Tanrı Yanılgısı (The God Delusion)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Belgesel kategorisinde Ferdinand Bardamu tarafından oluşturulan Tanrı Yanılgısı (The God Delusion) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,355 kez görüntülenmiş, 57 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Belgesel
Konu Başlığı Tanrı Yanılgısı (The God Delusion)
Konbuyu başlatan Ferdinand Bardamu
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan İstanbul

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
:) Alpine sen bir doktora görün bence algılamanda ciddi bir problem var.

Kim neye inanmak isterse inanır, algılar kimsenin inancına laf etmedim, senin okuduğunu anlamanda bir problem var sanırım.

Bana ne senin inancından, ailenin inancından ? Sen bildiklerini aktarınca oluyor da ben aktarınca çok mu zoruna gitti?

Çoluk çocukla tartışacak vaktim yok lütfen kendine başka eğlence bul hem forumu böyle sataşmalarla kirletmek yerine medeni olmayı öğren biraz. Çocuk parkı değil burası.

Benim yazdıklarıma yorum yapmazsan çok sevinirim çünkü seninle aynı dili konuşmuyoruz. Fikirlerine lafım yok fakat yazım şeklin çok kaba ve seviyesiz ben senin seviyene inemem, buna anlayış göster lütfen.

Siz insanlara "hadis uydurdular, kurani degistirdiler" diye iftira atmaz iseniz, sizi muhatap almaya zaten niyetim yok. Cikmissiniz cok buyuk bir otoriteymis gibi insanlari oturdugunuz yerden yargiliyorsunuz, hemde bunu dinleri uzerine yapiyorsunuz. Bana kaba ve seviyesiz diyorsunuz ya, siz once donun bir yadiklariniza bakin.

Neyse, fazla uzatmaya gerek yok, kendi mezhebiniz neyse, kendi inanciniz neyse onun icinde kalin. Burada keyfinize gore insanlarin mezheplerine inanclarina karismaniza musade etmem. Karisirsaniz, benimde size karisma hakkim dogar ve bunu kullanirim.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Siz insanlara "hadis uydurdular, kurani degistirdiler" diye iftira atmaz iseniz, sizi muhatap almaya zaten niyetim yok. Cikmissiniz cok buyuk bir otoriteymis gibi insanlari oturdugunuz yerden yargiliyorsunuz, hemde bunu dinleri uzerine yapiyorsunuz. Bana kaba ve seviyesiz diyorsunuz ya, siz once donun bir yadiklariniza bakin.

Neyse, fazla uzatmaya gerek yok, kendi mezhebiniz neyse, kendi inanciniz neyse onun icinde kalin. Burada keyfinize gore insanlarin mezheplerine inanclarina karismaniza musade etmem. Karisirsaniz, benimde size karisma hakkim dogar ve bunu kullanirim.

Ne diyorsun sen ya ? Sana mı soracağım ne konuda yazıp yazmayacağı mı?

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
...Dinlerin son noktası olan İslam Dini bile doğru anlaşılamamış, Peygamberin vefatından 200 yıl sonra ( yaşamında kendisi asla izin vermediği halde ) bir çok hadisler uydurulmuş, Kur'an'da yazanların haricinde eklemeler yapılmış, mezhepler oluşturulmuş ve şu an Suriye'de yaşanan vahim tabloda da görüldüğü gibi ciddi bir dejenerasyon yaşanmaya başlanmıştır...

Ne diyorsun sen ya ? Sana mı soracağım ne konuda yazıp yazmayacağı mı?

Evet, zira kendi basiniza bunu beceremediginiz ortada. Burasi dingonun ahiri degil.

Soruyorum, bir inanir hakkinda, hadis uydurdugunu ve kuranda yazanlar haricinde isine geldigince eklemeler yaptigini iddia ederek bu kisiye hakaret etmiyor da ne yapiyorsunuz? Bu kisiyi sirk ile itham etmis olmuyor musunuz? Ve bunu butun mezhebe yayarak butun bir mezhebe mensup insanlara iftirada bulunmus olmuyor musunuz? Bu yolla toplumu dejenere ettikleri iddiasi ile, mezheplerin butun uyelerine ayni cirkin iftiralari uzatip yamamiyor musunuz?

Simdi butun bunlar isiginda;

----------------

TCK 216: "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama"

Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

----------------

Bu yaptiginiz hem hukuken suc, hem vicdanen suc, hem ahlaken suc.

Koskoca mezhepleri alenen sapiklik ile sucluyorsunuz, daha otesi varmi. Yok hadis uydurmuslar, yok kurani degistirmisler. Biraz aklinizi basiniza alin ve haddinizi bilin.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Evet, zira kendi basiniza bunu beceremediginiz ortada. Burasi dingonun ahiri degil.

Soruyorum, bir inanir hakkinda, hadis uydurdugunu ve kuranda yazanlar haricinde isine geldigince eklemeler yaptigini iddia ederek bu kisiye hakaret etmiyor da ne yapiyorsunuz? Bu kisiyi sirk ile itham etmis olmuyor musunuz? Ve bunu butun mezhebe yayarak butun bir mezhebe mensup insanlara iftirada bulunmus olmuyor musunuz? Bu yolla toplumu dejenere ettikleri iddiasi ile, mezheplerin butun uyelerine ayni cirkin iftiralari uzatip yamamiyor musunuz?

Simdi butun bunlar isiginda;

----------------

TCK 216: "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama"

Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

----------------

Bu yaptiginiz hem hukuken suc, hem vicdanen suc, hem ahlaken suc.

Koskoca mezhepleri alenen sapiklik ile sucluyorsunuz, daha otesi varmi. Yok hadis uydurmuslar, yok kurani degistirmisler. Biraz aklinizi basiniza alin ve haddinizi bilin.

Hangi yazımda, hangi bölümde, kime sapık yazmışım? Bunu belgeleyin şayet belgelemeyezseniz ( sapık ) yazan bölümü o zaman sizde ciddi bir problem var demektir.

Ben sapık kelimesini kimseye karşı kullanmadım ki bu sitede kullanayım. Size çok ağır şeyler yazardım fakat yönetim izin vermiyor yoksa bana böyle yalan itamlarla gelen birisine haddini bildirmeyi iyi bilirim.

istanbul

Üye
Yeni Üye
sevgili digital, konuşmalarınızı kısaca kessem kızmazsınız inşallah
bakın ne güzel yazmışsınız kendi isminizin altına,

Yüzde ısrar etme, doksan da olur.
İnsan dediğinde, noksan da olur...
Sakın büyüklenme, elde neler var.
Bir ben varım deme, yoksan da olur...

insan dediğinde noksan da olur değil mi?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
sevgili digital, konuşmalarınızı kısaca kessem kızmazsınız inşallah
bakın ne güzel yazmışsınız kendi isminizin altına,

Yüzde ısrar etme, doksan da olur.
İnsan dediğinde, noksan da olur...
Sakın büyüklenme, elde neler var.
Bir ben varım deme, yoksan da olur...

insan dediğinde noksan da olur değil mi?

Tamam da yazmadığım şeyleri yazmışım gibi aktarıyor, yalan yanlış aktarımda bulunuyor. Ben ömrümde birine, inancına sapık dememiş biriyim. Allah yukarda asla bunu yapmadım. Böyle birşey uydurup, iftira atmasına dayanamadım. Haksızlığa asla katlanamıyorum. Ancak haklısınız Allah yardımcısı olsun, ne diyeyim.

istanbul

Üye
Yeni Üye
Mevlana hazretlerinin yazsını dahi taşımak büyük sorumluluk istiyor değil mi?
misal siz oraya bir başka yazı koymuş olsaydınız hiç farketmezdim dahi.
Size yakışanı yazmışsınız Allah yardımcısı olsun.
Ayrıca bizim lafınızı kesmemize açık olduğunuz için de teşekkür ederiz.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
dijital şimdi siz birilerini hadis uydurmakla ve Kuran'ı değiştirmekle itham edince orada bir problem yaşanmış. Bu tarz eylemler İslami çevrelerde sapkınlık,sapıklık olarak nitelenebiliyor. Yanlışsam düzeltin lütfen.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
dijital şimdi siz birilerini hadis uydurmakla ve Kuran'ı değiştirmekle itham edince orada bir problem yaşanmış. Bu tarz eylemler İslami çevrelerde sapkınlık,sapıklık olarak nitelenebiliyor. Yanlışsam düzeltin lütfen.

Kur'anı değiştirdiler yazmadım. Kur'an hiç bir zaman değişmedi.

Hadisler eklendi bu konuyu bir din alimi ya da ilahiyatçıya hatta diyanet işlerine sorabilirsiniz. Yalan hadislerden dolayı ciddi bir temizlik yapıldı fakat tamamen ayıklanamadı. Diyanetin web sitesinde de bu konuda bilgi bulabilirsiniz.

Peygamberimizin hadisleri hariç hiç bir hadis geçerli değildir. Bu ayrımı nasıl yapacaksanız yapın bu beni hiç ilgilendirmiyor.

Hadislerin bir çoğu Aziz Pavlus isimli Musevi asıllı Hristiyan Papaz tarafından uydurulmuş fakat farkedilenler çıkartılmış kalanlar kalmıştır.

Kur'an'dan başka kaynak arayan kişiler hadislere itibar edebilir. Ben etmiyorum. Kur'an ve Allah dışında muhattabım yok benim. Olan kişilere de asla sapık demedim. Bu yalanı hiç bir şekilde kabul etmiyor ve Alpinenin yaptığını terbiyesizlik kabul ediyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Mevlana hazretlerinin yazsını dahi taşımak büyük sorumluluk istiyor değil mi?
misal siz oraya bir başka yazı koymuş olsaydınız hiç farketmezdim dahi.
Size yakışanı yazmışsınız Allah yardımcısı olsun.
Ayrıca bizim lafınızı kesmemize açık olduğunuz için de teşekkür ederiz.

Ne haddime Hz. Mevlana kadar derin düşünebilmek? Ancak çok haklısınız o yazıyı yazan biri de onun yolundan giden biri olmalı en azından bu sorumluluğu unutmamalı. Ben bu yazıyı bugün ekledim yine Alpine bana ağır laflar etmişti, kibirli olduğumu yazmıştı ona cevaben tartışma ortamı olmasın diye bu logoyu eklemiştim fakat ne mümkün siteye sırf bana saldırmak için giriyor.

Sadece Hz. Mevlana değil tüm tasavvuf ehli kişilerin yaşam hikayesini, eserlerini, öğretilerini takip etmeye daha doğrusu anlamaya ve yaşamıma uyarlamaya çalışıyorum. Tasavvufa ilgim Cemal Nur Sargut'un seminerleri vasıtası ile oluşmuştu çok şükür böyle olmuş ki hayat görüşlerime ciddi katkıları oldu. Bu konuda fazla bir bilgim olduğunu söylemem fakat elimden geldiğince tüm kaynakları incelemeye çalışıyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Geldim ama bunun ilk mesajim olmadigini soylemek isterim. Ilk mesajim burada;

Evet. biliyorum onuda okumuştum. kalbinizi bilemem elbet ama bana bu ilk yazınızda öfkeli gelmişti. bastırılmaya çalışılan bir öfke. ama öfke işte sonuçta. (bu benim algımda böyle oluştu, böyle olduğunu iddia etmiyorum.)

Kibir...

Ben insanlarin ne dinlerine ne inanclarina herhangi bir sekilde saldirmadim. Sirf yuklendigim kisi dindar diye bunu iddia ediyorsunuz. Fakat bu kisiye tepkimin asil sebebiyle ilgilenmiyorsunuz. Yani adam gassarayli olsa, bende fenerli, "gassaraya nasi 6 cektik" desem, yine dine saldiriyorsun diye yaygara koparacaksiniz.

Kibirli insanın düşünce sisteminde mutlaka bir arıza vardır diye düşünmüşümdür hep. çünkü insanın kibirli olabilecek hiçbir özelliği yoktur. bazıları aksesuraları (para,mevki,güç,sosyal konum,entellektüellik vs) ile kibir içinde olsada bunlar aksesuar sonuçta. ha süper kahraman olsalar neyse :)

Böyle düşünmekteyse haklısınız.insan kendine yakın bulduğunu daha çok sever derler. doğrudur bu bende de vardır. ancak söylediğiniz ölçülerde değil inanın ki...

Dikkat ettiyseniz, sizin dininizi sizden daha iyi bildigi gibi bir iddiasida var. Siz ve diger muslumanlar, hic kimse anlamamis, ama bir tek dijital anlamis. Yani insanlarin islami istedikleri gibi yasamak gibi haklari yok, ama sadece dijital efedinin anladigi, cozdugu gibi yasamak ve anlamak durumundalar.

Sayın Dijitalde kendince düşüncelerini beyan ediyor. ben onun yazdıklarını sizin gibi algılamadım. Din konusunda zaten inanılmaz yorum farkları var. Sayın Dijitalden hiç duymadığım şeylerde duyuyorum. bir tanesine kendimce itirazda ettim. ama şunu bilin ki itiraz etmediğim şeylere katılıyorum anlamına gelmiyor.

Kıssadan hisse geri dönüşten sonra sizi öfkeli gördüm .öfkenizin sebeplerini belirtmişsiz. öfkenizi dine sandığım için yazmıştım son yazdıklarımı. şimdi öfkenizin sebebini daha iyi anladım ve o sözlerimi geri çekiyorum. (ancak bir yandan da -içimden- hala dine karşı öfkeli -birazda olsa- olduğunuzu düşünüyorum )

(parantez içi ve dışındakilerle dengeyi siz kurun artık ben kendimi cümlelerle anca bu kadar ifade edebildim) :)

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Kur'anı değiştirdiler yazmadım. Kur'an hiç bir zaman değişmedi.

Hadisler eklendi bu konuyu bir din alimi ya da ilahiyatçıya hatta diyanet işlerine sorabilirsiniz. Yalan hadislerden dolayı ciddi bir temizlik yapıldı fakat tamamen ayıklanamadı. Diyanetin web sitesinde de bu konuda bilgi bulabilirsiniz.

Peygamberimizin hadisleri hariç hiç bir hadis geçerli değildir. Bu ayrımı nasıl yapacaksanız yapın bu beni hiç ilgilendirmiyor.

Hadislerin bir çoğu Aziz Pavlus isimli Musevi asıllı Hristiyan Papaz tarafından uydurulmuş fakat farkedilenler çıkartılmış kalanlar kalmıştır.

Kur'an'dan başka kaynak arayan kişiler hadislere itibar edebilir. Ben etmiyorum. Kur'an ve Allah dışında muhattabım yok benim. Olan kişilere de asla sapık demedim. Bu yalanı hiç bir şekilde kabul etmiyor ve Alpinenin yaptığını terbiyesizlik kabul ediyorum.

Uydurma hadis meselesini ben de biliyorum. Ancak hangisi uydurma, hangisi değil bilmiyorum. Bunun kesin olarak bilinebileceğine de pek ihtimal vermiyorum. Kanaat önderi sıfatı taşıyan kimselerin, kendi zihniyetlerine uygun olan söylemlere sarılacakları, uymayanları sahtelikle itham edeceklerini düşünüyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Uydurma hadis meselesini ben de biliyorum. Ancak hangisi uydurma, hangisi değil bilmiyorum. Bunun kesin olarak bilinebileceğine de pek ihtimal vermiyorum. Kanaat önderi sıfatı taşıyan kimselerin, kendi zihniyetlerine uygun olan söylemlere sarılacakları, uymayanları sahtelikle itham edeceklerini düşünüyorum.

Ben de bunu söyledim zaten tüm hadisler uydurmadır diye bir ifadem yok fakat Hz. Muhammed buna hiç bir zaman izin vermedi. Hz. Ömer döneminde de tüm hadisler toplatılıp yakıldı.

Diyanetin web sitesinde hangi hadisler geçerli diye bir liste var fakat taraflıdır, tarafsızdır onu bilemem.

Peygamberimizin bir hadisi ile bu konuyu noktalayayım;

"Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak 72'si cehennme 1'i cennete gidecektir."

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
"Ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacak, bunların içinden bir fırkası ehl-i necat olacaktır." buyurmuş. Ashab sormuşlar:

"Yâ Resûlâllah, o kurtulan fırka hangi fırka olacaktır?"

Şöyle cevap vermiş:"Benim sünnetimden şaşmayanlar kurtulanlardan olacaktır! Yâni Ehl-i sünnet ve cemaat mensuplarıdır."(Tirmizi, İman,18; İbnu Mace, Fiten, 17)

Sayının anlamı hakkında çok fazla yorum var fakat en doğrusu nedir bilemiyorum.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Hangi yazımda, hangi bölümde, kime sapık yazmışım? Bunu belgeleyin şayet belgelemeyezseniz ( sapık ) yazan bölümü o zaman sizde ciddi bir problem var demektir.

Ben sapık kelimesini kimseye karşı kullanmadım ki bu sitede kullanayım. Size çok ağır şeyler yazardım fakat yönetim izin vermiyor yoksa bana böyle yalan itamlarla gelen birisine haddini bildirmeyi iyi bilirim.

Alevileri ele alalim. Onlari hadis uydurup dinin icerigini degistirmekle itham ettiniz (bunun ne anlama geldigini, sapik kelimesini vs gecelim).

Cumleniz aynen sudur;

"...bir çok hadisler uydurulmuş, Kur'an'da yazanların haricinde eklemeler yapılmış, mezhepler oluşturulmuş..."

Bu insanlar dinden, islamdan, kendilerince anladiklarini ortaya koymus, ona inaniyorlar. Ne kimseye zorla bunu kabul ettirmeye calismislar, ne baskasinin anlayisini yadirgayip haklarinda kotu cumleler kurmuslar.

Butun bunlara dayanarak samimi sekilde soruyorum, bu insanlar bu cumlenizi hak ediyorlar mi?

Elinizi vicdaniniza koyup buna kendiniz cevap verin. Ben cevabinizi merak etmiyorum. Kendi cevabiniz, kendi vicdaniniz. Soylemek istedigim sadece budur. Yolunuz acik olsun...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Alevileri ele alalim. Onlari hadis uydurup dinin icerigini degistirmekle itham ettiniz (bunun ne anlama geldigini, sapik kelimesini vs gecelim).

Cumleniz aynen sudur;

"...bir çok hadisler uydurulmuş, Kur'an'da yazanların haricinde eklemeler yapılmış, mezhepler oluşturulmuş..."

Bu insanlar dinden, islamdan, kendilerince anladiklarini ortaya koymus, ona inaniyorlar. Ne kimseye zorla bunu kabul ettirmeye calismislar, ne baskasinin anlayisini yadirgayip haklarinda kotu cumleler kurmuslar.

Butun bunlara dayanarak samimi sekilde soruyorum, bu insanlar bu cumlenizi hak ediyorlar mi?

Elinizi vicdaniniza koyup buna kendiniz cevap verin. Ben cevabinizi merak etmiyorum. Kendi cevabiniz, kendi vicdaniniz. Soylemek istedigim sadece budur. Yolunuz acik olsun...

Aleviler ile ilgili bir yorum yapmadım hatta Hacı Bektaş Veli'nin tüm eserlerini çok severek okuyan biriyimdir. Ben hiç kimsenin mezhebini hedef almadım fakat siz çok yanlış yorumlamışsınız veya ben anlatamamışım.

"Tanrı Yanılgısı" videosu çerçevesinde yorumlar yaptım fakat siz o videoları pek dikkate almamış hatta izlememişsiniz olabilirsiniz ki benim eklediğim videoyu da inatla izlemediniz.

İnsanların inançları ve inanç şekilleri hiç kimseyi ilgilendirmez. Kaldı ki ben dinler tarihini ve kadim inanç sistemlerini bile çok detaylı araştırmış biriyim. Kimsenin inancı beni ilgilendirmiyor. Herkes kendi seçimleri doğrultusunda yaşar ve bu konuda sadece Allah'a hesap verir. Bu duruma ben de dahilim.

Bana göre İslam Dini çeşitli mezhep ayrımları ve kavgaları sonucu ciddi zararlar görmüştür. Aynı kutsal kitap, aynı peygamber fakat birbirinden farklı birçok görüşler ve bu uğurda bir çok haksız ölümler...

Şayet mezhepler oluşturulması gerekseydi zaten bu durum Hz. Muhammed döneminde başlar ve halifelerce devam ettirilirdi. Sonradan oluşturulması çok manidardır. Bu konuyu ifade eden ben değilim bir çok din aliminden bu konuda görüş alabilirsiniz.

İnanç özgürlüğünün sonuna kadar arkasındayım fakat başkalarının üzerinde otorite kuracak boyutta sömürülmesine karşıyım.

Bir insan bu dünyaya hangi inanç ile geleceğini bilerek gelmiyor. Bu sebeple kimsenin inancını yargılama ve sorgulama hakkımız yok. Ben de böyle birşey yapacak kadar hadsiz biri değilim. Bunu insanlardan korktuğum için değil Allah huzurunda mahcup olmamak adına asla yapmam.

Uzun yıllardır bu konuyu düşünüyorum. İnsanlar niçin Allah yolunda bir türlü birlik sağlayamıyorlar da herkes kendince bir yol seçmiş, en doğrusu budur diyor.

Müslümanlar arası yaşanan gerginlikliklere bir bakın. Kendi aramızda birlik sağlayamıyor fakat tüm dünyayı İslam'a davet ediyoruz. Davet ediyoruz fakat halimize bakan İslam'dan soğuyor ve uzaklaşıyor.

Benim anlatmaya çalıştığım şey kısaca;
Kur'an'dan başka kaynak sadece yorumdur. Asl olan Kur'an'dır. Bu doğrultuda hareket edilebilse tüm İslam camiası, bana göre bir çok problem ortadan kalkacaktır.

Ben dini otorite değilim tabi ki fakat bu bölünmeye, bu din adına yaşanan katliamlara nasıl ve kim çözüm bulacak? Allah huzurunda tüm bunların hesabını nasıl vereceğiz?

Allah'a inanın ya da inanmayın, hangi dini kabul ederseniz edin, hangi inançla yaşarsanız yaşayın vicdanınız bu şekilde çatışma-kavga ile yaşamaya el veriyorsa sorun yok fakat benim el vermiyor ve cidden bu şekilde yaşamaktan bezmiş durumdayım.

Bu çeşit videoaları yapan kişi değil suçlu olan bana göre bu videoları yapan kişilere bu fırsatı veren bizler ( kendim başta olmak üzere ) sorumluyuz.

Kur'an'ı doğru anlamadan ölüp gideceğiz ve kimse kimsenin yardımcısı olamayacak herkes kendinden meshul olacak, şahsen ben korkuyorum, yanlış gidenleri bilip de susmak bunun hesabını nasıl vereceğim bilmiyorum.

Yazılarımda hiç bir inanç ve dini hatta inançsızlığı hedef almadım, almam da fakat beni tanımıyorsunuz bu sebeple yanlış anlamış olabilirsiniz.
Bu konularda artık yazmayacağım yanlış anlaşılmaktan rahatsız oldum. Allah huzurunda benim vicdanım rahat fakat dediğiniz gibi bu konu dini otoritelerce çözülmeli beni ve benim gibi düşünenleri sadece yorar.

Sizin de yolunuz açık olsun...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç