu sürece her zaman kötü özgür irade
kazanıcaktır. özgür irade yani aklı dengemizi oluşturan eylemler ahlaksızca eylemlerin
bütünüdür. ve ahlaksız bir takım etkenler ve eylemlerle oluşan modern kapitalızm
süreci içinde iyiler fakirleşmiş kötülerde zenginleşmiştir bana göre böyle bir yaşam
anlamsızdır. dengesizdir. amaçsızdır.
aksini iddia edenlerde kötü zihniyetlidir.

Lawliet

Yeni üye
Yeni Üye
Bu konuda Hz. Ömer’in olayı meşhurdur...

Beytül maldan -hazineden- insanlara bir şeyler dağıtılacak... Sorar oradakilere Hz. Ömer:

− Size Allâh adaletiyle mi dağıtayım, yoksa Ömer adaletiyle mi?

Hz. Ömer adaletiyle meşhur!.. Ama gene de Ömer adaleti, Allâh adaleti yanında ne ifade eder ki?..

− Allâh adaleti üzere dağıt bize yâ Ömer!.. demişler.

Hz. Ömer de başlamış kimine çok, kimine az olmak üzere eline geçtiği gibi dağıtmaya!..

Hemen itiraz gelmiş hepsinden:

− Yâ Ömer bu ne biçim dağıtmaktır?.. Kimimize az, kimimize çok!.. Biz eşitlikte hata olmasın diye “ALLÂH ADALETİ” istedik... Sense hepten eşitliği kaldırdın ortadan..?

Hz. Ömer gülmüş:

− Eğer siz Ömer adaleti isteseydiniz, ben bunu hepinize eşit taksim edecektim. Çünkü ben içinizi bilemem; neyi ne kadar hak etmiş olduğunuzu bilemem!..

Ama siz “ALLÂH ADALETİ” istediniz!..

Allâh adaletinde, herkes payına ne düşerse ona razı olmak zorundadır!.. Allâh, herkese, dilediği ve takdir ettiği kadarını verir; ki bu da onun “hak ettiğidir”!.. Allâh herkese hak ettiği kadarını verir, ki Allâh’ın “Adl sahibi” olmasının anlamı da budur!..” der.

kahin

Kahin
Yeni Üye
bravo

Bu konuda Hz. Ömer’in olayı meşhurdur...

Beytül maldan -hazineden- insanlara bir şeyler dağıtılacak... Sorar oradakilere Hz. Ömer:

− Size Allâh adaletiyle mi dağıtayım, yoksa Ömer adaletiyle mi?

Hz. Ömer adaletiyle meşhur!.. Ama gene de Ömer adaleti, Allâh adaleti yanında ne ifade eder ki?..

− Allâh adaleti üzere dağıt bize yâ Ömer!.. demişler.

Hz. Ömer de başlamış kimine çok, kimine az olmak üzere eline geçtiği gibi dağıtmaya!..

Hemen itiraz gelmiş hepsinden:

− Yâ Ömer bu ne biçim dağıtmaktır?.. Kimimize az, kimimize çok!.. Biz eşitlikte hata olmasın diye “ALLÂH ADALETİ” istedik... Sense hepten eşitliği kaldırdın ortadan..?

Hz. Ömer gülmüş:

− Eğer siz Ömer adaleti isteseydiniz, ben bunu hepinize eşit taksim edecektim. Çünkü ben içinizi bilemem; neyi ne kadar hak etmiş olduğunuzu bilemem!..

Ama siz “ALLÂH ADALETİ” istediniz!..

Allâh adaletinde, herkes payına ne düşerse ona razı olmak zorundadır!.. Allâh, herkese, dilediği ve takdir ettiği kadarını verir; ki bu da onun “hak ettiğidir”!.. Allâh herkese hak ettiği kadarını verir, ki Allâh’ın “Adl sahibi” olmasının anlamı da budur!..” der.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:10 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:08 ----------

Peki neyine güveniyorsunuz [MENTION=6633]kahin[/MENTION] bey?

gizemine!

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:14 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:10 ----------

asıl mesele şuki! tanrı neden? bu adaletini bu dünyada uygulamıyor. tanrı neden? kötülüğe izin veriyor.
iyi ve merhametli bir tanrı afrikalı bir cocugun açlıktan ölüşünü neden? izliyor. hiçmi? vicdanı sızlamıyor. tanrı için herşey ölüm sonrasındamı anlamlıdır.
yoksa tanrı için iyiler bu dünya için fedamı???? ediliyor. biz tanrının güzünde hamsterler gibi kobaymıyız?? biz av kötülerde avcımı?

en önemliside şu tanrı neden? iyilere merhameti kötülerin egosunda arıyor???? gerçekten kiilt bir soru bu tanrı neden? kötülerden kötü olduğunu bile bile iyi olmasını beklıyor. saçma değilmi?

Son düzenleme:

Xinsert

X
Yeni Üye
[/B]

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:10 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:08 ----------

gizemine!

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:14 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:10 ----------

asıl mesele şuki! tanrı neden? bu adaletini bu dünyada uygulamıyor. tanrı neden? kötülüğe izin veriyor.
iyi ve merhametli bir tanrı afrikalı bir cocugun açlıktan ölüşünü neden? izliyor. hiçmi? vicdanı sızlamıyor. tanrı için herşey ölüm sonrasındamı anlamlıdır.
yoksa tanrı için iyiler bu dünya için fedamı???? ediliyor. biz tanrının güzünde hamsterler gibi kobaymıyız?? biz av kötülerde avcımı?

en önemliside şu tanrı neden? iyilere merhameti kötülerin egosunda arıyor???? gerçekten kiilt bir soru bu tanrı neden? kötülerden kötü olduğunu bile bile iyi olmasını beklıyor. saçma değilmi?

Cezalandırmamak için olabilir mi acaba? Sana yanlış yapan birisini neden affediyorsun veya düzelmesini bekliyorsun. Senin mantığında yanlış yapan herkesi öldürelim o zaman boşa yaşamasınlar?

Aze

Üye
Yeni Üye
Susayım susayım diyorum ama,sonuna kadar güveniyorum evet,insanların sağladığı adalete güvenmektense ona güveniyorum. Bir de her ateistin diline pelesenk olmuş şey var afrikadaki çocuklar yaa :( Az önce değiştirdiniz bu yazdığınız postu,çünkü komik artık böyle bir şeyi devamlı tekrarlamanız.Bir aşın şunu,ya hu bu kadar düşünüyorsan o çocukları sen yardım et niye başkasından bekliyorsun? Bu düzeni bu şekle sokan insanlar değil mi? Pat diye burada bulmadık heralde kendimiz. Eşitlik ile adalet aynı şey değildir. İnsanoğlu gibi nankör bir varlığı da her zaman mutlu edemezsin her zaman daha çok daha fazlasını isteyeceğiz.

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
(...)asıl mesele şuki! tanrı neden? bu adaletini bu dünyada uygulamıyor. tanrı neden? kötülüğe izin veriyor.

Duha 1-2-3'te Allah,kuşluk vakti ve geceye yemin ettikten sonra 3.ncü ayette hiç bir kısıtlama getirmeden bizlere darılmadığını söylüyor.

Bu andan sonra düşünüyoruz ki bir çocuğa tecavüz etmiş birini af mı edecek Allah?

Evet.Çok çok düşük bir ihtimal ama Allah dilerse affeder.

Tanrı'nın vicdanı olmadığını söylüyorsun.

Bu üç ayet,en uç günahları bile işlesen seni affedecek bir Allah'ın olması sence de Allah'ın vicdanının varlığına delalet değil mi?

Senin görünce iğrendiğin,işlediği günahtan dolayı senin bile azap duyduğun birisine darılmayan ve tövbe kapısını açık bırakan Allah,bahsini ettiğin Afrika'daki aç yavrulara mı merhametsizlik gösterecek?

kahin

Kahin
Yeni Üye
Cezalandırmamak için olabilir mi acaba? Sana yanlış yapan birisini neden affediyorsun veya düzelmesini bekliyorsun. Senin mantığında yanlış yapan herkesi öldürelim o zaman boşa yaşamasınlar?

net bir cevap veremiyorum sadece içimdeki duygular o kadar güçlüki tanrıya karşı içimdekı nefret ve kin inanılmaz dereceye ulaştı. % 100 haklı olduğumu iddia etmedım hiç bir zaman
ama ne zaman içmdekılerı dısarı vursam korkunç bir tsunamı fırtınası yaratıyorum.
aklımızın sınırları o kadar genişki :
anlıyamadıgımız o kadra çok şey varkı bu yaşamda neyin? dogru neyin yanlış olduğunu
anlamak imkanszı duygularımızın bizi kandırmadıgını nasıl? anlıyabiliriz. hiç düşündünmü?
saatlerce.
senin istedıgını aldıgın ve haketmediğin herşeyi senın notr yani negatifin paralel evrende yaşıyor olabilr. tam terside olabilr. sen üzgün ve umutsuz iken senın negatifin paralel evrende
muhtesem anlar yaşıyor olabilir. hiç böyle düşünmedin? değilmi?
böyle bir yaşam olma ihtimali bile korkunçtur. anlamsızdır. haksızlıktır. dengesizliktir.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 15:20 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:10 ----------

Susayım susayım diyorum ama,sonuna kadar güveniyorum evet,insanların sağladığı adalete güvenmektense ona güveniyorum. Bir de her ateistin diline pelesenk olmuş şey var afrikadaki çocuklar yaa :( Az önce değiştirdiniz bu yazdığınız postu,çünkü komik artık böyle bir şeyi devamlı tekrarlamanız.Bir aşın şunu,ya hu bu kadar düşünüyorsan o çocukları sen yardım et niye başkasından bekliyorsun? Bu düzeni bu şekle sokan insanlar değil mi? Pat diye burada bulmadık heralde kendimiz. Eşitlik ile adalet aynı şey değildir. İnsanoğlu gibi nankör bir varlığı da her zaman mutlu edemezsin her zaman daha çok daha fazlasını isteyeceğiz.

asıl mesele o degil bende o zaman şöyle sorarım madem tanrı insanları adaleti saglamak için yaratmış ve insanları nadaleti saglamadıgını bile bile neden? yaratmış digeride
madem insanlar eşitlik olmada adaletin tanımıda olmaz. her alanda eşit olmazsak biri güçlu biride zayıf o zaman nasıl? adalet olucakkı. gücü eline alan kendi adaletini yaratıcak kaos olucak oluyorda zaten. burda adalet beklemek aptallık değilmidir?
biz insanlar bile artık tanrıyı çözduk herşeyi bilen tanrı olduğunu biliyoruz.
ben sizin gibi düşünmüyorum, ben insanların adaletsizliği önlüyecek tanrıya saygı duymayı tercih ediyorum kaos yaratıcak tanrıya değil.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 15:27 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:20 ----------

Duha 1-2-3'te Allah,kuşluk vakti ve geceye yemin ettikten sonra 3.ncü ayette hiç bir kısıtlama getirmeden bizlere darılmadığını söylüyor.

Bu andan sonra düşünüyoruz ki bir çocuğa tecavüz etmiş birini af mı edecek Allah?

Evet.Çok çok düşük bir ihtimal ama Allah dilerse affeder.

Tanrı'nın vicdanı olmadığını söylüyorsun.

Bu üç ayet,en uç günahları bile işlesen seni affedecek bir Allah'ın olması sence de Allah'ın vicdanının varlığına delalet değil mi?

Senin görünce iğrendiğin,işlediği günahtan dolayı senin bile azap duyduğun birisine darılmayan ve tövbe kapısını açık bırakan Allah,bahsini ettiğin Afrika'daki aç yavrulara mı merhametsizlik gösterecek?

MÂİDE-40: Bilmez misin Allah'ı ki göklerin de tasarrufu ona aittir, yeryüzünün de ve dilediğine azâp eder, dilediğini yarlıgar ve Allah'ın, her şeye gücü yeter.) / Adem Uğur (5/MÂİDE-40: Bilmez misin ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsinin mülkiyeti Allah'a aittir; dilediğine azap eder ve dilediğini bağışlar. Allah her şeye hakkıyle kadirdir.)

---------- Mesajlar Birleştirildi at 15:30 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:27 ----------

allah diledigine iyilik dilediğine kötülük vericegını anlatıyor,ayetle allahın sözüyse allah için iyilik ve kötülük kavramları anlamsız demektir. kafasına göre takılan allah olmaz diye düşünüyorum. benım aklımdakı tanrı dileyemez dilerse herşeye gücü yetmez. herşeye güçü yetmeyen tanrıda tanrı değildir.

ama sen yada ben birşey dileyebiliriz,sen hayalındekı yaşamı dilersin ve allahına dua edersin .bende ölümsüz olmayı dilerim. dilemek tabırı insanlar içindir tanrı için anlamsızdır.

Son düzenleme:
T

Togepi

Ziyaretçi
[MENTION=6633]kahin[/MENTION] ;

İnanmak ya da inanamamak her bireyin tercih meselesidir lakin ben sizin neye -tanrı, evrim vbg.- inandığınızı algılayamıyorum. Hem tanrının adaletine güvenmiyorum deyip bir başlık açıyorsunuz, inandığınız şeyi soruyorum gizemi diyorsunuz. Şimdi de ''dilediğine azap eden Tanrı, Tanrı değildir.'' Sizin düşlerinizde ki Tanrı insan gibi de konuşmuyordu ama her şeye gücü yetiyordu. Şu düşlerinizde ki Tanrı'yı bize biraz anlatır mısınız? Çünkü buradan bakılınca sadece kafanız karışık gibi gözüküyor.

kahin

Kahin
Yeni Üye
[MENTION=6633]kahin[/MENTION] ;

İnanmak ya da inanamamak her bireyin tercih meselesidir lakin ben sizin neye -tanrı, evrim vbg.- inandığınızı algılayamıyorum. Hem tanrının adaletine güvenmiyorum deyip bir başlık açıyorsunuz, inandığınız şeyi soruyorum gizemi diyorsunuz. Şimdi de ''dilediğine azap eden Tanrı, Tanrı değildir.'' Sizin düşlerinizde ki Tanrı insan gibi de konuşmuyordu ama her şeye gücü yetiyordu. Şu düşlerinizde ki Tanrı'yı bize biraz anlatır mısınız? Çünkü buradan bakılınca sadece kafanız karışık gibi gözüküyor.

haklısınız beni anlamak çok zordur, itiraf ediyorum, hayalıımdekı tanrı hakkında herşeyi
biliyorum fakat gerçek yaşamda onu göremiyorum,biraz fazla gerçekçiyim!
tanrıyı görmediğim halde görmüş numarası yapmıyorum,
ama diğer gerçek asıl gerçekse
yani hayalımdekı tanrı gerçekse o zaman asıl gerçek rüyadır.
sadece hangisi? gerçek emin olamıyorum
rüyamı? yoksa uyanık oldugun anmı?
eğer gerçeklık kavramını çözebilirsem,tanrıyıda çözmüş olucam. hiç şüphen olmasın.
çünkü rüyamda ölemiyorum ama öldüğümde öldüğüm bedenimi? görüyorum peki? onu gören kim?
sanırım asıl gerçeliğim!

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
(...)MÂİDE-40: Bilmez misin Allah'ı ki göklerin de tasarrufu ona aittir, yeryüzünün de ve dilediğine azâp eder, dilediğini yarlıgar ve Allah'ın, her şeye gücü yeter.) / Adem Uğur (5/MÂİDE-40: Bilmez misin ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsinin mülkiyeti Allah'a aittir; dilediğine azap eder ve dilediğini bağışlar. Allah her şeye hakkıyle kadirdir.)

---------- Mesajlar Birleştirildi at 15:30 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:27 ----------

allah diledigine iyilik dilediğine kötülük vericegını anlatıyor,ayetle allahın sözüyse allah için iyilik ve kötülük kavramları anlamsız demektir. kafasına göre takılan allah olmaz diye düşünüyorum. benım aklımdakı tanrı dileyemez dilerse herşeye gücü yetmez. herşeye güçü yetmeyen tanrıda tanrı değildir.

ama sen yada ben birşey dileyebiliriz,sen hayalındekı yaşamı dilersin ve allahına dua edersin .bende ölümsüz olmayı dilerim. dilemek tabırı insanlar içindir tanrı için anlamsızdır.

"Dilemek" tabirinin rastgelelik ifade ettiğini nereden çıkardın?

Tam aksine bir olguyu,nesneyi vb. dilemek bir düzen getirir.Çünkü dilemek iradeden gelir.İrade de küçük ya da büyük bir kudretin yansımasıdır.

Tanrı'nın herhangi bir durumu dilediğinde ortaya koyduğu irade ve dayandığı kudret,ne benim hayalimdeki yaşamı yaşamak kadar ne de senin ölümsüz olma isteğin kadar sınırlı ve dar açılıdır.

kahin

Kahin
Yeni Üye
"Dilemek" tabirinin rastgelelik ifade ettiğini nereden çıkardın?

Tam aksine bir olguyu,nesneyi vb. dilemek bir düzen getirir.Çünkü dilemek iradeden gelir.İrade de küçük ya da büyük bir kudretin yansımasıdır.

Tanrı'nın herhangi bir durumu dilediğinde ortaya koyduğu irade ve dayandığı kudret,ne benim hayalimdeki yaşamı yaşamak kadar ne de senin ölümsüz olma isteğin kadar sınırlı ve dar açılıdır.

bir karar verelim o zaman netleştirelim! tanrının iradesi varsa iradeyi kim? yarattı. yok eğer tanrı iradeyi yaratıysa insanlar bu iradede özgürmü?
sizin tabirinizle, irade yaratılıyorsa tanrı iradeninde üstünde olması gerekmiyormu?
bana göre netleştirim tanrının iradesi olmaz irade yaratılan bir olgudur. irade kusurludur.
tanrı kusursuz olduğuna göre
,
demekki .irade yaratılan birşeydır. kim? yaratmış tanrı yaratmış.demekkı tanrı dileyemez
daha açık ve net1 anlaşılmıştır umarım.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
ALLAH ın adaletine güvenim sonsuzdur kuşku dahi duymamaktayım...

Lakin söz konusu insanların eserleriyle oluşan ve oluşturulan sistemlere gelince sistemlerde hasarlar ve eksiklikler olduğuna oldukça inanan biriyim....

Dünyada her zaman kötüler yer almamıştır bu kabuk gibidir bazen bir iyiler yönetir bazense bir kötüler yönetir herşeyin zamanı kısıtlı ve sınırlıdır.....DÜnyada iyiler olmadan kötüler bilinmez dünyada kötüler olmadan iyiler bilinmez aslında her iki mevcutta da her ikisinin birbiriyle ilişki ve bagları mevcuttur ...

Sistemler sorunsuz değildir her sistem mutlaka bir kaç hata yapar lakn süreç içerisinde tüm sistemi işletecek olanda insanın kendisidir böyle durumlarda insanın inancı ve kazandıgı maneviyat degerleri oldukça önemlidir..

Dünyada ki oluşturulan sistemlerin sürekli yenilenmesi ve çağın gerekliliklerine göre uygun bir biçimde işlevsel hale getirilebilmesi oldukça önemlidir....Lakin insanların oluşturmuş oldugu sistemlerin hangi aklın değişitirip düzenleyebileceğide oldukça önemlidir..

Sistemlerin şeffaf akıcı ve mantıklı olabilmesinin yanı sıra her konuda ipin terazide dengede olabilmesini sağlayacak şekiklde inşaaa edilmesidir..

Dünya sistemleri mahkemeler ve adalet yürütme şekilleriyle hal alırken yönetim ve idare biçimleride bir çok konuda bir çok ülkede değişiklikler göstermektedir....Ortak yasa olan dünya insan haklarının daha belirgin ve daha yaygın kullanılabilmesi ve bununla birlikte yaşam ve hüvvviyet haklarının daha özgün korunup kollanabilmeside oldukça önemlidir..

İnsan eliyle oluşturulan en mükemmel sistemde dahi mutlaka hatalar ve noksanlıklar vardır önemli olan bu hataları eksiklikleriyle beraber görüp düzenleyebilmek ve çağın gerekliliklerine göre daha yaygın ve adaletli sunumlayabilmektir kanaatindeyim.

İnsanların sistemlerinde hatalar olur ama ALLAH ın sisteminde hata olmaz ...Adalet konusuna gelince dünya her yüzyılda bir kabuk değiştirir ve bir çok konuda iyi ve kötü arasında yer değişimi olur zamanla insanlar gördüklerinde yeni bir yüzyılın yaşamasına ve çağın şartlarına göre uyum sağlarlar ALLAH ın adaleti ise aslında bir çok konuda insanlara kendini göstermektedir en büyük adalet mizanı ise TERAZİ de Mizan huzurunda olacaktır ...

İyi insan kaybetmez ALLAH katında sevap hanesine kazanımlar saglar Dünyada da iyiler kaybetmez kaybetmiş gibi kendisini görür ama bu durum kısa sürmelidri iyiler bir bütün halde duramadığı sürece dünya kötülere gebe kalır o yüzden iyiler iyiliklerine devam etmelidir bir gün iyiler hakim olacaktır o güne kadar iyilerin sabretmesi oldukça önemlidir.

ALLAH ın adaletine güvenmezsek o zaman yanılgıya düşmüş oluruz bu konuda şüphe dahi etmemiz gerekir Yüce ALLAH ın bildiği MUTLAKA VARDIR Sabretmek insanlara düşen vazife ve görevdir.

Böyle.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Adaleti; belirli durumlar karşısında verilen bilinçli karşılıkların, insan hayatının düzenlenmesini sağlayan kısmı olarak düşünürsek ben, kendim dışında hiçbir insanın veya (varsa) insan dışı bilincin adaletine güvenmem ve zorunda kalmadıkça itibar etmem.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Dünyanın sıktısıda bu.. insanın insana olan güveninin azalmasıdır Bunun esas temel sebebi ve kanatimce dünyanın sevgisizlik ortamı içerisinde yeşertilmesidir...

Devamında güvenilir ehil insanların pastada çok fazla yer bulamamasıdır...Bu sorun aslında tüm dünyanın genel kronik sorunu diyebilirim Lakin dünya bir sistem havuzudur ve bu sistem havuzunda insanlar yer almaktadır Bu sorunu düzeltecek yine insanlardır.

İnsanlara güvenmemek normal bir durum oldu çünkü dünya bozulma sürecinde oldugu için çok güvenilir insan bulmakta zorluk çekiyoruz hele ki bu ahir zamanda güvenilir adaletli insan bulmak çok zor bu konuda insanlara hak vermemek olmaz diye düşünmekteyim..

Böylesi..

kahin

Kahin
Yeni Üye

Lakin söz konusu insanların eserleriyle oluşan ve oluşturulan sistemlere gelince sistemlerde hasarlar ve eksiklikler olduğuna oldukça inanan biriyim....

o zaman en büyük gerçekten kuşku duymuyorsunuz en büyük gerçekten korkmuyormusunuz?
yazınız çelişkilidir.
allahın adaleti ne demek? alllah ispatlanmış demektır, ama gerçekler öyle demiyor.
gerçekler diyorki % 50 allah vardır. % 50 ismi allah değildir. diyor gerçekler neden? böyle diyor çünkü allahın ispat % 50 vardır % 50 yoktur diyor.
en büyük çelişkinizde yazınızda kendini ele vermiş koskoca forumda bunu sadece benmi? gördüm.
islamda insanların eseriyle oluşturulmuş hatta ispatlanmış sistemdır. demekkı allah insan icadıdır. bunu siz söylediniz ama anlamadınız. ama ben herşeyi çok iyi anlarım.

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye

o zaman en büyük gerçekten kuşku duymuyorsunuz en büyük gerçekten korkmuyormusunuz?
yazınız çelişkilidir.
allahın adaleti ne demek? alllah ispatlanmış demektır, ama gerçekler öyle demiyor.
gerçekler diyorki % 50 allah vardır. % 50 ismi allah değildir. diyor gerçekler neden? böyle diyor çünkü allahın ispat % 50 vardır % 50 yoktur diyor.
en büyük çelişkinizde yazınızda kendini ele vermiş koskoca forumda bunu sadece benmi? gördüm.
islamda insanların eseriyle oluşturulmuş hatta ispatlanmış sistemdır. demekkı allah insan icadıdır. bunu siz söylediniz ama anlamadınız. ama ben herşeyi çok iyi anlarım.

Firavun da ben Tanrıyım en büyük benim diyordu ALLAH ın adaleti tecelli edince ne ondan eser kaldı nede büyüklüğünden...Dünya kabuk değiştirmesi gerektiği sırada bu kabuğu oldukça iyi bir şekilde değiştiriyor ...

Bugün ABD ben en büyüğüm diyor ama onun da kabuk değiştireceği hatta ABD nin ikiye bölünecegi bir süreci de insanlık görecektir Dünyada büyüklenmek yada oburlanmak yerine İnsanlık için neler yapabiliriz yada hangi sistemle insanlığa katkıda bulunabilirizi düşünsek daha iyi olurdu ama insan büyüdükçe geçmişini unutuyor ne yazık ki...

Osmanlıda ki en büyük adalet sistemi oldukça ihtişamlı ve görkemliydi ne yazık ki son zamanlarda ki yanlış evlilikler bununla beraber teknlojiden uzak kalmaları osmanlınında sahneden silinmesine sebep oldu demek oluyor ki güçler her yüzyılda bir el değiştiriyor olmasıdır...

Hangi gerçekler ?? Kime göre oluşturulmuş gerçekler?...ALLAH ın varlıgı kendini gösteriyor zaten görebilen göz oldugu sürece bunu rahatlıkla görebilir...İnsan yeni bir dünya oluşturamaz Dünyaya benzer yeni bir dünya inşaaa edemez...DÜNYA daki bu kadar muhteşem sistemi ve hesaplamaları hatta evreni insan bu kadar muaazzam hesaplayıp oluşturamaz...ALLAH o kadar adil ve yücedir ki dünya içerisindeki en ufak detayı dahi düşünmüştür...görebilmek gerekir..

ALLAH 1 trilyon kare kadar kesinlikle vardır sen inanmak istemezsin o senin düşüncen sana birşey diyemem dersin ki ALLAH ın varlığını ispatla bende sana şunu söyleyebilirim hergün doğup batan bir güneşi sana söylerim dünyada güneş 1 ay yok olsa dünya bozulmaya başlar...

ALLAH ın 99 tane ismi vardır en çok kullanılanı ALLAH tır....ALLAH ın adaletinde kuşkuya dahi yer yoktur...İnsanların adaletinde ve sistemlerinde hatalar ve eksiklikler vardır...

Buna harfiyen katılırım..İnsanların sistemlerinde neden hatalar vardır biliyormusunuz ??esas temel hedefi para kazanmaya dönük olup içerisinde tam manasıyla insan düşünülmediği içindir..İnsanı düşünen bölümler sistemde olsada bu durum kapitalist bir düzen şekilde bertaraf edilmiştir....Sistemler olabilir hatalar ve eksiklikler olabilir ama insan da düşünülmesi gerekmektedir.Yazılarımla çelişkiye düşmüyorum çünki insan CÜZZİ irade ile seçimlerini yapmaktadır oysaki ALLAH ın KÜLLİ iradesi bu durumun çok çok daha üstündedir..

İslamla ilişkilendirmemek gerekir Sen öyle söylersen o halde Hristiyanlıkt a Yahudilikte bir sistemdir diye sana söylerler....Hayır Dünyaya gelen 4 Kutsal metin peygamberler aracılıgı ile tüm insanlığa ALLAH katından gelmiştir son gelen Din ise İSLAMİYET tir...Bunlar kutsal semavi dinlerdir...

Dini ögretiler ve ahlaki degerler ALLAH ın biz insanlığa vermiş oldugu altın degerinde ki öğütlerdir Bunlar sistem değil aksine İnsanlığın ögretileri kabullenip tatbik edebilmesidir..

Sistem nedir açıklayalım...

Sistem insan eliyle oluşturulmuş ve düzeni işletebilecek bir araçtır örnek vermek gerekirse dÜNYA Futbol müsabakalarının gerçekleşebilmesi için futbolun adil işletilebilmesi için oluşturulmuş işletim ve kurallar mekanizmasıdır FİFA kuralları ve sistem modellemeleri diyebiliriz..(sarı-kırmızı kart ofsayt--dünya sıralamaları kuralar fıksturler vss)

Başka örnek vermek gerekirse..

Bugun sen fabrika işletmek isteyeceksin fabrikanda gübre üretiyor olsun...sen yola çıkmadan evvel sistemsiz düzensiz gidemezsin mutlaka sistemin akabinde ise mutlaka yönetici üst kadroların olması gerekir...bununla birlikte vizyon ve hedeflerin olması gerekir bununla birklikte ürünlerini satabileceğin pazara açılman ve orada ki DTÖ kurallarını oldukça iyi bilebilmen gerekir..

Dünyanın kendisi de başlı başlına sistemdir bu büyük koca sistem ALLAH ın adaleti üzerine kurulmuş bir sitemdir....Dünya nın yani ALLAH ın adaleti hiç şaşmaz Dünyanın sistemine o kadar tahribat insan eliyle vermemize ragmen dünya sistemi yani ALLAH ın adaleti hiç bozulmamaktır oysaki insan eliyle oluşan bir dünya olsaydı çoktan sistemi ve adaleti bozulur olurdu..Kaldı ki insan eliyle oluşan dünya sistemi bu kadar muaazem ve harika olamazdı.

ALLAH nasıl olabilir insan icadı denebilir aklım almış değil...ALLAH ın bizlere gözükmüyor olması onun olmuyor anlamına gelmez....daha dün kundakta aglayan bebeklerdik bugun büyüdükte ALLAH insan icadımı diyebiliyoruz şahsen üzüldüm...

ALLAH kesinlikle vardır güzel insan bu konuda şüphe dahi etme ...Halen şüphe dahi edebiliyorsan sana yardım etmek isterim.

Böyle.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
Firavun da ben Tanrıyım en büyük benim diyordu ALLAH ın adaleti tecelli edince ne ondan eser kaldı nede büyüklüğünden...Dünya kabuk değiştirmesi gerektiği sırada bu kabuğu oldukça iyi bir şekilde değiştiriyor ...

şimdi bir konuda anlaşalım, mantık hatası yaptınız, ve yine sadece ben gördüm, bende kahin! gözü var sanırım :D her yanlışı görebiliyorum.

m.ö. 6000 yyyda yaşamş firevun aslında yehovaya karşı gelmişti. allah yok tu o zamanlar. yani islam yoktu. :D bu sefer ne anladın? çok merak ettim. :D
eğer yorumumu beğendiysen begenme botonuna basabilirsin.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sorun şurada çoğu insanda özellikle,
Allah bu dünya sistemine kendiside mükemmel demiyor hatta eleştiriyor. Dünya sistemi ne kötüdür ne iyidir, herşey dengededir.zıtlıklar içinde herşey dengini bulur.
Biz bu sistemi mutlak iyi kabul ediyoruz,sistemde herşey birbirine bağlı olarak gelişiyor, sicim teoriside bunu kanıtlıyor zaten.
Herşey tekamül, 20 yaşında görüşler 30la aynı değil 50 ile hiç değil onun için hakikatı aramaya devam:)

kahin

Kahin
Yeni Üye
Sorun şurada çoğu insanda özellikle,
Allah bu dünya sistemine kendiside mükemmel demiyor hatta eleştiriyor. Dünya sistemi ne kötüdür ne iyidir, herşey dengededir.zıtlıklar içinde herşey dengini bulur.
Biz bu sistemi mutlak iyi kabul ediyoruz,sistemde herşey birbirine bağlı olarak gelişiyor, sicim teoriside bunu kanıtlıyor zaten.
Herşey tekamül, 20 yaşında görüşler 30la aynı değil 50 ile hiç değil onun için hakikatı aramaya devam:)

ben şunu asla anlıyamıyacagım, senin aklını allah verdi benım aklımıda allah verdi.
senin aklı diyorki fakir ezilsin ölsün ve cennete gitsin. orda insan gibi yaşasın . zenginde
kötüyse bu dünyada rahat yaşasın ve ölünce cehenneme gitsin. iyi ama ya o zengin cennete giderse . yani o zengin iyi biriyse. allah onu özel yaratmış olmuyormu? torpil geçen bir allah nasıl? iyi olabiilr. torpil geçmeyen bir allah düşün;
iyi bile olsa sırf zengin oldugu içn bana göre cehennemde yanmak zorundadır. yoksa kutsal ve ilahı adaletın anlamı yoktur.
zengin yaratılıtabilirsin ama bu bir avantaj! olmamalı olursa işte böyle olur herkes agnostık deist ve atheist olur. şimdiye kadar hiç yanılmadım şimdiden sonrada asla yanılmıyacagım.
bence asıl sorun insanlarda değil asıl sorun tanrıda onu yeterınce tanıdık kötü biri .
iyi bir tanrı iyi insanlara değer vermek zorundadır. illaki ölmemize ve cennete veya cehenneme gitmemize gerek yok bu yaşamdada herşeye gücü yeten bir tanrı varsa
iyi oldugunu biz değil o ispatlamalıdır. ama her zaman tanrının kötü oldugunu ispatladıgını
görüyoruz. nedense 1 kez bile iyilerin hakım oldugu bir yy yıl göremedik. aslada göremeyicegiz. her zaman karanlık çagdaydık şimdide karanlık çagdayız. aksini idda eden buyursun gelsin tartışalım akmı? karamı? çıksın ortaya..
bir düşün bakalım sırf müslümansın diye bu dünyada her türlü pisliği yapmana rağmen er yada geç cennette gidiceksen cennettın ne anlamı? kalır allah herkesi affedicek tüm kötüler
ve ruh hastaları cennette olucak. istermiydin böyle ruh hastalarıyla aynı yerde yaşamak.
hiç günahı olmuyan masum insanlar bile sırf atehist agnostık deist veya diger dinlere
inanıyor diye cehenneme gidicekse bu allah çıldırmış olmalı ve sen hala iannıyorsan islama
sende çıldırmış olmalısın .
bir düzeltme yapalım yanlış anlaşılmasın, bu kötü tanrı dinlerin tanrısıdır, yoksa benım haddımemı? gerçek tanrıyı gerçekten bilmek bu imkansız.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç