Neler yeni

Tanrı hata mı yaptı?Bireyler çocuk yaşta yani 12-13 yaşta ergenliğe girmeli mi idiler

true blue

Aktif üye
İnsanlar çocuk yaşta yani 12-13 yaşlarında ergenliğe girmemeli mi idiler, tabiki hayır; ama erken yaşta ergenliğe girdikleri için zinaya düşmemesi için erken yaşta çocukları evlendirmeliyiz. Burada toplumun bir suçu yok, suç bireyleri çocuk yaşta ergenliğe sokan Tanrı'dadır, yani yaratılışsal ilahi kaynaklı bir hata var.

A: Sizce kaç yaşında olmalıydı ?
B: Maddi özgürlüğünü kazanacağı ve bedensel ve ruhsal gelişimini tamamlayacağı yaşlardan erken olmamalı idi.
A: Aslında mantıklı olarak düşünürsek çok haklısınız bir erkek çocuğu düşünün 13 yaşında ergenliğe giriyor ama ve bir kadına dokunup cinsel ilişkiye girmek istiyor ya da 15 yaşında vücudu olgunlaşmış bir kız düşünün oda cinsel deneyime sahip olmak istiyor ama evlenmeden ilişki günah ve zina olacağı için mecburen bu bireyler evlenene kadar sabretmek zorunda ama sabretmek çok zor olduğu için toplumumuzda çoğu erkek evlenmeden milli oluyor ve kızlar bekaretlerini bozmak zorunda kalıyor halbuki ergenliğe 20 ila 25 arası bir yaşta girilseydi insanlar zinaya yaklaşmaz ve günaha girmezlerdi.
B: Tam da telaşına düştüğüm konu sizin yazdıklarınız.

Son düzenleme:

kahin

Yeni üye
bir tanrı varsa, ona ilk sorucam soru, beni neden? yarattın. olucak.çünkü bu sorunun cevabını almadan bütün sorular ve cevaplarda anlamsız! olucaktır.

ls2

Tanınmış üye
Tanrının tuzakları 2 diyorsunuz galiba:) (diğer başlığınıza istinaden)

cinsel sistemlerin erken harekete geçmesi-zina-günah

üzerine teoloji yapabilirim ama yapmayacağım. çünkü kendi toplumunu düzenlemek için zinayı yasaklayan, kadın erkek ilişkilerine katı kurallar koyan islamın tanrısı diğer toplumun kadınlarını ganimet sayıp onlara tecavüzü onaylamıştır. bitmedi. kendi uğruna savaşıp ölenlere cennetinde kadın(lar) vadetmiştir.

konunuzu başka alana çektim farkındayım ama ilintili olduğunu düşünüyorum.

true blue

Aktif üye
Tanrının tuzakları 2 diyorsunuz galiba:) (diğer başlığınıza istinaden)

cinsel sistemlerin erken harekete geçmesi-zina-günah

üzerine teoloji yapabilirim ama yapmayacağım. çünkü kendi toplumunu düzenlemek için zinayı yasaklayan, kadın erkek ilişkilerine katı kurallar koyan islamın tanrısı diğer toplumun kadınlarını ganimet sayıp onlara tecavüzü onaylamıştır. bitmedi. kendi uğruna savaşıp ölenlere cennetinde kadın(lar) vadetmiştir.

konunuzu başka alana çektim farkındayım ama ilintili olduğunu düşünüyorum.
Kesinlikle ilintili,

Aslında Tanrı ve bu düzeni kuran hayatın var olmasına katkısı olan diğer güçler Tanrı'nın tuzakları 1 ve Tanrı'nın tuzakları 2'nin farkındalar, ama Tanrı en iyi bu Dünya'daki sistem ile kendi adını ve cemaatini yüceltebiliyordu. Demiştim ya biz Tanrı'nın ehli olmayanlar da tarih/geçmiş yapmak sureti ile Tanrı'nın adının ve dininin yüceltilmesine hizmet ediyoruz ve karşılığını alacağız.

İslam şeriatı zinaya kendi hukukundaki en ağır cezayı veriyor, dediğiniz gibi kadın erkek ilişkilerini çok katı kurallar üzerine inşa ediyor, ama kadın eğer köle ise onu müslümannın malı olarak görüyor ve köle olan kadının rızası olmadan müslümanın onunla cinsel ilişkiye girmesine izin veriyor, Ali Rıza Demircan cariye ile girilen nikahsız ilişkiye zina diyor, ama Demircan müslümanlardan çekindiği için zina diyor, aslında bir insanın rızasını almadan girilen ilişki tecavüz oluyor, ama Demircan'ın dili tecavüz demeye varmıyor.

Ocean

Üye
tanrının kendisinde de henüz ergen olabilme ihtimalini göz ardı etmemek gerekir.

T

Togepi

Ziyaretçi
Her şeyi bir dine ya da bir tanrıya bağlamasak bence daha şahane olur. Cinsel istek duymak, bekaret korumak, zina vs. vs. bunların -sadece- dine bağlanması ne kadar doğru? Ki İslam dinini baz aldığımızda sadece cinsel birliktelik zina olarak sayılmamakta. Yukarıda belirtelen ayrıntılara göre o zaman şey mi oluyor ; hem karnım doysun hem pastam dursun. Bence çok saçma ve komik.

Son düzenleme:

esekherif

Yeni üye
Her şeyi bir dine ya da bir tanrıya bağlamasak bence daha şahane olur. Cinsel istek duymak, bekaret korumak, zina vs. vs. bunların -sadece- dine bağlanması ne kadar doğru? Ki İslam dinini baz aldığımızda sadece cinsel birliktelik zina olarak sayılmamakta. O zaman şey mi oluyor ; hem karnım doysun hem pastam dursun. Bence çok saçma ve komik.
Palamut 8 lira, 4 liraya da var ama ufak

Bence bir insan üreyebilme becerisine sahipse üremesi normaldir, yaşı önemli değildir.

Asıl tartışılması gerken konunun toplum içerisindeki bireylerin biyolojik gelişimleriyle zihinsel gelişimlerinin aynı olmaması olduğunu düşünüyorum. Açıklamak gerkeirse; Bir insan 15 yaşında ergenliğe girmiş, üreme kabiliyetine sahip ve karşı cinse karşı cinsel istek duyuyor, yani cinsellik alanında biyolojik erginliğe ulaşmış. Peki bu insanın evlenmesine neden izin verilmiyor? Burada devreye zihinsel gelişmişlik giriyor. Açıklamak gerekirse; günümüz toplumunun şartları bir insanın 15 yaşında aile kurmasına -büyük çoğunlukla- imkan vermiyor. 15 yaşındaki kişi üreme kabiliyetine sahip olsa dahi günümüz toplumunda henüz sağlıklı bir aile kuramaz.

ls2

Tanınmış üye
Kesinlikle ilintili,

Aslında Tanrı ve bu düzeni kuran hayatın var olmasına katkısı olan diğer güçler Tanrı'nın tuzakları 1 ve Tanrı'nın tuzakları 2'nin farkındalar, ama Tanrı en iyi bu Dünya'daki sistem ile kendi adını ve cemaatini yüceltebiliyordu. Demiştim ya biz Tanrı'nın ehli olmayanlar da tarih/geçmiş yapmak sureti ile Tanrı'nın adının ve dininin yüceltilmesine hizmet ediyoruz ve karşılığını alacağız.
Ben dinlerin kurucularının tanrılar değil insanoğulları olduğuna inandığım için bu düşüncelerinize yorum yapmayım ama aklıma bazı yunan tanrıları geldi. insanlar bize dua etmeyince güç kaybediyoruz diyorlardır. eğer dediğiniz gibi bu dinleri bir tanrı gönderiyorsa ve tanrının yanında başka güçlerde varsa iman,dua ve cemaat kazanmak için tehdit ve vaadlerde bulunması ve inanmayanları dışlaması daha anlaşılabilir bir durum oluyor.

İslam şeriatı zinaya kendi hukukundaki en ağır cezayı veriyor, dediğiniz gibi kadın erkek ilişkilerini çok katı kurallar üzerine inşa ediyor, ama kadın eğer köle ise onu müslümannın malı olarak görüyor ve köle olan kadının rızası olmadan müslümanın onunla cinsel ilişkiye girmesine izin veriyor, Ali Rıza Demircan cariye ile girilen nikahsız ilişkiye zina diyor, ama Demircan müslümanlardan çekindiği için zina diyor, aslında bir insanın rızasını almadan girilen ilişki tecavüz oluyor, ama Demircan'ın dili tecavüz demeye varmıyor.
bazı hocaların içine sinmiyor ve zorlama yorumlar yapıyorlar. ayet ve hadislerde durum apaçıktır. bende yıllarca boğuştum birçok ayetle. inancını yıkmak insanın kendi evini yıkması gibidir,zordur anlıyorum ama bu kadar kendini kandırmayıda anlamıyorum. tarikatlardan nefret ederim ama youtubeden videolarını izlemiştim nerdeyse tamamı bu durumu kabul ediyor. bu yönlerini taktir ediyorum. (onca ayet varken kıvıramıyorlar belkide,bunuda söyleyimde kısmende olsa övmüş olmayım bu tarikatları)

ls2

Tanınmış üye
Bence bir insan üreyebilme becerisine sahipse üremesi normaldir, yaşı önemli değildir.

Asıl tartışılması gerken konunun toplum içerisindeki bireylerin biyolojik gelişimleriyle zihinsel gelişimlerinin aynı olmaması olduğunu düşünüyorum. Açıklamak gerkeirse; Bir insan 15 yaşında ergenliğe girmiş, üreme kabiliyetine sahip ve karşı cinse karşı cinsel istek duyuyor, yani cinsellik alanında biyolojik erginliğe ulaşmış. Peki bu insanın evlenmesine neden izin verilmiyor? Burada devreye zihinsel gelişmişlik giriyor. Açıklamak gerekirse; günümüz toplumunun şartları bir insanın 15 yaşında aile kurmasına -büyük çoğunlukla- imkan vermiyor. 15 yaşındaki kişi üreme kabiliyetine sahip olsa dahi günümüz toplumunda henüz sağlıklı bir aile kuramaz.
genç evlilik /üreme evrime görede avantajdır. dindarlar burdan yürüyebilirler :p

ls2

Tanınmış üye
Her şeyi bir dine ya da bir tanrıya bağlamasak bence daha şahane olur. Cinsel istek duymak, bekaret korumak, zina vs. vs. bunların -sadece- dine bağlanması ne kadar doğru? Ki İslam dinini baz aldığımızda sadece cinsel birliktelik zina olarak sayılmamakta. Yukarıda belirtelen ayrıntılara göre o zaman şey mi oluyor ; hem karnım doysun hem pastam dursun. Bence çok saçma ve komik.
bir yere girerken hangi ayağınızla gireceginizden tuvalet temizliğinin nasıl yapılacağına kadar hayatın her alanında öğretisi olan bir din var ortada ama.

T

Togepi

Ziyaretçi
bir yere girerken hangi ayağınızla gireceginizden tuvalet temizliğinin nasıl yapılacağına kadar hayatın her alanında öğretisi olan bir din var ortada ama.
Ee yani? Şimdi, siz tuvaletten çıkarken yıkamadığınız elinizi de tanrı mı yıkasın? Bir kural var ise uymak ya da uymamak bireyin kendi tercihi. Ben kırmızı ışıkta geçtim diye bunda sürücü kursunun suçu nedir?

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Ee yani? Şimdi, siz tuvaletten çıkarken yıkamadığınız elinizi de tanrı mı yıkasın? Bir kural var ise uymak ya da uymamak bireyin kendi tercihi. Ben kırmızı ışıkta geçtim diye bunda sürücü kursunun suçu nedir?
Birey mi :O kendi tercihi mi:O

Dine göre kulsunuz. ve her hareketinin bedeli var (günah-sevap)

T

Togepi

Ziyaretçi
Birey mi :O kendi tercihi mi:O

Dine göre kulsunuz. ve her hareketinin bedeli var (günah-sevap)
Benim günahı mı kim göğüsleyecek? Siz mi? Tam olarak aynı şeyden bahsediyorum aslında : ) Günahımın da sevabımın da karşılığını ben almayacak mıyım? Ve ben bir bireyim. Bir kulum. Kelimelere takılmak yerine ne anlatmak istediğime odaklanırsanız daha iç açıcı bir fikir alışverişi olur.