Stefan Zweig

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
28 Kasım 1881 tarihinde Avusturya, Viyana’da varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çok yoğun bir sanat ve edebiyat eğitimi aldı.
Viyana ve Berlin üniversitelerinde felsefe öğrenimi gören ve İngilizce, Latince, Yunanca, Fransızca gibi dilleri konuşabilen Zweig, henüz lise çağlarında şiir yazmaya başladı.
Psikolojiye ve Freud’un...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Hitler'in yok ettiği çok degerli bir yaşam daha...

-- --
Avusturyalı Yahudi yazar Stefan Zweig’in intihar mektubu, İsrail Ulusal Kütüphanesi tarafından internetten yayınlandı.

"Özgür iradem ve açık bir bilinçle bu yaşamdan ayrılırken, son bir sorumluluk yerine getirilmeyi bekliyor: Bana ve işimi yapmama huzurlu bir ortam sunan harika ülke...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Zweig, özellikle biyografi alanında önemli eserler ortaya koymuş; bu çalışmalarıyla pek çok ünlü kişinin renkli dünyasını gözlerimizin önüne sermiştir. Sonradan Baumeister der Welt adı ile bir araya getirdiği Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski (Drei Meister, 1919); Kendi İçindeki Şeytanla Savaşanlar: Hölderlin, Kleist, Nietzsche (Der...

kierkegaardsoren

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Zweig'in satranç, korku ve Rotterdam'lı Erasmus kitaplarını okumuştum. Erasmus kitabı çok güzeldi, hatta Erasmus-Deliliğe övgü kitabını okumamı sağlamıştı. Erasmus'daki o ince ve hümanist ruh sanki Zweig'de yoğun olarak barınıyor.

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Zweig'in satranç, korku ve Rotterdam'lı Erasmus kitaplarını okumuştum. Erasmus kitabı çok güzeldi, hatta Erasmus-Deliliğe övgü kitabını okumamı sağlamıştı. Erasmus'daki o ince ve hümanist ruh sanki Zweig'de yoğun olarak barınıyor.
Korku kitabı elimde var fakat frsat bulup da...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Korku kitabını sonunda fırsat bulup okuyabildim...

kierkegaardsoren

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Korku kitabını sonunda fırsat bulup okuyabildim. Kadının içine düştüğü çaresizliği ve korkunun insana etkilerini güzel vurgulamış.
Evet çok etkileyici bir anlatımı var Zweig'in, gerilimi, duyguları çok etkileyici vermiş. Albert Camus'nün dediği 20. yüzyıl korku çağı derken bence doğru...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Evet çok etkileyici bir anlatımı var Zweig'in, gerilimi, duyguları çok etkileyici vermiş. Albert Camus'nün dediği 20. yüzyıl korku çağı derken bence doğru söylüyordu. Korku, endişe gibi kavramların hayatımızı etkileyen ve yön veren en önemli etkenler olduğunu düşünüyorum bu zamanımızda...

telrunya

Üye
Kayıtlı Üye
Zweig'in Clarissa, Olağanüstü Bir Gece, Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Satranç kitaplarını okudum. Amok Koşucusu ve Bir Çöküşün Öyküsü de elimde ve henüz okumadım.

Zweig'in kitapları ile ilgili tek ortak yorumum, duygu durumunu ziyadesiyle yansıtabildiği. Yani anlatılan kişinin psikolojisini kesinlikle...