Tanri mi Dediniz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Amatör Şairler ve Şiirler kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Tanri mi Dediniz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,356 kez görüntülenmiş, 53 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Amatör Şairler ve Şiirler
Konu Başlığı Tanri mi Dediniz?
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Tanri, Allah dediniz,
Hep biribirinizi "yediniz"
Halbuki ne guzeldir,
mehtapli deniz.
Tanri mi size, siz mi tanriya verdiniz?
Soyleyin bana, nedir, derdiniz?
Aslinda siz, cuvala un serdiniz.
Zannettinizki huzura erdiniz.
Halbuki guzelce aranizda gecinebilseniz.
Siz ektiniz, siz bictiniz.
Insanoglu olarak; idareyi kime verdiniz?
Verirken geri almakmiydi derdiniz?
Yoksa, neydi niyetiniz.?
Karar verseydi tekiniz,
Gecinip giderdi ikiniz.
Tanri allah demeyiniz,
Boyle bir halt yemeyiniz.
Insan olarak ki biliniz.
Kontrol edin, diliniz.
Tum dedikleriniz,
Cunku, sizin, eseriniz.
Varsa; burnunuz, kulaginiz, gozunuz, diliniz ve
eliniz.
Dediginizi duyun ve de biliniz.
Aslinda birimiz, hepimiz,
Hepimizde birimiz
Baska da yok guvenimiz.

Siz ne maddesiniz, ne de kolesiniz
Ne bir kukla, ne de kulsunuz,
Insanligi bulunuz.
Yoksa karanliktir sonunuz.
Sizin tek umudunuz,
evrensel insanlik
olsun yolunuz

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Tanri, Allah dediniz,
Halbuki ne guzeldir,
mehtapli deniz.
Yoksa, neydi niyetiniz.?
Karar verseydi tekiniz,
Gecinip giderdi ikiniz.
Tanri allah demeyiniz,
Insan olarak ki biliniz.
Kontrol edin, diliniz.
Tum dedikleriniz,
Cunku, sizin, eseriniz.
eliniz.
Hepimizde birimiz
Baska da yok guvenimiz.

Insanligi bulunuz.
Sizin tek umudunuz,
evrensel insanlik
olsun yolunuz

Tanri allah demeyiniz,

Insanligi bulunuz.
Sizin tek umudunuz,
evrensel insanlik
olsun yolunuz[

Şimdi bu kutsala saldırı değil de nedir açıklar mısınız??????????
Size göre eleştiri mi ya da sanatsal şiir mi?

"Tanrı-Allah demeyiniz, böyle bir halt yemeyiniz." halt yemeyiniz ne demek??????

Niye insanların aklı ile dalga geçmeye çalıştığınızı açıklar mısınız?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Halt etmek- uygunsuz davranis sergilemek demektir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Halt etmek- uygunsuz davranis sergilemek demektir.

Tanrı-Allah demekle uygunsuz bir davranış sergiliyor olduğumuzu söylemekle diğer başlıkta Bakara'ya makara diyen kişi ile aranızda bir fark kalmıyor bu durumda...Niye uygunsuz olsun, kime göre ve neye göre uygunsuz?
İnananlara ya da Allah'ın varlığını kabul edenlere bu lafı söylemek uygun mudur?
Uygun ise bu durumda kutsallara saldırmış olmuyor musunuz?
İnanan birisi için Allah ne kadar değerlidir bu durumun farkında mısınız? Allah demek uygunsuzdur demekle inananları hedef almış olduğunuzun ve canlarını acıttığınızın farkında mısınız?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Benim senin gibi firsatcilara yazacak bir seyim yok.

Cunku aklin sira ve kendince evrensel-insan lakabini inci birince ve donkisotun yasptigindan farkli olarak hedef gostermek istiyorsun.

Istedigini yazabilirsin.

Sizin gibiler o kadar cok ki bu dunyada.

Yalniz cesit cesitsiniz.

Sen once en kutsal degerin insanoglu oldugunu ve ona yapilan hakaretlerin sorgulamasini yap.

Ayrica senin kuran'in zaten inanmiyanlara hakaret ediyor.

O siir bireysel bir siirdir ve "TAanri Allah" diyenlerin bugun dunyada insanogluna neler yaptigi da ortadadir.

S.Arabistan ve seriatla yoneltilen ulkeler, tum O.Dogu'da terror estiren digger orgutler kendine musluman diyen ulkelerdeki insanoglunun yasam duzeyi basta kadinlara yapilanlar sadece halt etmektir.

Bunu yapmiyanlar zaten halt ettiklerini dusunmez.

Hic bir inanc ideoloji kimsenin tekelinde degildir.

O yuzden sen eger hesap soracaksan, senin gibi inanir olup ta halt edenlerden sor.

Ben sadece onlarin ettigi halti dile getiriyorum.

Bu da reel olarak ortadadir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Benim senin gibi firsatcilara yazacak bir seyim yok.

Cunku aklin sira ve kendince evrensel-insan lakabini inci birince ve donkisotun yasptigindan farkli olarak hedef gostermek istiyorsun.

Istedigini yazabilirsin.

Sizin gibiler o kadar cok ki bu dunyada.

Yalniz cesit cesitsiniz.

Sen once en kutsal degerin insanoglu oldugunu ve ona yapilan hakaretlerin sorgulamasini yap.

Ayrica senin kuran'in zaten inanmiyanlara hakaret ediyor.

O siir bireysel bir siirdir ve "TAanri Allah" diyenlerin bugun dunyada insanogluna neler yaptigi da ortadadir.

S.Arabistan ve seriatla yoneltilen ulkeler, tum O.Dogu'da terror estiren digger orgutler kendine musluman diyen ulkelerdeki insanoglunun yasam duzeyi basta kadinlara yapilanlar sadece halt etmektir.

Bunu yapmiyanlar zaten halt ettiklerini dusunmez.

Hic bir inanc ideoloji kimsenin tekelinde degildir.

O yuzden sen eger hesap soracaksan, senin gibi inanir olup ta halt edenlerden sor.

Ben sadece onlarin ettigi halti dile getiriyorum.

Bu da reel olarak ortadadir.

Bu yazdıklarınızın Allah ile ne ilgisi var, kavganız dinlerle mi Yaratıcı ile mi yoksa bu gerçekleri bilen ve size karşı çıkan bizlerle mi?

Dinler nasıl yaşatılır ve yaşanıyorsa, bu durum Allah demeyin hakkını hiçbir kimseye vermez.

İnançlı olmak ya da Allah'a sığınmak herkesin hakkıdır. Bir inançsız olarak en zor anınızda size yine yardım edecek olan Allah'dır, sizin öfkeniz ya da nefretiniz o durumda bile onu etkilemez merak etmeyin.

Yaradan'ı anlamak için ne yaptınız? Çevrede olup bitenle din de Allah da değerlendirilemez.
Vakit ayırıp hangi dini kaynağı baştan sona incelediniz? Eskiden günümüze nelerin değiştiğini ya da niçin değiştiğini sorguladınız mı?

Önyargı ile işin kolayına kaçmak için reddetmek kolay geliyor olabilir, öldüğünüz an ya yaratıcı varsa ne yapacağım ben acaba diye hiç düşündünüz mü?

Dünya yaşamına, kötülüklere bakıp bir suçlu aramak gerekiyorsa yaratıcıyı değil insanlığı suçlamak gerekiyor.

Kur'an-ı Kerim sembolik bir dil içerir, bu dili bilmeyen günümüz insanlığı "O, apaçık bir kitaptır." ayetini dikkate alarak yazılanın gerçek anlamını idrak etmeden bir yol tutturmuş gidiyor. Evet apaçık bir kitaptır doğru fakat tüm insanlığın ve zamanların anlaması için de sembolik bir dili vardır. Semboller tüm dünyada aynı anlama gelir. Kabala'da cehennem ne ise İslam da da aynıdır ve cehennem bir semboldür. Sembollerden hariç o günün şartları için inmiş ayetler de vardır. Mesela Tebbet suresi gibi...

Siz şayet bu tip başlıklar açacaksanız öncelikle kutsal kitapları okumalı, sonra dinler tarihi-mitoloji ve ezoterizm ayrıca tasavvuf üzerine araştırma yapmalı sonra da dini başlıklar açmalısınız, neden mi çünkü bilmediğiniz konularda ne söyleneni kabul ediyor ne de bilmediğinizi idrak edebiliyorsunuz, bu durumda ortaya kaos çıkıyor.

Bilmediğimiz konularda başlık açalım fakat siz açmayın çünkü siz verilen kaynakları incelemek ve verilen cevabı araştırmak zahmetine katlanmayan bir üyesiniz bu sebeple dini konulardan uzak durunuz lütfen...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bu yazdıklarınızın Allah ile ne ilgisi var, kavganız dinlerle mi Yaratıcı ile mi yoksa bu gerçekleri bilen ve size karşı çıkan bizlerle mi?

"Kavgam" halt edenlerle.

Dinler nasıl yaşatılır ve yaşanıyorsa, bu durum Allah demeyin hakkını hiçbir kimseye vermez.

Buradaki Allah demeyin, Allah'i kullanarak halt etmeyin" anlamindadir. Yani sucu Allah'a atmayin.

İnançlı olmak ya da Allah'a sığınmak herkesin hakkıdır. Bir inançsız olarak en zor anınızda size yine yardım edecek olan Allah'dır, sizin öfkeniz ya da nefretiniz o durumda bile onu etkilemez merak etmeyin.

Allah'asiginmak baska, sucunu Allah ile ortbas etmek baska.

Yaradan'ı anlamak için ne yaptınız? Çevrede olup bitenle din de Allah da değerlendirilemez.
Vakit ayırıp hangi dini kaynağı baştan sona incelediniz? Eskiden günümüze nelerin değiştiğini ya da niçin değiştiğini sorguladınız mı?

Önyargı ile işin kolayına kaçmak için reddetmek kolay geliyor olabilir, öldüğünüz an ya yaratıcı varsa ne yapacağım ben acaba diye hiç düşündünüz mü?

Bu sorular ile ilgili;

Birincisi ne yaptigim sadece beni ilgilendirir.

Ikincisi dile getirdigim dusunce ve bilgilerdedir.

Dünya yaşamına, kötülüklere bakıp bir suçlu aramak gerekiyorsa yaratıcıyı değil insanlığı suçlamak gerekiyor.

Iste bu suclamanin sucu isleyenlerin kendi suclarini Allah ile kamufle etmesi halt etmesidir.

Kur'an-ı Kerim sembolik bir dil içerir, bu dili bilmeyen günümüz insanlığı "O, apaçık bir kitaptır." ayetini dikkate alarak yazılanın gerçek anlamını idrak etmeden bir yol tutturmuş gidiyor. Evet apaçık bir kitaptır doğru fakat tüm insanlığın ve zamanların anlaması için de sembolik bir dili vardır. Semboller tüm dünyada aynı anlama gelir. Kabala'da cehennem ne ise İslam da da aynıdır ve cehennem bir semboldür. Sembollerden hariç o günün şartları için inmiş ayetler de vardır. Mesela Tebbet suresi gibi...

Siz şayet bu tip başlıklar açacaksanız öncelikle kutsal kitapları okumalı, sonra dinler tarihi-mitoloji ve ezoterizm ayrıca tasavvuf üzerine araştırma yapmalı sonra da dini başlıklar açmalısınız, neden mi çünkü bilmediğiniz konularda ne söyleneni kabul ediyor ne de bilmediğinizi idrak edebiliyorsunuz, bu durumda ortaya kaos çıkıyor.

Bilmediğimiz konularda başlık açalım fakat siz açmayın çünkü siz verilen kaynakları incelemek ve verilen cevabı araştırmak zahmetine katlanmayan bir üyesiniz bu sebeple dini konulardan uzak durunuz lütfen...

Neyse siz daha "halt etmek ve Allah" bagini basta yanlis kurmussunuz.

Burada halt eden Allah adini kullanarak kendi halt edisini Allah'a yuklemesidir.

Zaten reeled gozlem verenler insanoglunun davranisidir.

Halt eden de onlardir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Tanri, Allah dediniz,
Halbuki ne guzeldir,
mehtapli deniz.
Yoksa, neydi niyetiniz.?
Karar verseydi tekiniz,
Gecinip giderdi ikiniz.
Tanri allah demeyiniz,
Insan olarak ki biliniz.
Kontrol edin, diliniz.
Tum dedikleriniz,
Cunku, sizin, eseriniz.
eliniz.
Hepimizde birimiz
Baska da yok guvenimiz.

Insanligi bulunuz.
Sizin tek umudunuz,
evrensel insanlik
olsun yolunuz

"Kavgam" halt edenlerle.

Buradaki Allah demeyin, Allah'i kullanarak halt etmeyin" anlamindadir. Yani sucu Allah'a atmayin.

Allah'asiginmak baska, sucunu Allah ile ortbas etmek baska.

Bu sorular ile ilgili;

Birincisi ne yaptigim sadece beni ilgilendirir.

Ikincisi dile getirdigim dusunce ve bilgilerdedir.

Iste bu suclamanin sucu isleyenlerin kendi suclarini Allah ile kamufle etmesi halt etmesidir.

Neyse siz daha "halt etmek ve Allah" bagini basta yanlis kurmussunuz.

Burada halt eden Allah adini kullanarak kendi halt edisini Allah'a yuklemesidir.

Zaten reeled gozlem verenler insanoglunun davranisidir.

Halt eden de onlardir.

Bu manevra sizi kurtarmaz maalesef dedim ya insanın aklı ile dalga geçmeyiniz lütfen, şiir baştan sona kutsala saldırı hadi hepsini geçtim yaptıklarınızı Allah'a mal etmeyin anlamında yazdım diyorsunuz ya önceki sonraki mısraları ne yapacağız?

Bu manevra ile uçurumdan aşağı uçtunuz maalesef, üzgünüm...Dediğiniz ya da yazdığınızın arkasında bile duramayacaksanız niye yazarsınız ki anlamak mümkün değil...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bu manevra sizi kurtarmaz maalesef dedim ya insanın aklı ile dalga geçmeyiniz lütfen, şiir baştan sona kutsala saldırı hadi hepsini geçtim yaptıklarınızı Allah'a mal etmeyin anlamında yazdım diyorsunuz ya önceki sonraki mısraları ne yapacağız?

Bu manevra ile uçurumdan aşağı uçtunuz maalesef, üzgünüm...Dediğiniz ya da yazdığınızın arkasında bile duramayacaksanız niye yazarsınız ki anlamak mümkün değil...

Bir aciklamanin sizing alginizda bir manevra olmasi aciklayani ilgilendirmez.

Bunu sizin art niyetli olmaniza verir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bir aciklamanin sizing alginizda bir manevra olmasi aciklayani ilgilendirmez.

Bunu sizin art niyetli olmaniza verir.

Okuduğumu anlayabiliyorum, savunmanız boş bir savunma yani şiiri okuyan herkes benim gördüğümü görüyordur inançlısı da inançsızı da...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Okuduğumu anlayabiliyorum, savunmanız boş bir savunma yani şiiri okuyan herkes benim gördüğümü görüyordur inançlısı da inançsızı da...

Siirin yazari benim ve ne yazdigimi da ben bilirim, soran olursa da aciklarim.

Gerisi niyet okumaktir.

Hayyam siirinde o meshur dortlusunde ne diyor du?

"Cennet kerhane ve meyhanedir" mi diyordu, sen boyle mi anliyorsun?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Siirin yazari benim ve ne yazdigimi da ben bilirim, soran olursa da aciklarim.

Gerisi niyet okumaktir.

Hayyam siirinde o meshur dortlusunde ne diyor du?

"Cennet kerhane ve meyhanedir" mi diyordu, sen boyle mi anliyorsun?

Irmaklarından şaraplar akacak“ diyorsun,
Cennet-i ala meyhane midir?
'her mümin'e iki huri' diyorsun
Cennet-i ala k... midir? ( ... ile belirttim, yazamaya aldığım terbiye el vermez.)

Bu dörtlük Ömer Hayyam'a mı aittir acaba, belgeler misiniz yoksa bir Türkçe öğretmeni olarak bu dörtlüğün ona ait olmadığından bihaber misiniz?

Alakası olmayan örneklerle karşıma gelmeyin, ne yazdığınız ortada niyet okuma falan yok sizden beklenmeyecek kadar sade bir dille yazmışsınız ve başındaki sonundaki mısralarla da anlam bütünlüğü kattığınız şiirinizi halen inkar etmeye çalışıyor olmanız üzücü ama Ömer Hayyam neyi yazmış neyi yazmamış onu da internetten araştıran birisi için çok da şaşırtıcı değil aslında...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Cennet-i ala k... midir? ( ... ile belirttim, yazamaya aldığım terbiye el vermez.)

Bu dörtlük Ömer Hayyam'a mı aittir acaba, belgeler misiniz yoksa bir Türkçe öğretmeni olarak bu dörtlüğün ona ait olmadığından bihaber misiniz?

Alakası olmayan örneklerle karşıma gelmeyin, ne yazdığınız ortada niyet okuma falan yok sizden beklenmeyecek kadar sade bir dille yazmışsınız ve başındaki sonundaki mısralarla da anlam bütünlüğü kattığınız şiirinizi halen inkar etmeye çalışıyor olmanız üzücü ama Ömer Hayyam neyi yazmış neyi yazmamış onu da internetten araştıran birisi için çok da şaşırtıcı değil aslında...

Senle bu konuda yazismam bitmistir.

Cunku hic bir sekilde tarafsiz yazisabilecek ve bir seyi verildigi gibi algilayabilecek davranisa sahip degilsin.

Senin tum bahanelerin alakasiz aklinca tek yapmak istedigin samimiyet maskesi altinda kendi beynindekini karsindakine Kabul ettirmek.

Bunlar 17. yuzyilda kaldi, once biraz davranislarin cagdaslassin.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Senle bu konuda yazismam bitmistir.

Cunku hic bir sekilde tarafsiz yazisabilecek ve bir seyi verildigi gibi algilayabilecek davranisa sahip degilsin.

Senin tum bahanelerin alakasiz aklinca tek yapmak istedigin samimiyet maskesi altinda kendi beynindekini karsindakine Kabul ettirmek.

Bunlar 17. yuzyilda kaldi, once biraz davranislarin cagdaslassin.

800 yıl önce yazıldığı iddia edilen ama hiç bir kaynakta geçmeyen bir şiiri Ömer Hayyam'a mal edenlerden birisi olarak ve başka bir başlıkta ölenin arkasından konuşulmaz, cevap hakkı doğar diye söylemde bulunarak yine laflarınızı boşa çıkartmış oldunuz. Ömer Hayyam da gün gelecek hesap soracaktır elbet...

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Cennet-i ala kerhane midir?

Ömer Hayyam’a ait olduğu söylenen fakat gerçekte
Ömer Hayyam’a ait olmayan,yukarıdaki dörtlüğe cevaptır.

“Meyhane midirâ€￾ dersin, cenneti ala için,
Cehaletin bu kadar, tavan mıdır ki senin.

Cennetteki şarabı alkol mü sandın nedir,
Dar görüşün bu kadar yavan mıdır ki senin.

Arapça şarap demek “içilen şeyâ€￾ demektir,
Sıfır bilgi seviyen, taban mıdır ki senin.

Kişinin aklı derler; sorusundan bellidir,
Nedir o beynindeki saman mıdır ki senin.

Bir de küstahca cennet, kerhane midir dersin,
Uçkurun mantığına saban mıdır ki senin.

Cennette huri demek, nikahlı eş demektir,
Aklın ilme bu kadar yaban mıdır ki senin.

Her kadın olan yeri kerhane mi zannettin,
Her gördüğün bıyıklı, baban mı dır ki senin.

Atam maymundur dersin; saygı duyarım ama,
Acep gerçekten atan, hayvan mıdır ki senin.

Hangi safhasındasın sen şu anda evrimin,
Şimdi geldiğin safhan, insan mıdır ki senin.

Niçin dalga geçersin sen cennetle ve dinle,
İnsanlığın, içinde mihman mıdır ki senin.

Kim etmez, saygı ihsan,hayvan olur o insan,
Nedir bu küstahlığın ihsan mıdır ki senin.

Özden der saygılıyım elbet ben her inanca,
Bana saygı duyana saygı duyarım anca,

Bir saygısız çıkmış ve atmış islama kanca,
Elbet sorarım aklın çıban mıdır ki senin.

Her ne olursan ol gel demiş koca Mevlana,
Doğru söze uymamak çaban mıdır ki senin.

Mehmet Özden Biçer

ALINTI.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
800 yıl önce yazıldığı iddia edilen ama hiç bir kaynakta geçmeyen bir şiiri Ömer Hayyam'a mal edenlerden birisi olarak ve başka bir başlıkta ölenin arkasından konuşulmaz, cevap hakkı doğar diye söylemde bulunarak yine laflarınızı boşa çıkartmış oldunuz. Ömer Hayyam da gün gelecek hesap soracaktır elbet...

BURDA ONEMLI OLAN SOZLERDIR, KIMIN YAZDIGININ TARTISMASI BASKA BIR KONUDUR.

Sonucta davranis olarak yansiyan sozlerdir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
O şiiri yazmakla halt etmişsiniz Örnek-İnsan

Halt edenler bana o siiri yazacak fikri yasam ve iliskilerinde uygulayarak verenlerdir.

Bunu algilayamayanlarda digger bir halt edenlerdir.

Ayrica sir bir sanattir, bunu bir yazara baglamak ve onun kisiligi ile sinirlamak ta baska bir haltetmektir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@İnci Birinci

Evrensel'in tüm kaynaklar internet olduğu için üniversiteyi de uzaktan öğrenim ile bitirdiğini tahmin ediyorum yoksa bir Türkçe öğretmeni böyle büyük bir hata yapmaz, yapamazdı...Ne acı...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
@İnci Birinci

Evrensel'in tüm kaynaklar internet olduğu için üniversiteyi de uzaktan öğrenim ile bitirdiğini tahmin ediyorum yoksa bir Türkçe öğretmeni böyle büyük bir hata yapmaz, yapamazdı...Ne acı...

Biraz once senin davranisina koydugum psikolojik teshisin ayna gibi bir yansimasidir bu.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar