Tanri mi Dediniz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Amatör Şairler ve Şiirler kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Tanri mi Dediniz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,371 kez görüntülenmiş, 53 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Amatör Şairler ve Şiirler
Konu Başlığı Tanri mi Dediniz?
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Halt edenler bana o siiri yazacak fikri yasam ve iliskilerinde uygulayarak verenlerdir.

Bunu algilayamayanlarda digger bir halt edenlerdir.

Ayrica sir bir sanattir, bunu bir yazara baglamak ve onun kisiligi ile sinirlamak ta baska bir haltetmektir.

Tanri, Allah dediniz,
Hep biribirinizi "yediniz"

Halbuki ne guzeldir,
mehtapli deniz.

Tanri mi size, siz mi tanriya verdiniz?
Soyleyin bana, nedir, derdiniz?
Aslinda siz, cuvala un serdiniz.

Zannettinizki huzura erdiniz.
Halbuki guzelce aranizda gecinebilseniz.
Siz ektiniz, siz bictiniz.
Insanoglu olarak; idareyi kime verdiniz?

Verirken geri almakmiydi derdiniz?
Yoksa, neydi niyetiniz.?
Karar verseydi tekiniz,
Gecinip giderdi ikiniz.

Tanri allah demeyiniz,
Boyle bir halt yemeyiniz.
Insan olarak ki biliniz.
Kontrol edin, diliniz.

Tum dedikleriniz,
Cunku, sizin, eseriniz.
Varsa; burnunuz, kulaginiz, gozunuz, diliniz ve
eliniz.
Dediginizi duyun ve de biliniz.
Aslinda birimiz, hepimiz,
Hepimizde birimiz
Baska da yok guvenimiz.

Siz ne maddesiniz, ne de kolesiniz
Ne bir kukla, ne de kulsunuz,
Insanligi bulunuz.
Yoksa karanliktir sonunuz.
Sizin tek umudunuz,
evrensel insanlik
olsun yolunuz

Allah'a havale etmeyin yaptıklarınızı diye anlam çıkacak bir şiir yok karşımızda ama siz halen niyet okumayın demekle cidden insanlarla alay ediyorsunuz, okuyucuya bırakalım kararı en iyisi fakat yazdığınızdan geri adım atmaya çalışmak da size hiç yakışmadı, şimdi takipçileriniz-fanlarınız-panpişleriniz bu duruma çok üzülecek, yazdığınızın arkasında bile duramamakla imajınız yerle bir oldu ne yazık ki...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Tanri, Allah dediniz,
Hep biribirinizi "yediniz"

Halbuki ne guzeldir,
mehtapli deniz.

Hep birbirini yiyenlerin tanri allah diyenler oldugu reel de ve tarihte gozlem vermektedir.

Tanri mi size, siz mi tanriya verdiniz?
Soyleyin bana, nedir, derdiniz?
Aslinda siz, cuvala un serdiniz.

Bu sekilde yapilan "bir birini yemek" anlamsiz yani cuvala un sermektir.

Zannettinizki huzura erdiniz.
Halbuki guzelce aranizda gecinebilseniz.
Siz ektiniz, siz bictiniz.
Insanoglu olarak; idareyi kime verdiniz?

Evet bu birbirini yeme idaresi kimde?

Verirken geri almakmiydi derdiniz?
Yoksa, neydi niyetiniz.?
Karar verseydi tekiniz,
Gecinip giderdi ikiniz.

Tanri allah demeyiniz,
Boyle bir halt yemeyiniz.
Insan olarak ki biliniz.
Kontrol edin, diliniz.

Tum dedikleriniz,
Cunku, sizin, eseriniz.
Varsa; burnunuz, kulaginiz, gozunuz, diliniz ve
eliniz.
Dediginizi duyun ve de biliniz.
Aslinda birimiz, hepimiz,
Hepimizde birimiz
Baska da yok guvenimiz.

Yapan da eden de insanoglu, yaniancak biri birinin disinda baska guven yok.

Insanligi bulunuz.
Sizin tek umudunuz,
evrensel insanlik
olsun yolunuz

Sorun nedir?

Biatcilar birer kukladir(cunku kendi kararlari secimleri yok), inanirlar birer kuldur (kendileri diyorlar)

Materyalizme gore hersey madde degil mi?

Insanoglunun emeginin somurusu onun koleligi degil mi?

Bunlarin hangisi insanlik? Boyle dusunenler bir birlerini yiyenler degil mi?

Evet tek yol kisinin birey bilinci ile tum turunu kucaklayan insanligi ve bunun da en genis mekan olan evrenselligidir.

Allah'a havale etmeyin yaptıklarınızı diye anlam çıkacak bir şiir yok karşımızda ama siz halen niyet okumayın demekle cidden insanlarla alay ediyorsunuz, okuyucuya bırakalım kararı en iyisi fakat yazdığınızdan geri adım atmaya çalışmak da size hiç yakışmadı, şimdi takipçileriniz-fanlarınız-panpişleriniz bu duruma çok üzülecek, yazdığınızın arkasında bile duramamakla imajınız yerle bir oldu ne yazık ki...[/QUOTE]

Sen simdi niyet okumayi birak ta, siirin yazarinin verdigi aciklamalara bak.

Sonra da soyle sorun nedir?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Biraz once senin davranisina koydugum psikolojik teshisin ayna gibi bir yansimasidir bu.
Hep birbirini yiyenlerin tanri allah diyenler oldugu reel de ve tarihte gozlem vermektedir.
Bu sekilde yapilan "bir birini yemek" anlamsiz yani cuvala un sermektir.
Evet bu birbirini yeme idaresi kimde?
Yapan da eden de insanoglu, yaniancak biri birinin disinda baska guven yok.
Insanligi bulunuz.
Sizin tek umudunuz,
evrensel insanlik
olsun yolunuz

Sorun nedir?
Biatcilar birer kukladir(cunku kendi kararlari secimleri yok), inanirlar birer kuldur (kendileri diyorlar)
Materyalizme gore hersey madde degil mi?
Insanoglunun emeginin somurusu onun koleligi degil mi?
Bunlarin hangisi insanlik? Boyle dusunenler bir birlerini yiyenler degil mi?
Evet tek yol kisinin birey bilinci ile tum turunu kucaklayan insanligi ve bunun da en genis mekan olan evrenselligidir.
Sen simdi niyet okumayi birak ta, siirin yazarinin verdigi aciklamalara bak.
Sonra da soyle sorun nedir?

Sorun şu ki şiiriniz baştan sona Allah'ın varlığını inkar ve varlığını kabul edenlerin boş bir çaba içinde oldğunu anlatıyor.
Kul da değilsiniz kukla da demekle, Allah'ın kulu olan insanlara aslında kulluk yapacak bir yaratıcı olmadığını ve bunu kabul etmekle kukla durumuna düştüğünü anlatmaya çalışıyorsunuz. Kul değilsiniz demekle zaten Allah kavramı ile ters düşmüşsünüz. Ne demek kul değilsiniz? Allah'ın kulu değil miyiz? Size göre olmayabilir ama inanan için tabi ki Allah'ın bir kuluyuz.

Neyi tartışıyoruz ki halen herşey ortada ama siz dediğim gibi bizleri aptal yerine koymaya çalışıp, inatla yazdıklarınızın ne anlama geldiğini inkar çabası içindesiniz. Neden peki bu inkar? Kutsala saldırı yaptığınız anlaşılırsa siteden mi atılacağınızı sanıyorsunuz? Merak etmeyin şiir için siteden atılmazsınız sadece kutsala saldırmıyorum ifadenizin doğru olmadığını anlatmaya çalıştım fakat sizin gibi sabit fikirli birisi ile tartışmanın çok da anlamsız olduğunun farkındayım, ne de olsa siz bulaşık makinesi ile adam öldürülebileceğini savunmuş birisiniz, bu inkar çabanız az bile...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sorun şu ki şiiriniz baştan sona Allah'ın varlığını inkar ve varlığını kabul edenlerin boş bir çaba içinde oldğunu anlatıyor.
Kul da değilsiniz kukla da demekle, Allah'ın kulu olan insanlara aslında kulluk yapacak bir yaratıcı olmadığını ve bunu kabul etmekle kukla durumuna düştüğünü anlatmaya çalışıyorsunuz. Kul değilsiniz demekle zaten Allah kavramı ile ters düşmüşsünüz. Ne demek kul değilsiniz? Allah'ın kulu değil miyiz? Size göre olmayabilir ama inanan için tabi ki Allah'ın bir kuluyuz.

Neyi tartışıyoruz ki halen herşey ortada ama siz dediğim gibi bizleri aptal yerine koymaya çalışıp, inatla yazdıklarınızın ne anlama geldiğini inkar çabası içindesiniz. Neden peki bu inkar? Kutsala saldırı yaptığınız anlaşılırsa siteden mi atılacağınızı sanıyorsunuz? Merak etmeyin şiir için siteden atılmazsınız sadece kutsala saldırmıyorum ifadenizin doğru olmadığını anlatmaya çalıştım fakat sizin gibi sabit fikirli birisi ile tartışmanın çok da anlamsız olduğunun farkındayım, ne de olsa siz bulaşık makinesi ile adam öldürülebileceğini savunmuş birisiniz, bu inkar çabanız az bile...

Tartisan sensin ben degilim.

Yoksa N.Hoca fikrasini buraya da mi yazayim.

Siir benim siirim ve sordun acikladim.

Sen yoksa benim kendi yazdigim bir siirde ne yazdigimi benden daha mi iyi biliyorsun?

O yuzden uzatma. Ya verileni verildigi gibi algila ya da tartisma.

Sen bana ya da baskasina degil; once kendine kendin bir sey anlatabilmeyi dene.

Senin davranisin tamamen bir ima etme iftira atma niyet okumadan baska bir sey degildir.

Bu konuda da benim degil senin sorunun soz konusudur.

Sen bu siiri sanat olarak degerlendirecek bir kapasitede de degilsin.

Cunku sabit ve tek tarafli olarak konuyu ele aliyorsun.

Bunu da isine geldigine yapabiliyorsun.

Sen once kendine inancli deyip te inanci su isdtismar edenlere laf soylemeyi ogren.

Burada tek bir saldiri var o da senin sanata sanatin yazarina art niyetli imali ve algisiz psikolojik temeldeki saldirindir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sen once kendine bir iman eden olarak, kitabin kurandaki iman etmeyenlere yapilan saldiri ve hakaretlere yanit ver.

Belki ancak ondan sonar saldiri ya da hakeretin ne oldugunu algilarsin.

Oncebatir cuvaldizi kendine acisini tat, sonar da bunun nasil aci verdigini tattiktan sonar vicdanin ve insanligin el verirse igneyi baskasina batirirsin.

Bir meshur dini ataszu vardir "Dinime kufreden musluman olsa" diye.

Sen once kendi inancin bunyesindeki inancin disinda olanlara yapilan saldirilari bir algila.

Sonra kendi inancin bunyesinde olanlarin bir birlerine saldirisini bir algila ki;

Son algilayacagin da inancsizlarin davranislari olsun.

Inancsizlar inanclilara saldirmazlar. Cunku saldiri oldugunu inancta gordukleri icin inancsiz olmuslardir.

Bir de don benim "Ey iman edenler" basligimi oku.

Belki bir seyler algilarsin.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Kuran hicbir insana hakaret etmez aşağılamaz. İslenen suçun karşılığı aşağılama ve hakaret degildir. Cezadır. Bir haksızlık yaparsan sen suçlusun demek ve ceza vermek hakaret değil yaptırımdır.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Kuran hicbir insana hakaret etmez aşağılamaz. İslenen suçun karşılığı aşağılama ve hakaret degildir. Cezadır. Bir haksızlık yaparsan sen suçlusun demek ve ceza vermek hakaret değil yaptırımdır.

Inancsizlara yaptigi her turlu hakaretin ayetlerini buraya koymami istiyor musun?

Kime gore suc?

Bir inancsiz inanmamakla suc mu islemis oluyor?

Sen bunu mu savunuyorsun?

Bir inancsizin inanmadigi icin ona saldirma ve hakaret etme hakkini bir inancli nerden aliyor?

Bu mu sizing adaletiniz?

hem de 21. yuzyilda.

Ayrica sanane kimin inancli kimin olmadigindan?

Ya da kuran'a ne?

Kuran inancli icinse, sadece inancliya hitap edebilir, inancsiza hakaret etme onasaldirin deme hakki yoktur.

Bu mu sizing insanliginiz?

Ayrica herseyi yaptiran kuran'a gore Allah'sa inancsizin sucu ne?

Demekki kuran'a gore Allah onun inancsiz olmasini istemis?

O zaman inancsiza Kuran'daki hakaret saldiri neden?

Son düzenleme:

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
İnançsız İslam a gore suç işlemiş oluyor. İslam a gore hakimiyet hicbir şart olmaksızın Allah a aittir. Hükümlerine boyun eymeyenler suçludur. Bu suçun cezasını da hükümleri koyan verir.

Bu müslümanların inancıdır. Bu cezalardan inananlar rahatsızlık duyar. Ahiret gününe inananlar, kanunlara uymadıklarında bir yaptırım ile karşılaşacaklarını inanırlar. Bu onları rahatsız eder.

İman etmeyenler ceza almayacaklarını düşündüklerine gore rahatsız olmazlar. Rahatsız olanların iman etmiş olması gerekir. İman etmeyen cezalardan rahatsız oluyorsa kendi inancını sorgulamalidir. Çünkü temelsiz bir inanca sahiptir.

Ben Hıristiyanlıktaki teslis inancina inanmıyorum. Bu sebeple İncil de cehenneme gidecegim yaziyorsa yada bana çeşitli ithamlarda bulunuyorsa kulak asmam. Çünkü benim inancım sağlam ve beni etki altına alamaz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
İnançsız İslam a gore suç işlemiş oluyor. İslam a gore hakimiyet hicbir şart olmaksızın Allah a aittir. Hükümlerine boyun eymeyenler suçludur. Bu suçun cezasını da hükümleri koyan verir.

Inancsiza gore de Islam suc isliyor, ne olacaksimdi? Onlarda sizzler hakkinda sizing yaptiginizi mi yapsinlar? Dunya islamdan mi ibaret, bu ne vurdum duymazliktir?

Bu müslümanların inancıdır. Bu cezalardan inananlar rahatsızlık duyar. Ahiret gününe inananlar, kanunlara uymadıklarında bir yaptırım ile karşılaşacaklarını inanırlar. Bu onları rahatsız eder.

Inancsizin ya da musluman olmayanin muslumanin inanci ne ilgilendirir?

Onlar sizzler hakkinda bir kitap cikarip sizlere hakaret mi ediyorlar ya da sizzler hakkinda olum emir mi yayinliyorlar?

Siz neden bunu yapiyorsunuz?

İman etmeyenler ceza almayacaklarını düşündüklerine gore rahatsız olmazlar. Rahatsız olanların iman etmiş olması gerekir. İman etmeyen cezalardan rahatsız oluyorsa kendi inancını sorgulamalidir. Çünkü temelsiz bir inanca sahiptir.

Ozaman siz neden sizlere hakaret edenlerden rahatsiz oluyorsunuz? Demek ki sen temelsiz inanca sahipsin.

Ben Hıristiyanlıktaki teslis inancina inanmıyorum. Bu sebeple İncil de cehenneme gidecegim yaziyorsa yada bana çeşitli ithamlarda bulunuyorsa kulak asmam. Çünkü benim inancım sağlam ve beni etki altına alamaz.

Onlar da sana kulak asmiyorlar ama en azindan hakaret etmiyorlar.

Yani daha bir insanlasmislar ne de olsa daha eski din ve cagdas durumdalar.

Senin inancin saglam da neden hakarete dayanamiyorsun?

Ama utanmadan sen hakaret ediyorsun.

Yani kitabin ediyor.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Eğer tesadüf yada tabiat tanrin bana tesadufen yada kendi kendine hakaret vücuda getirebiliyorsa yapsın sonra düşünürüz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Eğer tesadüf yada tabiat tanrin bana tesadufen yada kendi kendine hakaret vücuda getirebiliyorsa yapsın sonra düşünürüz.

Benim oyle bir tanrim yok.

Herhangibir tanriya ihtiyacim da yok. O yuzden tanrilastirma eylemim davranisim da yok.

Tanri benim icin ayni manri gibi anlamsiz gereksiz luzumsuz bir kavramdir.

O yuzden genellemeler ile bana yanit verme.

Beni ilgilendiren insanoglu ve onun insanligidir.

Son düzenleme:

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bak,kendinle çok,çok ,çok çelişiyorsun. Gel bunu kabul et. Ya samimi ol ve doğruyu bul, ya da adam gibi yerinde otur. Kimsenin inançsızlarla uğraştığı yok! İnançlarına saldırılmadıkça. Madem çok akıllısın,her şeye bilişsel bakıyorsun neden bunu fark veya idrak edemiyorsun.

ÇÜNKÜ DÜRÜST DEĞİLSİN. AMACIN ÇOK FARKLI!!!

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bak,kendinle çok,çok ,çok çelişiyorsun. Gel bunu kabul et. Ya samimi ol ve doğruyu bul, ya da adam gibi yerinde otur. Kimsenin inançsızlarla uğraştığı yok! İnançlarına saldırılmadıkça. Madem çok akıllısın,her şeye bilişsel bakıyorsun neden bunu fark veya idrak edemiyorsun.

ÇÜNKÜ DÜRÜST DEĞİLSİN. AMACIN ÇOK FARKLI!!!

Senin ne yasin ne beynin ner bilgin ne algin hic kimseye akil vermeye yetmez.

Aklin olsa davranisina yansir.

Bundan sonar seni ve her turlu insan olmayan davranisini gale bile almiyacagim.

Ben senin gibi de degilim.

Verdigim sozu de tutarim.

Bunu da sadece bu site kitlesine olan saygimdan yapiyorum.

Yoksa seni her konuda "sulu goturur, susuz getiririm"

Yeteri kadar sayende seviyeyi dusurdugum icin tum kitleden ozur diliyorum.

Yalniz herkes sunu bilsinki bunca yillik yasamimda ve sosyal medyada senin kadar densizini saygisizini terbiyesizini ve ahlak yoksununu da gormedim.

Herseyin bir ilki varmis.

Simdi istedigin yaniti yazabilirsin.

Cunku bundan sonar sen benim beynimde yoksun.

O yuzden davranislarin da sadece bir yazi olarak kalacak.

Koydugum teshis aynen devam ediyor ve sen yasadikca da devam edecek.

Cunku senin gibi davranis sunanlarin arkasindaki beyin sorunludur.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Senin ne yasin ne beynin ner bilgin ne algin hic kimseye akil vermeye yetmez.

Aklin olsa davranisina yansir.

Bundan sonar seni ve her turlu insan olmayan davranisini gale bile almiyacagim.

Ben senin gibi de degilim.

Verdigim sozu de tutarim.

Bunu da sadece bu site kitlesine olan saygimdan yapiyorum.

Yoksa seni her konuda "sulu goturur, susuz getiririm"

Yeteri kadar sayende seviyeyi dusurdugum icin tum kitleden ozur diliyorum.

Yalniz herkes sunu bilsinki bunca yillik yasamimda ve sosyal medyada senin kadar densizini saygisizini terbiyesizini ve ahlak yoksununu da gormedim.

Herseyin bir ilki varmis.

Simdi istedigin yaniti yazabilirsin.

Cunku bundan sonar sen benim beynimde yoksun.

O yuzden davranislarin da sadece bir yazi olarak kalacak.

Koydugum teshis aynen devam ediyor ve sen yasadikca da devam edecek.

Cunku senin gibi davranis sunanlarin arkasindaki beyin sorunludur.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :biggrin:

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Çok şükür kitle psikolojisinin önemi gibi bir hassasiyeti fark ettin,sayemde.
Evet,yazmamaya kararlıydım,işe ilk önce senin yazılarını okumayı bırakarak başlamıştım,bak o arada "Tanrı mı dediniz,Allah mı dediniz ne haltettiniz",bilmem ne gibi son derece absürt bir şiiri kaçırmışım. Anladım ki,zaten amacın buydu, "yönetime ve kitleye saygı" hassasiyetimi kullanarak,beni uzak tutacaktın ve istediğin gibi saçmalayacaktın. Dijital' de kibar,kibar,seni doğruya,uzlaşıma davet edecek,sen de egonu tatmin etmiş olacaktın.

Sen de ben gibi yazmıycim,yazmiycim deyip, SONAR SONAR yazma tamam mı :biggrin:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sen bu siiri sanat olarak degerlendirecek bir kapasitede de degilsin.
Cunku sabit ve tek tarafli olarak konuyu ele aliyorsun.
Bunu da isine geldigine yapabiliyorsun.
Sen once kendine inancli deyip te inanci su isdtismar edenlere laf soylemeyi ogren.
Burada tek bir saldiri var o da senin sanata sanatin yazarina art niyetli imali ve algisiz psikolojik temeldeki saldirindir.

Sanata saygım sonsuzdur hatta geçmişte anlaşılamamış sanatçılar için de hep derin üzüntü duymuşumdur. Sanırım sanattan ne anlaşılır bu konuda fikir birliği sağlamak çok zor bu sebeple de bana şiiriniz sanatsal bir şiir gibi görünmedi, bu tabi ki benim fikrimdir mutlaka sanatsal bulanlar da olacaktır.

Gördüğüm kadarı ile ortam çok gerilmişken fazla da uzatmadan son birkaç şey yazmak istiyorum.

Sorun şu ki; bilmediğiniz ve araştırma yapmadığınız bir konuda şiir yazarken de başlık açarken de ciddi anlamda hatalar yapıyorsunuz. Sanat özgürlüktür, yaratıcılıktır v.s. fakat siz ve sizin gibi düşünenler bu tür hassas konularda yorum yaparken, eleştiri yazarken veya şiir kaleme alırken o konunun sınırlarını ihlal edecek söylemlerde bulunmamalıdır çünkü sadece İslam'da değil diğer dinlerde de birçok konuda taviz yoktur, olamaz da...Ben bir kiliseye gidip bir rahiple sohbet edeceksem şayet kurduğum cümlelerde onun hassasiyetini dikkate alarak ihtiyatlı davramak durumundayım, aklıma her geleni "senin dinin zaten uydurma din kardeşim, Aziz Pavlus yazdı v.s." dersem o rahibin kutsalına hakaret etmiş olurum. Hakaret etmek için illaki küfretmek gerekmiyor. Bu tip konuları tartışırken grup içindeki inançlı kesimin değer yargılarını bilmezseniz, nerede durmanız gerektiğini de bilemez ve sürekli çam devirirsiniz.

İnançlı olmayan birisi için şiirinizdeki ya da yorumlarınızdaki kavramlar / değerler anlamsız ve boş gözükebilecekken, inançlı birisi sizlerin baktığınız pencereden bakamayacağı için doğal olarak tepki verecektir, vermek zorundadır da, başka türlüsü mümkün değil. Tepki kavga ya da küfür şeklinde değil tabi ki konuşmak/açıklamak şeklinde olmalıdır.

Siz bu tür tartışmaları ilk kez yaşamıyorsunuz. Yıllardır forumlarda yazan, benzeri konuları defalarca farklı başlıklar altında açan fakat ne yazık ki yazılanları zerre kadar önemsemeyen ve insanların hassas noktalarına bile isteyerek temas eden bir üyesiniz. Öncelikle Türkçe öğretmeni olarak hangi kelime nerede ne anlama gelir çok iyi bildiğiniz halde kelime oyunları ile sürekli okuyucu ile alay ettiğinizi düşünüyorum.

Konu açtığınız ya da şiir yazdığınız dinin hassasiyetlerini ve olmazsa olmazlarını bilmiyorsunuz. Allah'a asla insan-insani değerler yakıştırması yapılmayacağını ve bunun küfür olduğunu mesela bilmiyorsunuz sonra da ben dine hakaret etmedim diyorsunuz. Kur'an'ın Allah kelamı olduğunu söyleyen inançlılara o zaman İslamın Tanrısı vahşi bir tanrıymış, Allah hata yapmış ya da yeni bir kitap yazın o zaman gibi gibi asla bir inançlının kabul edemeyeceği söylemlerde bulunup, bana tahammül edin diyorsunuz. Allah İslam'ın tanrısı değil Alemlerin Rabbi'dir mesela ve İslam'ın tanrısı nitelemesi yapılamaz bu farkı bile bilmiyorsunuz çünkü din ya da dinler hakkında hiç bir araştırma yapmadınız sadece sağdan soldan, o forumdan bu forumdan okuduklarınızla dinler hakkında yorum yapıyorsunuz.

İnançlı birisi de inançsıza saygı duymalıdır çünkü inançsızlık da bir tekamül yoldur. Allah sabır gösterebiliyorsa bize laf düşmez zaten fakat tüm Müslümanlık bu görüşte mi tabi ki değil ancak olmamaları ya da yanlış uygulamalar ne İslamiyeti bağlar ne de Allah'ı...

İnançsız birisi için önemsiz ve boş olan bu değerler inançlı için canından bile vazgeçebilecek kadar değerlidir. Aradaki farkı anlamıyor olabilirsiniz fakat en azından dini hassasiyetleri öğrenir ve hangi cümlelerinizin İslamiyete ters düştüğünü anlarsanız, eleştiri yaparken de ya da bir konuyu tartışmaya açarken de doğru cümleler kurmuş olursunuz, hiç kimse de size bunu yazamazsın diyemez...Uyarılara rağmen hatalı cümlelerinizde bile ısrar edip düzeltmiyorsunuz, bu biatçılık ya da düşündüklerinden taviz vermek değil sadece karşıdaki insanın değerlerine saygıdır. Siz saygılı davranın o zaman size saygısızlık yapan çıkabilecek mi bakalım.

Sonuçta ortam çok gerilmişken fazla da uzatmadan daha sağlıklı iletişim kurabilmeyi diliyorum.

Son olarak Amedeo Modigliani diye bir ressam vardı, Picasso döneminden belki hatırlarsınız...Açtığı sergilerde resimleri o dönem müstehcen bulunduğu için hep toplatılmış fakat (36 yaşında)ölümünden sonra o tabloları da değer kazanmıştı. Sanata karşı muhafazakar tutum her dönem olmuştur fakat işin içine dini değerler girince durum bambaşkadır, bu farkı görmenizi diliyor ve Modigliani'nin hayatını anlatan filmden bir şarkıyı da bu vesile ile sanata değer veren herkese yolluyorum.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
SITE Yonetimi ozel olarak lakabı min islam dini ve her turlu kavramsal degeri ile ilgili sorgulamak ini konu ve kavramlar ile ilgili dusunce ve bilgi paylasim ini her turlu dile getirisi "hakaret olarak" degerlendirdiginden yasaklanmıştır.
O nedenden size ozgur irade ile yanit vermeyeceğim icin yanit veremiyorum

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
SITE Yonetimi ozel olarak lakabı min islam dini ve her turlu kavramsal degeri ile ilgili sorgulamak ini konu ve kavramlar ile ilgili dusunce ve bilgi paylasim ini her turlu dile getirisi "hakaret olarak" degerlendirdiginden yasaklanmıştır.
O nedenden size ozgur irade ile yanit vermeyeceğim icin yanit veremiyorum

Şöyle bir örnekle açıklamaya çalışacağım BELKİ anlarsınız.

Ben,doktorlara,ilaçlara,sağlık taramalarına,hastane kurumunun gerekliliğine kesinlikle inanmayan ve bunu .....serbest düşünürlük kavramı dahilinde beyan eden biri olayım. (Bu benim özlük hakkımdır)

Sağlık benim için değil, ama bir çok insan için reailitedir,en kutsal saydığı değerlerden biridir,falanca hastaneye, ya hastalığını tedavi ettirmeye ya da hastalıktan korunmak için gerekli önlemleri almak üzere "koruyucu hekimlik" hizmetinden yararlanmak için gidebilir.

Sağlığın önemli ve hatta hastalıklardan korunmanın daha da önemli olduğuna inanan insanlar, diğer insanları sağlık kontrolüne davet edebilir, isteyen gider, istemeyen gitmez ve sonucuna katlanır ya da katlanmaz (Bu da özlük haklarındandır) Zorlama olamaz diyeceğim,ama bazı salgın hastalık hallerinde durum farklılaşıyor. (Ateistelerin sıkıştıkları anda "Allah korusun" gibi temennilere sığındıkları gibi.

Şimdi ben, Dr'a, hastaneye,ilaca, tedaviye inanmadığımı açıkça beyan eden biri olarak, o insanlara; işte ben sorguluyorum,araştırıyorum gibi inandırıcı olmayan gerekçelerle, hastaneye gitmenin,Dr'a güvenmenin,ilaç kullanmanın saçma sapan,çağ dışı,eskiden kalma adet olduğunu söylesem, gidip de ne halt yiyorsunuz? O Dr. o hastane insanları öldürüyor, siz karanlık çağ zihniyetisiniz gibi aşağılayıcı,küçümseyici şeyler söylesem, o insanlar acaba beni nasıl karşılarlar?

1- Sağlığına pek değer vermeyen,çok bilinçli olmadığı halde bazı nedenlerle hastaneye giden insanlar ikileme düşer, belki de DR'a gitmekten vaz geçer. Bunlar,benim cehaletimi, niyetimi anlayacak kapasiteden yoksun olanlardır.(İleride sağlık sorunun telafi edilemez hale gelmesinin vebaline ortak olmuşumdur)

2- Dikkatli,bilgili,araştırmasını,incelemesini yapmış, DR'a ve hastaneye güvenen insanlar, benim bu konudaki fikrimi de biliyorlarsa, önce bana yanıldığımı söylerler, ben halen DİRETİYORSAM, BENDE ART NİYET ARARLAR. Daha da diretirsem,uyarırlar,daha da diretirsem gerekeni yaparlar. Bu, benim özgürlüğüme müdahale değildir. Saygısızlık,sınırsız özgürlük, özgürlük değildir.

DR'a inanmıyor,güvenmiyor,hastaneye gitmiyorsam benim bileceğim iştir.

Bu arada örnek üzerinden bir realiteye değinmekte yarar var. Dr'ların çok fazlası iyi niyetli olmasına rağmen, aralarında insan kasabı tabir edilen bir kaç kötüsü de vardır,( ben iyi niyetliysem, hümanistsem,insanları o yönde uyarırım.)

DR.,hastane hakkında "gittiniz de ipe un serdiniz, iyi halt ettiniz" gibi aşağılayıcı sözler sarf etmem.

Hangi sınırsız özgürlükten söz ediyoruz? Batı ülkelerinde, doğurup,emek verdiği çocuğuna kötü muamele eden ebeveynden devlet çocuğunu bile alıyor ve bu toplumda kabul ve taktir görüyor.

Haklarımız olduğu kadar, sorumluluk ve sınırlarımız da olmalı. Tahrikten uzak durmak önemli bir adım olacaktır, örneğin.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç