Şu Anki Felsefi Görüşünüze Nasıl Ulaştınız?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ÜstünKişi tarafından oluşturulan Şu Anki Felsefi Görüşünüze Nasıl Ulaştınız? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 890 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Şu Anki Felsefi Görüşünüze Nasıl Ulaştınız?
Konbuyu başlatan ÜstünKişi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Galiba ilk felsefi görüşüm rasyonailzmdi, kendiliğinden gelişti.

Sonrasında adını yine kendiliğinden kişisel pragmatik düşünce sistemi yerleşmeye başladı.

Sonrasında bu kişisel pragmatik sistem zamanla kendini bencillikle harmanladı.

Sonrasında kendi çabalarım ve sorgulamalarımla yaratıcının varlığından şüpheye düştüm ve agnostik ateist oldum. İbadetleri yerine getirmeme isteğim ile birleşen bencil tarafım dinden çıkış sürecimi başlatan kıvılcım oldu. Burada hiç öyle din mantıklı gelmiyordu ayağına yatmayacağım dinden çıkmadan da gül gibi yaşardım ama dinden çıktıktan sonra bazı şeylerin biraz daha farkına vardım. Çok bir faydası oldu mu? Çok ta değil.

Tabi agnostik ateizme ulaşmam için öncelikle pozitivist, materyalist düşünceleri benimsedim. Bu düşünceler en başından beri mantığıma uyduğu için dinden çıkarken yardımcı oldu.

Son olarak aklımı kurcalayn ve gittikçe benliğimde yer edinen ve beni korkutan düşünce materyalist determinizm oldu. Materyalist kısmı önceli düşünce sisteminden, determinist kısmı ise pozitivist düşüncenin ötesine geçemeyeceği şeyleri meraktan ötürü geliyor. Bu düşünceye nasıl ulaştığımı bir deney tasarısını açıkladığım başlıkta söylemiştim.

Evet. Kabaca düşünce yapım böyle gelişti, sizinkileri de merak ediyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kendi adıma her felsefi görüşe ve siyasi ideolojilere eşit mesafede kalmayı tercih ederim, hepsinin dışında olmak, her görüşü anlamaya çalışmak bana daha doğru geliyor. Ateistlerden de öğreneceklerim vardır, Nihilistlerden de ve tabii ki senin gibi kafası karışık tiplerden de...
Sonuçta benim için önemli olan hakikate az da olsa yaklaşabilmektir, bu sebeple kendime sınır çizmiyorum.

Felsefe ile lise yıllarında tanışmıştım ama asıl ilgim Antik Çağ Filozofları ile arttı. Ezoterizm ile bağlantılı filozofları keşfettikçe merakım daha da çoğaldı.

Çağlara göre ayrım yapmıyorum aslında her filozoftan öğreneceklerim var fakat zaman bulup okumak ve araştırmak çok zor oluyor.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Benim macera hayatta birşeylerin yanlış gittiğine yönelikti, insanların güç para hırsları, kapitalizm garip geliordu,
+uydurulan din diye bir şey keşfettim, sorgulayış o şekilde başladı, tabiki yaşanan sıkıntılar.

ls2

Kahin
Onursal Üye
valla oldum olası,dünyayı,insanları,olayları anlamaya çalışıyorum.. kalıplarım yani inancım/imanım vardı benimde herkes gibi... bilgi-iman ayrımına yönelmem sonunda imanımı yıktı..şu an kalıplarım yok..

hayırlısı diyorum başka ne diyim..

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Zaman --Tecrube ve Deneyımleme ıle dıyebılırım....Tammıyım ASLA eksıkmıyım Elbette lakın görus ve onerıye acıkmıyım hemde SONSUZ ...

bÖYLESI.

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Şu anki felsefi görüşüm iyiliği oluşturmak ve yaymak zaten bakarsanız herkez bunu yapıyor Öcalan Kürtlerin iyiliğini istiyor,Hitler Almanların,Netenyahu israillerin,herkez birisinin veya birilerinin iyiliğini istiyor bende istiyorum hemde İlk öğretmenim Marx'ın işçilerin iyiliğini istediği kadar --BÜTÜN İNSANLARIN İYİLİĞİNİ-- istiyorum...

Ama bu nasıl olucak bunu bilmiyorum ?
Yöntemler farklı olsada hepimiz uğraşıyoruz iyilik için
O yüzden ne olduğunuz önemli değil ne yaptığınız önemli,yönteminiz önemli,
Haydi bir kere daha söz verelim ....
Kimsenin kötülüğünü istememeye...!!!

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Evet. Kabaca düşünce yapım böyle gelişti, sizinkileri de merak ediyorum.

nasıl gelişti bilemiyorum ,düşünürcülük-sorgularcılık ve ararcılık/araştırırcılık ama bugün Parmenides'in On Naturası (Doğa Hakkında/Doğa Üzerinesi) ya da özelde onun Gerçeklik Yolu bölümü benim için Ontolojinin nerdeyse tamamı ve dikotomisi gibi..

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkür ediyoruz güzel bir anlatım güzel bir konu.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç