Stephen Hawking ve çelişkileri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Diğer Sosyal Bilimler kategorisinde alpi tarafından oluşturulan Stephen Hawking ve çelişkileri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,226 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Diğer Sosyal Bilimler
Konu Başlığı Stephen Hawking ve çelişkileri
Konbuyu başlatan alpi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
tüm alıntılar için;
yeniden;

orataya çıkmış demek;
demek ki kenardan izliyordu bu olanları; demekki oyuncu değildi
demek ki izleyi

bana bir meydan verin size oynayayım dedi Tanrı!

ortanın dışı-kenardır kıyıdır köşedir; ha onun adı hiçtir; e izlersen hiç olursun hep

bana bir meydan verin konuşayım dedi tanrı!
çıktı hiç dağından ve geldi oynamağa

şimdi hiç dağıdna kim oturur? boştur
boşluk varı

--

izliyordu Tanrı ortada olanları ve olmayanları-orta boştu- bir boşluk yeri idi; Boşluk bir yer idi orta
Ve tanrı onun kıyısında mı idi
o kıyı ne dalgalı kıyı; sahil köşesi; Fırtınaya mı direndi Tanrı

-
kavramsal felsefe yapıyorsunuz/yapıyoruz bari kavramların ve kavramsal felsefenin belini kıralım; iki oyun döktürelim (kavramlarla) meydanda; Ki kavramlar oynasın ; Ki görülmeyen kavramlar-metafizik olan yani;
metafizik kıvırmak

metafizikte çıkmış mı/çıktı mı/çıktı meydana?
hiçte metafizik mi imiş?

ortanın dışı-kenardır kıyıdır köşedir; ha onun adı hiçtir; e izlersen hiç olursun hep
(hep bunlar yer adıdır değil mi? ve içinde bir "kim" gezer? hadi olsun "ne" gezer böyle mi değil mi? lütfen yanıtlayalım)

hiçin kendisi var mıdır?
yer midir? yer adı mıdır? mekan mı belirtir? mekan belirtir mi? belirtmez mi?
(hiç) mekan (hiçmekan) içinde bir tanık mı/şey mi dolaşıyor;
o şeyden şeye; hiçten var'a belirmiş o; hiç denilen yerde var mıymış yok muymuş;

(hiç) mekan (hiçmekan) içinde bir tanık mı/şey mi dolaşıyor;
hiçmekandan varkeman transfer olmuş bu; hava değişimi iyidir; tebdil-i kıyafet; pardon (neydi onun bi arapçası vardır? tebdil-i mekan)

tebdil-i mekan olmuş varlık deyu deyu;

yokken varolmuşsa parmenide parmenide- bul benide bul benide!

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
tebdil-i mekanda ferahlık vardır azizim; der

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hiç makamından ben ayrılmazam;
der

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hiçte metafizik mi imiş?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
var mı imiş; metafizik mi imiş? soru; nokta;
geldirgeç; nokta

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
fiziken var mı imiş?
fiziken yok mu imiş?
fiziken hiç mi imiş?
metafiziken?
stefın stefın sana gelir? sana gelir?
sorulara hazır ol? çok sorumuz var bizim steff can steff

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
eğer meğer üzerine düşündüm mü yazdım;
yazdım sordum

meğer= böyle ki olsa

böyleymiş mi olur yoksa

şimdi meğer'in anlamını düşünüyorum kısaca-sadece bu

bilmiyorduk neler varmış gibi; kutu-kutusu-pandora;

meğer öyle değil böylemiş;
bildiğimiz gibi değilmiş anlamında ama bir şaşırtı şaşma ve beklenmedik ifade var/öngörülmedik şeyler anlamında;

m'eğer (ben'im; I am) meğ-meğillik ;emeğerse
ki 'se' 'sa' yine koşul
eğer varsayımı; varsaydığım/öngürdüğüm gibi değilm miş- benim
eğer koşul -
ki yanılmada var-belirtir;

meğerin ney olduğu belli değil

reğemmeğer
ereğere
ereğ-
eğre-emeğ

mehir-mühür
meğer-değer
meğ; meğişim yok

mevlik; mevla; mever

meğ- kusu sesi.

eğer ki -meğer ki

meğil; eğlim
meğer - değer
meğerli -değerli

değil - değlim

meğil-değil ilişkisi
meğişim-meğişmek yok ama bu uçsuz

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sandığım gibi değil miş;

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bir de deger var.

Meger eger bir degermis.

Eger bir degerse meger

Deger meger bir egermis

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
hiçte metafizik mi imiş?

hiç makamından ben ayrılmazam;
der

var mı imiş; metafizik mi imiş? soru; nokta;
geldirgeç; nokta

Oyleyse eger

Neymis meger.

sandığım gibi değil miş;

Bir de deger var.

Meger eger bir degermis.

Eger bir degerse meger

Deger meger bir egermis

Başlık Stephen Hawking ve çelişkileri fakat verilen ilk birkaç cevap hariç hepsi sizin kendi esinlenmeleriniz, şimdi bu başlık sabote edilmiş oldu mu olmadı mı?
Vakit ayırıp konu okumaya çalışana haksızlık mı değil mi?
Madem esinlenme yazmak istiyorsunuz o zaman Sanalmanik'den Esinlenmeler ya da Evrensel-İnsan'dan Titreşimler diye bir başlık açarsınız, konudan da alıntı yapıp esinlenmelerinizi o bölümde paylaşırsınız. 2-3 yorumunuz bu tarz olsa anlarım fakat sayfalarca da bu tarz yorum yapılmaz ki...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Başlık Stephen Hawking ve çelişkileri fakat verilen ilk birkaç cevap hariç hepsi sizin kendi esinlenmeleriniz, şimdi bu başlık sabote edilmiş oldu mu olmadı mı?
Vakit ayırıp konu okumaya çalışana haksızlık mı değil mi?
Madem esinlenme yazmak istiyorsunuz o zaman Sanalmanik'den Esinlenmeler ya da Evrensel-İnsan'dan Titreşimler diye bir başlık açarsınız, konudan da alıntı yapıp esinlenmelerinizi o bölümde paylaşırsınız. 2-3 yorumunuz bu tarz olsa anlarım fakat sayfalarca da bu tarz yorum yapılmaz ki...
konu ile ilgisi olup olmadığına gelecekte (siz) karar veriniz;

ben etti isem sabote ben ettim o zaman -olgu budur; benim gözümde etmedim; sizin gözünüzde ettim mi? siz yanıt verin o zaman;
O zaman makul bi kurul karar versin ya da tüm üyeler toplamı
ya da tüm gelecekte okuyanlar-okuyacaklarla birlikte bağlaşık bilgiler konular demeti okuyucu ve gözlemcisi toplamı buna tüm zamanlardan karar versin ve bize bildirsin biz gereğini yapalım-güdelim;Bize bir makul akıl demeti sunsun
biz yolunu açık gördük yazdık-özgür hakkımıza da razıyız-hukukumuza da

ve ettiğimizi düşünüyorsanız ney apalım;
başlık açın demek o
yazmayında demek olur o zaman bi yandan;
ben konuyu parçalayamam-bütünlerim

sayfalarca yorum yapılır ki yapılır ki daha neler neler yapılır az bekleyin
çelişe çelişe bir ormanda çelişmeyen bulundu;
Çelişmeyen işe yaramaz bazen su tutmaz-sepet örmez; Çelişikler örgüsü;

Başlığa bakıyorum da yine Stephen Hawking'in çelişkleri;
Hawking kendi ile çalişmiyorse kimse ile çelişemez; Hawking hep haklıdır
Stephen Hawking'le siz çelişiyorsunuz, Bari bırakında onun kendisi ile çelişip çelişmemesiyle çelişmeyin; Kendisi karar versin;

Ve bu sözünüzü açın lütfen bi yazma rahatsızlığı ise ben yazmaycağım;
Burada bulunma rahatsızlığı ise bulunmaycağım; Ben kimsenin zoru gücü değilim
Ben kendimi burada zorla tutmuyorum
tutmamda;

sabotaj planlı kasıtlı bir eylemdir;
bir şeyi bozmak-yıkmak vb. amacına yönelir; Eğer antibilgiyi ve antigerçeği sabote ediyorsak biz; onu bile eğer bu sabotajdan rahatsızsanız;
kimsenin başına yıkacak değiliz binasını ; herkesin aklında fikrinde vicdanı var rahatız biz ; biz öğretici güdücü çoban oğluçoban değiliz
istenmiyorsa yazmayız hiçbir şeyi;

Biz böyle yazacağımızı ve bunu yapacağımızı-(nereye varcağımızı) ve daha doğal özgür çağrışımlı tutumlu yazacağımızı ve dağınık olacağımızı taahhüt ediyoruz ve bildiririz;
Bildirimli tahahhütlü sabotaj mı olur;
Bİz yıkımcıysak zorla yıkımcı değiliz; Yıkım ekibi çağrıldı mı? Var mı bozuk bina-temelsiz eğreti burada; Tabanı depreme dayanıksız; Her sallatıya sallanan biz ön yıkarız;

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
konu ile ilgisi olup olmadığına gelecekte (siz) karar veriniz;

ben etti isem sabote ben ettim o zaman -olgu budur; benim gözümde etmedim; sizin gözünüzde ettim mi? siz yanıt verin o zaman;
O zaman makul bi kurul karar versin ya da tüm üyeler toplamı
ya da tüm gelecekte okuyanlar-okuyacaklarla birlikte bağlaşık bilgiler konular demeti okuyucu ve gözlemcisi toplamı buna tüm zamanlardan karar versin ve bize bildirsin biz gereğini yapalım-güdelim;Bize bir makul akıl demeti sunsun
biz yolunu açık gördük yazdık-özgür hakkımıza da razıyız-hukukumuza da

ve ettiğimizi düşünüyorsanız ney apalım;
başlık açın demek o
yazmayında demek olur o zaman bi yandan;
ben konuyu parçalayamam-bütünlerim

sayfalarca yorum yapılır ki yapılır ki daha neler neler yapılır az bekleyin
çelişe çelişe bir ormanda çelişmeyen bulundu;
Çelişmeyen işe yaramaz bazen su tutmaz-sepet örmez; Çelişikler örgüsü;

Başlığa bakıyorum da yine Stephen Hawking'in çelişkleri;
Hawking kendi ile çalişmiyorse kimse ile çelişemez; Hawking hep haklıdır
Stephen Hawking'le siz çelişiyorsunuz, Bari bırakında onun kendisi ile çelişip çelişmemesiyle çelişmeyin; Kendisi karar versin;

Ve bu sözünüzü açın lütfen bi yazma rahatsızlığı ise ben yazmaycağım;
Burada bulunma rahatsızlığı ise bulunmaycağım; Ben kimsenin zoru gücü değilim
Ben kendimi burada zorla tutmuyorum
tutmamda;

sabotaj planlı kasıtlı bir eylemdir;
bir şeyi bozmak-yıkmak vb. amacına yönelir; Eğer antibilgiyi ve antigerçeği sabote ediyorsak biz; onu bile eğer bu sabotajdan rahatsızsanız;
kimsenin başına yıkacak değiliz binasını ; herkesin aklında fikrinde vicdanı var rahatız biz ; biz öğretici güdücü çoban oğluçoban değiliz
istenmiyorsa yazmayız hiçbir şeyi;

Biz böyle yazacağımızı ve bunu yapacağımızı-(nereye varcağımızı) ve daha doğal özgür çağrışımlı tutumlu yazacağımızı ve dağınık olacağımızı taahhüt ediyoruz ve bildiririz;
Bildirimli tahahhütlü sabotaj mı olur;
Bİz yıkımcıysak zorla yıkımcı değiliz; Yıkım ekibi çağrıldı mı? Var mı bozuk bina-temelsiz eğreti burada; Tabanı depreme dayanıksız; Her sallatıya sallanan biz ön yıkarız;

Sanalmanik, esinlenme içeren yorum sayınızı az tutmanızı rica ettim sadece yani 2-3 yorum anlayabilirim fakat sayfalarca esinlenme yaptığınız zaman konudan uzaklaşıyoruz bunu tek yapan siz değilsiniz elbette fakat giderim gelmem diye alınganlık yapmanıza da gerek yok nasıl istiyorsanız öyle paylaşım yapın madem...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Hawking'in bu "bilimsel" aciklamasindan sonra, dialog soyle gececektir.

Inanir/varlayan; Herseyi yaratici yaratmistir.
Inancsiz/yoklayan; Yaraticiyi kim yaratti?
Inanir/varlayan; Yaraticinin kendisi, cunku kendiliginden yaratilis ozelligine sahiptir.
Inancsiz/yoklayan; olur mu, kendiliginden yaratilis ozelligine sahip, yaratici maddedir ve kendisini yaratmistir.

Bu tartismayi kim "kazanacak" dersiniz?

Kendi kendini yaratan, yaratici; madde mi/tanri mi?

Iste burdan gene basa donus, madde somuttur v.s.

Yalniz bu dialogun, bilime degil de, inanca "yarayacagi, kesin."

Cunku, YARATICI, HEM YARATAN, HEM DE YARATILAN OLMUSTUR. Boylece, zaman sorununu da (ilk, once v.s.) cozmustur. Sagolasin, Hawking.

Bilimsellik adi altinda ve dogallik kisvesiyle;

Once "guclu olan ayakta kalir/kazanir" inanci-"dogal"-
Sonra "gen bencildir" inanci-"dogal"-
Simdide "kendiliginden yaratilis" inanci-"bilimsel"-

Turetildi. Bakalim, emperyalist zihniyetin dagarciginda daha neler var?

Ben size, "su an emperyalist zihniyetin, kendi zihniyeti olan INSANOGLUNUN TANRILASTIRILMASI ve tanriyi oynamasinin henuz algiya cikmadigini ve "resmi bir aciklama" ya donusmedigini" soyliyeyim. Lutfen bekleyiniz.

Yarin bir gun bir bilim adami bunu da aciklar. "insanoglu kendiliginden yaratilmistir" diye. Aslinda bu pek de yeni olmaz. Zaten, nihilizm; insanoglu disi herseyi hiclediginde ve herseyin insanoglunun bir turevi oldugunu ortaya koydugunda, insanoglunun kendisinin tanrilasmasinin yolunu da aciyordu.

Yalniz, emperyalist zihniyet; bu tanri olmayi, herbir insanogluna degil de; sadece bu zihniyeti yasamina siar edinmis olanlarini bu "unvani" verecek. Bu zihniyeti siar yapmayanlara da, eskisi gibi kulluk ve kolelik kalacak. Tabi ki dogallik ve doganin yasalari, kanunlari v.s. kisaca KURGULARI kisvesi altinda.

Ne diyelim, teslim olmak, mahkum olmak, yasamini baska degerler ugruna harcamak isteyenlere hayirli olsun.

Cunku bilim ve bilimsellik algilanmadikca, emperyalist zihniyetin elinde, "inancla bezeme oyuncagi/cikari" olarak kalacaktir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Aslinda, emperyalist zihniyet'in Hawking'e asrin en buyuk baris odulunu vermesi lazim. Oyle ya! materyalizmin, maddesi ile; idealizmin yaraticisini, tek bir monizm de birlestirmis oldu. Boylece asirlardir suren, metafizigin materyalizm/idealizm kutuplasmasi, savasi, mucadelesi, kisir dongusu v.s. de boylece "son bulmus" oldu.

Yani, "yorgan gitti, kavga bitti"

Boylece, akilli tasarimci da yerini buldu. Maddeli yaratici, ya da Yaratan madde, Gerci, bu ikiligi bunyesinde tasiyacak olan tekin; hangisinin hangisini yarattigini, hangisinin yaratan, hangisinin yaratilan oldugunu da; herhalde, ilk ve oncelik temelinde insanoglu bir yere oturtur.

Yalniz, unutulmamaliki; hem bilimselligi, inancsalliktan arindirmak, hem insanoglunun disinda baska bir guc olmadigini algilatmak, hem de insanoglunun bu zihniyetini, insansallastirmak mucadelesi devam edecek.

Cunku hala, "yaratici, yaratan, yaratilan cevabini buldu da, peki yaratim nedir?" sorusu da devam edecek.

Bu arada evrime de dikkat, zaten inanca meyilli olan evrimin de bilimselligi tehlikede.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Asıl soru; evrenin başlayış şeklinin, bizim anlayamadığımız sebeplerden ötürü Tanrı tarafından seçilen mi yoksa bilimsel yasaların gerektirdiği bir yol mu olduğu. Ben cevabın ikincisi olduğuna inanıyorum. Eğer isterseniz bilimin yasalarına 'Tanrı' diyebilirsiniz ancak bu kişisel olarak tanışabileceğiniz, sorular sorabileceğiniz ve dua edebileceğiniz, olaylara müdahale eden kişisel bir Tanrı olmayacaktır.â€￾-

Alinti-

Yani demek istiyor ki "deist bir tanri olacaktir."

Yukaridaki koyulastirdigim, "bilimsel deklerasyon" ile, BILIMSELTEIZM, nihayet insanoglunun literaturune "kazandirilmistir."

Bilimin yasalarinin "tanri olarak adlandirilmasi" Bilimin, KURGUSALTEIZMini;

Cern deneyinde bulunacak olan "tanri parcacigi", bilimin, BULGUSALTEIZMini

Bilimin, bulunan "tanri parcacigi" uzerinde yapilacak olan, deney, gozlem, arastirma, inceleme v.s. de OLGUSALTEIZMini "olusturacak.

Boylece insanoglu, "bilimsel olarak" gereken her turlu TANRILASTIRMA islemini "tamamlamis olacak"

Insanogluda, bilimsel her turlu calismasini, boylece "Tanri uzerinde gerceklestirecek" ve bilim, surekli suregelen bir surec olarak, TANRISINA ve TANRISINI ALGILAMAYA" "kendini adayacak.

Eeee, ne diyelim, bilimi de felsefenin bir parcasi "yapmak isteyenler" de muratlarina "ermis olacak."

Emperyalist zihniyetin, bu AKILCI UYANIKLIGINI" dogal zihniyet ve dogal ego, dogallik ve bilimsellik kisvesi altinda "yer/yutar" ama; insansal zihniyet ve insan temelli insanoglu turu ve birinin tursel selfi, bu "oyuna gelmeyecek"

Hem bilimi, felsefenin inancsal temelli iceriginden arindiracak ve kurtaracak, hem de felsefenin her turlu etik ve metafizik insandisi ve insanlikdisi ideolojik inancsal dogrularina "prim vermeyecek" onlarin kendi aralarindaki dogru savaslarina, tartismasina katilmayacak, aksine insanoglu turunun birligi, butunlugu ve beraberligi icin, bu bilincteki bireyi; basta kendinden baslamak uzere, ZIHINSEL ve TURSEL DEVRIMINI gerceklestirecek.

Tabi, butun bunlar, insan temelli, insansal zihniyet ve tursel self, algisi, bilgisi, bilinc ve farkindaligi icin gecerli.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sanalmanik, esinlenme içeren yorum sayınızı az tutmanızı rica ettim sadece yani 2-3 yorum anlayabilirim fakat sayfalarca esinlenme yaptığınız zaman konudan uzaklaşıyoruz bunu tek yapan siz değilsiniz elbette fakat giderim gelmem diye alınganlık yapmanıza da gerek yok nasıl istiyorsanız öyle paylaşım yapın madem...
izin verdiğiniz için teşekkür ederim

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Stephen Hawking ve çelişkileri

Anti stephen'ın antistephen ile çelişkinsizliği (zıtların birliği ilkesi adına!)

Kütle çekim diye bir kanun olduğu için, evren kendini hiçbir şeyden yaratabilir ve yaratmıştır da. Hiçbir şeyin olmamasındansa bir şeylerin olmasının, evrenin ve bizim varolmamızın nedeni bu kendiliğinden oluştur.

Kütleitim diye bir kanun olmadığı için, evren olmayan kendi olmayanı herşeyden yaratmayabilir ve yaratmamıştır da; Herbirşeyin (ya da herbir şey olmayanların) olmasındansa çok şeylerin olmamasının; evren olmayanın ve sizin-(biz olmayanın) varolmayışımızın sonucu bu kendisizliğinden oluştur ya da kendiliğinden olmayıştır;

Kendisine cümlesinin diyalektiğinin bu olduğunu söyleyebilirsiniz;
Daha iyi bir kavrayış için soru getirsin; Yargı değil, Bunu kendi de yapabilir;
Tersleyebilir; Bİz de onun yerine tersleyebiliriz-kendini

Sorunuzun cevabınızı aldınız mı? yürürülükte olan yazım sistemi

antikütle çekim-antikütle antiitim (değişken)

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç