Suskunluk

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde naz tarafından oluşturulan Suskunluk başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,450 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Suskunluk
Konbuyu başlatan naz
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

naz

Felsefe.net
Yeni Üye
Suskunluk; kabulleniş ve vazgeçiş midir?
Neyi ifade ediyoruz suskunlukla? Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Suskunluk yerine göre yorumlanabilir,bazen susmak konuşmak kadar anlamlı bazen de anlamını kurmadan direk kabulleniş.Burda demek istediğin suskunluk nedir?

M

monaliza

Ziyaretçi
Kişiye göre değişebilir belki,suskunluk.

Benim örneğin;sustuğum an, "vazgeçtiğim an"dır. Yani;kelimelerin bir anlam ifade etmediği yerde,duygular da anlam ifade etmiyor demektir. Kelimelerin anlam ifade etmediği yerde kullanımları da anlamsızdır bence.

Kabullendiğimin anlamı "kabullendiğim" dir oysa.Susmamın anlamı ve gereği yoktur.

ateş09

Felsefe.net
Yeni Üye
Benim içinse sustuğum an blduğum andır. Bulduğumu kaybetmekten korktuğum için susarım.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kişiye göre değişebilir belki,suskunluk.

Benim örneğin;sustuğum an, "vazgeçtiğim an"dır. Yani;kelimelerin bir anlam ifade etmediği yerde,duygular da anlam ifade etmiyor demektir. Kelimelerin anlam ifade etmediği yerde kullanımları da anlamsızdır bence.

Kabullendiğimin anlamı "kabullendiğim" dir oysa.Susmamın anlamı ve gereği yoktur.
Duygular kelimelerden ibaret değildir sayın Monaliza bazen bir bakış bir metin kadar şey anlatır.Öyle değilmi?
Günümüz Türkiyesi bunun için güzel bir örnek olsa gerek kimler nerelerde konuşturuluyor,kendi dar çerçevesi dışına çıkamayanlar çıkanları nasıl da susturuyor.
Bazen içimizde herşey anlamlaşsada susuyoruz...Baka kalıyoruz karşının anlamsızlığına sonra yeniden susuyoruz...Aslında avazımız çıktığı kadar yaşıyoruz günü geleceği yeniden tam konuşucakken yine bakıyoruz,hala uzak geçmişi yaşayan ahmaklara!Susuyoruz...haykırırcasına.........

M

monaliza

Ziyaretçi
Sayın aksiyom,ifademi çok darlaştırarak almışsınız.Duygunun ne demek olduğunu çok iyi bilenlerdenim. Bilakis,suskunluğu duygusal bağlamda ele aldığım için düşüncemi o şekilde ifade ettim. Ve sevgili Naz'ın sorgulamasında duygusal bağlam hisedişim nedeniyle..Sessizce haykırışları suskunluk olarak algılamıyorum .Sessizce haykırışlardan sonrası suskunluktur benim ki. Suskunluk benim için vazgeçiş ve gidişin anlamıdır zira.. Sevgiler:)

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sayın aksiyom,ifademi çok darlaştırarak almışsınız.Duygunun ne demek olduğunu çok iyi bilenlerdenim. Bilakis,suskunluğu duygusal bağlamda ele aldığım için düşüncemi o şekilde ifade ettim. Ve sevgili Naz'ın sorgulamasında duygusal bağlam hisedişim nedeniyle..Sessizce haykırışları suskunluk olarak algılamıyorum .Sessizce haykırışlardan sonrası suskunluktur benim ki. Suskunluk benim için vazgeçiş ve gidişin anlamıdır zira.. Sevgiler:)
Sizin çok duygusal biri olduğunuzu yorumlarınızdanda biliyorum.
Vazgeçmek ve gidişin anlamı..bu benim için yeterli sevgilerle...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İletişim sanırım artık sadece doğa da saf haliyle bulunur.
Daha küçük kent, kır, kasaba, doğa toplum ve topluluklarında ya da sınıfsal statüsel olarak yakın ve eşit bireyler arasında.
Bunun dışında iletişim tamamen politik. İnsan iletişimi yozlaşmıştır... Suskunluk bu anlamda ieltişimin mümkün olmayışını gösteriyor olabilir.

Efruz

Üye
Yeni Üye
Belki de öfkenin beden diline dönüşmesidir suskunluk.

Efruz

Üye
Yeni Üye
Neyin aslını bildim. Kendi eşyamda bilinmez kaldım.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Suskunluk, bir erdem nişanesi ve erdemi ifade etme sanatıdır.
Sustuktan sonra haksızlığa uğramamak adına münasip bir tavırla gerekli cevap verilebilir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar